چشمههای آب گرم طبیعی – جاذبههای گردشگری کاشمر

مسجد حکیم بر روی مسجدی قدیمی تر به نام جورجیر ساخته شده است که جزو مساجد صدر اسلام به شمار می رود. آنها سابقه طولانی دارند و تصور می شود که بهترین آب حرارتی ترکیه را دارند. دردستورزبا فارسی« را » نشانه چیست ؟ متأسفانه اين بنا امروزه به ويرانه ای تبديل شده و نشانه و كتيبه ای كه بتوان با آن تاريخ بنا را معين ساخت در دسترس نيست. که در مجالی دیگر و مقاله ای دیگر به صورت مبسوط به آن اشاره خواهم نمود .

تودهٔ آتشفشانی سبلان که ۴۸۱۱ متر ارتفاع داشته و مرز مشترک میان استانهای آذربایجان شرقی و اردبیل محسوب میشود. تاثیر دارد. خاصیت ضد اسید اوریک این آب بهنوعی حلال سنگهای کلیه و مثانه نیز محسوب میشود و در نتیجه نوشیدن حدود یک لیتر آن در سه نوبت در شبانهروز میتواند موثر باشد. چشمه ثریا به قدری بزرگ و زیبا است که میتوان در آن قایقرانی نیز انجام داد. طبق گفته مدیرعامل منطقه آزاد ماکو روزانه بین 2 تا 2500 نفر گردشگر وارد منطقه می شوند که اکثریت آنها سفر خود را یک روزه تنظیم کرده اند و برخی نیز دو تا 4 روز در منطقه می مانند.

با این حال مستر بلیط توصیه می کند سه ماهه اول سال و یا اوایل فصل تابستان را برای گشت و گذار خود انتخاب کنید. گرچه شيخ عبيدالله كرد در سال 1297 هجري خود را به حوالي مراغه رسانيد ولي هجوم وي و همراهانش دفع شد و سكون و آرامش به مراغه بازگشت. دهكده گشايش در 14 كيلومتري جنوب شرقي مراغه واقع شده است . غار كبوتر مراغه كه در اصطلاح محلي به غار هامپوئيل معروف است در 15 كيلومتري جنوب شرقي مراغه واقع شده است .اين غار در كمره كوهي صخره اي رو به جنوب قرار گرفته است .

منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت 72 هزار هكتار در كناره هاي جنوبي رود ارس در شهرستان كليبر واقع شده و به عنوان مكان ذخيره بيوسفر در يونسكو به ثبت رسيده است و از ارزش هاي خاص گياهي و جانوري برخوردار است. براي رسيدن به اين مكان بسيار دل انگيز بايد از جاده مرند – جلفا به مهدی شهر ( علمدار- كرگر ) وارد شد و با عبور از يك جاده خاكي در نوار مرزي ايران و جمهوري آذربايجان و گذشتن از يك جاده فرعي ، به دره اي با صفا رسيد كه محل آسياب خرابه است.

در شمال غرب استان ، بلندترين كوه منطقة جلفا به ارتفاع 3347 متر به نام كيامكي قد برافراشته كه به علت آب و هواي مساعد كوهستاني ، برف و باران كافي و مراتع و چمنزارهاي سر سبز ، روستاها و آبادي هاي متعددي را در دامنه ها و دره هاي خود جاي داده است. از همان سطر آغازین رمان نویسنده سعی دارد ما را با فضای سیاسی زمان خود آشنا سازد و به خواننده بفهماند که با رمانی با زمینه های سیاسی طرف است، ولی به نظر نمی رسد کاملاً سیاسی باشد. می توان در این استخرها نشست و ساعت ها از خاصیت درمانی آن استفاده کرد که البته برای این کار توصیه می شود از کفش های ضد آب استفاده کنید.

برگزار می شود که همه ساله شمار زیادی از مقامات هرات از جمله استاندار، فرماندار و مقامات نظامی و انتظامی دیگر این شهر در لحظه تحویل سال خود را به این اماکن متبرکه می کشاند تا و در مراسم جهنده بالا شرکت می کنند. این جاذبه های سرعین را کامل می کند. اقامتگاه بوم گردی بیلی شامل 2 اتاق با ظرفیت 8 نفر، دارای توالت ایرانی و حمام اختصاصی، سرویس کف خواب (تشک و پتو)، سیستم سرمایشی پنکه سقفی و سیستم گرمایشی بخاری گازی می باشد. ییلاقات مشگینشهر شامل قرهداغ یا گمله، ساریگونی یا مویل، دیبکلو، گول چغلو، هوشنگ میدانی، دوه بوینی، آدچمنی، چای گوزی؛ ییلاق اردبیل در سردابه و سرعین و باغرو و ییلاق قره گول در سراب میشود.

يكي ديگر از مساجد تاريخي مراغه مسجدي موسوم به شيخ بابا است كه آن نيز در سالهاي اخير بازسازي شده است . بر بالاى اين پل به دستور خيابان و دو طرف غرفه ها بسته اند و سرطاق هاى غرفه ها را كاشى كارى نموده و در ميان آن عمارت و نمايى ساختهاند كه در غرفه ها و آن عمارت همه نشيمن مردمان عام و خاص است كه به تفريج و تماشا آيند و شاه عباس بعد از اتمام آن در آنجا چند شبى جشن و چراغان خود را كه موسوم به فتح آباد است متصل به اين پل بنا كرده است.

ارتفاعات این منطقه مناسب برای کوهپیمایی خانوادهها است و وجود قنات و استخر در بخش غربی آن موسوم به سرچشمه، محل اطراق مناسبی برای گردشگران بوجود آورده است. در چهار زاويه آن ستون هايي با نقوش لوزي پخ ساخته اند. پهلوهاي اين برج داراي طاق نما و حاشيه كاري و دندانه است و در كناره آن پايه هاي ستون مانندي ساخته شده است. در سال 566 هجري مراغه جزو قلمرو سلجوقيان در آمد . در سال 759 هجري مراغه به دست تيموريان ويران شد.

در معادن دستجرد و داش کسن، آراگونیت­هایی گسترش دارند که با نام مرمر شناخته شده­اند. حتی هنگامی که شاه به مدرسه نقاشی می آید، خم و چم نمی شود و سیگارش را خاموش نمی کند. کانال اصلی و بزرگ منطقه مغان از این سد سرچشمه گرفته و پس از طی مسیر32 کیلومتری، آب دریاچه شهرک شهید غفاری مغان (شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان) را تغذیه می کند. چشمه آب گرم خرقان (چشمه آب گرم عرشیا) یکی از اصلی ترین جاذبه های منطقه است.

باغ به خاطر اختلاف سطح حدوداً ٢٠ متری در طول محور اصلی به طور مناسبی تقسیم بندی گردیده است. وایزگنت قرار داشت؛ در رودخانه فیروزی ینی سو و رولمتای بوزمین قرار داشت و سرانجام در سکیزیاب، یانگی قالا، گوک تپه ، کهنه گوگ تپه و آخال واقع بود. چاپ این نشریه در سالهای ۱۳۱۰ و ۱۳۱۱ ادامه داشت. اين برج در محله اتابك ، كوچة سبزيچي ها قرار دارد كه پنجمين و آخرين مزار بزرگ مراغه است. سومين مزار از قبرهاي پنجگانة مراغه كه ( قبر مادر هلاكو ) ناميده مي شود ، برجي است كبود و زيبا به شكل منشوري ده وجهي.

ق كه تحولی كلی در عمارت نیاوران صورت گرفت، شاه و نزدیكانش برای تجدید بنا در شكل ساختمانی قصر نیاوران، رایزنیهای فراوان داشتند. در این گورستان عده زیادی از اهل علم و عرفان به خاک سپرده شده است. چند بناي تاريخي مهم از دوران فرمانروايي ايلخان و جانشينان آنان در اين بخش به جا مانده است كه عبارتند از بقعة شيخ اسحاق (در روستاي خانقاه خانمرود)، گورستان مينق، گورستان هيق، گورستان گوور، مسجد سنگي جهان آباد و مسجد اسنق. در 280 هجري فرمانروايي مراغه به محمد بن افشين بن ديوداد رسيد .

در سال 656 هجري مراغه مركز فرمانروايي هلاكوخان مغول شد . مراغه از شهرهاي تاريخي و قديمي آذربايجان و نيز ايران است . قيزلار قلعه سي (قلعة دختران) يكي از مهم ترين آثار تاريخي و طبيعي شهرستان مراغه است. در سال 622 هجري جلال الدين خوارزمشاه بدون برخورد يا مقاومت مهمي به مراغه آمد . اين بقعه كه به مقبره كمال الدين نيز مشهور است در قسمت جنوبي مسجد جامع واقع شده است ديوارهاي آن با آجر ساخته شده است و سطح خارجي گنبد آن با كاشيهاي فيروزهاي رنگ پوشيده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید