چشمه آبگرم محلات و جاذبههای گردشگری این شهر

در میان این طوایف تیره بالوی به طور قطع لُر هستند، چون در قدیم به زبان لُری صحبت می کرده اند که اکنون در اثر مجاورت با قوم جایروند در بیشه دراز و سایر مناطق زبان آنها تغییر نموده است. در نوشته های تاریخی آمده است چون این منطقه مکان زندگی اقوام مارد بوده است به همین دلیل نام این کوه و قلعه مارد کوه نامیده شده است که به مرور زمان به مارکوه تغییر نام داده است. از جاذبههای گردشگری جواهرده میتوان به آبشارهای فصلی و دائمی، جنگل صفارود، دریاچه قو، مسجد آدینه، گورهای تاریخی گبری نام برد.

در نزدیکی سد قشلاق پلی تاریخی به نام پل قشلاق نیز وجود دارد. اساس آبادانی وشکل گیری پارک سرچشمه فرخ شهر چشمه ای است به نام دروغ زن. « سعدی شاعر نوآور است یعنی شیوه ی مخصوصی در غزل بوجود آورده که در اشعار شاعران قبل از او سابقه نداشت بدین معنی که سعدی توانست عناصر پراکنده ی غزل یعنی عشق و لطافت ظاهری و معنوی را به طرز بسیار شایسته ای در یک جا جمع آورد.» در اشعار سعدی از عشق انسای و شور و وصل چنان صحبت به میان می آید که خواننده بی هیچ تردیدی وجود معشوق واقعی را باور می کند.

این سیستم یکی از زیباترین صحنههایی را که میتوانید ببینید، خلق کرده است. شهرستان طالقان جمعیتی کمتر از 20هزار نفر دارد و این شهرستان با مساحت 1325 کیلومتر مربعی خود، از جمله شهرستان های بزرگ و مهم استان البرز به شمار می رود که دارای روستاها و دهستان های مختلفی می باشد اما خوب است بدانید بخش قابل توجهی از شهرستان طالقان را کوه ها، دشت ها و طبیعت سرسبز اشغال کرده است. پشتون زرغون : نهر نوا، ماروا ، فوشکان ، کمبراق ، شافلان ، کشمیران ، شاینان ، دشت نیزان ، آبروی دختر ، کبکان و گلواز آب که از رود کبکان که شاخه هریرود است جدا شده و در اراضی سمت جنوب شافلان جریان دارند .

را بر دوش کشیده است زیرا به آن چشم اندازی فوق العاده زیبا و دیدنی هدیه داده است. در نزدیکی این کتیبهها، آبشار گنجنامه نیز وجود دارد که آن هم بر جاذبههای منطقه افزوده است. به همین دلیل در طی تاریخ پناهگاه و محل استراحت خوبی برای بشر بوده است. شما باید 3کیلومتر دیگر طی کنید و از روی پل رستم آباد عبور کنید در اطراف این چشمه درختان کهن سالی وجود دارد. پوشش گیاهی و تنوع جانوری این مناطق کمنظیرند و با حضور یک راهنما میتوانید تجربهای ناب و خاص را از طبیعت مازندران کسب کنید. در قسمت پایینی این سنگنبشته چند جمله با خط میخی نوشته شده است.

این کوه در دوران باستان در مسیر راه ابریشم بوده و به همین سبب مورد توجه پادشاهان و بازرگانان زیادی قرار میگرفته است. اما پس از آن در دوران سلجوقیان بازسازی و به دژی نظامی تبدیل شد و در دوران بعد تبدیل به یکی از جاهای دیدنی ایران شد. این صخرهها در 5 کیلومتر خارج از شهر همدان قرار دارند و یکی از ارزشمندترین جاهای دیدنی ایران هستند. از چشمههای آبگرم سرعین که شهرت زیادی دارند تا چشمه آبگرم محلات که هم به تهران نزدیک است و هم به سه استان قم، مرکزی و اصفهان. معماری زیبا و کاشیکاریهای ظریف این مسجد شهرت بالایی دارند.

