مروارید پورشفیقی متولد چه سالی است – ❤️ هاب گرام

بقعه باباگرگر ( با تلفظ تُرکی یعنی بابا ببین ببین ) که در این روستا واقع است، روی صخرة سنگی حاصل از آب و گازهای معدنی ساخته شده است، در گذشته ورودی بنا به صورت دیوار چینی از خشت و قلوه است و پوشش چوبی دارد و اتاق مقبره دارای گنبد شلجمی است. روی دیوار خانهها، اشکال جالبی با نظم هندسی خاص به چشم میخورد که دارای هارمونی هستند و به صورتکی شباهت دارند که برایمان شکلک درمیآورند.صخرهای بودن بستر روستا اجازه حفر چاه را به اهالی نمیداد و در نتیجه ساخت توالتهای دو طبقه در این منطقه رواج دارد.

طبقه اول این توالتها حدود ۵۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر ارتفاع دارد که از این فضا برای انباره فاضلاب استفاده میشود و پس از پرشدن، آن را با خاک مخلوط و در مزارع اطراف استفاده میکنند.منبع عکس: سایت EscapefromTehranجالب است بدانید که برخی بخشهای این خانهها نظیر حیاط، تنور و سرویس بهداشتی بهصورت مشترک هستند و دو خانواده با هم از آنها استفاده میکنند. از آنجا که بستر مناسبی برای ایجاد نخلستانها و باغها در زمینهای مجاور روستا فراهم بوده، باغهای چند طبقه مرکبات و سبزیجات در آن به وجود آمده است.

استفاده از گوشهی دشتستانی در آواز دشتی برای اجرای دوبیتی. روستای نایبند از جاهای دیدنی استان خراسان جنوبی است و در جنوب شهرستان طبس و در کنار جاده طبس-راور قرار دارد. شاپور ابن اردشير حاکم خراسان بود از پدر آن شهر بخواست . میزان تولید سالانه كارخانه یكصد و پنجاه هزار تن كنسانتره مس با عیار 30 درصد خواهد بود . اين امر باعث مي شود بيشتر بافت هاي محافظتي بدن نظير پوست، مو و ناخن براي استحكام بيشتر خود از پروتئيني با نام ” كراتينين ” استفاده كنند كه در ساختمان خود حاوي مقادير زيادي گوگرد است. آدویتا یک لاکپشت غول پیکر بود که بیشتر عمر عجیب خود را در باغ وحشی در هند سپری کرد.

این موجودات عجیب تنها در آبهای نیوزیلند و استرالیا یافت میشوند. نکته عجیب اینجاست که سن متوسط این گونه از ماهیها بین ۲۵ تا ۳۶ سال است. یکی دیگر از ساکنین آب هاست که اغلب به سن ۶۰ سالگی میرسد. این کوسهها در سن ۱۰۰ سالگی به جوانی میرسند. البته نوع ماده آنها به این سن میرسند و نوع نر آنها معمولا بین ۱۲ تا ۳۵ سال عمر میکنند. این بدین معنی است که جاناتان از کهن سالترین فرد جهان ۷۱ سال بزرگتر است.

اگر جاناتان میتوانست صحبت کند چه داستانهای شگفت انگیزی را میتوانست تعریف کند. صحبت درباره زمانهای قدیم شد. بهعنوان مثال، در کتاب کویرهای ایران نوشته سون هیدن، کویرشناس شهیر سوئدی، درباره نایبند آمده است:این روستا در زمانی که نادر به قصد بیرون راندن و فرونشاندن شورش افغانها از پایتخت خود حرکت کرد، پایگاه و استراحتگاهی برای او و سربازانش بود. داستان خضر و اسکندر، و افسانه آب حيات يکي از نکته هايي است که در شعر و ادب، تاريخ، تفسير و متون عرفاني، بازتاب بسيار داشته و درباره آن ها از حقيقت تا افسانه و اسطوره، چيزهايي بسيار گفته شده است.

گونهای ۴۰۰ ساله از این نوع کوسه تا به حال شناسایی شده است. کوسه گرین لند گونهای از کوسه هاست که طولانیترین طول عمر را در بین مهره داران دارد. آیا میدانستید که نوعی از کوسهها وجود دارد که طول عمر آن بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال تخمین زده میشود؟ منبع عکس: ایرنا (عکاس: ناشناس)چهار برج نگهبانی در روستای نایبند وجود دارد که از بقایای یک قلعه ۳۰۰ ساله هستند و برای حفاظت و نگهبانی از روستا به کار میرفتند؛ بهطوری که هنگام حمله ماموران حکومتی یا راهزنان، نگهبان این برجها به مردم خبر میدادند تا به خانهشان بروند و دروازه قلعه بسته میشد.دیوارهای بلند اطراف روستا نیز بهعنوان راهکاری تدافعی برای مقابله با راهزنان به حساب میآمد.

کسی در خواب آدرس و نشانه بیمار شما را به من داد و گفت : به آنجا برو و از آنها بخواه که اگر مایلند که بیمارشان شفا بگیرد به مشهد بیایند و در مسیر، شبی را در قدمگاه حضرت ، در قدمگاه نیشابور بمانند و با آب چشمه آنجا صورت بیمار را شستشو بدهند تا او شفا بگیرد. شاید چشمه آب حیات در ژاپن باشد! او یکی از فیلهایی بود که توسط ارتش ژاپن برای جابه جایی محمات از او استفاده میشد.

سون هیدن بهشت کوچک نایبند را به این شکل به تصویر کشیده است:یک نقاش میتواند سالهای زیادی در اینجا به سر برد و در عین حال برای قلمویش هر روز موضوع جدیدی پیدا کند و با تصویرهای بسیار زیبایی به خانهاش برگردد. این روستا در زمان زرتشتیان آتشکدههای زیادی داشت. نیز از نظر هنر معماری و تزئینات اهمیت زیادی دارد. البته دیدنیهای بکر شهرستان دیواندره تنها به منطقه چهل چشمه، غارکرفتو و شکار ممنوع زرینه اوباتو ختم نمیشود، طبیعت خدادادی این منطقه در گوشه گوشه دیواندره چیزی برای شگفتزده کردنمان دارد.

با این حال، بهدلیل نبود آذوقه کافی و فاصله زیاد بین نایبند تا روستاهای مجاور، مردم نمیتوانستند برای مدتی طولانی پشت دیوارها بمانند. در دو طرف دهلیز ورودی اتاقهایی برای سكونت خدمه ساخته شده و سقف این دهلیز با قابهای چوبی دارای اشكال هندسی مرتب و زیبا پوشیده شده است. بر اساس پژوهشهای تاریخی، سابقه سکونت در نایبند به دوران پیش از اسلام برمیگردد؛ زمانی که اولین ساکنان روستا برای سکونت در این محل اقدام به ایجاد فضاهای دستکند در حاشیه جنوبی صخره کردند.

در ادامه باغداری و کشاورزی در حاشیه روستا توسعه یافت و بهتبع آن جمعیت مردم افزایش پیدا کرد و در نتیجه، ساختوساز در امتداد شمالی صخره بهسمت چشمه اصلی پیش رفت.در عصر صفوی با افزایش یاغیگری در این منطقه، مردم برای حراست و دفاع از جان و مال خود، به فکر احداث قلعه و برجهای دیدهبانی افتادند؛ ضمن اینکه بافت روستای نایبند درهم فشرده شد و نتیجه آن معابری محصور و کمعرض و احداث خانهها بهشکل پلکانی بود.در اواخر عصر قاجار و اوایل پهلوی، ساختار معماری نایبند دچار تغییر شد و مردم بهجای ساخت خانههای تک اتاقی، به ساختارهای متنوع فضایی با خانههای چند اتاقی تمایل پیدا کردند.

مرحوم ملامحسن فیض کاشانی در تفاوت نعمتهای بهشتی با نعمتهای دنیوی میگوید: تمایل انسان در دنیا تابع چیزهایی است که در خارج موجودند، ولی امور بهشت تابع خواسته بهشتیان میباشند، آنها هر چه بخواهند با ارادهشان موجود می شود، خدا در قرآن میگوید: «فِیها ما تَشْتَهِیهِ الأَنْفُسُ وَتَلَذُّ الأَعْیُنُ» پس آنچه را اراده کنند فوراً حاضر می شود، (زخزف/71) نه این که آنچه موجود است برایشان حاضر شود. این کوهها حدود ۲,۵۰۰ متر نسبت به کویر لوت اختلاف ارتفاع دارند که نایبند با ۳,۰۵۰ متر ارتفاع مرتفعترین آنها به حساب میآید.شاید عکسهای این روستا کمی برایتان آشنا باشد؛ اگر کمی فکر کنید، میبینید که این صحنهها را در فیلم محمد رسول الله (ص) به کارگردانی مجید مجیدی دیدهاید.در کنار جاذبههای طبیعی و تاریخی این منطقه، آنچه که بهشدت موردتوجه علاقهمندان به محیط زیست قرار میگیرد، یوزپلنگ ایرانی است.

نیز در این منطقه زندگی میکنند. مانند کوسههای گرینلند این موجودات نیز رشد آهستهای را تجربه میکنند. با فرسایش بخشهایی از لایه های آهکی در جنوب غربی روستا سنگهای گرا نیتی رخنمون یافته اند.در این قسمت از کوه های روستا می توان شاهد بعضی از پدیده های کارستی باشیم. این کنگرهها در جهت بادهای مطلوب هستند و نقش فیلتر را برای بادهای همراه با شن ایفا میکنند. درختان انبوه میوه و دوری از سر و صدای شهر، مجموعه زیبایی بوجود آورده که برای پیک نیکهای خانوادگی یا دوستانه مناسب میباشد. در دوره فرمانروايي اشكانيان اوضاع شهر نهاوند به درستي معلوم نيست، ولي در دوره ساسانيان يزگرد سوم دژ محكمي در آن بنا كرد كه تابستانها را در آن به سر ميبرد.

دیدگاهتان را بنویسید