چشمه بلقیس بهشتی در چرام

در مطالب بالا به این موضوع بسیار مهم اشاره کردیم که بافت قسمت عمده شهر چشمه ترکیه سنتی است، همین امر سبب می شود که مغازه های این شهر هم زیبایی خاصی داشته باشد. تو قسمت مرکزی این روستا بناهای تاریخی وجود،داره که قدمتشون هم بسیار زیاده و جزو دیدنی های روستای چشمه قلقل (به اصطلاح) شده. اما امروزه یکی از بهترین مکان های گردشگری که برای سلامتی بسیار مفید است چشمه های آب گرم واقع در شهرهای مختلف در کشور می باشد که به اعتقاد بیشتر مردم خواص درمانی بالایی دارند و برای تسکین دردهای عضلانی و بیماری های پوستی بسیار مفید می باشند.

درجمله « حافظ هفت قرن پیش درشیراز می زیست » نهادچندکلمه است ؟ در این ناحیه انواع و اقسام حیوانات بومی این منطقه به حیات خود ادامه میدهند و مسئولین محیط زیست به حفاظت ویژه در این منطقه میپردازند. مغولها که به ایران رسیدند جنگی سخت میان آنها با مردمان طالقان در گرفت تا آنجا که برخی ساکنان طالقان در وصف نبرد مردمان این منطقه با مغولها میگویند نبرد با مغولان چنان طولانی وسخت بود که از کشتار و خونریزی، رودخانه شاهرود به سرخی گرایید. سقوط پیهم ولسوالیها در هرات طی سالهای اخیر بیپیشینه بود و حتا در جریان شدیدترین نبردها میان نیروهای حکومتی و طالبان در برخی ولسوالیهای ناامن مانند شیندند، طالبان موفق به سقوط این ولسوالیها نشدند.

در جریان روزهای اخیر از مجموع ۱۹ ولسوالی هرات، ۱۷ ولسوالی به دست طالبان سقوط کرد و نیروهای امنیتی مراکز این ولسوالیها را ترک کردهاند. این ولسوالی به دلیل داشتن مناطق مرزی مشترک با کشور ترکمنستان و ولایت بادغیس، از ولسوالیهای راهبردی هرات به شمار میرود و برخی فرماندهان مسلح مردمی در آن طی سالهای اخیر در برابر طالبان جنگیدهاند. بندر مرزی و شهرک مرزی تورغندی که افغانستان را به کشور ترکمنستان وصل میکند، در همین ولسوالی موقعیت دارد.

در این پارک ساحلی دریاچهای مصنوعی به وسعت ۳۰ هزار مترمربع وجود دارد که فضایی زیبا و دلنشین در این منطقه ایجاد کرده است. این باغ در شهر چرام واقع شده و یکی از مهمترین جاذبههای توریستی این منطقه است. در نزدیکی این کتیبهها، آبشار گنجنامه نیز وجود دارد که آن هم بر جاذبههای منطقه افزوده است. چشمه آب ثریا با 11هکتار وسعت، یکی از زیباترین جاذبههای این استان است. کشککهنه در شمال با ولایت بادغیس، در جنوب با ولسوالی کشکرباطسنگی، در شرق با ولسوالی اوبه و در غرب با کشور ترکمنستان هممرز است.

صنعت ابریشمبافی یکی از حرفههای مشهور و پُررونق در این ولسوالی به شمار میرود. جنگ و محاصره زندهجان یکی از نبردهای مشهور میان نیروهای مجاهد و ارتش شوروی سابق است. جاده دوم بین دو شهر آبیک و قزوین است، یکی از خروجی های آزادراه تهران- قزوین است که به واسطه روستاهای پایین طالقان به میان طالقان می توان رسید. آب چشمهها حاوی املاح معدنی گوناگون بوده و pH آنها کمی اسیدی است, آب چشمهها غالبا کدر و شبیه به آبهایی است که کمی گل آلود شدهاند. بزرگان ولایت هرات در این باره می گویند: ساکنان هرات نوروز و گل گشت سیزده نوروز را در تفریحگاهها و پارکهایی چون تخت صفر، پارک ملت، پارک ارغوان، پارک ترقی، تفریگاه و باغ های شیدایی، جنگل و کوهسار میر داوود و گازارگاه و کوهای سیدعبدالله مختار و زیارت سلطان میرعبدالواحد میگذرانند و بعضی ها نیز به زیارت ها می روند.

تفریح های نوروزی هرات معمولا در چشمههای آب گرم اوبه، چشمههای آب گرم سفیدکوه، باغ شیدایی، میرداود، خسرو جان، گندم علی صاحب، مولانا سپند، سلطان شیخ آئینه، رباط پی، پل پشتون، پل مالان، پل هاشمی، خواجه ملا کوهی، چشمه توتک کمرکلاغ، چله خانه خواجه صاحب انصار، باغ ملت، قلعه شربت، دهانه غار، باغ حضرت صاحب کرخ، بند ریگ، خوشرباط، خواجه سرب، پارک ترقی، پارک ظاهر شاهی، پارک گوهرشادبیگم و تخت صفر برگزار میشود.

مهمترین ویژهگی راهبردی ولسوالی چشت هرات، بند دوستی افغانستان و هند یا سلما است. پوشاک زنان نيز شامل پيراهن، چادر و ديگر لباس هاي رايج زنانه است. این چشمه شرایط اقلیمی را برای زندگی بسیاری از جانداران مانند اردک، غاز، آنگوت، کشیم کوچک و بزرگ، حواصیل شب، حواصیل سفید و حواصیل ارغوانی فراهم کرده است. همچنین حیواناتی همچون گرگ، شغال، کفتار و پرندگانی نظیر کبک نیز در این منطقه زندگی میکنند.

شما میتوانید در یک گردش یک روزه به ری، علاوه بر چشمه علی و سنگ نگاره فتحعلی شاه، تماشاگر سایر آثار باستانی در این منطقه شوید. البته مردم و مسئولان نیز به دستور عمل کردند چون مقامات در ولایت بلخ میگویند که برای جلوگیری از تجمع مردم و شیوع ویروس کرونا، جهنده منسوب به حضرت علی (ع) را امسال بدون حضور مردم برافراشته و به مردم اجازه تجمع داده نشد. اگر در واژهنامه دهخدا به دنبال نام چشمه علی بگردید، پس از یافتن صفحه مربوط به آن متوجه میشوید که چشمه علی ری در گذشته آب زیادی داشته چنانکه آثار آن در سنگها برجا مانده است؛ ولی قناتهایی که در بالای آن کندهاند، آب آن را به اندازهای کم کرده که در موسم پاییز یک سنگ و نیم آب دارد!

بعد از گذشتن از این آبشارها به محوطه بزرگ و تقریباً مسطحی میرسید که باغات و دربند جوزه رود قرار دارد که در سالهای بسیار دور در اینجا روستایی به نام جوزه رود قرار داشته که در حال حاضر متروکه است. دالانهای تو در توی لیزر تگ جنگ ستارگان برای شما بسیار جذاب خواهند بود. همانطور که مشخص است جاذبه های گردشگری ایران به همین لیست محدود نمیشود و تعداد بسیار بیشتری از آنها وجود دارد.

قسمتی ازجمله که درباره آن خبری می دهیم چه نام دارد؟ درابتدای جمله « چه ساعتی خواهید آمد ؟ از موارد دیگر اینکه بازار سبزه و ماهی به ویژه از نوع سرخ آن برای سفره عید رواج می یابد و اقداماتی چون آماده ساختن سمنک (سمنو)، هفت میوه، هفت سین وغذایهای شب نوروزی از جمله آمادگیهایی است که برای تجلیل از نوروز در گوشه و کنار افغانستان و هرات به وفور دیده میشود. مردم هرات در روز نوروز شاید کمتر برای تفریح و گشت و گذار به مناطق تفریحی بروند، ولی در اولین چهارشنبه سال نو کمتر خانوادهای در هرات دیده شود که در خانه مانده باشد؛ حتا اگر در این روز باران هم ببارد.

برخی از هراتیها بر این باورند که در این روز باید به دل صحرا و طبیعت بروند، اما برای اثبات اینکه مردم قدیم هم این دیدگاه را داشتند هیچ روایت تاریخی و قابل استنادی وجود ندارد. سیزدهمین روزِ فروردین در برخی از کشورهای حوزه نوروز، روز طبیعت نامگذاری شدهاست و جز تعطیلات رسمی است، اما در افغانستان نه تنها تعطیل نیست که به جز هرات در بسیاری از شهرهای افغانستان کسی با این روز آشنایی چندانی ندارد. معماری قلعه شاهدز به نحوی طراحی شده بود که کسی نتواند به راحتی درون آن راه پیدا کند.

این شاه قاجاری با دیدن سنگ نگاره های تخت جمشید، تصمیم گرفت نام خود را در مکانی از پایتخت که رفت و آمد زیادی دارد حکاکی کند. ولسوالی چشت در ۱۵۰ کیلومتری شمالشرق شهر هرات موقعیت دارد. ولسوالی گلران در ۱۲۰ کیلومتری غرب شهر هرات موقعیت دارد. بندر و گمرک مرزی اسلامقلعه، از مشهورترین و مهمترین گذرگاههای مرزی افغانستان، در این ولسوالی موقعیت دارد. غوریان در شمال با ولسوالی کُهسان، در جنوب و شرق با زندهجان و شیندند و در غرب با ایران مرز مشترک دارد.

دیدگاهتان را بنویسید