لغت نامه دهخدا حرف ا (الف)

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، مسابقه کتابخوانی چشمه جوشان ویژه ایام فاطمیه با موضوع مروری کوتاه بر زندگانی، سیره و ابعاد شخصیتی حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام برگرفته از سخنان مقام معظم رهبری، در حرم حضرت معصومه سلامالله علیها برگزار میشود. حضرت ایوب (ع) چگونه روزگار می گذرانید؟ به باور یونانیان باستان، این ایزدان بر فراز کوه اُلیمپوس زندگی می کردند و مردم در سراسر سرزمین های یونانی نشین آنها را می پرستیدند، البته ممکن بود هریک از آنها در تلفیق با باورهای محلی ویژگی ها و حکایت هایی اضافی و یا متفاوت نیز پیدا کند.

در باستان، از خون اژدها یا همان قیر جوشیده برای ساختن بناهای تاریخی و ظروف استفاده میکردند. بستر آن رود گاه صاف و هموار است که آب در آن بهآرامی جلو میرود؛ و گاه بستر ناهموار و پر از سنگها و چالههای بزرگ است که باعث خروشان شدن رود میگردد؛ اما درهرصورت آب جاری است تا به مقصد خود که همان دریا یا اقیانوس است برسد و با آنیکی شود؛ اما پیام این دستور جلسه برای من چیست؟ برداشت دوم، بیانگر جزئینگری است، یعنی عمیقتر به مسئله بنگرم و متوجه جایگاه و موقعیتی که در آن قرارگرفتهام و سپری میکنم، چه خوش باشد و چه ناخوش، و خوب یا بد، باشم و بدانم که درهرصورت در حال زندگی کردن هستم.

وی در پایان یادآور شد: در نامه صدام به رییس جمهور وقت کشور نوشت، شما به هر چه گفتید و هرچه خواستید رسیدید و من هرچه شما گفتید پذیرفتم. علائم کلاسیک از مالاریا شامل دوره های تب، باقی می ماند از چهار تا شش ساعت، که در هر دو دوره تا سه روز بسته به نوع خاصی از انگل، این عبارت عجیب و غریب «حمله تب» را توضیح می دهد، همانطور که چیزی بود که آمد و رفت و از ارتباطات افریس با آن بیماری خاص پشتیبانی می کرد. ب- رودخانه قوری دره: این رودخانه در شمال آذرشهر جاری می شود و از کوههای ینگجه سرچشمه می گیرد.

تپه باستانی امام چای: در شمال شرقی روستای امام چای سراب، تپه ای باستانی به نام امام چای وجود دارد. آبدهی چشمه کم است و در دامنه های تپه به تدریج به زمین فرو می رود. بهشتی که آثار و تپه های باستانی آن یادگاری از دوران پیش از تاریخ است و اکنون این یادگاری های پیش از تاریخ زیر پای مسافران نوروزی و گردشگران علاقمند به آثار باستانی قرار گرفته است. درواقع از دوره صفویه به بعد است که میتوانیم در کنار منابع مکتوب آثار مشهوری از باغ را هم داشته باشیم که در این دوره، باغسازی از نظر کمی توسعه پیدا میکند و ما در این دوره دو نوع باغ داریم.

بشریت تلاش دارد کروات سماوی را بپیماید وتفحص نماید تا اگر بتواند آثار از اکسیجن و هایدروجن رابیابند که با موجودیت آن منابع آبی را می توان در یافت.زیرا انسانها با ازدیاد نفوسش و همچنان با حس کنجکاوی وبهزیستن خیال دارد که از کرۀ زمین به طرف کروات دیگر هجرت نماید. از دیگر آبدات تاریخی اوبه در منطقه فُشفر میتوان از مدرسه و مسجد جامع آن نام برد. این منطقه زیبا بر اثر فرسایش در طول سالیان دراز ایجاد شده است. آنلی بیتون میگوید: دیدن چشمه ای تیره در خواب که زیر نور خورشید میدرخشد، نشانه آن است که ثروت هنگفتی به دست میآورید و با لذتی وجدآور به مسافرتهای لذتبخش میروید.

این دوران، دوران پر نور و پر عزتی است. آب هر دو چشمه از گروه آبهاى سولفاتهٔ کلسيک سرد و گازدار و آهندار است. مقدار آب چشمه ۳۰ ليتر در ثانيه ، حرارت آن ۱۷ درجه ، منظره آب زلال ، مزه آن گوارا و فاقد رسوب است. سنگ قبرهای تاریخی، آرامگاه مشاهیر مختلف، ساختمانهای کوچک و بزرگ قدیمی که هر کدام از آنها داستانی در دل خود دارند این مکان را تبدیل به یکی از بهترین موزههای اصفهان برای علاقمندان کرده است.

در اغلب موارد ديده شده است که از آب چشمه به عنوان آب زراعى استفاده مىشود و چنانچه آب چشمه زياد باشد ، چشمه به طور مستقيم به باغها ، کرتها و مزارع کوچک صيفىکارى هدايت مىشود. همه ساله هزاران نفر از راههای دور یا نزدیک به منظور درمان امراض پوستی و استخوانی به چشمه آب گرم محلات مراجعه میکنند. آب اين چشمهٔ گرم از دستهٔ آبهاى کلروره سديک و بيکربناته کلسيک گازدار است و داراى اثر آرامبخش براى دردهاى مفصلى و عصبى است. اين آب داراى مقدار زيادى گازکربنيک اسيدى و PH آن ۶ است. آب و سرسبزى درختان پيرامون اين چشمه ، فضاى مناسبى براى گذران اوقات فراغت فراهم آورده است.

اين چشمه در ۵ کيلومترى شمال شرقى سى سخت قرار دارد و از موقعيت مناسبى براى ايجاد تفرجگاه برخوردار است. در قسمت شمال حوضچه ، گاز به مقدار زياد خارج مىشود و بوى هيدروژن سولفوره استشمام مىگردد. جنوبا از روستاي دهک شروع و در مسير شرق و جاده آسفالته روستايي به سمت جاده بيرجند – نهبندان ادامه مي يابد و در مسير از روستا هاي دره کوران، ترشاب، بورگان، نايمه، توتسک و تيغدر عبور نموده تا جاده اصلي.از تقاطع جاده فرعي روستايي و جاده بيرجند – نهبندان شروع و در امتداد شمال بر روي جاده اصلي تا ايست بازرسي سهل آباد ادامه مي يابد.

آب چشمه به رودخانه وارد مىشود و در مسير حرکت آن رسوبهاى رنگى آهن و آلگها ديده مىشود. نتيجهٔ بررسى و آزمايشهايى که از آب چشمه قينرجه به عمل آمده ، نشان داده است که آب آن در رديف آبهاى کلروره بيکربنات مخلوط و سولفات سديک گازدار و گوگردى سرد است که در بعضى از حوضچهها جمع شده است و مورد استفاده قرار مىگيرد. چشمه قينرجه در جنوب غربى مشگينشهر و به فاصله تقريبى ۲۲ کيلومترى آن واقع شده است. اين چشمه در ۲۷ کيلومترى جادهٔ اروميه – سلماس و ۷ کيلومتر بعد از کارخانهٔ قند واقع شده است. در فاصلهٔ ۴۵ کيلومترى جادهٔ قزوين – رشت ، دو چشمه به نامهاى آبترش و آبلرزان وجود دارد که به فاصلهٔ چندصد مترى از يکديگر قرار گرفتهاند.

برخى از اين چشمهها چنان پرآب هستند که نام رود به خود گرفتهاند. آب اين چشمه از دسته آبهاى کلروره سديک گازدار خيلى گرم است و براى درمان لنفاتيسم ، راشيتيسم ، بيمارىهاى زنانه ، برخى از رماتيسمهاى مزمن استفاده مىشود و همچنين به سبب دارا بودن گاز ، در زمينه بيمارىهاى تنفسى کاربرد دارد. برخى ديگر از چشمهها به لحاظ حجم آب و مختصات فيزيکى مظهر ، واقعاً حيرتآور و درخور توجه ويژه هستند. به سبب گرماى زياد ، آب چشمه را با مقدارى آب سرد رودخانه مىآميزند و در حوضچهاى براى استحمام مورد استفاده قرار مىدهند.

وی افزود: اما مردان بزرگ و دلیر و فرزندان شجاع این کشور ایستادند و دشمن را از خاک و مرزهایمان بیرون کردند و آنها را در داخل خاک خودش تنبیه کردند و مجبورش کردند دست تسلیم بالا ببرد. به گزارش گروه حماسه و جهاد دفاعپرس، «علیاصغر جعفری» مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، در جمع دانشآموختگان ارتش جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: دشمن سعی کرد تهدید برای ما ایجاد کند و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را با چالش مواجه کند اما به لطف خداوند و هوشیاری فرزندانمان این تهدید به یک فرصت بزرگ تبدیل شد و امروز ثمرات آن مجاهدتهای بزرگ را می بینیم.

اینها بسیاری از موزههای دنیا را دیدهاند، در کشورشان موزههای بزرگ دارند، خودشان در جنگهایی شرکت داشتهاند و یا جنگهایی را فرماندهی کردهاند، اما وقتی مجموعه موزه دفاع مقدس را دیدند و برگهایی از تاریخ را ورق زدند، اذعان کردند که با پدیدهای متفاوت مواجه هستند. كوههاي بسيار زيباي اين ناحيه، به صورت رشتههاي موازي با درههاي جالب توجه، فضاي طبيعي دلنشيني را پديد آوردهاند. هر يک از اين چشمهساران در صورت توجه و ساماندهى مىتوانند به تفرجگاهى مفرح و زيبا تبديل شوند و مورد استفاده علاقمندان قرار گيرند. چشمه جوشان تمثیل برای انسانهایی است که خواهان صعود وتکامل هستند نه سقوط و تنزل ، به عبارتی انسان باید هر لحظه در حرکت وتلاش باشد ورکود بر هیچ انسانی جایز نیست که لازمه چشمه جوشان شدن داشتن دو ویژگی است ، یکی تغییر جایگاه دادن برای بوجود آوردن اختلاف پتانسیل (خدمت داوطلبانه ) و دیگری منابع اطلاعاتی صحیح که به اجرای فرامین الهی منجر شود و به شکلی به فرامین متصل باشد (منبع ذخیره شده ) و به قولی یکی از شاهکارهای خلقت است برای کسب انرژی در انسان به طوری که اگر این تغییر جایگاه به طرف ارزشها باشد باعث صعود و تعالی و انرژی مثبت می شود و به لذت و آرامش ختم می گردد و اگر به طرف ضد ارزشها باشد باعث سقوط و تخریب و انرژی منفی می شودو با لذت گذرا شروع میشود ولی به دلهره و حقارت ختم می گردد.

2- طوایف وابسته به خزل در چرداول : به زبان خزلی تکلم می کنند . با ابداع سبک جدیدی در ادبیات مدرن زبان فارسی در دوره معصر، بزرگ علوی بنیانگذار ادبیات داستانی زندانی در ایران شد. چشمه لال یکی از معروفترین و جذابترین چشمه های ایران است. همچنین در قسمت بالادست این چشمه رودخانه ای فصلی از شاخه های آیدوغموش در جریان است كه در یك كیلومتری مسیر خود آبشاری بدیع ودیدنی به ارتفاع 10 متر به وجود آورده، كه این آبشار سنگی یكی از بلندترین آبشارهای طبیعی منطقه است. و این چنین شد که به همراه سه دوست عزیز و همکلاسی سالهای دور دانشگاهی ام کوله پشتی بردوش راهی دیدار طبیعت بکر و شورانگیز استان چهار محال شدیم مقصد ما منطقه دوپلان در شهرستان اردل بود .

دیدگاهتان را بنویسید