کوه سفیدخانی بهخاطر چشمههای موجود در دامنهاش شهرت یافته و به یکی از جاهای دیدنی ایران تبدیل شده است. الموت در روزهای اوج خود مقر حکومت فرقه اسماعیلیه بوده است. سپس گفت هر یک از این دو دسته، خود به دو دسته صداهای امتداد پذیر و صداهای امتداد ناپذیر نقسیم میشوند. محدود نمیشود و آثار تاریخی درون شهر هم از جاذبههای آن محسوب میشوند. خوروین دارای آثار تاریخی مانند امامزاده و دو تپه باستانی خوروین به نامهای «گنج تپه» و «سیاه تپه» آثاری متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد مسیح به دست آمده است. حالا مسئله اصلی این است که به کجا سفر کنیم؟

در فصل بهار در همین حوالی آبشار دیگری جریان مییابد که بیش از ۹۰ متر ارتفاع دارد؛ این آبشار پرخروش در فصل سرد به خواب زمستانی فرو میرود و با قندیلهای سخت و بلندش منظرۀ تحسینبرانگیزی میآفریند. همچنین تاریخ صفویه که از مهمترین سلسلههای تاریخی ایران به شمار میرود، با قیام شاه اسماعیل یکم بر علیه امیران آق قویونلو در اردبیل شروع شده است. همچنین مسجد جامع هشترود، بقعه بایزید، چشمه اسرار آمیز پیرسقا از مجموعه آثار تاریخی این شهرستان هستند. بنا در شهرستان فریدونشهر، بخش مرکزی ،دهستان برف انبار و روستای خویگان علیا واقع است . طاق بستان در منطقهای خوش آب و هوا بنا شده و یکی از جاهای دیدنی ایران در پاییز ، بهار و تابستان است.

طایفه کُرد پشتکوهی : برخی از طوایف کُرد پشتکوهی در دره شهر زندگی می کنند، ولی تعداد آنها بسیار اندک است .آنها هم به زبان کُردی پشتکوهی هم به گویش لُری صحبت می کنند. خوانین عالی جمالی در بختیاری محترم به شمار میرفتند و شایان ذکر است که مادر ایلخان بزرگ بختیاری حسینقلی خان و مادر آنصرالله خان مرادی ازتیره اولاد مالملی از این طایفه میباشند . استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان های کشور است که در جنوب غربی ایران واقع شده است. منظره روستایی، سرسبز، بکر و دوستداشتنی آن، دل کندن را از روستا سخت میکند.

این روستا در 66 کیلومتری شهر قم قرار داد و یکی از نکات جالب درباره وشنوه این است که قدمت آن به 3 هزار سال قبل از میلاد مسیح میرسد. نکته جالب درباره این چشمه این است که مردم محلی روستا بر این اعتقاد هستند که نوشیدن از آب این چشمه برای مریضیهای گوارشی بسیار مناسب میباشد. کشور باستانی ما نیز از پیشروان تمدن بشری بوده است و 24 اثر ثبت شده میراث جهانی یونسکو در ایران و از جاهای دیدنی ایران هستند.

ما در این یادداشت به معرفی تعدادی از جاهای دیدنی ایران بر اساس شهر، تاریخ، جاذبه طبیعی و عوامل دیگر مربوط به آنها پرداختیم. استان ایلام یکی از استانهای کشور با بیشترین تعداد جاذبههای طبیعی کشور است. این آبشار که یکی از دیدنی های طبیعی بسیار جذاب در این استان است، در دره ای زیبا که نام آن هم پونه زار است و در ارتفاعات زاگرس مرکزی قرار گرفته است. حتی اگر تاکنون به این جاذبه کمنظیر توریستی نرفته باشید، حتماً نام آن را شنیدهاید.

دیدگاهتان را بنویسید