گرد فراموشی بر اسطورهها و افسانههای مازندران – ایرنا

از این رو لازم است خودروی خود را در پارکینگ پارک کنید. آب جاری در این آبشار از چند چشمه نشأت میگیرد که همه با هم یکی میشوند. یکی از دلایل اصلی اینکه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری رهسپار این مکان میشوند، همین خاصیت درمانی آن است. باید بگوییم دسترسی به این حفرهها کار چندان آسانی نیست و نیازمند استفاده از تجهیزات کامل کوهنوردی و درهنوردی است. صنعت و معدن از دیرزمان ارتباطی تنگاتنگ با یكدیگر داشته اند، انسان عصر باستان از طلا، نقره و یا مس (مواد معدنی) در ساخت صنایع آن زمان كه محدود به ظروف و یا ساخت پیكره های خدایان و زیورآلات می شد بهره می بُرد و انسان عصر تكنولوژی از مواد معدنی در ساخت همه ملزومات از لوازم آرایش گرفته تا صنایع سنگین و هسته ای استفاده می كند.

خضربه معنی سبزاست به علت اینکه خضرهرجاپایش را می گذاشت سبزمی شد والیاس نیزبه کلمه آس یونانی نزدیک است . این دیوارههای رسوبی که به علت پدیدهای به نام کنگلومرا یا ماسه سنگ ایجاد شدهاند در نوع خود تماشایی و حیرتانگیز هستند. نام این سوراخها گبر بوده است. کافی است تا برای درک این موضوع به درون رودخانه قدم بگذارید. قدم زدن در آب و آبتنی در مسیر رودخانه که در آن سنگهای درشت و بزرگی قرار دارند در نوع خودش هیجانانگیز است. همگی این چشمهها از دامنه غربی کوه کش سیاه جوشیده و به سمت غرب جریان دارند.

از پارکینگ روستای خرو که شروع به حرکت کنید در مسیر پلههایی را مشاهده خواهید کرد که تا درهای که چشمه علی در آن واقع است وجود دارند. با وجود پیشینه تاریخی این روستا اما برپایی شکل کنونی روستای باریکان را به دوره نادرشاه افشار حدود ۲۷۰ سال قبل میرسانند و گفته میشود، شاه مراد از فرماندههان نادرشاه افشار که در جنگ هرات کشته شد روستای باریکان را بنا کرد.

قدیمی ها این رودخانه و آن قیر سیاه را خون اژدهایی می دانستند که در نبرد با اسفندیار رویین تن کشته شده و در این مسیر جاری شده است. خواجه حافظ اصطلاحات عرفانی را معمولا رمز آگین به کار میرد، بگونهای که علاوه بر معنای ظاهری میتوان مفاهیم رموز عرفانی را نیز از آن استنباط کرد.چنین لغات و اصطلاحات در دیوان حافظ جلوه و عظمتی دیگر مییابند کتا حدی که معنای بعضی از آنها از مفهوم عادی و واقعی فراتر رفته، شکوه افسانهای و اساطیری به خود میگیرد.از آن جمله است:آتش طور، وادی ایمن، آشنا، آینه، آینه جام، آینه دل، آئینه اسکندری، ابرو، چشم، خرابات، پیر خرابات، پیر می فروش، میخانه، خمخانه، پیر مغان، پیر میکده، پیر گلرنگ، مغبچه، ترسابچه، شاهد، باده، شراب، می، درد، الست، امان، می الست، می عشق، می وصل، ساقی، تجلی، نور، پرتو، فروغ، جلوه، فیض، جام، جام اسکندر، جام جهان بین، جام جم، خال، خلوت، دوش، دیر، دیر مغان، دیر رند سوز، چاه زنخدان، زلف، گیسو، زنار، خط، روی، رند قلندر، ملامت، حال، شوق، اشتیاق، مقام، مقام حیرت، مقام رضا، مقامات، مقامات معنوی، نفس، نفس آشنا، نفس باد، بوی، نسیم، صبا، نفحه، نفحات، نفس بادیمانی، مستی و مستوری.

همه ما این گونه تصور میکنیم که چشمهها باید از دل کوهستان بجوشند و جاری شوند؛ اما همیشه هم این گونه نیست. عمق این قسمت معمولاً برای شنا و آبتنی نسبتا زیاد است. پس اگر وقتی به حمام مرتضی علی رفتید، هوا هم نسبتا گرم بود، تنی به آب بزنید و از آبتنی در آن لذت دوچندانی ببرید. وقتی به آب چشمه مرتضی علی خیره میشوید، ماهیان کوچکی را خواهید دید که در جنبوجوش هستند. مردم محلی این منطقه بر این باور هستند که روزی امام علی (ع) از این مکان در حال عبور بودند. آب این چشمه خواص درمانی هم دارد.

راه مالرو دارد. زمستانها برای تعلیف احشام به قشلاق زوات چالوس میروند. برای رسیدن به خرم آباد باید وارد آزاد راه اندیشمک- خرم آباد شوید که تا خرم آباد حدود 337 کیلومتر راه است. راه دور و دراز ناشناخته. ساختار این مکان به گونه ای است که هیچ پرنده شماری نمی توانست به این فضا وارد شود، حیوانات شکاری هم دستشان از این فضا دور بوده است چرا که قطر سوراخ ها برای حیوانات وحشی کوچک است و نمی توانند وارد آن شوند.

این رویداد بزرگ فرهنگی عمدتاً مناسب افرادی است که در شهرهای دور از مرکز ایران زندگی میکنند و ترجیح میدهند تا کتابهای موردنظر خود را در این ایام با یکبار سفر به پایتخت تهیه کنند. در جاهایی که عمق آب زیاد است نوعی ماهی به نام دکتر ماهی زندگی میکند که با خوردن سلول های مرده پوست به درمان بعضی از بیماری پوستی کمک میکند. از طرف دیگر ، حذف درمان کلر باعث می شود سالانه میلیون ها نفر بیمار شوند یا به دلیل بیماری های ناشی از آب بمیرند.

اگر کسی آب کافی نخورد،اولین صدمه را به کلیه هایش وارد می کند. اگر پاهایتان را بهآرامی در آب چشمه قرار دهید، این ماهیان به طرف پاهای شما میشتابند و آن را نوازش میدهند. چشمه خواجرو نیز در نزدیکی روستای نیمور قرار دارد و نقطه آن در فایل GPS این برنامه مشخص شده اما مسیر آن شیب زیادی دارد و حدود 300 متر مرتفع تر از روستاست. ولی به دلیل ساختار متفاوت و غلظت زیادی که دارد با آب سرد چشمه کاملاً ترکیب نمیشود. یکی از پدیدههای نادر و شگفتانگیز چشمه مرتضی علی آن است که آب سرد و گرم در رودخانه با هم تا طول 300 متری ترکیب نمیشود.

این چشمه در نوع خودش یکی از عجایب طبس محسوب میشود. بیتردید یکی از مهیجترین و درعینحال لذتبخشترین قسمتهای گردش و تفریح در چشمه مرتضی علی، آببازی و آبتنی در آن است. با حرکت در مسیر چشمه مرتضی علی، به صخرههای اطراف دره که نگاه کنید روی آنها حفرهها و سوراخهایی را مشاهده خواهید کرد. ذوالقرنین بالا رفت و میترسید و نمیدانست که چه چیزی در انتظارش است تا اینکه به بالای پله رسید و خود را بر روی بامی دید که بسیار وسیع بود و تا چشم کار میکرد، گسترده بود. تهران كه منطقهاي خوش آب و هوا و داراي باغها و جويبارهاي فراوان بود مورد توجه شاه قرار گرفت و رفته رفته در اين قريه سكونتهاي طولاني كرد.

او را به كرامت نميرساند، همچنان كه اين گونه امور مايه اهانت و دنائت انسان نيز نخواهد بود. آب چشمه ابتدا وارد حوضچهای شده، آنگاه به رودخانه مجاور میریزد. برای دسترسی به این چشمه باید خود را به طبس برسانید. این شهر تماشایی در تمام دوران تاریخ مخصوصاً در دورۀ اوج شکوهش یعنی دورۀ هخامنشیان و پس از آن در دورۀ ساسانیان از نظر ارتباطی و نظامی از اهمیت ویژهای برخوردار بوده است. البته محدودۀ شهر همدان نیز آثار و نشانههای بسیاری از ایران باستان در خود گرد آورده است.

این چشمهها که دومین اثرطبیعی ملی ایران پس از قلهدماوند محسوب میشوند حدود 3هکتار را در بر میگیرند و از شمال با بلندیهای پوشیده از جنگلهای برگ سوزنی، از جنوب با دره، از شرق با بلندیهای پوشیده از گیاهان بوتهای و از غرب با معدن سنگهای تزیینی مزین شدهاند. پشتونزرغون در جنوب با گذره، در شمال با چشت و در غرب با ولسوالی کرُخ هرات مرز مشترک دارد. ۹۲-غدیر بابازاده فرزند اکبر متولد ۱۳۴۲ در سال ۱۳۶۳ در جبهه غرب شهید شد. ۹۴-محرم برزگر فرزند حسین متولد ۱۳۴۵ در سال ۱۳۶۴ در مریوان به شهادت رسید.

مسجد روميان سقفي چوبي دارد و مدخل سر در آن فاقد طاق و كتيبه اي است فقط دو پايه سنگي خوشتراش مارپيچي به شيوه صفوي از بناي سابق آن بجا مانده كه آنها را در دو طرف در ورودي مسجد كار گذاشته اند در زير مسجد چشمه اي جريان دارد كه در سال هاي اخير مسجد تجديد بنا گرديده و به مدل امروزي ساخته شده است. املاح معدنی موجود در آب چشمه مرتضی علی خاصیت مفید و مؤثر در درمان بعضی از بیماریها را دارد. این نوع آبها در درمان بیماری های جلدی، مجاری تنفسی و روماتیسمها مؤثرند.

در طول این مسیر حوضچههایی مخصوص آبتنی ساختهاند که با دیدن آب زلال و شفاف آن بیتردید وسوسه خواهید شد شیرجه زده و تنی به آب بزنید. روستای تاریخی قلات از توابع بخش مرکزی شهرستان شیراز بهشمار میرود که در ۱۵ کیلومتری شمالغرب شیراز است و در ارتفاع ۲ هزار و ۶۵ متری از سطح دریا، هفت هزار نفر از مردم ایران را در خود جای داده و آب و هوای دلانگیز و سحر کنندهاش، هر گردشگر و طبیعت دوستی را مهار خود میکند. در ادامه مقاله به معرفی این جای دیدنی کشورمان پرداختهایم.

شاید همین از دل کویر جوشیدن بهانه خوبی باشد تا از خانه و کاشانه خود بیرون بزنید و رهسپار شهرستان طبس و تماشای این پدیده طبیعی منحصربهفرد شوید. تهران بزرگترین شهر و پایتخت ایران و مرکز استان تهران و شهرستان تهران است. هتل سازی دریا قصد دارد در این مطلب از زیبایی های این شهر برای شما بگوید و راهنمایی های لازم در مورد سفر به این منطقه زیبا و خوش آب و هوا را در اختیار شما قرار دهد. بهترین کار این است که شب را آنجا بگذرانید. اگر دوست دارید مدتی را در یک سکوت محض در دل جنگل بگذرانید لال چشمه بهترین گزینه است.

از پارکینگ که شروع به حرکت کنید، فقط با 5 کیلومتر پیادهروی که بیشتر مسیر را آب فرا گرفته است، به مقصدتان که چشمه مرتضی علی است خواهید رسید. حدود 6 کیلومتر پس از آن حمام مرتضی علی واقع شده است که آب گرم دارد. چشمه آبگرم مرتضی علی کجاست؟ پس از ملحق شدن 2 چشمه قنبر و مرتضی علی به همدیگر در مسیر به چشمه جعفری میرسند که آب هر 3 آنها به سد خاکی نهرین منتهی میشود. چشمه نخست که آب آن سرد است قنبر نام دارد. نام بجنورد در كتابهاي قديمي «بوزنجورد» آمده است. این کار هم در نوع خود بسیار لذتبخش و دیدنی است.

دیدگاهتان را بنویسید