یک مرور کلی از جنگل های جنگل جهانی

جنگلهای ارسباران بدلیل داشتن 785 گونه گیاهی و 170 گونه درختی، شامل 42 تیپ مرتعی و 143 واحد جنگلی از زمره یکی از مناطق با ارزش ژنتیکی جهان شناخته شده است و به جهت برخی ویژگی های خاص یک منطقه رویشی مستقل، با نام منطقه جنگلی ارسباران معروف است. بومیان منطقه معتقدند که میوه های این گونه داروی موثری برای تنظیم فشار خون است، با این وجود خواص درمانی که از برخی منابع موجود بدست آمد، نشان داد که میوه قره قات مدر، ملین و مسهل بوده و به دلیل دارا بودن خواص ضد باکتریایی در درمان عفونت های معده و روده نیز استفاده می شود (ذوالفقاری و همکاران، 1387). بر اساس مطالعه Pfister و PSloan در سال 1974، 150 گونه از جنس Ribes در نیمکره شمالی در مناطق سردسیر تا معتدله، از آمریکای شمالی، اروپا تا آسیا زیست میکنند.

شهرهای جنگلی ایران یکی از بهترین انتخابها برای اجاره کلبه جنگلی است. این منطقه ی جنگلی میزبان گردشگرانی از سراسر دنیا است، جایی با چشم انداز خارق العاده که علیرغم زیبایی بی حد و حصر و حیات وحش بسیار خاصی که دارد به نسبت مناطق جنگلی دیگر ایران کمتر شناخته شده است. در واقع باید اشاره کنیم که به دلیل بازدید های بسیار زیادی که از پارک جنگلی النگدره صورت می گیرد، در طول سالیان متعدد، امکانات بسیار زیادی به آن افزوده شده است. پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده ارسباران از جلوه های طبیعی آن است که متناسب با تغییر فصول سال، زیبایی خاصی به طبیعت منطقه می دهد.

دانش مردم محلی در رابطه با این گیاهان دارویی شامل شناسایی گیاه، پراکنش محلی، فصل برداشت مناسب، کاربردهای دارویی، اندام خاص مورد استفاده، نحوه جمع آوری و نحوه استفاده می باشد. یکی از مکانهای محبوب در بین افراد محلی است. ۷- به نظر شما چه عواملی سبب از بین رفتن نسل یک نوع جاندار می شود؟ متاسفانه نسل ما وارث سنت نامبارکی است، زیرا اولین نسلی است که پا به دنیایی گذاشته که ثروت طبیعی آن که در واقع همان جنگل و گونه های آن است به سرعت در حال کاهش است.

به دلیل انکه کوهای افغانستان به خط های استراتیژیکی جنگ مبدل شده بود. در گذشته این منطقه بسیار بزرگتر بود و از جلفا تا کوههای سبلان، بزقوش و سهند را شامل میشد اما چیزی که امروز از ارسباران مانده است منطقهای کوچکتر است که در مرز شهرستانهای کلیبر، اهر و ورزقان است. این راه بسیار زیبا از میان درختان و از دره عبور میکند. به گزارش خبرنگار بازار، پروانه دم قهوهای آفت برگ خوار است که به درختان جنگلی و درختان میوه حمله میکند.

به گزارش روابط عمومی دفتر حفاظت جنگل های کشور، داور نامدار در بازدید از روند مبارزه با آفت «پروانه دُم قهوهای» در جنگلهای فندقلوی شهرستان اهر، اظهار کرد: از هفتههای گذشته گزارشاتی مبنی بر اینکه آفت پروانه دُم قهوهای در جنگلهای ارسباران و مناطق جنگلی شهرستان اهر واقع در روستاهای افیل، بهل و گوراوان حالت طغیانی دارد دریافت کردیم و از همکاران خواستیم تا اقدامات لازم توصیهای از سوی کارشناسان گیاه پزشکی را انجام دهند. تلاقی رشته کوه های البرز و زاگرس و قرار گرفتن مبدأ رشته کوه های مرکزی ایران در آذربایجان شرقی همراه با برخورداری آن از تأثیر چهار اقلیم، تنوع و غنای زیادی را در ساختار گیاهی و جانوری آن فراهم کرده است.

جنگل ابر زیاد از مرکز شاهرود فاصله ندارد اما تقریباً همه چیزش با آن فرق دارد. افشاگری جدید ریحانه پارسا از تجاوز کارگردان معروف/ بازیگر سریال پدر همه چیز را لو داد! این جنگلها تنها یک دهم سطح سیاره را پوشش میدهند، با این حال نیمی از همه گونهها را در خود جای داده اند. مسیر کلیبر به قلعه با یک جاده آسفالته با نام جاده قلعه بابک شروع میشود و در نهایت باید با پای پیاده باقی مسیر را ادامه دهید. و میتواند این جنگل را که بدون شک یکی از منحصر به فردترین و زیباترین زیستبومهای ایران محسوب میشود با ادامه عملیات راهسازی در این منطقه برای همیشه محو کند.

در ادامه این مسیر یک راه فرعی وجود دارد که شما را به سمت آبشار آلوچال هدایت میکند. نشانههای معماری و ویژگیهای ساخت قلعه بابک، حکایت از دوران ساخت آن در دوران اشکانی و ساسانی و مرمت آن در دورههای تاریخی بعد دارد. در بهار سال بعد لاروهای سن سوم بعد از دو تغییر جلد، در لابلای برگها به شفیره تبدیل میشوند. در بهار سال بعد لاروهای سن سوم زمستان گذران از لانهها خارج شده و دوباره به تغذیه از برگها و جوانهها شروع میکنند.

این لاروها ضمن دو مرحله پوست اندازی و تغذیه به تدریج تا شروع فصل سرما با تنیدن تارهای ابریشمی لانهای را ایجاد کرده و تا بهار سال بعد در داخل آن زمستان گذرانی میکنند. همچنین در شرق ساختمان قصر، بخش آبانبار واقع شده و داخل آن با ملات ساروج پوشیده شده است تا باران و برف زمستانی که در آن ذخیره شده است، به بیرون نفوذ نکند. معیار تنوع زیستی در ارتباط با حفظ و مدیریت تنوع زیستی در اکوسیستم های جنگلی است . افزون بر تنوع عظیم گیاهی، عمده ترین گونه های پستانداران و پرندگان حمایت شده کمیاب را در چتر حمایت خود دارد.

آبشار آلوچال 25 متر طول دارد و از بهترین آبشارهای منطقه به شمار میآید. راهی شدن در مسیر منتهی به قلعه بابک، به دلیل قرار گرفتن این قلعه بهروی قلهای بلند در منطقه کوهستانی و سرسبز، نوعی کوهنوردی و طبیعتگردی محسوب میشود. آیلتس (IELTS) سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی، یکی از باارزشترین آزمونهای زبان انگلیسی است که در سراسر جهان برگزار میشود. در هر صورت، جزء هر کدام از دستههای متقاضیان خرید کتاب زبان انگلیسی باشید، قیمتهای بالا و در برخی مواقع کیفیت پایین کاغذ مورد استفاده در چاپ این کتابها ممکن است شما را از رسیدن به هدفتان دور کند.

فروشگاه پارک جنگلی النگدره هم از موضوع مستثنی نیست و همانند بقیه فروشگاه ها، به خوبی نیاز مسافران را برطرف می کند. هنوز هم معاش و بقای مردمان زیادی به جنگلها وابسته است و در واقع، جنگل به مثابهی منبعی اقتصادی و گردشگری به شمار می رود. هر یک از این بناها و دیدنیها با معماری خاص و تزیینات بینظیر، از زییاترین دیدنیهای این منطقه به شمار میروند. قسمت های میانی که به فلات مرکزی ایران می پیوندد آهو و میش مرغ از گونه های خاص این تیپ به شمار رفته و گونه آهو در دشت « ساری یاز» و میش مرغ نیز در منطقه «قره قشلاق » قابل مشاهده هستند.

دیدگاهتان را بنویسید