طواف آب در سرداب

طایفه کُرد پشتکوهی : برخی از طوایف کُرد پشتکوهی در دره شهر زندگی می کنند، ولی تعداد آنها بسیار اندک است .آنها هم به زبان کُردی پشتکوهی هم به گویش لُری صحبت می کنند. به عنوان مثال اگر در نزدیکی محل زندگی شما چشمه کوه هایی قرار دارند که نزدیک مکان های شهری یا صنایع آلوده هستند، بهتر است با خرید آب آشامیدنی سالم جان خودتان را نجات بدهید. اما برخی معتقدند که کلر موجود در آب های تصفیه شده شهری احتمال بیماری هایی نظیر سرطان روده بزرگ و پستان را در برخی موارد خاص افزایش می دهد.

اما نکته مهم این است که آب همه چشمه ها یکسان نیستند. مُحرِم: کسي که در حال احرام حج يا عمره باشد. مُعتمر : كسى كه عمره انجام مىدهد. همچنین در نزدیکی چشمه هیچ سوپرمارکت یا مغازهای برای خرید مایحتاج ضروری شما وجود ندارد؛ بنابراین قبل از رفتن به این مکان، خریدهای خود را انجام دهید. هخامنشيان كه دامنه متصرفات خود را توسعه ميدادند، خوار را نيز كه جزء ايالت پارت بود تصرف كردند.

در جغرافیه طبیعی افغانستان جلد اول دایره المعارف آریانا و اطلس عمومی افغانستان در مورد هریرود معلوماتی ارائه شده است که نگارش آن خالی از لطف نخواهد بود . نوشیدن آب چشمه به دلیل انواع مواد معدنی که دارد، می تواند برای بدن انسان مفید باشد و کمبود بسیاری از املاح مورد نیاز بدن را جبران کند. سپس شیطان از خدا اجازه خواست تا دامداری و زراعت حضرت ایوب (ع) را نابود کند و خداوند نیز اجازه داد. چشمهها نقش مؤثری در مشاغل تولیدی و کشاورزی دارند، و استفاده صحیح از مراتع و دامداری تا حد زیادی بستگی به وجود چشمهها دارد.

برگزار می شود که همه ساله شمار زیادی از مقامات هرات از جمله استاندار، فرماندار و مقامات نظامی و انتظامی دیگر این شهر در لحظه تحویل سال خود را به این اماکن متبرکه می کشاند تا و در مراسم جهنده بالا شرکت می کنند. حال و رفتار زن محمدجان، کم کم صورت همیشگی خود را داشت از دست میداد. او را نگه داشت تا انیـس و مـونـس تنهایـى امـام زمـان مـا در زمـان غیبت بـاشـد. بار دوم ، در ۳ آوریل ۱۹۱۹ ، بدن او مجدداً از قبر درآورده شد . شهر یئری اواخر هزاره دوم و اوایل هزاره نخست قبل از میلاد از آبادی های مهم منطقه بوده است.

بعد از بازدید از آبشار دوم خیلی زود بر می گردیم وبه طرف داراب حرکت می کنیم چون که قرار است تا آخر شب دوازدهم اصفهان باشیم. آب چشمه های کوهستان اغلب حاوی مواد معدنی بیشتری نسبت به آب های سطحی هستند؛ مواد معدنی از جمله منیزیم، کلسیم، سدیم و آهن که در طولانی مدت برای سلامتی ما مفید هستند. تا کنون تحقیقات دقیقی مبنی بر سالم تر بودن آب چشمه ها به نسبت آب های شیرین تصفیه شده به دست نیامده است.

انسان ها تقریبا تا چند قرن گذشته آب شیرین و تصفیه شده مصرف نمی کردند. خشک شدن چشمههایی که آب آنها شیرین میباشد، در اثر عواملی مانند زلزله یا به علت تمام شدن ذخیرهی آبی آنها، در بسیاری از موارد، مسائل و مشکلات زیادی دارد، مخصوصاً اگر چشمه مزبور تنها منبع آب قابل شرب ساکنان و یا احشام یک محل و یا عابرین و کاروانهایی باشد که از آن محل عبور میکنند که در این موارد خاصه در مناطق کویری و بیابانی آب واقعاً به معنای حیات است. بیشتر مردم محلی معتقدند این آب شفابخش برای کلیه درد و درمان تعداد زیادی از بیمارهای گوارشی بسیار مطلوب است.

برخی دیگر هم قابلیت تصفیه شدن دارند نیز در همان محلی که آب از زمین جوشیده و به بیرون میریزد، مستقیما تصفیه و بسته بندی می شود. غار تُرُد که در ۵ کیلومتری واقع شده، بسیار جالب و مورد توجه کوهنوردان و غارنوردان است. در مورد دیگر چشمه ها باید گفت تنها چشمه هایی نیا به تصفیه آب ندارند که شامل موارد زیر باشند. مسجد جمعه تبريز هم با قدمتي كهن و ارزش معنوي بسيار، يادگار خطبه شاه اسماعيل صفوي در مورد تغيير مذهب رسمي كشور به تشيع را در دل نگاه داشته است و با ثبت در فهرست معنوي ايران زمين، نامش نيز مانند يادش جاودان شد.

پس ازمرگ نادر شاه افشار كه هرج و مرج سياسي بر كشور حاكم شد، در سال 1172 هجري، كريم خان زند عهدهدار حكومت ايران شد و در تهران به سلطنت رسيد. برای دسترسی به آبگرم ازرود بابل از تهران باید وارد جاده فیروزکوه شوید. هنگامی که وارد این جنگل میشوید محو زیبایی، عظمت و سرسبزی آن خواهید شد و گذر زمان را حس نخواهید کرد. ست. در بعضـى اخبار آمده است که خضر و ذوالقرنیـن پیامبر نبوده بلکه هر دو عالـم بـوند. نشانی را برای هر دو گروه میآوریم.برای رفتن به باداب سورت در ساری وارد جاده فرعی سمنان – کیاسر میشویم.

