لغت نامه دهخدا حرف ا (الف)

وجود رودخانه و چشمه های فراوان در منطقه، زیست بوم مناسبی برای انواع آبزیان نظیر کپور ماهی و قزل آلا ایجاد نموده است. البته در سال های اخیر ساختمان های مدرنی به بافت روستا اضافه شده اند و چهره ساده و قدیمی قلات را تغییر داده اند ولی روستا همچنان هویت و زیبایی خود را حفظ کرده است. ولی باید توجه کرد که به منظور حفظ هویت تاریخی و ارزشمند روستا، طرح محدود شدن تردد خودرو گردشگران در بافت تاریخی روستای قلات اجرا شده و گردشگران در بدو ورود خودروهایشان را پارک کرده و به بافت روستا وارد می شوند ولی خودروهای اهالی روستا اجازه تردد به داخل روستا را دارند.

مولع و شیفته شدن شتربچگان کسی به شیر خوردن از پستان مادر، و آن چنان است که چوبهایی در پستانها گذارد تا بچه نتواند شیر بخورد. قربانیان نارسیس از جور او به درگاه خدایان نالیدند و او دچار خشم خدایان شد، یک روز هنگام شکار نارسیس به کنار چشمه ای برای خوردن آب دراز کشید در این حال تصویر خود را در آب دیده و شیفته ٔ آن شد و به حال جذبه افتاد.

نمی توان به راحتی از دیدنی های طبیعی روستای قلات سیر شد، برای همین بد نیست دست کم یک شب را در روستا بگذرانید. ـ آب های سولفاته سدیم و منیزیم، ملیّن است یعنی با خوردن آن یبوست بیمار برطرف خواهد شد. اثری که به همت مسئولان استان، قسمت هایی از آن بازسازی و تعمیر شده و به عنوان میراث ملی به ثبت رسیده است. شهرستان گالیکش در شرقی ترین قسمت استان گلستان و در شرق شهرستان مینودشت و در محل تلاقی سه استان گلستان، خراسان شمالی و سمنان واقع است.

اين غار در قسمت جنوبي روستاي قره چمن از توابع شهرستان بستان آباد واقع شده و از نوع غارهاي استلاكتيت است. روستای سرتیپ آباد از توابع بخش باشت در شهرستان گچساران قرار دارد. ایل چرام ایل چرام بین ایلهاى بویراحمد سفلى، بویراحمد گرمسیر، باشت و باوى و بویراحمد علیا واقع شده است. در واقع رودخانه ی شاه بهرام در مسیر جاده ی باشت به چرام و در حدود ۱۴۵کیلومتری یاسوج واقع شده است. که به «اشکفت شاه پیچاب»، شناخته میشود. میروم) واژه تبدیل به معادلی خاص گردیده است. در 30 کیلومتری شمال غربی شهر شیراز روستایی بسیار دیدنی قرار دارد که گویی تکه ای از بهشت است ، طبیعت بی نظیری که این روستا دارد ، درختان کهنسال سرسبز ، چشمه های آب زلال و خنک ، هوای عالی و سرشار از اکسیژن انگیزه کافی به مسافران میدهد تا در سفر خود به شهر شیراز زمانی را هم به گشت و گذار در روستای قلات بپردازند .

انجیری که در مجاورت آن قرار دارد، به یکی از مکان های گردشگری تبدیل شده است. معمولا محلی های روستا یا گردشگران بعد از ظهرها به سمت رودخانه های شب شتری و چشمه انجیری می روند و گاهی با چیدن گیاهان دارویی مثل بومادران، آویشن یا پونه کوهی خود را مهمان یک لیوان دمنوش دلچسب می کنند. خسرو دستور می دهد سپاهیان هر یک دسته ای از محصول را به کمک او جمع آوری کنند که فوراً محصول جمع آوری می شود .

ضمنا در روستای قلات فرصتی برای چشیدن طعم اصیل غذاهای محلی را خواهید داشت و حتی می توانید موقع بازگشت از صنایع دستی این روستا نظیر گیوه، دولک، سبد، آثار تزیینی چوبی و میوه های خوشمزه باغ هایشان سوغاتی و هدایایی تهیه کنید و به شهر خود بازگردید. اغلب باغ های ایران به خصوص در مناطق مرکزی وکویری در مظهر قنات ها ساخته شده است، چرا که آب های سطحی بسیار کمی در این مناطق در جریان است. چرا بازدید از روستای قلات پیشنهاد می شود؟ زمان پیشنهادی بازدید از روستای قلات چه قدر است؟ چه سوغاتی از قلات شیراز میشود خرید؟

روستای قلات در فهرست ملی کشور و همچنین جهانی یونسکو به ثبت رسیده و از این جهت گردشگران داخلی و خارجی را دعوت به خرید بلیط شیراز می کند. اگر با خرید بلیط هواپیما ارزان، مقصد بعدی سفر شما شهر شیراز و روستای زیبا و تاریخی قلات است بهتر است بدانید آب و هوای این منطقه ییلاقی در ماه های بهاری و تابستانی بسیار خنک می شود به طوری که انگار جلوه ای از بهشت را برای گردشگران نمایان می کند. وارد روستا که می شوید خانه های پلکانی را می بینید که در لابه لای درختان بلندقامت ردیف شده اند و مصالح به کار رفته در آن ها عمدتا از سنگ، خشت و چوب است.

در گوشه و کنار روستای قلات چشم اندازها، آبشارها، جویبارها و باغ های متنوعی می بینید که در نیمه اول سال آب و هوای خنک و دلپذیری دارند و قدم زدن یا کوهپیمایی در لابه لای آن ها لذت فراوانی را به دنبال دارد. که پوشیده از درختان سرسبز بلوط و بیشه زارهای مورد و چشمه سارها و رودخانه های زیبا است. شصت کیلومتری گچساران قرار گرفته و طبیعتی زیبا و کم نظیر دارد. روستای قلات یکی از جاهای دیدنی شیراز و پاتوق اهالی شیراز است که با طبیعت زیبا و سرسبز و ریشه های عمیقش در تاریخ چندهزار ساله شیراز، دروازه کوچکی به سمت بهشت باز می کند تا به دور از شلوغی های شهر به ماجراجویی متفاوتی بروید.

گزارش شده است که چشمه های حرارتی Yoncal برای کلسیفیکاسیون و روماتیسم مفاصل و همچنین سایر بیماری های مفصلی، بیماری های تروماتیک و اختلالات ورزشی مفید است. اکسیژن کمی وجود دارد و به دلیل تاریکی حاکم بر غار، برای پیمایش آن نیاز به نور قوی میباشد. دیرینگی سازه های درون مجموعه به روزگار صفویان می رسد اما کاربری تفریحی آن بیشتر در روزگار قاجار بوده است. این منطقه علاوه بر مناظر بدیع گردشگری، دارای آثار و چشم انداز های تاریخی جذابی نیز می باشد.

در فرهنگهای معتبر عربی، لیف اسم جنس و واحد آن لیفة آمده و جمع آن نیز ذکر نشده است. از ین دو راهی تا روستای « سَرداب پایین » حدود 5/2 كیلومتر و از « سَرداب پایین » تا روستای « سَرداب بالا » نیز حدود 5/2 كیلومتر راه است . ویلیامز جكسن مولف كتاب زردشت پیامبر ایران باستان در سفرنامهاش مینویسد: سبلان همان كوهی است كه به گمان من آن را باید با كوه دو مصاحب مقدس مذكور در اوستا كه در آن جا زردشت با اهورا مزدا راز و نیاز كرده یكی دانست. قدمت سنگ نگاره لاخ مزار به دوران پیش از ایران باستان باز میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید