طالبان کدام مناطق راهبردی هرات را تصرف کردند؟

چشمه ملک: سرچشمه رودخانهای است که در دره دیوین جریان دارد. وجود امکانات رفاهی و تفریحیای همچون تلهاسکی، بالابر ویژه اسکیبازان، سالن با سیستم گرمایشی، اقامتگاههایی برای استراحت، رستوران، کافیشاپ، سرویس بهداشتی، پارکینگ و برفکوب در این پیست اسکی باعث ایجاد رفاه حال شما شده و لحظاتی خاطرهانگیز را برای شما رقم خواهد زد. اندکی بالاتر و در میانههای دشت میشان نیز پناهگاه شماره دو میشان قرار دارد که آن نیز از امکانات مناسبی برخوردار میباشد.

در میدان میشان دو پناهگاه (پناهگاه میدان میشان شماره یک و شماره دو) برای استراحت کوهنوردان وجود دارد. اين مجموعه تالابي در جوار روستاي سيد محله در 25 كيلومتري ساري به طرف بابلسر قرار گرفته و داراي دو بخش (سراندون) و شمالي (بالندون) است. دو طایفه مهّم رئیسی و قایدی که در عهد افشاریه به آن محیط کوچ داده شدند و طوایفی دیگر چون محمدصالحی، وندا، غوری، گشتاسبی، انصاری، کایدی، عمویی، گنجهای، دشمنزیاری، بکش و غیره.

اين شهر در زمانهاي قديم «بندرتيس» نام داشت كه در حال حاضر خرابههاي آن در 9 كيلومتري چابهار امروزي به جا مانده است. بسیاری معتقدند چشمه های آب گرم دلیلاتی است که محلات را به عنوان یک شهر تشکیل داده است. چشمه کلاغلان: چشمهای دائمی است که در چمن زار کلاغلان جاری است و آب مصرفی روستای درهمرادبیگ را تأمین میکند. چشمه قاضی: در دره مرادبیگ جاری است و آب مصرفی روستای درهمرادبیگ را تأمین میکند. شهر آب و هوایی سرد و تقریبا خشک دارد. مسیر دیگر صعود به قله الوند مسیر جنوبی است که از شهر سرکان آغاز میشود.

بهشت آب: در سمت دره کیوارستان و جنوب قله الوند چشمه کوچکی است که از شکاف صخرهای بیرون میآید و در سالهای کمآب، آب آن کاهش مییابد و گاهی در تابستانها به خشکی میگراید. در چشمه آب گرم لاریجان میتوانید در دمایی بین ۶۰ تا ۷۰ درجه به عضلات خود استراحت دهید و از طبیعت منطقه روستایی نیز لذت ببرید. به ابتدای مسیر بازگشته جاده اصلی را ادامه دهید. شما نیز با درج اطلاعات خود(حتی در حد نام و نام خانوادگی و تاریخ سفر) به علاقمندان این برنامه مشاوره دهید. مسیر نرمال صعود به قله الوند مسیر دره گنجنامه است که پس از گذر از این دره به کیوارستان و (زمان طی شده از گنجنامه تا دشت میشان حدودا یک ساعت و نیم میباشد) سپس به میدان میشان و تخت نادر (زمان لازم برای رسیدن به تخت نادر در حدود 45 دقیقه میباشد) و پس از آن نیز به قله الوند میرسد.

ارتفاع قله الوند 3584 متر میباشد و یکی از ۱۵۱۵ قله بسیار برجسته جهان بهشمار میرود. کوهستان الوند واقع در شهر همدان، کوهستان منفردی است از شاخههای خاوری زاگرس مرکزی با عرصهای به وسعت ۱۳۷۵ کیلومتر مربع، بزرگترین پدیدهٔ گرانیتزائی از دوران چهارم زمینشناسی که بر اثر نفوذ تودههای آذرین در نهشتههای بازمانده از دوران پیشین به وجود آمده است. چشمه در هر فصلی زیبایی خود را داشته و به دلیل سواحل شنی، آفتاب گرم و آب های شفابخشی که دارد در میان گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند بسیار محبوب است. آب آن از چشمه و محصول آن غلات، برنج، گردو، پشم و لبنیات، و شغل اهالی زراعت و حشم داری، و صنایع دستی قالیچه، قالی و پارچه بافی برای چادر است و راه مالرو دارد و ساکنان آن از طایفهء طیبی هستند.

سرانجام به سه راه کجور در نزدیکی روستای گلند رود می رسید و از این نقطه می توانید به رویان در ساحل دریا بروید و برای ادامه سفر به سمت نور یا نوشهر تصمیم بگیرید. یک جاده جنگلی طولانی و زیبا از این منطقه تا ساحل امتداد یافته است و در میانه راه از نزدیکی دریاچه ممرز یا ارواح عبور می کند. نام اردل وطوایف مستقر در آن به کتابهای تاریخی دوره صفویه، افشاریه، زندیه وقاجار هم راه پیدا می کند. ادامه مسیر جاده تا کهنه ده نیز به طول حدود 3.5 کیلومتر خاکی و بی کیفیت است اما از جنگل و رودخانه عبور می کند و زیباست.

بهترین مسیر صعود به قله آلماقلاغ از طریق روستای باباعلی است و دسترسی به آن از طریق روستاهای تاج آباد و اختاچی نیز امکانپذیر است. در نزدیکی قله کرکس همدان، قله دیگری به نام قراولخانه قرار دارد. قله آلماقلاغ ۲۹۹۷ متر، قله کرکس (کرکسین) ۲۹۵۹ متر، قله قزلارسلان ۳۲۵۰ متر، قله دائمبرف ۳۴۵۰ متر، قله کلاغلان ۳۴۸۰ متر، قله الوند ۳۵۸۴ متر (مرتفعترین قله کوهستان الوند)، قله تاریکدره ۳۳۱۴ متر، قله کمرلرزان ۳۳۳۸ متر، چهارقله (۳۱۸۴، ۳۱۷۲، ۳۱۶۶ و ۳۱۷۰ متر)، قله یخچالصاحب (گاوبره) ۳۴۸۶ متر، قله شاهنشین ۳۴۹۶ متر، قله سرخبلاغ ۳۱۲۴ متر و قله کلاهقاضی ۳۱۲۵ متر. راه دیگر از طریق روستای برفین است که از پایین دست قله قزل ارسلان میگذرد.

صعود به قله الوند در فصل تابستان کار سختی نیست و با کمی توان بدنی و یک راهنمای راه بلد، صعودی دلچسب و به یاد ماندنی خواهید داشت. صعود به قله کرکس همدان به علت صخرهای بودن از سمت شمال و دیوارهای بودن از سمت غرب، با تجهیزات فنی امکانپذیر است. آلماقلاغ در فصل بهار بسیار زیباست و به علت بعد مسافت از همدان کمتر مورد توجه است، اما به علت صخرهای بودن میتواند مورد استفاده سنگنوردان قرار گیرد. زابل امروزي شهري نسبتاً توسعه يافته و مجهز به انواع خدمات مورد نياز جامعه شهري است.

سرش آن است که عملي مورد قبول واقع مي شود که رنگ خدايي به خود بگيرد و خصوصيت وجه اللهي پيدا کند: «کل من عليها فان و يبقي وجه ربک ذو الجلال و الاکرام»(الرحمن26/ و27). نزدیکترین و سادهترین راه صعود آن از طریق روستای وهنان است که حدود 2.5 ساعت به طول میانجامد. در ابتدای این جاده ایستگاه بازرسی جنگلبانی قرار دارد و بلافاصله یک سه راه وجود دارد که باید مسیر سمت چپ را انتخاب کنید. چشمه کلاک در روستای کدیر معروف است و ابتدای مسیر جاده خاکی آن به طول 3.5 کیلومتر قبل از ورودی روستا قرار دارد.

چشمه تخت نادر: در ابتدای تخت نادر واقع است و چشمهای نسبتاً پرآب است. چشمه آب مروارید: چشمهایست پرآب و بسیار گوارا که آب این چشمه و چشمه افعی از مسیر رودخانه و فرجین میگذرد. وضعیت آب و هوا برای اجرای موفق این برنامه اهمیت حیاتی دارد و لازم است دست کم یک تا سه روز قبل از سفر دوباره آب و هوا را بررسی کنید. گنبدهای سرخ و غفاریه و کبود، برج مدور، مقبره اوحدی، مقبره آقالار، مسجد ملارستم و مسجد شجاعالدوله به عنوان آثار شاخص دوره اسلامی و نیایشگاه مهری که آثاری از دورههای قبل و بعد از اسلام را داراست از دیگر جاذبههای تاریخی این شهرستان محسوب میشود.

دیدگاهتان را بنویسید