چوبی که چرخ دور آن گردد

درههای عمیق، باغهای سرسبز و کوههای مرتفع، مناظر چشم نوازی هستند که در طی مسیر، چشمهای کنجکاو شما رو به خود جلب خواهند کرد. اگر مسیر ماشین رو را انتخاب کنید خیلی سریع پس از ۱۷ کیلومتر رانندگی از کرج در مسیر جاده چالوس به روستای خور می رسید و آبشار را در ۲ کیلومتری خور پیدا خواهید کرد. اگر در جاده هراز به سمت آمل در حرکت باشید در فاصله ۲۵ کیلومتری از آمل، میتوانید این روستا را مشاهده کنید. همچنین در روستاهای اطراف این شهر مثل روستای پلسک میتوانید اقامتگاههای بومگردی نیز پیدا کنید.

میتوانید در اطراف این چشمه کمپ کنید و شب مانی در طبیعت را تجربه کنید، از دیگر تفریحات پشمه دیو آسیاب شنا کردن در آن است. این ترکیب تجربه منحصر به فردی در طبیعت گردی است. دره شمالی دشت هویج نیز مورد توجه کوهنوردانی است که از مسیرهای آن برای صعود به قلههای آتشکده، ساکا، یخچال و مهرچال استفاده میکنند. به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن نریمان با اعلام این خبر گفت: در هفتاد و دومین جلسه کارگروه ارزیابی و تصویب طرح های توجیهی وزارت راه و شهرسازی موضوع انتقال راهآهن ایران – ترکیه از مسیر چشمه ثریا مورد بررسی قرار گرفت و بنا شد طرح از دو نقطه اتصال چشمه ثریا مورد بررسی دقیقتر قرار گیرد تا پس از بازدید دو طرف ایران و ترکیه گزارش نهایی به این کارگروه ارسال شود.

روستایی بکر و زیبا در شمال کوه توچال که در هر فصل سال رنگ تازه ای به خود می گیرد. یكی از دره هایی كه تابستان ها مورد بهره برداری وسیع قرار می گیرد دره سعید آباد است كه در 2 كیلومتری جاده ترانزیتی تبریز- تهران قرار دارد. خیابانها دوروبرشان را | نگاه کنند، مبادا مورد سوء ظن قرار گیرند. دو رودخانه شاهرود و سنج که از کوه های البرز مرکزی سرچشمه می گیرند از کنار این روستا عبور می کنند. علاوه بر آن فرورفتگی های غارمانندی نیز وجود دارد که بالارفتن از آن ها هیجان انگیز است. علاوه بر آن گیوه که نوعی پاپوش دستدوز تولید شده از نخهای قالی است، از جمله صنایع دستی درخور توجه این استان است که در سنجان و وفس تولید میشود.

این مسیر، از روستای ایرا آغاز میشود و تا پاسگاه محیطبانی قوشخانه که ورودی جنوبی پارک ملی لار است، ادامه دارد. اما تفریحگاههای درون شهر چه در روزهای نوروز و چه پس از آن همواره با آغاز بهار رنگ و بوی تازهای میگیرند. بهترین زمان برای بازدید از این منطقه فصل بهار، خصوصاً اردیبهشت ماه است؛ چرا که در این وقت از سال، باغ های وردیج و واریش با شکوفههای زیبای گیلاس و آلبالو یکدست سفیدپوش شده و مناظری بدیع از طبیعت دلنشین بهار رو به نمایش می گذارند.

بیشتر عاشقان طبیعت با رسیدن به روستای خور مسیر پیاده روی را انتخاب می کنند و پس از گذر از میان باغهای زردآلو، گوجه سبز، گیلاس و سیب، چهره زیبای آبشار نمایان می شود. مهمترین آنها قلعه دارا و سامان است که امروزه بیشتر به افسانه شباهت دارند زیرا چیز زیادی از آنها باقی نمانده است. منطقه فشم را که از جاهای دیدنی تهران و حومه به حساب میآید بیشتر به واسطه روستاها و باغ های میوه اش می شناسند. یکی از معروف ترین آن ها ناحیه ای موسوم به تنگه واشی ، یکی از دیدنی های اطراف تهران است که در واقع شامل دو تنگه به نام های “واشی” و “سا” می باشد.

نزدیکی به تهران و آب و هوای مناسب لواسان را به یکی از گران ترین شهرهای ایران بدل کرده تا جایی که به آن بورلی هیلز یا سوئیس تهران لقب داده اند! افجه روستایی کوهستانی از توابع لواسانات است که در ۵ کیلومتری شمال شرقی لواسان قرار دارد. این شهر که در دره ای به همین نام در دامنه جنوبی کوه های البرز قرار گرفته مرکز بخش لواسانات در شهرستان شمیرانات است. روستای آبنیک روستایی سرسبز و خوش آب و هوا از توابع بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات استان تهران است. طبیعت سرسبز لواسان و دریاچه زیبای سد لتیان این منطقه خوش آب و هوا را به ییلاقی چهارفصل بدل کرده است.

چلاو یک منطقه ییلاقی محسوب میشود و اغلب اهالی آن تنها در فصلهای خوش آب و هوا در آن ساکن هستند. روستایی کوچک و کوهستانی در قسمت شمالی شهرستان طالقان وجود دارد که به دلیل وجود سنگهای تیره رنگ به آن کرکبود گفته میشود. این آبشار در شمال شهرک طالقان قرار دارد و برای دسترسی به آبشار می بایست ابتدا شهرک طالقان را به سمت شمال ترک کرده و بعد از 10 کیلومتر وارد روستای بزج شوید تا در منطقه غربی روستا، مسیر دسترسی به آبشار را مشاهده کنید. سوییت ها و خانه های محلی نیز در شهر وجود دارند تا اگر قصد کمپینگ در طبیعت را نداشتید بتوانید در آن ها اقامت کنید.

طبیعت فشم دارای چند آبشار معروف نیز هست: آبشارهای لالون و لارمحله و آبشار یخی آبنیک و نیز دشت چشم نواز جانستون در شمال آن، که یکی از زیباترین ییلاق های اطراف تهران به شمار میآید. این روستا در ابتدا به دلیل وجود دو امام زاده به نامهای زید و ابراهیم محبوب شد؛ اما به مرور به دلیل نزدیکی به تهران و طبیعت زیبایش به شهرت رسید و حالا یکی از پاتوقهای پایتخت نشینان است. در پایان مسیر به یکباره آبشاری جلویتان ظاهر می شود که می تواند دلچسب ترین پایان برای پیاده روی طولانی تان باشد. طبیعتِ منحصر به فرد و رنگارنگ و آب و هوایی روح افزا که ناصرالدین شاه قاجار را نیز وسوسه کرده تا کاخ ییلاقی خود را در آنجا بنا کند، بسیار چشمنواز است.

نادر ميرزا در كتاب خود از معادن مرمر اين ناحيه سخن گفته است. جاده لشگرک اصلی ترین مسیر از تهران به فشم است. جنگل الیمستان محل رویش گیاهی به نام الیماست که در اردیبهشت ماه می روید. بنا بر نظري، دره شهر محل شهر باستاني «ماداكتو» پايتخت عيلامي است. در حال حاضر شهر ايلام به عنوان مركز سياسي- اداري استان ايلام از شهرهاي توسعه يافته غرب كشور است و به لحاظ دارا بودن تفرجگاههاي جنگلي و آثار تاريخي و باستاني متعدد از زيبا ترين شهرهاي استان نيز محسوب ميشود. همچنین بقایای یک حمام نیز در این روستا هست که تا حد زیادی تخریب شده اما با این حال هنوز هم از جاذبههای مهم روستا به حساب میآید.

در روستای افجه با چشم اندازهایی مواجه خواهید شد که به جز رنگ سبز، به سختی رنگ دیگری می یابید! از همان ابتدای مسیر ورود به شهر زیبایی درختان انبوه و کهنسال چشم ها را خیره می کند. کاخ ناصری یا همان کاخ شهرستانک بنایی تاریخی واقع در کنار رودخانه شهرستانک است که می تواند بُعدی تاریخی نیز به گشت و گذار شما بدهد. پس مسیر پیاده روی شما عملن به سه قسمت تقسیم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید