چشمه چیست و چگونه به وجود می آید

یکی از مهم ترین ویژگی های شهر چشمه ترکیه ساحلی بودن آن می باشد. پژوهش های علمی نشان داده که ممکن است ریشه و علت بسیاری از ناتوانی های جسمی، نابسامانی های فکری و عاطفی باشد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ، چشمهها نشان دهنده تازگی جهان است آبهای جوشانی که از اعماق سیاه و تاریک زمین خود را به به آسمان آبی رنگی رساندند تا تلألو نورشان امیدی را در دل تشنگان مادی و معنوی ایجاد کند. این باداب چندین چشمه با آبهایی با رنگ و بو و مزه متفاوت دارد از آب بسیار شور گرفته تا آب ترش مزه به رنگ های زرد و قرمز و نارنجی که در شیب پایین دست ، صدها طبقه پلکانی بسیار زیبا ایجاد کرده و جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد این چشمه ها شده است ، چشمه هایی که بومیان می گویند بدلیل وجود منابع معدنی برای دردهای مفصلی و برطرف کردن مشکلات گوارشی مفید است.

قبرهای تاریخی ینگجه، قبرهای تاریخی و بزرگ روستای ینگجه از توابع آذرشهر دارای قطعه سنگ های بزرگی است که حجاری آنها اعجاب انگیز است.. بالقلو یکی از زیباترین جاذبههای گردشگری استان مرکزی محسوب میشود که باتوجه به آب و هوای معتدل و مرطوبی که دارد، باغها و چشمههای بسیار زیبایی دارد. سوار نیسان میشیمو یک نیسان سواری مهیج به چشمه های زیبای باداب سورت میرسیم و سکوتی نا خود آگاه بوجود می آید از دیدن این همه زیبایی باداب سورت با آن چشمه های خاصی که دارد.و این زیبایی چند صد برابر میشود چون خورشید در حال غروب هست و تابش آخرین نورهای روز خورشید به حوضچه های تراورتن بادابسورت و انعکاس نور در این لحظه باداب سورت را رویایی میکند و بعد از کلی لذت بردن آش محلی که با آتش زغالی در منطقه باداب سورت حاضر شده را میخوریم به عنوان عصرانه و بعد ازآنجایی که به کوه نوردی علاقه داریم میریم به روستای اورست و شب را در آن منطقه آرام و مردم مهمان نوازش سر میکنیم وبعد از کمی نشستن و استراحت شام میخوریم و بعد از کمی صبت میخوابیم تا فردا برنامه ای جالب داریم.

محصولات کشاورزی این منطقه معمولا گوجهسبز، گردو، انگور، آلبالو، شاهتوت و بلال است. گردو، بادام، انگور، انجیر، انار، زردآلو، آلو و گوجه سبز از محصولات باغی و فرآورده های لبنی مانند شیر، پنیر، کره و کشک نیز از محصولات دامی این روستاست؛ شیره انگور، رب انار و آبغوره از دیگر فرآورده های غذایی روستای قلات است. گردو، بادام، انگور، انجیر، انار، زردآلو، آلو و گوجه سبز از محصولات باغی و فرآوردههای لبنی مانند شیر، پنیر، کره و کشک نیز از محصولات دامی این روستاست؛ شیره انگور، رب انار و آبغوره از دیگر فرآوردههای غذایی روستای قلات است.

آبشار تنگسا به فاصله 16 کیلومتری شمال شرقی نورآباد، تفرجگاه دیمه میل به فاصله 7 کیلو متری جنوب غربی نورآباد، تفرجگاه سراب بهرام به فاصله 6 کیلومتری شرق نورآباد، تفرجگاه تنگه گجستان به فاصله 60 کیلومتری شمال غربی نورآباد، تفرجگاه برم شور ماهور به فاصله 80 کیلومتری نورآباد از دیگر مکانهای دیدنی و تاریخی هستند که جاذبههای متعدد طبیعی و زیبایی دارند. در منطقه سرآب بهرام در جنوب ممسنی و در فاصله 9 کیلومتری سمت راست جاده شیراز- نورآباد، نقش برجسته صخرهای از دوران ساسانی وجود دارد که به واسطه وجود چشمه آبی در کنار آن به نقش سرآب بهرام معروف شده است.

اینجا قلات است؛ روستایی که توصیف زیبایی هایش نه فقط در اسناد و کتب تاریخی آمده بلکه بسیاری از سیاحان و گردشگران خارجی که در دوره های مختلف تاریخی به سرزمین فارس سفر کرده اند از جاذبه های طبیعی و زیبایی های روستای قلات که به کلات سرخ شیراز هم معروف بوده، دیدن کرده اند. روستایی که هم اینک به عنوان یکی از ۴۶ روستای هدف گردشگری فارس معرفی شده و در فصول مختلف سال نیز پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است. چشمه بالقلو از جاذبههای طبیعی بسیار زیبای این منطقه است که چشماندازی دلنشین دارد و گردشگران بسیاری را به ویژه در فصل تابستان به خود جلب میکند.