و آنگاه اضافه مـى کنـد: آنچه که از روایات نبـوى و از طریق اهل بیت وارد شـده چنانکه محمد بـن عماره از امام صادق آورده به دست مـىآید که خضر پیامبرى مرسل بـوده است که خداوند وى را به سـوى قومـش فرستاد.او نیز مردم را دعوت به تـوحید و اقرار به انبیا و رسل و کتابهاى آسمانى نمود. اما بسیارى از علما به استناد برخـى آیات و روایات معتقـدند که حضـرت خضـر(ع) پیـامبـرى از پیـامبـران خـدا بـوده است. بسیارى از ما نام خضـر را شنیـده ایـم; چهره اى که سابقه چنـدیـن هزار ساله دارد, چهره اى که با پیامبر خدا یعنى حضرت مـوسـى سفر دریایى داشت,چهره اى که از بهترین یاران ذوالقرنیـن بـوده است.

بنابراین در پیدایش این دسته از چشمهها (که بستر چشمههای معدنی گرم نیز جزو آن است)، وجود شکستگیها و گسلها، مؤثر است که عامل خروج آب به شمار میرود، آب معمولاً طول یک خط شکستگی را که بر اثر فرو نشستن قسمتی از قشرهای متوالی زمین به وجود آمده است میپیماید، و به سطح زمین میرسد. آب بعضی از چشمهها از اعماق زمین سرچشمه میگیرد، پس از عبور از شکافها به سطح زمین میرسد. چشمه آب سفید شهرستان بروجن چشمهساری از میان ‪ ۷۰۰ چشمه سار چهارمحال و بختیاری است، که از کوه بزرگ سبزکوه در منطقه تفریحی چغاخور سرچشمه میگیرد.

این چشمه تالاب چغاخور را سیرآب میکند و پس از طی طریق در میان کوهساران راهی کارون و خروشندگی آن میشود. در حقیقت چشمهها، غالباً خودجوش و به طور طبیعی ظاهر میشوند، و خروج طبیعی آب به شکل چشمه در شرایطی عملی میشود که سفره آبداری در نقطهای با سطح زمین قابل نفوذ برای آب، تماس پیدا کند و سطح پیزومتری آب سفره از نقطه تماس بالاتر باشد. چنانچه برید بـن معاویه از امام باقر و صادق نقل مـى کند که حضرت فرمود: صاحب مـوسـى ـ خضر ـ و ذوالقرنیـن پیامبر نبـودنـد بلکه عالم بودند.

این شهر باستانی که در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است با ویژگی های خاصی شناخته می شود.شهر خشتی، شهر بادگیرها و شهر قنات ها از دیگر القاب آن است. کندوهای زنبور پر از عسل میشوند و خلاصه که مردم این شهر مشغول جمعآوری روزی خداوند هستند. بنابراین نام اصلـى وى خضر نبوده بلکه به خاطر صفاتـى که در او بـوده است به خضر معروف شده است. وى فرزند ماعید بن عیص بـن اسحاق است. ولـى اصح آن است که اهل سیر نقل کرده و آنچه که از پیامبـر رسیـده که نامـش بلیا بن ملکان عامر بن ارفخشد بن سام بـن نوح مى باشد.

همچنیـن گفته اند نامـش ارمیا بـن حلشا, و از اسباط هارون بـوده است. اساس تمام ساختمانهای دیگر متصل به مرقد شعیا و ساختمان چهارسو و تزیینات فراوان نقاشی و کاشیکاری و گچ­بری عهد صفویه، مدفن امامزاده اسماعیل است. چشمه های آبگرم حمام نیز از دیگر جاذبه های توریستی است كه در محل روستای حمام در جنوب شرقی روستایی ایستی سو قرار گرفته است و یكی از این دو چشمه آبگرم در این روستا بنام چشمه آبگرم حمام ( 1 ) سرپوشیده بوده و دارای حوضچه ای طبیعی است و رسوبات گوگردی رشته ای به وضوح دیده می شود.

نوشیدن آب از چشمه هایی که در معرض آلودگی آب قرار دارند می تواند باعث انتقال هپاتیت آ شود. کوهپایهای بودن این روستا موجب بخشیدن جلوهای خاص به معماری این روستا شده که در نوع خود کم نظیر است و همین مسئله جذب گردشگر را قوت بخشیده است. اگر آب مخازن زیر زمینی، خود بخود، به سطح برسد، محل خروج آن را چشمه میگویند. جایی که در آن آبهای زیر زمینی بر سطح زمین ظاهر میشود، چشمه پدید میآید. در حقیقت، خروج طبیعی آب زیر زمینی ایجاد چشمه میکند. چشمه محل بروز آب های زیر زمینی است.

در این صورت ممکن است مصرف آب چشمه بیماری های زیر را به همراه داشته باشد. زنجبیل با خاصیت لکهزدایی، لکهای پوستی را از بین برده و به یکدست سازی رنگ پوست کمک مینماید. چون بعضی از چشمهها بر اثر زلزله از بین میرود و یا بر اثر زلزله چشمههای جدیدی به وجود میآید. لذا ممکن است که بسیاری از چشمهها که در قدیم در کشور ما وجود داشته، در اثر زلزله ناپدید و از بین رفته و یا چشمههای جدیدی ظاهر شده باشد. زلزله هم در به وجود آمدن و یا ناپدید شدن چشمهها مؤثر بوده است. آب چشمه بهتر است یا آب تصفیه شده؟

دیدگاهتان را بنویسید