مرکزی – لیستدیدنیها، جاذبههای گردشگری و بومگردی استان مرکزی و اراک – بانیبوم

باداب سورت در زمستان نیز بسیار دیدنی است، هرچند که مسیر این چشمه به دلیل خاکی بودن در زمستان چندان مناسب رفت و آمد نیست اما به این دلیل که آب حوضچه های باداب سورت در فصول سرد سال بسیار قرمز تر جلوه میکنند، عده ی زیادی از گردشگران پاییز و زمستان را برای دیدن باداب سورت ترجیح میدهند. ضمن اینکه زیر آبشار نیز بسیار بکر و دیدنی است و میتوانید حتی در حوضچه پای آبشار تنی به آب بزنید. بهترین نوع آب در خواب آب روشن و صاف و کم عمق است که در جوی روان باشد و سنگریزه های کف جوی یا نهر دیده شود.

قدمت بنای اولیه این سد که در بهترین نقطه رود کر ساخته شد، به سلسله هخامنشیان باز میگردد و در آن زمان یکی از شاهکارهای معماری محسوب میشده و درحالحاضر عنوان قدیمیترین سد خاورمیانه را نیز به خود اختصاص داده است. اثر دیگری که در این مجموعه باعث جلب توجه گردشگران میشود، کعبه زرتشت است که زمانی کتاب مقدس اوستا و گنجینههای درباری در آن نگهداری میشده است؛ البته اطلاعات زیادی از این بنای مرموز وجود ندارد و معماهای زیادی در مورد آن حل نشده است. جالب است بدانید این اثر تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو به نام بنای زندان به ثبت رسیده است.

در یک کیلومتری جنوب روستای چمنی رامجرد در ۳۰ کیلومتری مرودشت، بقعهای متبرکه به نام امامزاده ایوب نبی وجود دارد که نزد مزدم روستا از احترام ویژهای برخوردار است. در ضمن در دل این کاخها موزهای به نام موزه تختجمشید با تاثیر از معماری خود آنها ایجاد شده است که با ورود به آن خود را در میان ارزشمندترین آثار به جا مانده از دوران هخامنشی میبینید. در مجلس اول واقع در شمال محوطه، شاپور اول، دومین پادشاه ساسانیان را سوار بر اسبی قوی هیکل میبینیم و در کنار او ۹ تن از بزرگان حضور دارند که ظاهرا برای امر مهمی در کنار یکدیگر جمع شدهاند.

در مجلس سوم نیز مراسم تاجگذاری شاپور یکم، فرزند اردشیر بابکان نمایش داده شده است. در این مجلس نقوش شاپور یکم را در سوار بر اسب میبینیم که در حال گرفتن تاج خود از روحانی بزرگ زرتشتی است و او هم سوار بر اسب به تصویر کشیده شده است. اگر بيند از جوئي مجهول آب صافي مي خورد و اين كس در سفر است يا درجايگاهي بيگانه، دليل كه در كاري مجهول مشغول شود و عمر خود را دراز گذراد و به مقدار آن آب كه در جوي خورده بود منفعت يابد. تعبیر خواب آب : دیدن آب در خواب خوب است و نشان روشنایی و صفاست اما باید دید آب چه وضعی دارد و دارای چه کیفیتی و کمیتی است .

چشمه های آب گرم این منطقه از زمان امپراتوری بیزانس برای مردم شفابخش بوده است و اکنون افراد بیشتری برای دیدن آنها می آیند. حضرت داوود (ع) نیز در این آب غسل کرده و خیزران خود را در بالای کوه که سنگ فرهاد نام دارد جا گذاشته که درختی همیشه سبز است برخی دیگر اعتقاد دارند که منشاء پیدایش این درخت بدین گونه است که سلیمان نبی در این مکان بر عصای خود تکیه داده و این درخت در نتیجه افتادن عصای پیامبر سبز شده و هر فرد که به این درخت آسیبی برساند، دچار خشم و غضب الهی می شود و دیوان حضرت سلیمان از این منطقه همیشه محافظت می کنند به همین علت به ده دیوان مشهور است ولی وجه تسمیه ده دیوان به املاک خالصه دیوانی برمی گردد که زمین های حکومتی به نام دیوان بیشتر در این منطقه قرار داشته اند.

در ضمن درختان بلند و کهن گردوی اطراف آبشار نیز زیبایی آن را دو چندان کرده است. سرستونهای منحصر بهفرد این گنج تاریخی بی همتا، بقایای به جا مانده از کاخهای شاهان هخامنشی و تندیسهای زیبای آن، پس از گذشت ۲۵۰۰ سال در برابر حوادث مختلف تاریخی مقاومت کرده و همچنان پابرجا باقی ماندهاند. در مورد اسم این شهر روایت های مختلفی وجود دارد از جمله این که مریوان زمانی محل تولید محصولات جنگلی مانند کتیرا و گز درختی بوده و مردمانی از اهل مرو برای تجارت و خرید این محصولات به منطقه میآمده اند و بعد در همین جا ساکن شدهاند و نام مرویان روی این شهر گذاشته شده و به مرور زمان تغییر کرده است.

اگر میخواهید هوای خنک و چشمانداز نسبتا سرسبزی را تجربه کنید، تفرجگاه تیرباغ در روستای کنداز را که پوشش گیاهی مناسبی دارد و دارای چند چشمه و رود است، از دست ندهید. از روي گردنه كم ارتفاع فوق الذكر تا مركز اين دشت كه محلي است به نام تنگ عرب و چشمه اي به همين نام در آن قرار دارد حدود يك ساعت راه است. این قلعه در عهد قاجار و در زمان حکومت ظل­السلطان، به یکی از خانواده­های اصفهان واگذار­شد و در تاریخ 19/6/1307، به نام محیالدین کاشفی به شماره­ی 4017 به ثبت رسید(احتمالاً نام قلعه کاشفی به همین دلیل است).

جالب است بدانید نام اصلی این چشمه، چشمه لال بش اویلی است که از اسم روستای نزدیک آن گرفته شده است. به گفته سرپرست فرمانداری سرعین، علاوه بر گاومیش گلی چشمههای آب گرم متعددی از جمله ژنرال، پهنلو، قهوه سویی، دره لر سویی، بش باجی لار، ساری سو، یول سویی، چشمه آب گازدار بیله درق، چشمه آب گازدار روستای ارجستان و چشمه آب گازدار روستای آتشگاه در این شهرستان وجود دارد. اگر كسي آب جوي روان و صافي بيند، دليل كه مقرب شود. اگر بيند كه در جوي آب صافي نشست، دليل كه از غم فرج يابد. ديدن جوي آب روان در خواب بسيار نيکو و مبارک است مخصوصا اگر آب آن جوي صاف و روشن و زلال باشد و زوائدي مثل خس و خاشاک و برگ و علف در سطح آن نباشد.

بنا بر نظر پارهای از معبران اگر آب چشمه راکد و بیحرکت باشد دلیل برخیر و درستی دین است و اگر روان باشد دلیل بر رنج و اندوه است. آب راکد و تاریک اندوه است وغصه و آب لجن آلود ابتلاست. راه دسترسی به این منطقه زیبا از کرج ـ رجایی شهر، جاده آتشگاه یا از اتوبان کرج ـ قزوین پس از کردان است. وقتی مصمم شدم که به نجف اشرف رحل اقامت افکنم، لیکن درآن هنگام که در یکی از اطاقهای صحن عتیق رضوی در مشهد به ریاضتی سرگرم بودم، در حال ذکر و مراقبه، دیدم که درهای صحن مطهر عتیق بسته شد و ندا آمد که حضرت رضا (علیه السلام) اراده فرموده اند که از زوار خویش سان ببینند، پس از آن در محلی جنب ایوان عباسی در همین نقطه که اکنون قبر شریف شیخ است کرسی نهادند و حضرت بر آن استقرار یافتند و به فرمان آن حضرت درهای طرف شرق و غرب صحن عتیق گشوده شد، تا زوار از در شرق وارد و از در غربی خارج گردند، در آن زمان دیدم که کل صحن مالامال از گروهی شد که برخی به صورت حیوانات مختلف بودند و از پیشاپیش حضرتش می گذشتند و امام (علیه السلام) دست ولایت و نوازش بر سر همه آن زوار حتی آنها که به صورت های غیر انسانی بودند، حضرت بر سر آنها دست می کشیدند و اظهار مرحمت می فرمودند، پس از آن سیر و شهود معنوی و مشاهده آن رأفت عام از امام (علیه السلام)، بر آن شدم که در مشهد سکونت گزینم و چشم امید به الطاف و عنایات آن حضرت بدوزم مرحوم شیخ حسن علی پس از ذکر این واقعه محل استقرار کرسی امام را برای مدفن خود پیش بینی و وصیت فرمودند و بالاخره به خواست خدا، قبل از اذان صبح دوشنبه در همان نقطه مبارک مدفون شدند.

در سال ۱۳۳۷ این استان به شکلی که امروز میشناسیم با شهرهای سنندج ، قروه ، گروس و سقز تشکیل شد و اکنون پس از آخرین تقسیمات کشوری دارای ده شهرستان است ؛ بانه ، بیجار ، سقز ، سنندج ، قروه ، مریوان ، دیواندره ، کامیاران ، سروآباد و دهگلان. اشکفت گاوی که دهانه آن به سمت رود کر قرار دارد و در فاصله ۱۰۰ متری از رود کر قرار گرفته است، در سال ۱۳۴۸ کشف و کاوش آن در سال ۱۳۵۷ آغاز شد.

در زمان صفویه دژی در سنندج بنا شد و آبادانی از همان زمان در این منطقه آغاز و در زمان قاجار به اوج خود رسید. مقبره کمبوجیه در زمان خود یک شاهکار معماری بوده و آن چنان محبوب بوده است که داریوش تصمیم گرفته است نمونه مشابه آن را در نقشرستم بنا کند که همان کعبه زرتشت است. در آن زمان چشمه علی از مناطق محبوب بود و بازاری ها و دیگر ساکنان تهران به این مکان می آمدند و فرش های شان را می شستند. این چشمه یکی از شگفت انگیز ترین جاذبه های گردشگری و دارای ویژگی های خاص است.

عاشقانه ترین کار ماکان «پرده چشمهایش» است، که در بردارنده رازی است. همایون خوشروان امروز در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، با اعلام این خبر، اظهار کرد: ابراهههای فرسایشی که به دریای خزر منتهی میشود تحت تاثیر خروج آب زیر زمینی شکل گرفته که آب قابل شرب بوده و از ارتفاعات البرز سرچشمه میگیرد. آب در خواب، چون آب خوش طعم بود و پاكيزه، دليل كه زندگاني او خوش است. بنابراین «انهار من خمر»، ظهور اصناف و انواع محبت صفات و ذات خداست که براى شاربین که کاملین و بالغین بدرجه شهود هستند، و استعداد مشاهده حسنتجلیات صفات و شهود جمال ذات را پیدا نموده، و دیوانه و مشتاق جمال مطلق حضرت ربوبى گشتهاند، و به مقام روح رسیده، و مستغرق در انوار الهى شدهاند، موجب لذت و بهجت و سرور و حبور خواهد بود.

کسی در خواب آدرس و نشانه بیمار شما را به من داد و گفت : به آنجا برو و از آنها بخواه که اگر مایلند که بیمارشان شفا بگیرد به مشهد بیایند و در مسیر، شبی را در قدمگاه حضرت ، در قدمگاه نیشابور بمانند و با آب چشمه آنجا صورت بیمار را شستشو بدهند تا او شفا بگیرد. همچنين ناهنجارى قابل ملاحظه اى در ميزان Si ، PH و CL همزمان با وقوع زمين لرزه شهريور ماه در چشمه طلا آب اسک مشاهده مى گردد. اگر بيند بر تختي نشسته است، در زير آن تخت آب روان است، دليل كه دولت و اقبال روي به وي نهد و احوال دو جهاني وي نيكو شود.

نقوش حک شده بر پیکره تخت جمشید برخی از آداب و رسوم و آئینهای نیکو و پسندیده ایرانیان باستان را با زبان تصویر روایت میکنند. با بازدید از این جاذبهها بیش از پیش با فرهنگ، تاریخ، نبوغ و هنر، آداب و رسوم و آئینهای نیاکان خود در این دوره پر افتخار از تاریخ کشورمان آشنا میشویم. اگر به غارهای مرموز و باستانی علاقهمند هستید، بازدید از غار اشکفت گاوی را که در ۵ کیلومتری جنوب غربی مرودشت واقع شده از دست ندهید. بسیاری مکان ها و جاذبه های دیگر را میتوان در سفر به این شهر بازدید کرد. فروشندگان آن را با سبزیخوردن لای نان تافتون می پیچند و مناسب گردشگرانی است که اهل ماجراجویی و چشیدن طعم واقعی شهرها هستند.

به علاوه ، خون شما اکسیژن استنشاق شده را جذب می کند و سپس با غذا (قندها) واکنش نشان می دهد و انرژی و گرما تولید می کند ، که به عنوان متابولیسم شناخته می شود. مروارید پور شفیقی به دلیل تربیت فرزندانش، حرفه گریموری را رها کرد. این مسجد که کاربری خود را از دست نداده به دلیل متاخر تر بودن نو مانده و بهتر حفظ شده است. کادر این مجموعه سعی دارد اقامتی دلنشین را برای میهمانان گرامی خود فراهم آورد.

دیدگاهتان را بنویسید