عقیل عقیل – قسمت اول

در آن دشت شیری آشیانه داشت چون بازآمد در آنجا کسی را دید خوابیده است و اسبی در اطرافش میچرد، شیر با خود گفت: اول باید اسب را از بین ببرم تا به سوار دست یابم. آق گنبد’ و ‘رحمانلو’ دو بندر ديگر سواحل درياچه اروميه در آذربايجان شرقي هستند كه با مناظر زيبا و قايق هاي گردشگري همه ساله تعداد زيادي از گردشگران را به خود جذب مي كنند. شهرستان آذرشهر که در دامنه شمال غربي كوه هاي بلندي از سلسله كوه هاي سهند غربي و جلگه و سواحل درياچه اروميه قرار گرفته است دارای تعداد زیادی روستا با آثار تاریخی و مناظر طبیعی است و خود شهرستان و بخش های تابعه نیز از مناطق دیدنی و تاریخی برخوردار است.

انعکاس این مناظر در آب زلال چشمه، تصویری تماشایی را به وجود میآورد. در چهار فصل سال می وان به این منطقه سفر کرد، اما اگر قصد آب بازی در آبشارهای شیرآباد را دارید باید در بهار و تابستان به این منطقه سفر کنید. این چشمه بسیار منحصر به فرد است و می تواند تمامی گردشگران و توریست ها را به وجد بیاورد. اما اگر می خواهید سر سبزی و طراوت بیش تری را در این منطقه شاهد باشید، به شما پیشنهاد می کنیم تا در فصول بهار و اوایل تابستان به آن مراجعه کنید و از چشم انداز های طبیعی آن همچون چشمه ساری سو بهره کافی و لازم را ببرید.

در این روستا شما شاهد مناظری بکر، متفاوت و بکر خواهید بود. هنگامی که به چشمه ساری سو مراجعه می کنید، خواهید دید که دو چشمه زیبا و البته متفاوت از یک دیگر به فاصله کم تر از یک متر از هم قرار دارند و صحنه بسیار فوق العاده و دل انگیزی را به وجود آورده اند. چشمه ساری سو یکی از چشمه های بسیار زیبا و شگفت انگیز در کشور عزیزمان است. این سفر هیجان انگیز و روح نواز توسط آرندتور برگزار میشود.

اما از آنجایی که حضور گیاهان و هوای پاک بر زیبایی طبیعت میافزاید به همراه این شکوه طبیعت جلوههای دیگری نیز بروز خواهند یافت که در ادامه به آنها نیز اشاره خواهد شد. ضخامت سنگ چشمه شیردوش تاثیر مستقیم بر روی آن دارد. تور ریگ چشمه قصد دارد شما را به یک سفر طبیعتگردی ببرد. سنگ یاب راهنمای جامع خرید و فروش سنگ های تزئینی و ساختمانی به همراه آنالیز و کاربرد سنگ ها، به شما کمک میکند تا در کمترین زمان بهترین انتخاب را داشته باشید. برخی از این جاذبه های گردشگری به ترتیب بندر رحمانلو، مسجد حنیفه گوراوان، مسجد جامع شیرلو، مسجد قاضی شیشوان، داش قلعه و امامزاده سید ابوالقاسم نام دارد.

اما آبشار دوم به علت مسیر نسبتا سختش بسیار خلوتتر بوده، این آبشار ارتفاعی حدوداً 15 متر دارد. پس از حدوداً بیست دقیقه جنگلپیمایی نسبتا آسان اما لذتبخش در ارتفاعات خان ببین و تماشای درختان سربه فلک کشیده و آواز پرندگان با شنیدن صدای آب متوجه میشوید که به آبشارهای پلکانی شیرآباد نزدیک شدهاید. مرمریت چشمه شیر دوش کرمان با تلفیقی از رنگ های کرم و صورتی جزء سنگ های لوکس ایران است. اِخ) نام ناحیه ای است در صفاهان که برنج خوب در آنجا حاصل میشود و پشهء بسیار هم دارد. این چشمه از لحاظ درمانی برای دردهای مفاصلی، سردرد، بیماریهای پوستی و بسیاری از بیماریهای دیگر، بسیار خوب است.

پوشش گیاهی این منطقه شامل درختان بلوط، پهنبرگ و درختچههای ولیک است. این یعنی پیش از آنکه حکومت پارس بر این منطقه حکمرانی کند، درخت سرو کهنه ۵۰۰ ساله بوده! سوراخها که به عمد بر جامه کنند. این منطقه در قیام سید جعفر پیشه وری گرچه به طور کامل به تصرف حزب دموکرات شاخه مراغه در آمد اما در مرز افشار آن به علت تجمع خانهای فراری که از ترس فدائیان حزب با چپاول اموال مردم به ناحیه تکاب (افشار) گریخته بودند درگیری های دائمی تا شکست حزب دموکرات پیشه وری دوام داشته است و همینها با شروع حمله ارتش به آذربایجان از مرز افشار گذشته و فدائیان دموکرات را شکست دادند عده ای از آنان را کشته و عده ای دیگر که به سمت تبریز و شمال آذربایجان در حرکت بودند در نبرد با ارتش مسلح و کینه جوی شاهنشاهی که هدفی جزء کشتار آذربایجان را نداشت کشته شدند.

اقامت یک شب در خانهی محلی مجهز شده روستا میتواند یک تجربه متفاوت باشد و در عین جال شما را با فرهنگ و آداب و رسوم مردم محلی نیز بیشتر آشنا کند. خدماتی که این آزانس مسافرتی در این سفر نیمه سخت به شما ارائه میدهد، عبارتند از: 4 وعده غذای اصلی و 2 میان وعده، اتوبوس VIP و یک شب اقامت در خانه محلی تجهیز شده. در حین بازدید از آبشار اول و دوم به غار دیو سپید میروید، تجربه یک شب اقامت در یک خانه محلی بسیار زبیا در ریگ چشمه خواهید داشت و از چشمه رامیان بازدید میکنید.

پس از صرف صبحانه در این روستای بینظیر آماده بازدید از چشمه گل رامیان و بازگشت به تهران خواهید شد. چشمه گل رامیان در 5 کیلومتری از شهر رامیان در دامنه کوه «پنهان خانه» قرار دارد. زیبایی این طبقات و موقعیت خاص فواره در دامنه تپه و چشم انداز اطراف آن به ویژه در غروب آفتاب چشمگیر است. در کنار این ویژگی وجود عناصری خاص در این آب، حیات در آن را غیرممکن میکند.

زکات: پاکي از آلودگي – مقدار معيني از اموال خاص انسان که به شرط رسيدن به حد نصاب بايد در موارد مشخص خود مصرف شود. اين شهرستان در حد فاصل بين ايلام به اسلام آباد و گيلان غرب قرار گرفته است. به علاوه فودکورتی بسیار زیبا، سالن ورزشی و همچنین بزرگترین شهر بازی سرپوشیده خاورمیانه را نیز در خود جای داده است. اما انواع نوشيدنيهاي گازدار و آبهاي معدني را در شيشهها و ظروف بسته بندي شده، ميتوان در سراسر كشور به دست آورد.

از آثار قديمي اين شهرستان ميتوان به تل حاجي نوروز، تل خنجشت، تپه حسنآباد، تل چشمه وزوزن (مربوط به هزاره اول پيش از تاريخ) و كتيبهپهولي (مربوط به دروه ساسانيان) اشاره كرد. تپه باستانی آناهیتا در قسمت غربی سرعین واقع شده است. این مسیر خاکی پس از ۶ کیلومتر به تپه ایی می رسد که چشمه های باداب سورت بر روی آن قرار دارند. حدود ۱۸ غار دیدنی وجود دارد که در روستاها و یا شهرستان های اطراف اصفهان قرار دارند. اين كوه در شمال غربي كوهستان سهند ، نزديك شهر اسكو قرار دارد ، با ارتفاعي حدود 3410 متر ، سومين قلة سهند محسوب مي شود.

قسمت شرق و جنوب شرقي آن كوهستاني و در مغرب آن ساحل پست درياچه اروميه قرار گرفته است، بلندترين كوه آن قاف داغي و در اصطلاح محلي به نام قبله داغي مشهور است. آب مازاد این چشمهها از راه جویی بزرگ به طرف استخر باغ که در ضلع جنوب غربی باغ قرار دارد هدایت میشود. هراز نیوز :چشمه های باداب سورت واقع در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید