کوه چهل چشمه و قله شاه نشین کردستان

منظور بوعلی این است که روان هایی سالم هستند که بر فطرت اصلی خویش باقی باشند و در این عالم در اثر برخورد با امور زمینی از لطافتش خارج نشده و غلیظ و خشن نشده باشند. «یسْئَلُوُنَک عَنِ الرُّوح قُلِ الرُّوحُ مِنْ اَمِر رَبی وَ مَا اُوتْیتُمْ مِنَ الْعِلمِ إِلاَّ قَلیلاً؛ درباره روح از تو می پرسند، بگو: روح از عالم امر و از فرمان پروردگار من است و به شما از دانش، جز اندکی داده نشده است». در گذشته به نام محله یوزداران هم شهرت داشته است. وجه تسمیه چشمه به خاطر وجود قلعهای به همین نام است. از این که یقین را به صحت و سلامت روان تعبیر فرموده، بسیار جالب توجه است؛ زیرا یقین یعنی اطمینان محکم و ثابت و به تعبیر دیگر یعنی خاطرِجمع و دارای جمعیت خاطر، یعنی حالتی که تمام ابعاد روحی انسان هماهنگ و متعادل هستند، زیرا یقین از یک طرف به عامل تعادل روان که علم است نظر دارد، و از طرفی به حالت آرامش و اطمینان.

ساخت حوض در وسط صحن و ساخت نخستین فواره آب در حرم مطهر نیز برای همه مردم جالب توجه بود و جذاب بهنظر میرسید. از آنجا که همه این معانی سلامت در اسلام حقیقی و دین اصیل الهی تضمین شده است دین حقیقی، را اسلام و شخص معتقد به آن را مسلم نامیدند، و این از همان معنای لغوی اخذ شده است و علی علیه السلام در تعریف مسلم فرمود: «اَلْمُسلِمُ مَنْ سَلِمَ الْمُسِلمُونَ مِنْ لِسَانِهِ وَ یدِهِ؛ مسلمان کسی است که مسلمانان از دست و زبان او سالم بمانند». به هر حال انسان سالم کسی است که از هر عیب، آفت و نقصی سالم باشد بنابراین از نظر اهل لغت کسی که مبتلا به امراض، آفات، عیوب و نواقص جسمانی یا روحانی باشد او را بیمار می دانند و سالم کسی است که مبرا از این آفات باشد.

همچنین آدرس هر کدام از جاهای تفریحی را نیز در اختیار شما قرار میدهیم. تالاب تپراق کندی (مغان) در زمستان پرندگان مهاجر به آن روی آورده و زیستگاه پرندگان و جانوران و گیاهان نیز می باشد و همچنین یک جاذبه طبیعی برای منطقه به حساب می آید. يكي از مناظر بسيار زيبا كه در سال هايی كه بخصوص آب و بارندگي فراوان دارد و در فصل بهار تا اواسط خرداد ماه ميتوان آن را شاهد بود، محلي است واقع در بين جاده هونجان اسفرجان معروف به كوه پلنگي كه دشتي قرمز رنگ از تجمع گياهي بنام گلعرونه دارد كه از خاصيت دارويي آن براي سرماخوردگي در فصل زمستان و همچنين به عنوان خوراك گوسفندان در فصل بهار استفاده مي شود.

مزه یک دوش آبگرم در وسط هوای سرد زمستان در ذهن همه ما هست. این که در اسلام برای معرفت نفس آن همه ارزش قایل شده و آن نافع ترین علم معرفی شده و حتی شناخت خدا را به شناخت نفس مرتبط دانسته به خاطر همین است که اگر روان انسان شناخته نشود نه تنها انسان به کمال نمی رسد، بلکه به خاطر عدم شناخت آفت ها و آسیب های آن چه بسا در ورطه هلاکت می افتد. بوستان باغ ایرانی در یکی از محله های قدیمی تهران به نام ده ونک قرار گرفته که با قدم زدن در کوچه پس کوچه هایش یادی از گذشته های نه چندان دور تهران می کنید.

سازمان جهانی بهداشت در تعریف سلامت چنین می گوید: «سلامت عبارت است از تأمین رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی، نه فقط نبودن بیماری و نقص عضو» به این ترتیب کسی را که صرفاً بیماری جسمی نداشته باشد، نمی توان فرد سالمی دانست؛ بلکه شخص سالم کسی است که از سلامت روح نیز برخوردار بوده و از نظر اجتماعی نیز در آسایش باشد. برخی از جغرافی نویسان و مورخین نیز عقیده دارند که سجاران و ابرستجان را “فیران بن ویسان” (پیران ویسه وزیر افراسیاب) بنا کرده است. به همین جهت خدای بزرگ در توصیف خود فرمود: «السَّلاَمُ الْمُوءمِن» برخی از عارفان گفتند: سالم کسی است که از هر عیب و آفت و نقص و نابودی در امان باشد»، لذا خدای سبحان که عاری از هر نقص و عیب و آفت و نابودی است، مصداق واقعی سلام است.

به هرحال برای آگاهی از مفهوم سلامت روان، از دیدگاه قرآن و سنت به برخی از آیات و روایات اشاره می کنیم، در قرآن کریم در ضمن دو آیه به روان سالم (قلب سلیم) اشاره شده است: یکی در سوره شعراء ضمن دعای ابراهیم خلیل علیه السلام که خداوندا! در واقع قلب سلیم چشمه جوشانی است که هر چه در بعد اندیشه، عمل و گفتار صادر شود، همانند آب زلال مایه حیات است، آلوده، گندیده و مسموم نیست. آیه دوم شریفه «وَ اِنَّ شیعَتِهِِ لَاِبراهِیمَ اِذْ جَاءَ رَبَّهُ بِقَلبٍ سَلیمٍ؛ و از پیروان او (حضرت نوح علیه السلام ) ابراهیم بود (به خاطر آور) هنگامی که با قلب سلیم به پیش گاه پروردگارش آمد».

شالوده این مسجد بزرگ به پیش از اسلام و عصر ساسانیان و صفویان برمیگردد. تپه نادری (نادرشاه) تپه عظیم نادر در جنوب غربی شهرک اصلاندوز در ملتقای رود ارس و دره رود قرار دارد بلندی این تپه 30 متر و محیط اطراف آن حدود 1500 متر و طول آن 120 متر و عرض آن حدود 100 متر است ظاهرا این محل در سده های متمادی واحد مسکونی بزرگی را تشکیل می داده از هزاره اول پیش از میلاد تا اواخر سده یازدهم هجری قمری مسکون بوده شاید قدمت آن تا هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد نیز برسد از اشیای مکشوفه در آن می توان از سفال خشت پخته دوران پارتی سفالهای منقوش دوره اسلامی تعداد زیادی سنگ اپسیدین به حالت تیغه و سنگ خام را نام برد تپه نادری از منظر تاریخی قابل توجه است در این مکان بود که نادرشاه جهت خلع شاه طهماسب دوم صفوی انجمن بزرگی تشکیل داد و سران کشور و بزرگان را به دشت مغان فرا خواند که منجر به خلع طهاسب میرزا و رسیدن وی به تخت سلطنت شد.

خب باید بگویم که هوای سرعین همیشه متعادل و مطلوب است ، از آن هواهایی که آدم را به فکر رزرو استخر اختصاصی در سرعین می اندازد. شما میتوانید با رزرو استخر اختصاصی در سرعین، رزرو استخر خانوادگی در سرعین با خیالی راحت به درمان و استفاده از آبهای گرم و جوشان سرعین بپردازید. استخرهای آب گرم سرعین در درمان دردهای مزمن مفصلی ، نارسایی های قلبی و عروقی و بازشدن انشعابات مغزی تاثیر بسزایی دارد. این صفت هایی که برای آب شمردیم در سرعین بیشتر حس میشود ، کسانی که حتی یک بار به چشمه ها و استخرهای اختصاصی آب گرم سرعین رفته اند این حرف ها را بهتر میفهمند.

همچنین دو استخر آب سرد هم در فاصله 5 کیلومتری سرعین در درهای با چشم انداز زیبا موسوم به ویلا دره وجود دارد که آب آنها مانند نوشابه گازدار بوده و گردشگران ضمن نوشین آب آنها در استخر آبگرم نیز آب تنی میکنند. این خواص و منافع از آب گرم های سرعین را خیلی ها میدانند و از شهرها و کشورهای مختلف سفر می کنند و استفاده میکنند ، در این میان استخرها و مجتمع های خدماتی زیادی منتظر خدمات رسانی به شما هستند .

از سوی دیگر از آنجاکه هیچ گونه امکانات و خدمات رفاهی و بهداشتی در این محدوده وجود ندارد پس از بازگشت گردشگران از این منطقه، زباله های زیادی به جا می ماند، سنگها از ورودی چشمه ها برداشته نمی شود و خاکستر آتش نیز در محوطه رها میشود. در این منطقه، شهری زیرزمینی با دالانهای تودرتو عریض و طولانی قرار دارد که در آن زمان برای اهداف نظامی و امنیتی ساخته شدهاند.

و آثار خندق بزرگی به عرض 30 متر که سه سمت آن را فرا گرفته ، دیده می شود . بهلطف این چشمه و سایر چشمههای اطراف، پوشش گیاهی خاصی در این منطقه دیده میشود. البته آب چشمه در 200 سال اخیر کاهش یافته است و حدودا بر روی 1000 متر مربع از پکانها آب جاری است و سایر آنها به دلیل اینکه آب بر روی آنها جاری نیست سفید رنگ شدهاند و مانند چشمههای پاموکاله ترکیه تغییر شکل دادهاند.

چنان چه ملاحظه شد، مفهوم سلامت در عرف لغت به معنای عاری بودن از هرگونه آفت است، اما آنچه که مهم است این است که بدانیم منظور از آفت چیست؟ پس سلامت روان به معنای تعادل نهادهای درونی انسان و گرایش های فطری و جسمانی وی می باشد. فَحَیاتُهَا عِلْمُهَا، وَ مَوْتُهَا جَهْلُهَا وَ مَرَضُهَا شَکهَا وَ صِحَّتُهَا یقِینُهَا وَ نَوْمُهَا غَفْلَتُهَا وَیقْظَتُهَا حِفظُهَ دانش، زندگی روان؛ نادانی، مرگ آن؛ تردید، بیماری آن؛ یقین، سلامت آن؛ غفلت، خواب آن؛ و مواظبت، بیداری آن است». خب هماهنطور که میدانید آب مهممترین عنصر طبیعت در جهان است که سرچشمه همه نشاط ها و روح زندگی بخش همه زندگی هاست .

گفته شده است که گیاهان شفا دهنده در جهان از اشک Airmed به عنوان گریخته بر بدن او برادر او افتاده است. گذرگاهها و معابر پیچدرپیچ و شگفتانگیز، صفهها، سکوها و راهپلههای زیبا، قوسها و طاقهای خشتی و تزیینات آجری از معماری منسجم و یکپارچهای حکایت دارند که بهصورت هنرمندانهای ساخته شدهاند. طبیعت بکر یکی از انگیزه های مناسب برای گردشگری بویژه در فصل های مناسب سال به شمار می رود که می تواند با سرمایه گذاری و اتخاذ سیاست های مناسب، جنبه بین المللی نیز پیدا کند. این امر مستلزم شناسایی امکانات و ویژگی های موجود و چگونگی فراهم آوردن امکانات مناسب گردشگران علاقمند آن است.

دیدگاهتان را بنویسید