وجود جنگل، رودخانه، آب معدنی، هوای مطبوع و جاده هایی که از میان جنگل عبور می کنند باعث شده گردشگران زیادی برای دیدن این طبیعت زیبا به این منطقه بیایند. آمارها میگویند که 52 گونه از پستانداران مثل گراز، خرس قهوهای، پلنگ شوکا، کل، بز وحشی، سیاهگوش، گربه وحشی در این منطقه هستند. از مهمترین بخش های گردشگری صفه می توان به پارک حیات وحش با انواع گونه های جانوری گوشت خوار و علف خوار، پرندگان و غیره؛ گردنه بادها به خصوص در فصل پاییز و بهار؛ پل رنگین کمانی در پشت صفه؛ چشمه سرسبز و با صفای پاچنار؛ چشمه درویش یا خاچیک در شرق پاچنار به عنوان حوضی طبیعی با حفره های سنگی آب و سبزی؛ چشمه نقط به عنوان یک سنگاب با سرچشمه ای قطره ای؛ چشمه گل زرد با زیبایی خیره کننده ولی راهی صعب العبور؛ چشمه چاه درویش یا چشمه گچی و پاتوق کوهنوردان اشاره کرد.

در استان ایلام نیز بعد از سفر دولت ، مصوبات سفر ابلاغ شده است و برخی اقدامات از جمله اعزام کارگروه محرومیت زدایی به هلیلان، آغاز عملیات اجرایی تکمیل ۳۷ مدرسه و تخصیص اعتبارات پروژه های حوزه کشاورزی انجام شده است. او در کارهای روزمره دچار اشتباهات زیادی می شود قادر به انجام محاسبات ساده ریاضی یا یادگیری جدید نیست و مثل افراد کودن و خنگ عمل می کند (عقب ماندگی ذهنی و زوال عقل پیری). او مىفرمود: نوح، آن هنگام كه توفان به پا شده بود، آبها را فرا خوانْد و همه آنها به او پاسخ دادند، مگر آبهاى تلخ و آبهاى گوگرددار.

۵. همیشه حق به جانب است و فکر می کند هرکاری بخواهد می تواند انجام دهد ( بدون هیچ منطقی انتظار دارد دیگران در حق او لطف خاصی انجام دهند). چه تفریحی میتوان در چشمه برم انجام داد؟ جریان آب این چشمه حدود ۷۰ لیتر در ثانیه است که از یک سفره سنگی قلیان میکند و از پس از خروج وارد یک حوضچه میشود. دهکده گلهای زینتی محلات در ۱۱۰ هکتار که بزرگترین دهکده پرورش گل ایران و شامل ۳۰۰ گلخانه و باغ کاکتوس است، در جاده دلیجان-محلات از دیگر جاذبههای توریستی این شهر محسوب میشود. طبق صورتجلسات مجامع عمومی فوق العاده و عادی و هییت مدیره مورخه 23/8/87 شرکت چشمه انجیری مراسخون به شماره ثبت 2689 تغییرات ی بشرح ذیل در شرکت مذکور اتخاذ گردید: 1 آقای حسین انصاری دارای 90 سهم با واگذاری 85 سهم از کلیه سهام خود به مسعود زمانی آبده گاه و 5 سهم آن به افشین زمانی فرزند قلندر ش ش 610 ساکن گچساران از شرکت خارج گردید و دیگر هیچ گونه حق و سمتی در شرکت ندارد 2 .

دومین اثر طبیعی ملی بعد از دماوند، زیبایی زاید الوصف را در خود جای داده است که پتانسیل بزرگی در جذب گردشگر و توریسم بین المللی دارد، اما عدم نگاه ملی به این چشمه همیشه پر آب مشکلات زیادی را برای صنعت گردشگری مازندران به وجود آورده است مشکلی که کارشناسان سرمایهگذاری بخش خصوصی را چاره کار میدانند. میان دو دولت ایران و عراق در اواخر دولت قاجار و در زمان پهلوی اول و پهلوی دوم پیمانی به نام «پیشخورانه» بسته میشود که طی آن دامداران مناطق گرمسیر کردستان عراق از مناطق بازیان و گرمیان که مشهور به جاف بودهاند در قبال پرداخت مبالغی برای چرانیدن دامهای خود به این مناطق میآمدند.

از جاذبههای کمنظیر روستای قلات محسوب میشود. از جاذبههای طبیعی گردشگری این شهرستان میتوان به دو رود مزلقان و قرهچای و چشمه بالقلو اشاره کرد. بالقلو یکی از زیباترین و کهنترین روستاهای شهرستان ساوه به شمار میرود که بزرگترین و پرآبترین چشمه شهرستان، چشمه بالقو در این روستا واقع شده است. مرکز شهرستان ممسنی در 51 درجه و 31 دقیقه طول جغرافیایی و 30 درجه و 7 دقیقه عرض جغرافیایی و در ارتفاع 920 متری از سطح دریا واقع شده است. خوردن این آب حرکات دودی روده را کاهش داده و در طول دوره درمان با آن، املاح صفراوی به میزان زیادی در خون کاهش مییابد و جذب سریع این آب در معده، دستگاه گوارشی، کبد، لوزالمعده روی متابولیسم کلوسیدها، پروتیدها، کلسترول و اسید اوریک موثر است و به علت افزایش دفعات دفع مواد زاید بدن، حجم قابل ملاحظهای از مواد سمی به شکل طبیعی از بین میرود.

بوان دارای چشمهها و آبشارهای فراوان و دیدنی زیادی هست که در فصل تابستان باعث خنکی این منطقه میشوند به طوری که با آنکه فاصلهٔ تنگ بوان تا شهر نورآباد با ماشین حدود 10 دقیقه است ولی دمای آن همیشه به طور متوسط 10 درجه از نورآباد خنکتر است. تنگ بوان یا بهشت گمشده در حدود 20 کیلومتری از شهر نورآباد فاصله دارد. این جاذبه طبیعی در حدود 50 کیلومتری شمال غربی شهر مصیری قرار دارد. ایسنا/آذربایجان غربی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: روند تامین آب منطقه بورالان ماکو باید هر چه سریعتر به حالت عادی برگردد.

این جاذبه طبیعی در حدود 28 کیلومتری شمال غربی مصیری و در کنار روستای سراب سیاه منصورآباد رستم واقع شدهاست چشمانداز این مکان تفرجگاهی چشمه سارهای جوشنده قابل قایقرانی و سرگرمی آن شنا و ماهیگیری و زیارت امامزاده سید نورالدین و دیدار آثار تاریخی است. این دو نقطه از شهرستان رستم دارای جاذبه گردشگری و تفرجگاهی میباشد و در 5 کیلومتری شمال بابامیدان واقع است. این تالاب در 40 کیلومتری غرب تبریز واقع شده و از نظر شرایط زیستگاهی برای پرندگان برای پرندگان آبزی بخصوص اردک سرسفید بسیار مناسب است و به عنوان تالاب بین المللی به ثبت رسیده است .

این برج مربع سنگی چهارگوش در پایه کوه شیرمرد و در منقطهای به نام دیمه میل در 10 کیلومتری غرب شهر نورآباد واقع است. زبان مردم روستای بالقلو ترکی آذربایجانی با لهجهای نزدیک به ترکی شاهسونی و قشقایی است و احتمالا نام این روستا براساس یک داستان تاریخی از لغت ترکی بالا اوقلو گرفته شده است. از مشهورترین درههای اوبه، میتوان از درههای: چشمهٔ آب گرم اوبه، درهٔ تگاه سنی، درهٔ تگاهسور، درهٔ ماهیچ، درهٔ نیک، درهٔ تگابیاری نام گرفت. این شهرستان شامل مساجد، امامزادهها و کاروانسراهای تاریخی بسیاری است و باتوجه به قرارگیری در مجاورت شهرهایی همچون قم، قزوین، تفرش و همدان دارای اقلیمی نیمه خشک با تابستانهای گرم و زمستانهای کمی سرد است.

مردم روستای قلات به زبان فارسی و با لهجه محلی (قلاتی) سخن میگویند،روستای قلات در ناحیه کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد، خانههای روستائیان به صورت پلکانی در دامنه کوه بنا شده و درختان بلندی آنها را در برگرفته است. مردم روستای قلات به زبان فارسی و با لهجه محلی (قلاتی) سخن می گویند،روستای قلات در ناحیه کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد، خانه های روستائیان به صورت پلکانی در دامنه کوه بنا شده و درختان بلندی آن ها را در برگرفته است. موقعیت تفرجگاهی روستای قلات به رونق و آبادانی آن افزوده است به طوری که در سال های اخیر بناها و خانه های مدرنی در این روستا ساخته شده و سیمای قدیمی روستا را دگرگون کرده است.

بافت کالبدی معماری خیرهکننده کوهستانی، کوچههای پرپیچ و خم که جویبارهای زلالی نیز در میان آنها جاری است، جذابیت منحصر به فردی به این روستا بخشیدهاست. موقعیت تفرجگاهی روستای قلات به رونق و آبادانی آن افزوده است به طوری که در سالهای اخیر بناها و خانههای مدرنی در این روستا ساخته شده و سیمای قدیمی روستا را دگرگون کرده است. مصالح به کار رفته در خانههای قدیمی سنگ، خشت، گل، گچ و چوب و سقف آنها نیز مسطح است، برخی از خانهها در یک طبقه و برخی دیگر در دو طبقه ساخته شدهاند.

دیدگاهتان را بنویسید