مقاله در مورد جنگلهای ارسباران

پارک جنگلی: داخل پارک جنگلی النگدره، جاده ای آسفالته کشیده شده است و هر کجایی که بخواهید میتوانید خودرو را پارک و طبیعت گردی را آغاز کنید. از داخل شهر کلیبر راهی به سمت جانانلو وجود دارد. جنگلات افغانستان عموما به دو دسته تقسیم میشوند : میوه دار وغیر میوه دار درنواحی بدخشان قطغن کناره های دریا آمو, جنگلات انبوهی وجود دارد . میوه بومی این جنگل نیز قرهقات نام دارد که میوهای ترشمزه است و هر بوته آن در سال ۳ تا ۴ کیلو میوه میدهد و میوههای آن نیز در اواسط تابستان میرسند.

در ناحیه مرزی شمال غربی ایران، طبیعت کوهستانی زمردگونهای گسترده شده است که با نام ارسباران از آن یاد میشود. جنگل های ارسباران از سرمایههای طبیعی ایران در جغرافیای شمال غربی محسوب میشود و اکنون قصد داریم آن را به شما معرفی کنیم. گرگان یکی از شهرهای شمالی ایران است که بدلیل جاذبه های طبیعی و تاریخی اش سالانه گردشگران زیادی به آن جذب میشوند. یکی از ایستگاههای مهم پرندگان در افغانستان دریاچه آب ایستاده و تالاب ناور ولایت غزنی است که بیش از ۱۲۰ نوع از پرندگان آب باز در آن زندگی و رفت و آمد میکنند.

انواع خزندگان مانند مارها که در کشور ۲۷ نوع آن و سوسمارها که ۲۳ نوع آن شناسایی شدهاست، در همه نقاط دیده میشوند. یکی از گونههای نادر حیوانات که در محدوده حفاظت شده آینالو یافت میشود، گوزن خاص و کمیاب «مارال» است که بزرگترین نوع در خانواده گوزنها محسوب میشود. از پیچوخمهای مسیر، یکی پس از دیگری عبور کرده و زیبایی و شگفتی مسیر را به خاطر میسپاریم؛ منظره کوههایی که از دامنه تا نوک قله میزبانی درختان سر به فلک کشیده را به عهده دارند و نم نم بارانی که علاوه بر طراوات و رطوبت هوا، لذت ثبت این لحظه در ذهن را بیشتر کرده و خاطره ماندگارتری ثبت میکند.

وی با اشاره به اینکه وزش باد شدید روند اطفای حریق را سخت کرده است، افزود: همکاران در عرصه حضور دارند تا نسبت به اطفای حریق اقدام کنند. سنگنبشتهای به زبان ارمنی در قبرستان متروکه گرمناب نشانگر حضور مذاهب مختلف در ارسباران است. موقعیت جغرافیایی این قلعه بهواسطه حضور در منطقه بهشتی جنگل های ارسباران، فوقالعاده تماشایی است و قابی از ابرها و سرزمینهای سرسبز کوهستانی را پیش رویتان قرار میدهد.

ایران مملو از طبیعتهای تماشایی و بکر است که برای راهی شدن به سمت آنها تنها نیاز به اطلاعات کافی، همسفران ماجراجو و یک کولهپشتی سبک و مجهز دارید. بعد از ماجراجویی در این منطقه سرسبز و غنی ایران، مقصد شما کدامیک از مناطق جنگلی کشورمان خواهد بود و دوست دارید ره بال آسمان در مطلب بعدی خود، از کدام طبیعت تماشایی ایران برایتان بگوید؟ زیبایی کوهستانهای ارسباران با این گیاهان سرسبز تماشایی است و یکی از مناطق گردشگری محبوب برای عاشقان طبیعت محسوب میشود.

منطقه حفاظت شده آینالو یکی از سرزمینهای سرسبز استان آذربایجان شرقی و شهرستان کلیبر است که در بخش خداآفرین این شهرستان و در محدوده جنگل های ارسباران واقع شده است. درخت بلوط: Quercusbalotاین درختان ساحه وسیع را در سرحدات پایین منطقه جنگلات جنوب شرقی کشوراشغال نموده است. این حشره که بسیاری از دانشمندان را مبهوت خود کرده است کله ای به مانند غلاف بادام زمینی دارد و البته بسیار بی دفاع است و به راحتی توسط حشرات بزرگتر شکار می شود. مرحوم ساعی فعالیت های عملی خود را از سال 1318 به عنوان رییس بنگاه جنگلها شروع کرد و غلامعلی بنان در سمت معاونت وی انجام وظیفه می کرد.

۱۸منظور از میانگین سال های تحصیل چیست؟ پاییز با تمام زیبایی هزار رنگش، به دلیل سرمای کوهستان، فصل مناسبی برای سفر به جنگل های ارسباران نیست. میتوان گفت که ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما و وجود چشمهسارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از شاخصههای این جنگل است. آنها بعد از برداشت محصول، در فصل تابستان دامهای خود را به مراتع کوهستانهای بالا دست میبردند.

سرزمینهای سبز کوهستانی، قسمتهای وسیعی از ناحیه شمال غربی ایران را به خود اختصاص دادهاند و استان آذربایجان شرقی را سبز کردهاند. اگر از تبریز به سمت کلیبر راه بیفتید، باید در حدود ۲۰۰ کیلومتر به سمت شمال شرقی برانید تا به کلیبر برسید. راه دیگر هم اجاره خودرو است که می تواند گزینه ای عالی باشد. در مناطق سرسبز این جنگلهای هیرکانی ماجراجویی کنید و تجربههای ناب خودتان را در اختیار دیگر گردشگران قرار دهید.

در جنگلهای هیرکانی ارسباران، تنها بافت گیاهی نیست که منحصربهفرد است؛ تنوع جانوری نیز در این منطقه غوغا میکند. این تنها گونه شناخته شده عنکبوت است که از این روش استفاده میکند و احتمالا عنکبوت جدیدی است که به تازگی کشف شده است. این دژ کهن و تاریخی بر ارتفاعات ارسباران تکیه زده و تنها کافی است 3 کیلومتر راه از کلیبر به طرف جنوب غربی بروید تا به یکی از دره های زیبای ایران به نام «سی» برسید. اگر به بازدید از پارک جنگلی النگدره رفتید، توصیه می کنیم، راه خود را تا اواسط جنگل های این پارک ادامه دهید و چشمه ای بسیار زیبا و دیدنی در این پارک را از نزدیک مشاهده کنید.

بنابراین، توصیه میکنیم به هیچ عنوان از گروه جا نمانید و همیشه در کنار هم به راه خود ادامه دهید. توغها را خواهری میدانند که بعد از قرنها مدفون بودن در زیر خاک کربلا به اذن الهی پرواز کرده و خود را به مساجد روستاهایی که بیشتر تعداد صالحین را داشتند میرسانند. این پارک در پشت منطقه کوهستانی جاویدان جا خوش کرده و یکی از استراحتگاههای اصلی برای مسافران جنگل های ارسباران محسوب میشود.

عمارت آینالو یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه محسوب می شود که از دوره قاجار به جا مانده است. جنگل ارسباران بازمانده جنگل های میلیون ساله هیرکانی و دوره سوم زمین شناسی است. ۷چگونه قلمرو حکومت صفوی به حدود قلمرو دوره ساسانیان رسید ؟ البته کوهنوردان می توانند از دره سی، در حدود 3 ساعت، خود را به قلعه بابک برسانند. مجموعه انتشارات جنگل دارای یک شعبه مرکزی در شهر تهران، شعبه خانه اصفهان و چهارراه نظر در شهر اصفهان و یک شعبه در شهر رشت است و به بقیه مناطق کشور از طریق وبسایت اینترنتی خود خدمترسانی میکند.

در واقع آنها تمام نیازهای غذایی خود را از خون قربانیان تأمین میکنند.آنها همچون دیگر گونههای خفاش شب زی بوده و شب هنگام به شکار میروند. این معدن در ۱۳۰ کیلومتری شمال تبریز و ۳۰ کیلومتری شهرستان ورزقان واقع شدهاست. بهرهبرداری کامل از معدن مس سونگون میتواند تأثیر بالایی در رشد اقتصادی منطقه داشته باشد. اعتقادٔ بر آن است که فرد نظر کرده نمیتواند از گرفتن ورگی اجتناب کند، علیرغم آنکه نظر کردگی در آغاز با بیماری و رنج همراه است.

زوجی در سواحل استرالیا قایق سواری کرده و شب را همانجا میمانند. از امکانات پارک جنگلی سراوان می توان به بازدید از دریاچه و در صورت تمایل، قایق سواری در آن دریاچه های زیبا اشاراه نمود. بعد از انقلاب، توسعه راهها باعث در دسترس قرار گرفتن بازارهای شهری شده و کار دامپروری را با صرفه نمود. به گزارش تابناک به نقل از ایلنا، علی بناگر، رییس انجمن علمی جنگلبانی ایران با بیان اینکه جنگلزدایی یک چالش جهانی است و منحصر به کشور ما نیست، گفت: خشکسالی، سیلاب، گرما و سرمای بیش از حد، گرد و غبار و تغییرات اقلیمی از عوامل طبیعی تخریب جنگل ها هستند و باعث کاهش سطح کیفی و کمی جنگلها شدهاند.

یک باستان شناس در یک فیلم مستند سال ۲۰۱۲ متوجه شد که این سر نشان دهنده هیچ یک از فرهنگهای پیش از تاریخی نیست که هنگام ساخت سر وجود داشته اند. البته از سال 1947 میزان این جنگل های بارانی به نصف رسیده است. تا وقتی که روی زمین هستیم، باید از لحظهها لذت ببریم و در گوشهوکنار این سیاره ماجراجویی کنیم. این جاذبه تاریخی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و گردشگران منطقه کوهستانی ارسباران را علاوه بر لذت از طبیعت، به ماجراجویی در تاریخ پر رمز و راز ایران دعوت میکند.

دیدگاهتان را بنویسید