چوبی که چرخ دور آن گردد

گفت: در کتاب آدم علیه السلام خواندم که این چشمه بر شاخ خورشید یعنی در محل طلوع آن قرار دارد. بررسیها نشان میدهد بهترین زمان برای سفر به منطقه ارست، ماه دوم از سال شمسی یعنی اردیبهشت ماه و بهترین زمان برای عکاسی و دیدن چشمها هنگام طلوع و غروب خورشید است. گفتند: مادیان، آن وقت در لشکر او شش هزار اسب وجود داشت که او نیز از میان دانشمندان شش هزار مرد انتخاب کرد و به هر یک اسبی داد و خضر در پیشاپیش او با دو هزار سوار به راه افتاد و همگی به امر ذوالقرنین وارد ظلمات شدند و ذوالقرنین نیز با چهار هزار نفر سپاهی به دنبال آنها حرکت کرد و به سایرین دستور داد: همین جا منتظر ما بمانید، اگر تا دوازده سال مراجعت نکردیم، شما به شهرهای خود برگردید.

گردشگران سلامتی که ایران را مقصد خود انتخاب میکنند بیشتر از کشورهای جمهوری آذربایجان، عراق، ترکمنستان، افغانستان، کویت، سوریه، لبنان، بحرین و ترکیه هستند. در بخش محمودكلایه این روستا كه مملو از باغهای میوه است و در ابتدای روستای فشندک قرار دارد رودهای پر آبی جریان دارند كه گردشگران میتوانند در آلاچیقهای دایر شده در همین باغها شب مانی كنند و از هوای خوب این منطقه با منظره سد طالقان لذت ببرند. زیبایی چشمهسارهای پرآب و کوهستان دائمبرف روستای حیدره قاضیخان یا دارامام استان همدان در شهرستان بهار نوروز ۹۸ شما را مجذوب خود میکند روستایی خفته در دل کوهستانی برخاسته از اعماق تاریخ که سراسر سال برف دارد.

دوازده سال گذشت تا به لبه تاریکی رسیدند که در آنجا نه تاریکی شب بود و نه دود، بلکه هوایی بود که فوران میکرد و میان افق را پر مینمود. در ضلع جنوبی خیابان ابن­سینا، نرسیده به فلکه­ی بابا­قاسم، پس از گذشتن از مسجد صفا به فضایی میرسیم که در ضلع غربی آن، مدرسه و بقعه­ی شاه علاءالدین محمد قرار­دارد. آبشار کاسه رود با گذشتن از بستر 4 کیلومتری مسیرش به زیباترین پل هوایی کشور میرسد.

البته به همین نسبت در فصل سرما نیز از آب و هوایی سرد بهره دارد و به همین دلیل میتوان گفت که بهترین فصل برای سفر به تنگ تیزاب فصل بهار و بهترین ماه، ماه اردیبهشت است. اهالي دهكده و ساكنين روستاهاي مجاور اين چشمه را مقدس مي شمارند و اذعان دارند كه آب اين چشمه به روي مردم ناپاك و ستمگر باز نمي شود و داستانهايي را در جهت توجيه عقيده خودشان بيان مي كنند . پرستو گفت: آیا مردم نماز واجب خود را ترک کردهاند؟

گفت: آیا مردم غسل جنابت را ترک کردهاند؟ ذوالقرنین گفت: بپرس. پرستو گفت: آیا مردم گفتن ذکر لا إله إلا الله را ترک کرده اند؟ به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از قزوین به نقل از روابط عمومی دفتر امام جمعه قزوین، آیت الله «عبدالکریم عابدینی» در جلسه هیئت امنای امور مساجد قزوین بیان کرد: مساجد امر مهمی است که همه باید برای پویایی و رونق بیش از پیش آن قدم برداریم، تنها با جغرافیای مساجد و فعالیت ائمه جماعات مشکلات بسیاری از محلات و جامعه حل خواهد شد.

در این هنگام جوانی سفید روی و نورانی که لباس سفیدی بر تن داشت و در هیئت یک مرد بود را دید که سرش را به سوی آسمان بلند کرده بود و به آسمان مینگریست و دست خود را بر دهانش گذاشته بود. آن وقت ذوالقرنین به او مهرههایی سرخ رنگ داد که در مواقع لزوم، در اثر برخورد به زمین و ایجاد انفجار، تولید نور و صدا میکرد و گفت: این دانهها را بگیر و هر وقت که گم شدی آنها را به زمین بینداز که این مهرهها صدایی از خود صادر میکنند و با صدای آن، کسانی که گم شدهاند، به سوی آن صدا خواهند آمد.

پس خضر آن را گرفت و در تاریکی به راه افتاد و زمانی که ذوالقرنین استراحت میکرد، خضر به راه افتاد و به راه خود ادامه داد تا به یک وادی رسید که بسیار تاریک بود. شهری که مردم آن به خلقوخوی گرم و مهماننوازی معروف هستند. در مرکز تالار دوم این غار میدان کوچکی قرار دارد که در آن چالهای حفر شده و احتمال میرود مکانی برای برافروختن آتش بوده باشد.

آبشار لوه در نزدیکی آبشار کوه سنگی قرار دارد که آن هم یکی دیگر از جاذبه های بسیار زیبای گلستان است. لیقوان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان میدانچای بخش مرکزی شهرستان تبریز قرار دارد و پنیر آن بسیار معروف است.لیقوان در دل کوه ها همواره تحت تأثیر و برودت اقلیم سردسیری کوه سهند است. کوه کلک و صحرای لاغرک ساکن میباشند. وقتی صدای پای ذوالقرنین را شنید گفت: کیستی؟ غلام گفت: من در کتاب آدم علیه السلام (این کتاب در همان روزی نوشته شده است که اشیای زمین نامگذاری شد)، این مطلب را دیدهام که در روی زمین چشمه حیات قرار دارد و خداوند اراده نموده که هرکس از آن بنوشد هرگز نمیرد تا اینکه خودش از خداوند طلب مرگ نماید و آن چشمه در منطقه تاریک و ظلماتی قرار دارد که پای هیچ جن و انسی به آن نرسیده است.

بد نیست بدانید که برخی از افراد در این منطقه به دلیل ارتفاع و وزش باد مناسب، کایت سواری یا چتر بازی میکنند. از بزرگ ترین میدان های تهران است که برج آزادی با ارتفاع چهل و هشت متر ، نماد تهران در آن قرار دارد. البته قدری هم طالعش بلند بوده که توانسته چیزی حدود 100 اثر تاریخیاش را در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ثبت کند. اگر شما هم تا به حال این میدان زیبا با معماری خاصش را از نزدیک ندیده اید، پیشنهاد می کنیم تور اصفهان را از شهر خودتان رزرو نمایید و به بازدید از این جای دیدنی بشتابید.

به در قصر نزدیک شد و سپاهیانش نیز به دنبالش آمدند. گفت: نه. پرنده به حالت اول خود بازگشت و پرواز کرد و بر روی یکی از پلههای بلند قصر نشست. ذوالقرنین پاسخ داد: نه. گفت: نه. پس یک سوم از باد پرنده خالی شد و گفت: ای ذوالقرنین! پس در کنار آن فرود آمده و اطراق کردند. ناگهان همان چشمهای را دید که به دنبال آن میگشت. نزدیک بیا. آیا میدانی که این چشمه در کجا قرار دارد؟ آذرشهر از نظر چگونگی آب و هوا یک تفاوت کلی با سایر بخش های مناطق کوهستانی آذربایجان شرقی دارد و از یک تمایز مخصوصی برخوردار بوده و آن هم موقعیت قرار گرفتن آن از نظر جغرافیایی که نزدیک به دریاچه ارومیه است.

من اسرافیل هستم و قیامت نزدیک است و من منتظرم که اذن دمیدن صور را بگیرم. برگرد. ذوالقرنین با آن سنگ برگشت و آن را به یارانش نشان داد و با آنان درباره آن پرنده و آنچه که از او پرسید و آنچه که به او گفت، سخن گفت و برای آنان از صاحب صور گفت که به او چه گفته و چه داده است. این آب معدنی سطح مجاری هاضمه را تمیز می کند و نوشیدن آن علاوه بر ملین بودن و تقویت انقباضات روده ای، شیره گوارشی را افزایش داده و اشتها را زیادتر می کند.

آب چشمه در ردیف آبهای سولفات، کلروره همراه با کاتیونهای مختلف گرم می باشد و دمای آب این چشمه ۴۲ درجه سانتی گراد است. به طور کلى منشاء آبهاى معدنى سلیمانى و حکیم در ردیف آبهاى معدنى سولفاته کلسیک خیلى گرم است و منشاء عمیق زیرزمینى دارند.چشمههاى معدنى آب گرم ناحیه محلات از نظر ترکیبات شیمیایى به چشمههاى معدنى سولفاته کلسیک بان یردوبیگور فرانسه شبیه است.گرمى و مقدار قابل ملاحظه کلسیم آنها خواص آرامبخش، مدر، ملین و ضد مسمومیت دارد. از آنجا که حلالیت آب گرم بالاتر است املاح موجود در چشمههای آبگرم بسیار بالاست. از این آب آن شهر غرق شد.

قدمت این بنا به دوره قاجاریه .بر می گردد و نام آن از مالک قبلی آن آقای سالاری گرفته شده است. پس از خضر و یارانش، ذوالقرنین از آنجا گذر کرد، اما راه دره را اشتباه رفت و چهل روز و شب در تاریکی سرگردان بود و پس از آن با نوری که نه روشنایی روز بود و نه نور خورشید و ماه، راه خود را پیدا کرد و به مکانی وارد شد که خاک سرخ رنگ داشت و شنهایش خشک و نرم بود و مانند مروارید میدرخشید. 1. قبل از هر چیز برنامه سفر خود را طوری تنظیم کنید که در زمان مناسب به این منطقه برسید.

شما چیزی را طلب میکنید که قبل از شما هیچ پیامبر و رسول و پادشاهی طلب نکرده است. پرنده گفت: ای ذوالقرنین، آیا چیزهایی که قبل از این قصر به آن رسیدی برایت کافی نبود که به این جا آمدی؟ فارسی منجنیق است و منجنیق معرب و در اصل این لغت فارسی من چه نیکم بوده که به عربی ما اجودنی ترجمه آن است و آن آلت سنگ اندازی است . آنان در پیشگاه خدا به سجده افتادند و گفتند: ما از آنچه ذوالقرنین طلب میکند به تو پناه میآوریم. آنها گفتند: ما میدانیم که تو اگر وارد این ظلمات شوی به آرزو و درخواست خود نایل میشوی بدون اینکه منتی از جانب ما بر تو باشد، ولی ما از هلاکت پادشاهی تو و از بین رفتن سلطنت تو و به هم ریختن اوضاع ساکنان زمین بیمناکیم.

چند سالى که برایم ایّام اللّه و لیالى قدر بود، روز و شب از محضر انور استاد أرفع مرحوم آیة اللّه حاج میرزا سیّد ابوالحسن رفیعى قزوینى (روحى فداه) در تهران به تحصیل انوار معارف عقلى و نقلى موفق و مرزوق بودم. ذوالقرنین بسیار شادمان شد و او را نزد خود جای داد و به او گفت: برایم بگو. هزار دانشمند و حکیم و فقیه به نزد او آمدند و آماده حرکت شدند و انواع وسایل سفر او را فراهم آوردند و همگی به راه افتادند تا به طرف محل طلوع خورشید حرکت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید