لغت نامه دهخدا حرف ا (الف)

نام قلعه ای است مشهور که مابین قزوین و گیلان واقع است و آن را بسبب ارتفاعی که دارد اله موت گفتندی یعنی عقاب آشیان، چه اله عقاب و آموت بمعنی آشیان باشد، و چون عقاب در جاهای بلند آشیان میکند آن قلعه را بدین نام خواندند و بکثرت استعمال الموت شده است. عقدا دارای مناطق حفاظت شدهای چون سیاه کوه، پارک ملی سیاه کوه و پارک ملی دره انجیر است. صید را مخلب و منقار بباید چون مود. در فرهنگ جهانگیری آمده: «له با اول مضموم مرغی باشد ذی مخلب که بر کوههای بلند آشیانه کند و بغایت قوی و بزرگ بود، و آن را آله نیز خوانند وعقاب گویند».

دره پاکدار نیز مسیر صعود به قله کرکس است که طولانی و نفسگیر، ولی زیبا است؛ چراکه بخش اعظم این مسیر از کنار آب و آبشار عبور میکند. روستای دهسلم در ۸۵ کیلومتری غرب شهرستان نهبندان در مسیر جاده نهبندان شهداد قرار دارد. سلام دوستان،شهر ماکو نزدیک به ترکیه هست و بهترین برند ها از این مسیر به تهرآن با هواپیما آورده میشود، این بخش از کشور منطقه آزاد محسوب میشود، پیشنهاد میشه مسیر با هواپیما حتما برید.

دهکده سارال یکی از زیباترین جاهای دیدنی دیواندره است که نباید بازدید و گردش در آن را از دست بدهیم چراکه جزو بهترین مقاصد اکوتوریسم در ایران محسوب میشود. آن باعث درمان دردهای مفاصل، بیماریهای پوستی و درمان جوشهای بدن، جلوگیری از ریزش مو، رفع گرفتگی عضلات میشود. آب آن از چشمه تأمین میشود و محصول آن غلات و لبنیات، و شغل مردم زراعت و گله داری، و صنایع دستی زنان قالیچه، گلیم و جاجیم بافی است. آب آن از چشمه و محصول آن غلات، برنج، گردو، پشم و لبنیات، و شغل اهالی زراعت و حشم داری، و صنایع دستی قالیچه، قالی و پارچه بافی برای چادر است و راه مالرو دارد و ساکنان آن از طایفهء طیبی هستند.

پارچه ٔ پنبئین سفید ناکرده که مثقالی نیز گویند. آغجا قلعه نیز یکی ازاین کهن دژهاست. معروف است که یکی از سلاطین دیالمه عقابی را برای شکار رها کرده و خود او را تعاقب نمود تا به این محل رسیده، از مشاهدهء وضع این موضع دانست که حصانت آن بدرجهء کمال است قلعه ای آنجا بنا کرد و او را اله موت نامید، ترجمهء این لفظ بلغت دیلم تعلیم عقاب است..

این محل به ترک آباد و فانوس آباد هم مشهور است. ابن الاثیر در کامل التواریخ مینویسد: آلموت در مرز دیلم است، آلوه عقاب است، جزء دوم این نام که آموت باشد به لهجهء دیلمی بمعنی آموزش است. 1)محلی است در پیرنهء شرقی جزء ناحیهء پرپینیان(2) فرانسه، در نزدیکی رودخانهء تش(3). 1) – اله موت بحساب جمل 482 است حال آنکه تاریخ تصرف بگفتهء خود صاحب نزهة القلوب 483 و بقول قزوینی 483 یا 446 است و شاید «موت» را بحساب آورده اند که معادل تاریخ اخیر (446) میشود، رجوع به سرزمینهای خلافت شرقی ص238 شود. طولش از جزایر خالدات «فه لز» و عرض از خط استوا «لوکا» الداعی الی الحق حسن بن زیدالباقری در سنهء ست و اربعین و مأتین (246) ساخت و در سنهء ثلاث و ثمانین و اربعمائه (483) حسن صباح بر آن مستولی شد و به دعوت بواطنه مشغول شد، و آن قلعه را در اول اله اموت گفته اند یعنی آشیانهء عقاب که بچگان را برو آموزش کردی، بمرور الموت شد، و حرف اله موت بعدد جمل چندِ سال صعود حسن صباح است(1) بر آن قلعه، و این از نوادر حالات است.

رجوع به الموت و «اسماعیلیه» شود. سرانجام سلطان جلالالدين از جغتاي شكت خورد و سردار مغول با بيرحمي هر چه تمام به قتل و غارت و ويرانگري در اين سرزمين پرداخت. بعضى معتقدند: اين چشمه داراى يك نوع آب معدنی بوده كه هم براى نوشيدن گوارا بوده، و هم اثرات شفابخش از نظر بيمارىها داشته، هر چه بود، لطف و رحمت الهى بود، درباره پيامبرى صابر و شكيبا. گلهای كاشته شده در باغ ايرانی نيز به مانند درختان، هركدام نشانه و نماد خاصی را دارند و نشان دهنده مفهوم عرفانی می باشند.اين مسئله نشان می دهد كه عارفان و شعرا به بعد معنوی و مفهومی گل ها در باغ تا چه اندازه اهميت ميدادند.

روحيه مهمان نوازي در ميان خانواده ها و مردم ايران سنتي ديرينه و بسيار ديرپاست. هر کدام از تابلوسازی ها قیمت های متفاوتی را برای یک تابلو مشابه ، به شما اعلام خواهند کرد . ق. او را که برادرش بود از ولایت عهد معزول کرد و علی بن موسی الرضا را بجای وی برگزید. خانم جکسن. او راست: الدروس الاولیة فی الفلسفة الطبیعیة و مبادی علم الهیئة. سینما، باغ علم کودک و باغ علم نوجوان از دیگر بخشهای فرهنگی این باغ هستند. این یکی از اولین شهرهایی است که وقتی به شهرهای ترکیه با چشمه های آب گرم فکر می کنیم به ذهنمان خطور می کند.

آقای مدیر، آیا دیگر فکر هم میکرد؟ از دیگر جاذبههای طبیعی تین دره میتوان به چشمهای که در مجاورت آن قرار دارد، اشاره کرد. آش آبغوره یزدی یکی دیگر از غذاهای سنتی یزد است که روش پخت آسانی دارد. عبدالقادر نایینی (از جهانگیری). زامباور در معجم الانساب او را از ولات حلب بشمار آورده است. اشعار او در معابد ترنم میشده است. این آکواریوم نیز در پارک ناژوان قرار گرفته و به باغ خزندگان نزدیک تر است. ساختمان باغ گلشن در وسط باغ قرار گرفته و دو طبقه است.

این ساختمان در دو طبقه ساخته شده و نمای بیرونی آن به شکل چندضلعی منظم است. این شکل از عشق عارفانه هم با احساس مذهبی، صورت گسترده و فراگیر، و هم با عشق انسانی پیوندی ناگزیر دارد. در سال ۱۳۸۸ شبکه استانی یزد مستندی با عنوان چشمه توران پشت برای معرفی این روستا و چشمه باارزش تهیه نموده است که در صورت تمایل میتوانید دانلود و مشاهده نمایید. در قسمت شمالی و روبروی این چشمه اسرار آمیز، گورستانی به وسعت تقریبی ۸ هکتار وجود دارد که مردم عزیزان خود را در آنجا دفن میکنند و قبور چند نفر از سادات منطقه زیبایی و روحانیت خاصی به این گورستان بخشیده است.

اين ناحيه از يك سو به دليل كوهستاني بودن، پناهگاه نهضتهايي نظير اسماعيليان بوده است، و از سوي ديگر، به سبب خشكي اقليمي و وجود بيابانهايي كه به آبوهواي شبه جزيره عربستان شباهت دارد، مورد توجه اعرابي كه از جور خلفاي عباسي و حاكمان وقت ميگريختهاند، قرار داشته است و اين گريختگان به اين منطقه پناه ميآوردهاند. همین زیباییها است که استان را در ردیف چشمنوازترین مکانها با مناظر طبیعی زیبا قرار داده است. 1) شهری است در ایالت نیویورک از ایالات متحدهء آمریکا که در شمال آپالاش قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید