عقیل عقیل – قسمت اول

توی غرب این چشمه ها هم روستای “اروست” قرار گرفته که انتخاب خیلی از مسافرا و گردشگرا برای اقامت یا استراحته. کافه عمران در کنار پل پالیسار قرار گرفته است و بلافاصله بعد از کافه عمران و کلبه ی کارا سه راه جنگل کارا قرار دارد. بعد از دیدن جنگل کارا به دره درکه بازگردید و مسیر اصلی را ادامه دهید. این شرایط به وجود آمده میتواند تبدیل به یک شرایط عادی جدید شود، شرایطی که نیاز به تغییر شدید در تمامی صنعت ها و همینطور صنعت گردشگری پزشکی دارد و این شرایط نمیتواند تبدیل به فرصت برای بازسازی، شروع و رشد دوباره شود بنابراین توریسم سلامت هم به خاطر اهمیتی که برای سلامت و درمان بیماری ها دارد با تغییراتی در ساختارها میتواند دوباره از سر گیرد.

تغییر نوع مصرف کشورهای پیشرفته به ویژه کشورهای اروپایی از مصارف شیمیایی به فرآورده های گل و گیاهان دارویی بعد از شناخت و تحقیق در اثرات زیانبار محصولات آرایشی بهداشتی و دارویی شیمیایی در دراز مدت، رونق بازار مصرف جهانی این محصولات را فراهم کرده است. ترجمه:آن که زیاد عمر کرده بیشتر نمی داند بلکه بیشتر سیاحت کرده بیشتر می داند. مسیر کوهنوردی یال پالیسار نیز از میانه ی مسیر جنگل کارا و به سمت شمال غرب(سه راه پالیسار و کارا) منشعب می شود و برای صعود به قله دوشاخ از آن استفاده می کنند.

آب این دریاچه از طریق نزولات آسمانی تأمین میگردد و هیچ رودخانهای به سمت آن جریان ندارد. درست مثل یک بوم نقاشی بزرگ که در ابتدا خالی است و هیچ شکوه و جذابیتی ندارد اما پس از اینکه نقاش چیرهدست و هنرمند قلم به دست میگیرد و رنگ برمیدارد همان صفحۀ سفید بیروح تبدیل میشود به یک تابلوی چشمنواز و دلبرانه. فرزانه خاطرنشان کرد: خیال انگیزترین صحنههای منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشید است که تلالو نورخورشید در حوضچه ها و انعکاس نور آنها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف جلوههای تحسین برانگیز از موهبت خداوندی را به جلوهگری میگذارد که این چشم اندازها هیچ گاه از روح و ذهن فراموش نمیشود.

دیدار از چشمه و حوضچه های باداب سورت مخصوصا در فصل بهار خستگی را از جان گردشگران بیرون می کند و چشمان کنجکاو و حقیقت جو در کنکاش مناظر طبیعی جنگلی و کوهستانی پیرامون تا دوردست ها مبهوت و خیره می ماند. بر روي يالهاي اطراف دره درکه در زمستان نقاب هاي برفي بزرگي تشكيل مي شود كه تا بهار باقي مي مانند. سالانه افزون بر ۵ میلیون دلار گلاب، عطر و اسانس از شهرستان کاشان به خارج از کشور صادر می شود.این میزان عطر و گلاب و اسانس به کشورهای حاشیه خلیج فارس، اروپا و آمریکا صادر می شود.این میزان محصول تولیدی، در یک هزار و ۲۰۰ کارگاه تولید میشود که از این میان ۲۰ کارگاه به صورت صنعتی و بقیه به شیوه سنتی در تولید گلاب و عرقیات گیاهی فعالیت دارند.

قطب تولید گل و گلاب ایران، شهر عطر گل هاى محمدى این روزها شاهد برداشت محصول شاخص خود یعنى گل محمدى و تبدیل آن به گلاب مى باشد. بخش برزک با وجود اقلیم مناسب، خاک غنى و چشمه هاى فراوان به عنوان نهاده هاى اصلى تولید گل و تولید بیش از ۶۷ درصد از گل و گلاب، بزرگ ترین تولیدکننده گل و گلاب شهرستان کاشان مى باشد و از مجموع ۱۲۰۰ هکتار سطح زیر کشت گل محمدى در کاشان ۷۰۰ هکتار از این اراضى در بخش برزک وجود دارد. از پناهگاه پلنگچال تا ایستگاه پنجم نزدیک به سه کیلومتر راه را باید طی کنید و بیش از 570 متر ارتفاع اضافه نمایید اما در عوض می توانید در صورتی که در زمان مناسبی به ایستگاه پنجم برسید از طریق تله کابین به تهران بازگردید.

در حال حاضر بیش از ۹۵ کارگاه سنتى با ۶۷۰ دیگ گلابگیرى و ۴ واحد صنعتى فعال و ۳ واحد صنعتى در حال احداث، گلاب و عرقیات گیاهى تولید مى کنند که میزان گلاب تولیدى نزدیک به ۱۰ میلیون لیتر مى رسد.گلاب و عطر تولیدى آن از مرزهاى میهن اسلامى نیز گذشته و کشورهاى حوزه خلیج فارس و برخى از کشورهاى اروپایى را نیزعطرآگین کرده است. میزان تولید گلاب، عطر و اسانس در شهرستان کاشان را به ترتیب ۷ هزار تن گلاب، ۳۰۰ کیلوگرم عطر و ۳۰ تن اسانس است. هم اکنون یک تن گلاب ناب در ایران به بهای۱۲۰۰ دلار به فروش می رسد؛ در حالی که در بازارهای اروپایی به قیمت ۶ تا ۷ هزار دلار معامله می گردد.

رودخانه ها وچشمه های متعددی در این منطقه وجود دارد که آب درختان این منطقه را تامین می کند. مسير دره دركه در ادامه نیز تا قبل از پناهگاه پلنگچال بطور کامل در کنار رودخانه است. بعد از اینکه دره از دو پیچ عبور می کند از تنگه ی موسوم به گذر ولی نیز عبور می کنید تا در نهایت با کمی فاصله گرفتن از کف دره به پناهگاه پلنگچال برسید. اگر این مسیر را تا انتها طی کنید، ممکن است به روستای دیگری برسید. بنابراین به مسیر خود در انتهای دره درکه ادامه دهید تا به نقطه ای موسوم به دوآب برسید.

در کارگاه های صنعتی از هر تُن گلبرگ خام گل محمدی، معادل ۲۰۰ گرم گلاب ناب استخراج می شود، در حالی که کارگاه های سنتی تنها قادر به استحصال نیمی از این مقدار هستند. حتی پیشنهاد دادم که برای هر روستا حاضرم یک مینیبوس خریداری کنم و به عنوان منبع درآمدی روستا در اختیارشان قرار دهم. مؤلف تذکره سرد و تر در سیم میداند و بالخاصه تخم آن را جهت شری از هر خلطی که باشد مجرب میداند و باید روز اول نیم درهم آن را با سه اوقیه سکنجبین بنوشند و روز دوم نیم مثقال، و روز سوم یک درهم و یک مثقال.

طور میانگین این شهر در ۶ ماه اول سال روزانه بین ۳ تا ۱۰۰ هزار نفر مسافر داشته که مجموع آن ۰۰۰/۰۰۰/ ۱ نفر میشوند که در کنار حضور در مراسم گلابگیری از قابلیتهای فرهنگی و گردشگری این شهر هم بهره برداری میکنند. مهمانان شهر تبریز میتوانند با حضور در بزرگترین سازه مسقف جهان، لذت دیدن راستهها و تیمچهها بازارهای مختلف را در بازار تبریز تجربه کنند. باغ هاى آشور، يا مجزا از كاخ و معبد طراحى مى گرديد يا پيوسته با آن ها ساخته مى شد. و اين آيه يعنى آيه مورد بحث آن رواياتى را كه ائمه اهل بيت (عليهم السلام) در باره فرق ميان رسول و نبى وارد شده تاءييد مى كند، زيرا در آن روايات آمده كه رسول عبارت است از انسانى كه ملك را مى بيند و صدايش را مى شنود، ولى نبى آن كسى است كه پيام آسمانى را به صورت رؤ يا مى گيرد، و چيزى به چشم نمى بيند، و ما پاره اى از اين اخبار را در جلد دوم اين كتاب در ضمن بحث از نبوت ايراد كرديم.

بدليل بالا بودن ميزان اختلاط آبهاى غير عميق با آبهاى عميق در چشمه طلا ، اين چشمه براى طرح پايش چندان مناسب نمى باشد. کاسه رود غنی و پر آب با چشمه های بالا دست نیز ترکیب می گردد و بخشی از اراضی دشت حاصلخیز فرگ را سیراب می کند به این دو چشمه نریون و ماریون یا چسته و بلیون نیز می گویند. شما در فیلبند احساس میکنید بالا و در میان ابرها ایستادهاید و در برخی از روزهایی که ابر کمتر است، دید فوقالعادهای به روستای اطراف خواهید داشت.

شما نیز با درج اطلاعات خود حتی در حد نام و نام خانوادگی و تاریخ سفر به علاقمندان این برنامه مشاوره دهید. شما نیز با درج اطلاعات خدمات گردشگری خود یا افرادی که می شناسید حتی در حد یک شماره تلفن به معکوس شدن روند مهاجرت به شهرها کمک کنید. برای طی مسیر از میدان درکه تا پناهگاه پلنگچال حدود سه ساعت بر حسب توان نیاز دارید و بازگشت نیز تقریبا دو ساعت زمان احتیاج دارد بنابراین می توانید یک برنامه یک روزه پرنشاط را برای این مسیر برنامه ریزی کنید. از پناهگاه پلنگ چال برای ادامه مسیر باید دوباره به کف دره و نزدیکی رودخانه بازگردید.

بنابراین کارون و کاران، به معنی قنات یا نزدیک به واقع آب است که این رودخانه به آن منسوب میشود. بعد از عبور از کافه البرز به کافه عمران می رسید. مردم ایران از گلاب بیشتر به عنوان یک طعم دهنده و داروی طبیعی استفاده می کنند. به گفته مسعود دادجو، مدیرعامل یکی از کارگاه های گلاب گیری شهر قمصر، ۲۰ درصد از کل تولید گلاب این منطقه برای استفاده درمراسم های مذهبی خریداری می شود. به همین دلیل کوهنوردان برای صعود به قللی مانند پلنگچال در زمستان کمتر از دره درکه استفاده می کنند. مسير ایستگاه پنجم تا از پناهگاه پلنگچال تا گردنه ی قبل از ایستگاه پنجم شیب شدیدی دارد و در زمستان پیمودن آن طاقت فرساست چون نیاز به برف کوبی سنگین در شیب دارد و خطر بهمن نیز وجود دارد.

تمام مسیر را تا میدان درکه بازگردید و یا اینکه از طریق پناهگاه پلنگچال به ایستگاه پنجم تله کابین بروید و به تهران بازگردید. اما مسیری نیز بر روی یال شمال شرقی به سوي ايستگاه پنجم تله كابين می رود. علاوه بر این، این غار به بزرگترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد زیرا از زیر یخهای این غار، چشمهای با آب سرد جریان یافته که در نهایت به سد کوهرنگ میریزد. اگر قصد دارید که با گروههای کوهنوردی راهی دره آکواریوم شوید باید حتماً از آمادگی جسمانی مناسبی برخوردار باشید. با گلستانی ها همراه باشید.

این پناهگاه ورودیه دارد و باید پول نقد همراه داشته باشید. ورود به قسمت انتهایی دره دركه پس از پناهگاه(دره مال احمد) در جهت شمال در فصل زمستان بسیار خطرناک است. پناهگاه پلنگ چال، ساختمانی دو طبقه است شامل کافه، رستوران، خوابگاه با ظرفیت 70 نفر و سرویس بهداشتی. از جنگل کارا نیز می توان تا قله چین کلاغ صعود کرد که این دو مسیر بیشتر مناسب کوهنوردان است. در بالاترین ترین قسمت جنگل کارا محلی به نام سیبستان وجود دارد که برای کمپ مسطح است.

محله­ی دردشت 2 کنیسه، محله­ی گلبار یک کنیسه و محله­ی جوباره یعنی قدیمی­ترین ناحیه­ی یهودی­نشین اصفهان، 16 کنیسه دارد. یک ناخن غبار روی برگهایشان نشسته بود. تخته ای که در مکتب های قدیم معلمان روی آن به شاگردان تعلیم میدادند. اگر قصد صعود به قله پلنگچال را دارید برنامه صعود به قله پلنگچال را ببینید. اما اگر قصد طبیعت گردی دارید چند چشمه خوب از جمله هفت چشمه در انتهای دره قرار دارند که می توانید آنها را نیز ببینید. قصد وجه: نيت وجوب در واجبات و نيت استحباب در مستحبات. واجب تَبَعى: واجبى كه به خاطر واجب ديگرى، واجب شده است؛ مانند مقدمات سفر حج ، كه به تبع وجوب حج واجب مىشود.

دیدگاهتان را بنویسید