معنی چشمه به انگلیسی

اولین و بزرگترین دلیل این است که معمولا مسؤولین شهرستان بومی نبوده و بیگانه از مردم و منطقه هستند و ترک بودن مردم منطقه نیز دلیل عمده دیگری است در این شهرستان به مثابه دیگر شهرها هدف عمده مسولین مبارزه با فرهنگ بومی منطقه میباشد. چشمه ها اغلب براثر فعاليت هاي تکتونيکي زمين در اطراف نقاط فعال زمين شناسي استقرار يافته اند و دوام آنها نيز مانند اين نقاط فعال زمين ساختي ارتباط کامل دارد، چنانکه بعد از زلزله 31 خرداد ماه سال 1369 در گيلان تعداد زيادي از چشمه هاي آب سرد خشک شد و در مقابل تعدادي چشمه آب گرم جديد به وجود آمدند که مطالعات فراوان را طلب مي کند، به ويژه در استان گيلان با توجه به جمعيت و محدوديت خاک، مطالعه و برنامه ريزي براي چشمه ها به خصوصً چشمه هاي معدني – درماني مي تواند سهم عمده اي در پراکندگي جمعيت و توريسم محلي و منطقه اي را به خود اختصاص دهد.

56 سال بعد، شهر به آتش كشيده شد و خسارتهاي فراوان ديد. بعد از درگذشت تكش، به فرمان سلطان محمد خوارزمشاه (596-618 هـ.ق) فرزندش، ركن الدين به حكومت ري، قم وكاشان منصوب گرديد.در سال 621 هـ.ق كه مغولها اهالي شهرهاي ايران را قتل عام ميكردند، در هنگام تاخت و تاز سپاهيان هولاكوخان و در حدود كاشان، خواجه نصير الدين طوسي كه از ملتزمين ركاب خان مغول بود، به احترام وجود بابا افضل الدين مرقي كاشاني سپاهيان را از كشت و كشتار مردم كاشان بازداشت.در دوره زمامداري اباقاخان (633-680 هـ.ق) خواجه بهاءالدين محمد به حكومت اصفهان و قسمت مهمي از شهرهاي عراق عجم از جمله كاشان منصوب شد.

علاوه بر توسعه قسمتهاي شمالي شهر، دو واحد مهم مسكوني در جنوب رودخانه به وجود آوردند: يكي كاخ و باغهاي سعادتآباد كه در جنوب غربي شهر و در زمان شاه سلطان حسين ايجاد گرديد، و به وسيله پل مارنان به شهر اصلي وصل شد.سقوط شهر اصفهان و انقراض سلسله صفويه كه پس از 6 ماه محاصره به دست محمود افغان انجام گرفت، بر روند توسعه شهر اصفهان در عصر صفوي نقطه پاياني گذاشت و شهر اصفهان دچار يك دوره انحطاط شد.افاغنه براي تقويت بنيانهاي حكومت خود، مركز شهر را كه قسمت اعظم بازار وكليه كاخهاي صفويه و مساجد بزرگ را در بر داشت، با ايجاد بارو محصور كردند.

هم چنين در اين دوره اصفهان به عنوان مركز تجمع سپاه به منزله دژ مستحكمي به شمار ميرفت. بعضي از مورخان نيز اين منطقه را به نام «پارتياكن» ناميدهاند. هم چنين عدهاي وجه تسميه آن را در ارتباط با نام يكي از پسران نوح ميدانند كه گويا باني شهر بوده است. اين شهر كه شهري بسار قديمي است، در ابتدا «قُمشه» نام داشت؛ ولي بعدها به علت وجود مقبره شاهرضا (ع) به شهرضا معروف شد.درباره وجه تسميه آن مطالب گوناگوني نقل شده است. درباره وجه تسميه اسفراين نظرات مختلفي وجود دارد. اين شهر در حال حاضر بسيار آباد و توسعه يافته است و طبيعت و فضايي زيبا دارد.

آثار تاريخي كشف شده از نواحي مختلف شهرستان نيز اطلاعات دقيقي را در رابطه با قدمت آن بيان نميكنند؛ ولي بقاياي آتشكده، قلعه، كاريزهاي متروكه و بناهايي كه گاه از زير ريگ روان سربرون ميآورند، تاريخ آن را به پيش از اسلام ميرسانند.اوضاع تاريخي، سياسي و تحولات اجتماعي شهرستان نطنز، حداقل از سدههاي نخستين اسلامي، تحت تأثير اوضاع اصفهان و كاشان قرار داشته و تا دوران مغول، اين تأثير هم چنان تداوم يافته است.اين منطقه به علت وضع جغرافيايي، تا حدي از يورشها و خرابيهاي حمله مغول محفوظ مانده و حتي در زما هلاكو مورد توجه آخرين ايلخانان مغول قرار گرفته است.

از آثار مهم اين شهرستان، شبستان مسجد جامع است كه از يادگارهاي عهد سلجوقي است. عدهاي از جغرافي دانان اسلامي، از جمله حمدالله مستوفي، نام آن را «گلبادگان» ضبط كردهاند كه به معني گل آبادگان است.از مهمترين آثار تاريخي اين شهرستان، مسجد جامع است كه از يادگارهاي محمد بن ملكشاه سلجوقي (اوايل قرن ششم هجري) است كه كتيبههاي متعددي دارد. كوه آتشگاه، منارجنبان و مسجد جامع خوزان، از ديگر آثار قديمي اين ناحيه هستند.

نائين شهري جالب و ديدني است و آثار تاريخي متعدد و زيبايي دارد. اين شهرستان يكي از مناطق ديدني و خوش آب و هواي غرب اصفهان است. کار خیلی زیاد کار است تا معادن سلفر، از روی نمونه گیری آب گرم دریافت گردد. كه بوی دل انگيز آنها در بهار در دو خيابان دو طرف ميان كرت يا آبنما، برای كمك بيشتر به ايجاد سايه ، گذرگاه های باغ ها را می كند باريكتر انتخاب می نمودند تا سايه درختان دو طرف همه سطح گذرگاه را بپوشاند و به اين ترتيب دالان سرپوشيده ای از درختان می ساختند.

5- جابری: به دو گویش کُردی و لُری صحبت می کنند. و دارای اکوسیستم های ویژه و و چشم اندازهای طبیعی و مرتعی و جنگلی و کوهستانی می باشد آبشارهای پر آب چون تنگ زندان زیبایی منطقه را دو چندان کرده است این منطقه دارای سه نوع آب و هوا است که به تبع آن جانورانی چون پلنگ ،خرس قهوه ای،سنجاب بلوطهای غرب ایران،کل،بز و کبک دری در این منطقه زندگی می کنند.

این روستای گردشگری دارای باغ های میوه ازجمله آلبالو، زردآلو، گردو و هلو است که از رودهای جاری در مسیر باغ ها آبیاری می شوند. امامزاده آبگرمی: این امامزاده در اصل یک ساختمان سنگی تاریخی است که در کنار خود هوس مراد و اتاقهای زیبایی را جا داده است که دارای معماری سنتی هستند و برای اقامت مسافرانی که به این حمام ها می آمدند و مورد استفاده قرار می گرفته است.

فعاليت اقتصادي شهر (بازار) با يك شبكه به مركز قديمي شهر ارتباط يافت تا ضمن حفظ فعاليت نسبي بخش قديمي شهر، اهم فعاليتها را به سوي خود جذب نمايد. بنا به نوشته دياكونوف در تاريخ ماد، سال 720 قبل از ميلاد در آذربايجان و كردستان امروزي، سرزمين ماننا قرار داشت و مركز آن در نزديكي درياچه اروميه بود. فريدن در دوره هخامنشي «پرتيكان» نام داشت و يكي از ايالات بزرگ آران بود كه پس از هجوم اسكندر مقدوني ميدان تاخت و تاز يونانيان گرديد و رو به ويراني نهاد.

شهر اصفهان درآن عصر دو حصار تودرتو داشت كه حصار داخلي به نام باروي اشرفي يا افاغنه معروف بود.در دوران زنديه و قاجاريه پايتخت كشور به شيراز و تهران انتقال يافت.در دوره افشاريه، شهر اصفهان رونقي دوباره يافت؛ ولي در عهد قاجاريه به علت انتقال پايتخت به تهران و حاكم شدن ظل السطان پسر ناصرالدين شاه بر اصفهان (1271 هـ.ق) انحطاط دوباره شهر اصفهان آغاز شد. شهر اصفهان در قرون اوليه اسلامي از دو قسمت جِي و يهوديه تشكيل ميشد.

در اين دوره، قسمت مركزي شهر كشش و توانايي برآوردن نيازهاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي جديد را نداشت. هنگامي كه اميرتيمور نواحي مركزي و جنوبي ايران را مورد تاخت وتاز قرار داد، امير مجدالدين مظفر كاشي كه به فرمان سلطان زين العابدين مظفري، خواهر زاده خود را حاكم كاشان و اصفهان كرده بود، با حسن تدبير از قتل و غارت سپاهيان امير تيمور جلوگيري كرد. از مهمترين دره هاي سهند مي توان به دره بايندر، شاه يوردي، قيرخ بولاغ و ممد دره سي اشاره كرد كه به ترتيب در دامنه هاي غربي، شرقي، جنوبي و شمالي سهند واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید