معرفی کامل + عکس و نقشه – کجارو

در بسیاری از نقاط جهان و همین طور کشور ایران، کمبود عرصه جنگلی و نابودی جنگلها، آسیبهای غیر قابل جبرانی به وجود آوردهاند که از مهمترین آنها میتوان به آلودگی هوا و سیلهای ویران کننده اشاره کرد.جنگل های هیرکانی در شمال ایران نقش بسیار قابل توجهی در پالایش هوای آلوده دارند. واقعاً جای تأسف است که میراث طبیعت را یک به یک نابود میکنیم، دریاچه ارومیه که روزی نگین فیروزهای آذربایجان نام گرفته بود را با کم لطفی و اقدامات نادرست خود در چنگال خشکی گرفتار ساختیم، اکنون نیز چشم طمع به درختان جنگلی ارسباران دوختهایم. این حرفها که در همه جای دنیا عصاره سعادت و شرافت و افتخار است بعقیده بنده در ایران امروز مایهٔ هرج و مرج و خرابی و ذلت و عدم امنیت و هزاران مفاسد دیگر خواهد بود زیرا که برای استقرار و اجرای ترتیبات جدیده هنوز علم و استعداد نداریم و نشر این حرفها رعب و صلابت قدرت حالیه را از انظار میبرد نتیجه پیداست که چه میشود!

امرا به رغم پانسور به وحشت پادشاه میفزودند، دوستان پانسور میگفت شمناز یک مو از آنها کم نمیکند، چون میداند که نوادهٔ شاه است، منتظر میشود که از طرف پادشاه رسولی برود استدعا نماید. تنوع جانوری در این ناحیه به حدی زیاد است که به آن موزه حیاتوحش ایران گفته میشود. فیلمبردار که از اهالی قبیلهی گواجاجارا است، در حال شکار در جنگل بوده که به اهالی آوا برخورد میکند.

به موجب طرح تنفس جنگلها، بهرهبرداری تجاری از جنگلهای شمال و هرگونه برداشت چوب توسط شرکتهای چوببری به مدت 10 سال ممنوع اعلام شد تا در این بازه زمانی امکان خودپالایی جنگل فراهم شود؛ جنگلهایی که به گواه آمارهای ارائهشده از سوی سازمان محیط زیست و مراجع دانشگاهی و مشاهدات چشمی، در حال کاهش است . پس از محاصرة هرات و ورود انگلیسیها به خارک و بوشهر، که در 2 مه 1857 به امضای معاهدة پاریس انجامید، طبق مادة پنج آن ایرانیان از هرات صرفنظر کردند ، و از آن پس هرات و توابع آن از جمله بادغیس از ایران جدا شد.

حاجی میرزا حسن رشدیه که بنیادگزار دبستانهاست، میگوید مرا برفتن بیروت و یاد گرفتن شیوه نوین آموزگاری یک گفتاری از اختر برانگیخت. شما هم میتوانید برای فاصله گرفتن از هیاهوی شهر و دل سپردن به آرامش بی کران جنگل چند روزی را با تهیه بلیط هواپیما به شهر تنکابن سفر کنید. برای نزدیک شدن به طبیعت و بازدید از جوامع محلی ساکن در این دریای سبز رنگ پیشنهاد می کنیم که برای جا به جایی و رفت و آمد از مسیر های رودخانه ای استفاده کنید و در این میان از شگفتی های پنهان حاضر در جنگل آمازون دیدن کنید.

جنگل های بارانی آمازون یکی از هیجان انگیزترین و جذاب ترین مکان های روی کره زمین است و خیلی از مردم رویای دیدن این سرزمین دست نخورده را دارند و مسافران زیادی از سراسر دنیا برای ماجراجویی و کسب تجربه های تازه به این منطقه سفر می کنند. چشمههای متعدد و رودخانهای زیبا و تمیز با عمق کم باعث دلچسب شدن مسیربه خصوص در فصل های گرم سال شده است.

در منطقه ارسباران، چشمه های آب معدنی گرم و همچنین چشمه های متعدد دیگری نیز هست که بسیار مورد توجه گردشگران است. مـهرها مربوطه بـه عنعنۀ هست که ازهزارۀ چهارم بدینسو درفلات رواج داشته، اما وظیفه آن بسیـارمتفاوت بوده است. اما اين طرز زندگي نيازمند مقدار بيشتري زمين بود. روباه و آهو برای بالا آمدن بار دیگر تلاش کردند ولی بی فایده بود. تا اینکه رسید به مناطقی که در آن مردابهایی بود که آب های آنها بوی بدی داشتند.

احتمال بسیار زیاد تا قبل از این با سلیقه همسرتان آشنا شدهاید و میدانید کویر را بیشتر دوست دارد یا جنگل، کوهستان یا دریا، اما اگر هنوز به این توافق نرسیدهاید با این که کمی دیر است ولی رفتن به ماه عسل میتواند شروعی برای این توافق مشترک باشد. درمارگیـانا، سفالی چرخکاری با بعضی اشکال قدیمـی (نمازگا 5) ادامـه مـییـابد، اما دراینجا رسومات جدیدی بشمول کاشیـهای دستکاری با آرایش های حجاری شده وجود دارد. او(زن) بنحوی تصویرشده کـه قابل مقایسه با زیوس نشسته درون بالای یک تخت هست اما علاوه نمودن یک فیل ویک چایتیـا (معبد هندی) افزود کنندۀ یک فضای مشخص هندی است.

لذا استعمال پیکره ها بازتاب دهندۀ یک عنعنۀ هست که دراوایل و اواسط عصربرونز درسرزمـینـهای دورغرب منشا گرفته و در دوران انکشاف بکما (اواخرعصربرونز) قطع مـیشود. درنواحی ترکمنستان و دورتربطرف غرب درون اوایل و اواسط عصربرونز، این پیکره ها بسیـارعام بوده اند. این ساحه حدود 5 کیلومتردرشمال آمودریـا و حدود 70 کیلومتری غرب ترمزواقع است. درروز شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ زلزله ای در ۱۷ کیلومتری اهر ده کیلومتری ورزقان اتفاق افتاد که موجب کشته شدن ۳۰۶ نفر و مجروح شدن بیش از ۵۰۰۰ نفر شد . او در ژوئیه ۲۰۱۰ جایزه بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار را به پاس ترویج فرهنگ و تاریخ ایران در فرهنگستان علوم وین دریافت کرد و در سال ۱۳۸۳ نیز منتخب چهارمین همایش چهرههای ماندگار ایران شد.

محمود دستپیش، شاعر و چهره زبان و ادبیات آذری و فارسی در سال ۱۳۱۳ در باکو متولد شد و دهم مردادماه در سن ۸۷ سالگی درگذشت. مدیرکل منابع طبیعی خوزستان تصریح کرد: در سال جاری به دلیل تنش آبی، یکسری بیماریها از جمله پروانه برگخوار سفید بلوط، ملخ بال کوتاه و آفت جوانهخوار بلوط در بین پوششهای درختی زاگرس شیوع پیدا کرد و با آنها مبارزه شد که بسیار از گال زنبوری خطرناکتر بودند . این باعث شد کـه کاوشگرساحه، ساریـانیدی، مجموعۀ باستانشناسی را با رسیدن مردمان یـا گویندگان هندو- رانیـان باین ساحه ربط دهد. بویژه با دژ رفتاریهاییکه نوز و دیگر بلژیکیان مینمودند و مردم را سخت میآزردند.

هر دو نویسنده شاید بدون درک آن، منابع مختلفی را بکار برده اند تا عین مردم یعنی سکائیان شرق را توصیف کنند. درزمانیکه تمدن هلمند ودنبالۀ نمازگا درنیمۀ دوم هزارۀ سوم ق م بپایـان مـیرسد، قرارمعلوم مردم بکما مـیتوانند سرزمـین های جدید ویک نحوۀ جدید بهره برداری ازمحیط ایشان را دریـابند. این نبات مدتها قبل بطورتجربی با هوما یـا سوما، نوشابۀ مقدس هندو- ایرانیـان تشخیص شده کـه بطور وسیعی درمنابع قدیمـی ایشان ذکرشده است. مسکونـه های بکما تنـها درافغانستان شمالی و مارگیـانای قدیمـی یـافت نمـیشوند.

دیدگاهتان را بنویسید