پبده و پبدنی،نگاهی تازه به فرهنگ بختیاری

استان آذربایجان غربی از طرف شمال و شمال شرق با جمهوری آذربایجان و ارمنستان، از غرب با کشورهای ترکیه و عراق، از جنوب با استان کردستان و از شرق با استان آذربایجان شرقی و زنجان همسایه است. از قرن ۱۵ میلادی که ترکان جایگزین امپراطور روم شرق شدند، بازار ارومیه به عنوان شهر سرحدی اهمیت فوق العادهای پیدا کرد واز برج وباروی مهمی برخوردار شدند. مقارن این ایام دولتهایی در اطراف آذربایجان وجود داشت که از آن جمله میتوان به دولت آشور در شمال بین النهرین، دولت هیق در آسیای صغیر، دولت اورارتو در نواحی شمال و شمال غرب، اقوام کادوسی در شرق و کاسیها در حوالی کوههای زاگرس اشاره کرد.

سه گنبد: این بنای تاریخی در جنوب شرقی ارومیه قرار دارد، برخی از مورخین عقیده دارند که این بنا به جای آتشکدهای از دوره ساسانی احداث شده است، ولی هیچ گونه سند معتبری مبنی بر صحت ادعای خود ندارند. به گزارش خبرنگار مهر، حسین فروزان مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در نشست خبری خود که عصر روز 9 اردیبهشت ماه در تهران برگزار شد، گفت: به منظور معرفی جاذبه های گردشگری و میراثی منطقه آزاد ماکو و شناسایی این منطقه و ایجاد نشاط بین بانوان، دومین دوره رالی گردشگری بانوان از بیستم تا بیست و دوم اردیبهشت ماه در منطقه آزاد ماکو برگزار می شود.

فروزان گفت: روز بیست و یکم اردیبهشت ماه نیز دومین نمایشگاه توانمندی بانوان منطقه آزاد ماکو هم افتتاح خواهد شد. اس. جی. ویلسون، کشیش آمریکایی پس از گذر از شهر ماکو در باره آن چنین نوشته است: “همچنان که به ماکو نزدیک شدیم جاده مارپیچ از میان دره باریکی گذشت که از میان آن رودی به همین نام در جریان بود و پی در پی به شکل آبشارهای غران کوچکی فرو می ریخت. در یکی از این خمیدگی های کوهستان ناگاه منظره شهر ماکو به صورت دلپذیر و شگفت آوری در برابر دیدگانم پدیدار شد. کوهستان های برهنه پر صخره، ناگهان در دو سو سر به آسمان کشیده و دست کم به ارتفاع هزار پا گردن برافراشته بودند. کوهی که در سمت راست قرار دارد، هر قدر بالا می رود بر آمدگی پیدا می کند و همچون سایبانی بر فراز شهر گسترده می شود. در فرورفتگی صخره ها، قلعه ای ساخته اند “.

در فاصله 6 کیلومتری شهر ماکو و حدود 2 کیلومتری از سمت غرب جاده اصلی ماکو-بازرگان، روستایی به نام باغچه جوق واقع شده که غرب و جنوب آن به دامنه کوه با صفای “چرکین” و چشمه ای به نام “کلیسه” منتهی می شود. ساختمان 2500 متری کاخ باغچه جوق در میان باغی به مساحت 11 هکتار احداث شده و از شاهکارهای به جای مانده از اواخر دوران قاجار است. در بخش جنوب شرقی آبادی مذکور، ساختمان مجلل و تاریخی قصر باغچه جوق دیده می شود که مربوط به اواخر دوره قاجاریه و بانی آن تیمور تیموری معروف به اقبال السلطنه ماکوئی یکی از حکام مقتدر وقت و از سرداران مظفر الدین شاه بوده است.

یخچال دو قوز پله: این بنا از آثار باقیمانده دوره قاجاریه است که تا قبل از گسترش شهر ارومیه اهالی نه تنها از یخ آن استفاده میکردند، بلکه جهت انجام مراسم چهار شنبهسوری نیز به کنار نهر میآمدند. بر اساس روایات تنها سه نفر ایمان آوردند: فردی از اهل یمن به نام یفن و دو مرد از سرزمین خودش با نام های بلاد و صافن. در ادامه این برنامه رقیه حاتمی پور مجری این برنامه گفت: ایده اجرای تور رالی بانوان سه سال پیش مطرح شد و آنها با تسلط کافی و بدون حادثه و از استان های البرز، قزوین و زنجان آن را اجرا کردند.

معاون فنی مدیر کل منابع طبیعی وآبخیز داری آذربایجان غربی گفت: طرح انتقال آب از چشمه ثریا به منطقه بورالان ماکو سال98 اجرا می شود. بر اساس همین اهمیت، روس ها در زمان جنگ جهانی راه آهنی از شاه تختی به بایزید دایر نمودند که از شهر ماکو می گذشت و قریب 150 کیلومتر آن در خاک ایران بود. تو در عالم هستی دل باخته و عاشق مادیات بوده ای و استی خوب چشمانت را باز کن و ببین که تمام این گلها و درختان همه و همه به امر خداوند بزرگ از دانه های جواهرات نایاب بوده که هر کدام از این دانه ها جواهر به فرمان خداوند بزرگ خوشبوئی خاصی دارد .

در نهایت شیطان از خداوند خواست تا بر بدن ایوب مسلط شود و او را بیمار کند. آب این چشمه از نوع آب های معدنی هیپرکلروره و بیکربناته مخلوط و سولفاته کلسیک گازدار و آهن دار سرد است که حدود ۵/۷۳ گرم در لیتر کلرور سدیم دارد. این آب در ردیف آب های معدنی بیکربنات کلسیک گازدار و گرم است. میزان تولیدات اسمی سالانه گروه معدنی غیرفلزی 64500 تن می باشد . خوی به عنوان مهد تمدن ۶۰۰۰ ساله که در سالنامه های آشوریان بنام حویه وه (hovaiava) و در تورات بنام حویه (hovaiya) و در کتاب “العالم من المشرق الی المغرب” با نام خویه (khovaiya) و بالاخره در سال۲۵۰ هجری قمری، ابن خرداد در کتاب “المسالک و الممالک” بنام کنونی خوی، از آن یاد می کند.

اگر عاشق عکاسی یا پرندهنگری هستید، سد دوش در شمال شرقی بناب، پیشنهاد خوبی برای شماست. زمانی که خمسه از مروارید خواستگاری میکند پدر مروارید مخالفت میکند اما اکنون با همدیگر ارتباط خوبی دارند. این قنات دارای سه سد زیرزمینی و دو رشتهآب سرد و گرم بوده و با دبی ۱۱۰ لیتر بر ثانیه از پرآبترین قناتها در ایران و جهان است. در 9 ماهه اول سال 94، یک میلیون و 800 هزار خودرو در منطقه تردد می کرد که اکنون این آمار به سه میلیون و 100 هزار خودرو رسیده است.

آثار باستانی متعددی در این شهر وجود دارد که از میان آنها می توان به مناره شمس تبریزی، مسجد مطلب خان، دروازه سنگی و پل خاتون اشاره نمود. به واسطه شرایط اقلیمی خاص دماوند، در گوشهوکنار این شهرستان میتوان چشمهها و آبشارهای زیادی را مشاهده کرد که هرکدام از آنها با زیباییهای خاص خود میتوانند هوش را از سر شما ببرند. ساختمان شهرداری: این بنا در حدود سال ۱۳۱۰ هجری شمسی توسط ملا اوستا که چیره دست ترین معمار زمان خود در شهر بوده ساخته شده. این شهر که در مسیر تیسفون به تخت سلیمان قرار داشته است ، در زمان اشکانیان و ساسانیان مرکز توجه بسیار بوده و امروزه هم یکی از شهرهای مهم استان کردستان است.

بطوریکه آب نباید آلوده شود و در معرض هوا قرار گیرد، به همین جهت هرچه بیشتر در آبراهه های محدود و کم سطح جاری بوده است. شال اندازی؛ در مناطق روستایی کوهستانی از رسوم شایع چهارشنبه سوری بود و گاه حالت نوعی خواستگاری از دختر صاحب خانه را داشت. چاهدراز دارای جمعیتی بیش از ۷۰۰ نفر است و خانه های انها در کنار یکدیگر و به صورت گاه و گلی با سقف های گنبدی ساخته شده که ساختاری بسیار زیبا دارند. خانه انصاری: این بنا مربوط به سیف الله خان انصاری بوده است و قدمت آن با توجه به کتیبه موجود به سالهای ۱۳۳۴-۱۳۳۰ هجری قمری می رسد.

روستای قلات دارای بافت تاریخی زیبایی می باشد و خانه های پلکانی در لابه لای درختان بلند قامت با مصالحی چون سنگ، خشت و چوب ساخته شده اند. در بخشهایی هم باید تن را به آب بزنید. از این چشمه عمدتا در بهار و تابستان برای آب تنی استفاده میشود. انتساب چند زرتشتی که درهنگام تولد عیسی(ع) به بیت اللهم رفته بودند و در ارومیه مدفونند حاکی از آن است که این شهریکی از بزرگترین کانون های مذهبی واجتماعی گذشته های دوربوده است و سردارانوامپراطوران روم جهت دستیابی به وپایتخت ساسانیان(گزنا) – تخت سلیمان – بارها از آن عبور کرده اند.

با این وجود 501 تخت اقامتی داریم. اکنون هتل های مناسبی در ماکو وجود ندارد. وی گفت: اکنون گردشگری در ایران موفق نبوده است. افراد شرکت کننده در این رالی از مسیر کاخ باغچه جوق، دهانه فرهاد، چشمه ثریا، روستای گردشگری رند و در نهایت پارک امام ماکو عبور خواهند کرد. میدان امام و عناصر چهارگانه ارزشمندش، چهارباغ؛ محور تاریخی شهر و مدرسه باشکوهش تنها برخی از میراث تاریخی اصفهان در منطقه 3 هستند که تصویر اصفهان قدیم را پیش چشم گردشگران ترسیم میکنند.

اقامتگاه بوم گردی قوشه چشمه در استان گلستان، شهرستان گالیکش، روستای قوشه چشمه، خیابان امام خمینی، ابتدای کوچه آزادی واقع شده است. شهرستان ماکو، کوهستانی بوده و کوه های متعددی در آن قرار دارند. دروازه سنگی مشهور خوی نیز که زمانی یکی از ورودی های اصلی شهر بوده در امتداد این بازار قرار دارد. دریاچه آویدر همانجایی است که شاید با دیدن عکسهای هنری آن، تصور کنید که در حال تماشای یک منظره بینظیر در سوئیس یا فنلاند هستید! سمت چپ بستر رودخانه و مقابل این حوضچه از چندین نقطه دیگر نیز آب یا حباب های گازدار خارج می شود و باتلاقی را تشکیل داده است.

قاعده حوضچه مثلثی شکل، 6 متر اضلاع دو طرف هر یک 9 متر و عمق حوضچه 40 سانتی متر است. آبیدر با پرده ای در ابعاد ۱۲×۲۵ متر ، بزرگترین سینمای روباز جهان محسوب میشود. در سنبلستان سابقاً قبرستانی به وسعت بیش از پنجاه هزار متر زمین بود. بنا که از آجر ساخته شده، به سکوی بلندی از سنگ که سردابی در میان دارد، نهاده شده است. تنها آثار باقيمانده فعلاً قبر مذكور بوده و سنگ هاي حكاكي گورستان توسط افراد سودجو به محل هاي ديگر حمل و گورستان كلاً تخريب و به محل بازار هفتگي تبديل شده است.

طول این مسیر 130 کیلومتر است و هدف تنها سرعت نیست. با حرکت در مسیر چشمه مرتضی علی، به صخرههای اطراف دره که نگاه کنید روی آنها حفرهها و سوراخهایی را مشاهده خواهید کرد. متاسفانه اکنون این مسیر راه آهن به کلی مخروبه شده و غیر قابل استفاده است. میباشد. غیر از پرندگان موجود در تالاب یک نوع وزغ سبز معمولی و یک نوع قورباغه مردابی و همچنین ماهی کپور در این تالاب زیست مینمایند. برنادت در دیدار بعدی این را به خانم میگوید اما او تنها کمی خم میشود و لبخند میزند. فضای باغ ارم از لحاظ اسلوب خیابانكشی و درختكاری نه تنها در بین باغ های شیراز بلكه در تمام مناطق كشور ما كم نظیر است.

دیدگاهتان را بنویسید