مزه آب گس و بیبو است

چشمه پرآب (چشمه ثریا) از سرشاخه رودخانه ارس تغزیه میکند که تالاب های متعدد این چشمه در فصول مختلف سال پذیرای پرندگان است و مجاورت با کوه های پوشیده از برف آرارات در خاک ترکیه و حضور عشایر و روستاهای متعدد با فرهنگها و آداب و رسوم های مختلف و بالاخره همسایگی با سه کشور، یکی از قطب های گردشگری ایران و طبیعت گردی را به وجود آورده است. قدیمی ترین تمدن شناخته شده دشت مغان، مربوط به اصحاب رس است که در ساحل رود ارس (آراز) با ایجاد شهرهای بزرگ و پرداختن به کارهای کشاورزی، باغداری و دامپروری به عنوان یکی از تمدن های درخشان بر صفحه روزگار پدیدار شده اند.

، وجود ظرفیت ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی، وجود نیروی کار متخصص، وجود خوشه صنایع ریلی و انجمنهای تخصصی در استان، قرارگیری در مسیر خطوط اصلی انتقال و تأمین انرژی و پائین بودن نسبی خطر زلزله در استان اشاره کرد. بقاياي شهرهاي باستاني و وجود دهها ناحيه و تپه باستاني هريك بيانگر بخشي از سرگذشت ديرينه اين سرزمين است.دهلران به لحاظ موقعيت جغرافيايي از مناطق مهم استان ايلام است. این تپه نشانه هایی از تمدن 7 هزار و 500 ساله دارد.

نور و سایه نیز به سهم خود در این فضاسازی نقش مهمی را ایفا میكنند. در ويرانههاي اطراف گناوه، گوپال (گل پخته استوانهاي شكل به صورت سفال زرد يا سرخ رنگ كه آن را به عنوان گلوله با منجنيق بر سر دشمن ميريختند) فراوان به چشم ميخورد.درحال حاضر از گناوه قديم جز آثار سنگها و پيهاي مدفون در زير خاك و بعضي بازمانده تاقنماهاي سنگي ضربي آثاري مشهود نيست. از شيروان قديم كه شهري در طرف شمال رودخانه سيمره بود، آثار و ويرانههاي زيادي باقي مانده است. ويرانههاي ري قديم هنوز نزديك شهر كنوني ري باقي است. هنوز آثار حمله ددمنشانه مغولان از بين نرفته بود كه ري بار ديگ در سال 786 هـ.

اين شهرستان كه در غرب شهر تهران واقع شده است، آثار باستاني بسياري دارد. در حال حاضر شهر ايلام به عنوان مركز سياسي- اداري استان ايلام از شهرهاي توسعه يافته غرب كشور است و به لحاظ دارا بودن تفرجگاههاي جنگلي و آثار تاريخي و باستاني متعدد از زيبا ترين شهرهاي استان نيز محسوب ميشود. امروزه شهرستان نطنز از مناطق ديدني و گردشگاهي استان اصفهان است.وجود مجموعه آرامگاهي شيخ عبدالصمد وساير آثار مذهبي و تاريخي، هم چنين ويژگيهاي طبيعي منطقه، اهميت شايان توجهي به آن بخشيده است. بندر طاهري از توابع اين شهرستان در قرن چهارم هجري از اهميت بازرگاني زيادي برخوردار بود.

اين بندر در زمان اوج خود از مراكز عمده تجارت خليج فارس به حساب ميآمد و تجار بوشهر قسمت عمده بازرگاني خليج فارس و اقيانوس هند را به عهده داشتند. از اين زمان به بعد بوشهر به عنوان يكي از بنادر مهم خليج فارس مطرح شد. با ايجاد راه آهن سراسري، امور تجاري اين بندر به خرمشهر انتقال يافت و به تدريج ار رونق آن كاسته شد.بوشهر امروزي شهري توسعه يافته و نوسازي شده ويكي از شهرهاي مهم ساحلي با اقتصاد دريايي و صنايع تبديلي است. خاش امروزي در نزديكي شهر قديمي خاش قرار دارد كه تاريخ پيدايش آن به پيش از حكومت نادر ميرسد.

دراين شهرستان قلعه قديمي نيمه ويراني به نام قلعه جلال خان حاكم وجود دارد كه قدمت آن بيش از 200 سال نيست. سنگ قبرهاي داخل حرم و بناي اصلي و قديمي آن متعلق به سدههاي هفتم و هشتم هجري است. شهر كوچ نشين والي مركب از 1500 چادر بود كه همگي به خدمه و سربازان ايلات پشتكوه متعلق بودند و در ركاب والي حركت ميكردند. آنان بدين وسيله از شاهان قاجار حكم واليگري منطقه را دريافت ميكردند وبه صورت خود مختار بر عشاير منطقه حكومت ميراندند. مردم اين شهر با آمدن سپاهيان اسلام به دين اسلام گرويدند، كه بيشتر آنان اهل تسنن بودند و در نيمه اول سده دوم هجري به مذهب شيعه روي آوردند.در دوره اسلامي، ري پناهگاه فرماندران بنياميه بود.

شغل و پیشه این مردم ۸۵ فیصد دهقان و مالدار و ۱۵ فیصد اهل کسبه میباشند. عقیل یک بار دیگر پارهشالش را به آب آغشت و باز آورد، این بار لبهای شهربانو را با انگشت گشود و چند چکهای روی زبانش چکاند. اساس تمام ساختمانهای دیگر متصل به مرقد شعیا و ساختمان چهارسو و تزیینات فراوان نقاشی و کاشیکاری و گچ­بری عهد صفویه، مدفن امامزاده اسماعیل است. برخی معتقدند این رمان و شخصت استاد ماکان، با الهام از زندگانی کمال الملک نگاشته شده است و گروهی دیگر آن را شرح حالی از زندگی تقی ارانی می دانند.

از این قالیچه ها می توان به عنوان روپشتی نیز استفاده کرد. ضمنا میتوانید از غذاهای محلی این منطقه، از جمله آش مخصوص آن نیز لذت ببرید. در این منطقه، شهری زیرزمینی با دالانهای تودرتو عریض و طولانی قرار دارد که در آن زمان برای اهداف نظامی و امنیتی ساخته شدهاند. برای سفر و بازدید از چشمه هلال فردوس نیاز به رزرو هتل دارید که میتوانید از سایت فلایتیو رزرو کنید. امیدوارم با بهترین جاهای دیدنی اصفهان آشنا شده باشی و در سفر به اصفهان از این مکان های جذاب دیدن کنی. برخی از تیره های این طایفه را لرستانی می دانند .

از این گذشته، مردم در هر موقعیت به خصوصی از ایزد حامی آن مدد می خواستند، مثلن موقع جنگ به درگاه آرِس رو می آوردند و موقع عروسی به درگاه هِرا. گنبد کاووس یک مجتمع سوارکاری را در خود جای داده که بسیار مورد استقبال مسافرین و ساکنین این شهر قرار گرفته است. نام این شهرهای باستانی با شهرهای قابل قیاس کنونی شان از این قرارند: اِستوبارا (باروی نیرومند، اترار)، تریباکترا (طراز)، الکساندریا اوکسیانه (اسکیفغن، شهری در کنار شاخه کشکه رود در نزدیکی شهر سبز/کش باستانی)، اندیکومُردانا (ماه سرور، آی خانم در کنار آمودریا در سمت قندوز)، درپسا متروپولیس (شهربزرگ ماه و شراره آتش، واشگرد، دوشنبه)، اوکسیانه (وخش)، مروکا (مرکنده، سمرقند)، چولوبسینا (دارای عمارتهای بسیار رسا، بُخارا)، سیروس پولیس (بُنجیکث، اوراتپه در اسروشنه)، الکساندریا اکسترمه (اسکندریه دوردست، خجند) و انیسس (اندیجان).

البته در دهههای گذشته آب چشمها بسیار زیاد بوده است اما به مرور زمان کمی میزان آن کم شده و آب روان فقط در بخشی از آن جاری است و در سایر قسمتها آب مانند چشمه در حوضچهها وجود دارد. اما بعدها بر اثر حوادثي نامعلوم از ميان رفت. مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان از ارسال ۶۳۹ اثر به دبیرخانه هفتمین جشنواره سراسری وقف چشمه همیشه جاری خبر داد و گفت: از این تعداد ۱۰۵ اثر از هنرمندان ۲۰ کشور مطرح دنیا به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است. وجود دو چشمه طبیعی به نامها چشمه مرزنگشت یا مرزنگوش و چشمه پیر از ویژگیهای منحصربهفرد این پارک هستند که از دل کوه میجوشند و در گرمای تابستان باعث خنکی هوا میشوند.

و همين موقعيت جغرافيايي نيز باعث آسيب آن در طول تاريخ شده است. در مراوده مردم آشور، بابل، سومر و اكد با سواحل خليج فارس و رفت و آمد فنيقيها و تدمريها در خليج فارس و سواحل آن در دوران گذشته محل شك وترديد نيست و در تمام طول سواحل، منطقهاي مناسبتر از منطقه تنگستان ودشتي و دشتستان وجود نداشته است. اهالي تنگستان در دوران اخير و از زمان زنديه تا اين اواخر به شجاعت و ميهن پرستي معروف بودهاند.

موزه ای با قدمت طولانی و دارای پیشینه ای کهن که مربوط به دوران پایتختی مراغه می باشد. مبين اين پيشينه تاريخي و قدمت است. تاريخ تمدن باستان اين منطقه قدمتي ديرينه دارد و آثار ارزنده تاريخي سراسر آن را فرا گرفته است. بیشک «اصفهان، نصف جهان»، با آثار تاریخی ارزشمند چند هزار ساله، یکی از مهمترین شهرهای گردشگری ایران بشمار میرود. آرامگاه او از مهمترین و برجستهترین بناهای مذهبی و تاریخی در استان اردبیل است که شاهان صفوی بسیاری همچون شاه اسماعیل یکم در کنار او به خاک سپرده شدهاند.

يكي از شهرستانهاي استان بوشهر، شهرستان دشتي به مركزيت خورموج است كه بخش كاكي در جنوب شرقي آن قرار دارد. آثاري كه از ري به دست آمده به هزاره چهارم پيش از ميلاد ميرسد و از نظر قدمت به دو بخش تقسيم ميشود: الف- ري باستاني كه در جنوب چشمه علي ميان بارويي بزرگ كه در روزگاران پيش از اسلام (4000 ق.م) احداث شده بود، قرار داشت وبه ري برين يا ري عليا معروف بود.ب- ري سدههاي واپسين كه در جنوب شرقي بخش نخستين يا ري عليا در جنوب كوه بي بي شهر بانو واقع شده بود و به ري زيرين يا ري سفلي معروف بود.در حدود 300 سال ق.م، سلوكوس، نام «اورويوس» را بر ري نهاد.

اين رودخانه در مناطقي كه به خليج فارس ميريزد به علت هموار وكم شيب بودن زمين، سرعت چنداني ندارد، لذا به نظر ميرسد آب رودخانه از حركت باز ايستاده (مانده) است. همچنین این چشمه بعلت شور بودن در فصل زمستان یخ نمی زند. نکته جالب این است که شور بودن آب چشمه های باداب سورت، در زمستان مانع از یخ زدن چشمه میشود. همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد دوازده چشمه در چشمههای باداب سورت اروست وجود دارد که از لحاظ رنگ و بو و مزه کاملا با هم تفاوت دارند. این مجتمع آبدرمانی با استخر سرپوشیده بزرگ، سونای خشك و بخار، آبگرم تحت فشار(جكوزی) دوشهای انفرادی، خدمات پزشكی و درمانی و پاركینگ در داخل شهر سرعین واقع شده و به لحاظ گنجایش دومین آبگرم شهر سرعین محسوب میشود و به صورت دایمی، نشتی و جوشان در جریان است وبا ظاهری كدر، كمی ترش مزه و كمی بودار است.

دیدگاهتان را بنویسید