چوبی که چرخ دور آن گردد

سواریهای گردشگران که از راههای باریک بین خانهها عبور میکنند هم میتواند سوژه مناسبی برای عکاسی باشد. همانطور که می دانید، عجب شیر یکی از مناطقی است که در تمامی فصول سال از شرایط اقلیمی مناسبی بهره می برد و این موضوع سبب شده است تا افراد زیادی برای آب و هوای خوب به آن سفر نمایند. از کتیبه­ی سردر چنان استنباط میشود که در دوره­ی شاه طهماسب اول، شخصی به نام مهتر محمدعلی که رکابدار نواب بهرام­میرزا برادر شاه طهماسب بوده، این مسجد را از مال خاص خود ساخته­است. هر فرد میتواند با ۱۰ تیر و با عدم محدودیت زمانی همراه با تجهیزات رایگان مهارت خود را تست کند یا زیر نظر مربیان آموزش ببیند.

به همين دليل به مرور زمان، نقاط مسكوني شهر خالي از سكنه شد و شهر فعاليت و چهره واقعي خود را از دست داد و سپس آرامآرام رونق يافت. در 30 کیلومتری شمال غربی شهر شیراز روستایی بسیار دیدنی قرار دارد که گویی تکه ای از بهشت است ، طبیعت بی نظیری که این روستا دارد ، درختان کهنسال سرسبز ، چشمه های آب زلال و خنک ، هوای عالی و سرشار از اکسیژن انگیزه کافی به مسافران میدهد تا در سفر خود به شهر شیراز زمانی را هم به گشت و گذار در روستای قلات بپردازند .

از ایلهای شاهسون بغدادی و عرب کله کو در بهار بحدود این ده می آیند. این پیست اسكی در فاصله 12كیلومتری روستای آلوارس و 24 كیلومتری سرعین قرار گرفته است و از آنجائی كه پیست فوق در ارتفاع 3200متری از سطح دریا قرار دارد به سبب بارندگی برف فراوان در طول پائیز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برف های این منطقه می تواند در حدود شش الی هشت ماه از سال مورد استفاده قرار گیرد.از ویژگیهای بارز منطقه ای كه مجتمع ورزشهای زمستانی آلوارس در آن واقع شده است علاوه بر جاذبه های زمستانی می توان به جاذبه های بهاری و تابستانی آن ازجمله روی آوردن عشایران با گله های خود به مناطق حوالی آن، هوای خنك و معتدل در اوج تابستان، پوشش گیاهی و گل های رنگارنگ بصورت دشت های وسیعی از شقایق های كوهی، گل ختمی، گون و غیره همچنین قرار گرفتن مسیرهای صعود به قله سبلان و قلل دیگر از فاصله نزدیك كمپ مجتمع و مشرف بودن آن به شهرهای سرعین، نیر، اردبیل می باشد كه استفاده از آن را در تمامی فصول سال مفید و خاطره انگیز می نماید.

اگرچه تعیین انتهای جهات چهارگانه میتواند دیدگاهی نیز باشد اما در این تحقیق بر مبنای طول و عرض جغرافیایی این امر صورت گرفته است. در ضلع غربی شهرستان خوی، از کمربندی خوی وارد جاده خوی-چالدران شده و در محلی بنام زئیوه وارد جاره پسک شوید، روستای پسک را نیز پشت سرگذاشته و بسمت بدلان بروید، آبشار در 5 کیلومتری روستای بدلان قراردارد. جنس این کوه از زمرد یا یاقوت سبز است که رنگ آسمان درواقع انعکاسی از آن است، وگرنه از عاج سفیدتر است؛ بنابراین، آن را «کوه اخضر» نیز نامیدهاند. در این مجتمع ، بازارچه سنتی ، استخر زنانه و مردانه ، سفره خانه سنتی ، مسجد و سرویس بهداشتی ،پارک کودکان و آلاچیق در نظر گرفته شده است.

در منطقه مرحمت آباد به مرکزیت شهر چهاربرج در شمال غربی شهرستان میاندوآب قراردارد. استان آذربایجان غربی در شمالغربی ایران قرار داشته و مرکز آن شهر ارومیه است. چشمه ثریا در آخرین نقطه مرزی کشور جمهوری اسلامی ایران با 11 هکتار وسعت علاوه بر ترکیه با جمهوری نخجوان و ارمنستان هم، مرزمشترک دارد. منطقهای چشمنواز و دیدنی به وسعت 30 هکتار، محدوده چشمه لال است. چشمه طلا میبد یزد در دل کویر که به رنگ زرد است، جلوه گری می کند.

در 85 کیلومتری جنوب ارومیه قراردارد.ابتدا به سمت اشنویه رفته و در جنوب شهر اشنویه در جاده پیرانشهر پیش روید-بعد از عبور از رودخانه در سمت راست وارد جاده روستای هس و بطریان شده و کمی که پیش رفتید در سمت چپ به سمت روستای بطریان رفته و پس از عبور از آن به روستای درود می رسید. امروزه فشار خون یکی از رایج ترین بیماری هاست که درمان آن بسته به شرایط مختلف و انتخاب سبک زندگی ممکن است کمی سخت باشد.

در ضلع شرقی تکاب و از کمربندی تکاب وارد جاده تکاب به قجور شده و بعد از روستای قلعه جوق به بدرلو میرسید که در سمت چپ وارد جاده قوشه بلاغ شده بعد از طی چند کیلومتر در سمت چپ شما جاده روستای ویر میباشد و چمن در این روستا قرار دارد. در 20 کیلومتری شمال شرق چالدران قرارداشته، از ماکو به سمت خوی ، بعد از بلجک در سمت راست وارد جاده شوط شده و بسمت چالدران بروید، چندین کیلومتر بعد ، جاده قره کلیسا در سمت راست جاده است.

در 26 کیلومتری شرق نقده قراردارد. در 40 کیلومتری غرب ارومیه قراردارد. در 7 کیلومتری غرب خوی قراردارد. در 2 کیلومتری جاده ماکو- بازرگان و در روستای “باغچه جوق” قرار دارد. در خیابان آیت الله طالقانی ، و جنوب بازار قدیمی این شهر قرار دارد. حمام شیخ در مرکز شهر سلماس قرار گرفته و از سمت جنوب به خیابان سوره ای و از سمت غرب به خیابان امام خمینی و در جوار آن بازار شهر و مساجد و منازل مسکونی قراردارد. در 22 کیلومتری جنوب غرب سلماس قراردارد. در 6 کیلومتری جنوب غرب ارومیه و درنزدیکی محل تفریحگاه بند و در دامنه کوه “سیر” قرار گرفته.

غار نیاسر در روستای نیاسر در ۳۰ کیلومتری غرب شهر کاشان قرار دارد. در 37 کیلومتری شمال شرقی تکاب قراردارد . در 40 کیلومتری شمال شرقی تکاب قراردارد . در ۱۳ کیلومتری جنوب شزقی تکاب و در قريه دورباش و برفراز كوهي بلند قرار گرفته. در فاصله 20 کیلومتری شمال شرقی شهرستان سردشت و 2 کیلومتری شهرستان ربط واقع شده است. قلات روستایی زیبا در استان فارس می باشد که در فاصله 36 کیلومتری شمال غرب شیراز (مرکز استان) واقع شده است.

چشمه آب گرم یکی از پر طرفدارترین انواع چشمه ها است و همان طور که از نامش پیدا است دمای آب آن تا حد زیادی گرم تر از دمای هوای اطرافش می باشد. چهارلنگها هنگام کوچ بهاره این مسیر را در مدت زمان 27 تا 40 روز طی میکنند؛ البته در کوچ پاییزه بهدلیل سراشیببودن مسیر و کمبود آب و علوفه توقف کمتری در منزلگاهها صورت میگیرد و در نتیجه این مدتزمان بهمراتب کمتر میشود.تفاوت کوچ طوایف چهارلنگ در منزلگاههاست. در 45 کیلومتری میاندوآب و 3 کیلومتری شهر چهاربرج از توابع این شهرستان قرار گرفته است. در 62 کیلومتری غرب ارومیه قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید