شناخت وضع موجود و مشكلات و ارائه راهكار براي روستاي فروان

جاذبه های طبيعی این منطقه، شهرستان فيروزکوه را درزمره مناطق خوش آب و هوای استان تهران قرارداده که به خصوص در فصل های گرم جاذب جمعيت شهرهای اطراف است. منطقه اطراف آبشار لولاک آبوهوایی دلپذیر و خنک دارد؛ ازاینرو این آبشار از بهترین جاذبههای طبیعی در فصل تابستان است. محلات شهر کوچکی از توابع استان مرکزی است که در فاصلهی 262 کیلومتری جنوب غربی تهران قرارگرفته است. شهرستان فيروز كوه در خاوری ترين قسمت استان تهران واقع شده است. اين شهرستان از شمال به بخش سواد كوه از استان مازندران، از خاور به مهدی شهر از استان سمنان، از باختر به شهرستان دماوند و از جنوب به استان سمنان محدود می شود.

هم چنين راه آهن سراسری تهران ـ گرگان از ميان شهر فيروز كوه می گذرد. ۱۵ روز که از بهار میگذرد، کار نوغانداری آغاز میشود. گفته میشود بیش از ۱۰۰ چشمه آب گرم در دامنه این کوه موجود است اما به برکت سبلان در شهرهای سرعین، مشگین شهر و نیر واقع در دامنه آن چشمه های متعدد آب گرم معدنی ساماندهی شده و استخرها و مجتمعهایی پیرامون آن ها احداث شده است. یکی از عذاهای لذیذ که با انار تهیه میشود آش انار میباشد.

كشاورزی در شهرستان فیروزکوه به علت موقعيت جغرافيايی مساعد از رونق خوبی برخوردار است. درباره ی فیروزکوه آمده است: فيروز كوه، شهركی قديمی و خوش آب و هوا است که ميان دماوند و هزار جريب و در 150 كيلومتری تهران قرار گرفته است. چشمه معدنی ریزه در ارتفاعات ریزه و سارَوَن در بین جوانرود و ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه كه حدود 10 كيلومتر مانده به تازه آباد قرار دارد .

اين شهرستان با دارا بودن رودخانه های پرآب، درياچه های آب شيرين و چشمه های آب معدنی متعدد، از مناطق کوهستانی و ييلاقی استان تهران به شمار می آيد. هتل صفاییه یزد در یکی از مناطق ییلاقی و خوش آب و هوای یزد بنا شده است. اطراف اين قلعه را از هر طرف دره هايي به عمق 400 تا 600 متر فرا گرفته است و تنها يك راه بز رو دارد . وی ادامه داد: شما به خوبی می دانید اگر آب به مدت ۱۰ روز در یک جا بماند گندیده می شود، اما این آب با وجود اینکه در ورودی آن بسته شده مانند گلاب می ماند و در اطراف قبر مطهر حضرت اباالفضل حلقه زده و همچنان بسیار تازه و معطر مانده است.

این چشمه آب گرم در بالاى تپه مجاور سرچشمه محلات در محلى نزدیک تخته سنگ هاى سخت از دهانه چاهى خارج مى شود و به حمام هاى اطراف آن هدایت مى گردد. اصفهان از یک سو پر از باغستان های تاریخی و از سوی دیگر مملو از پارک های شهری است. چشمه آب معدنی کندوان: کندوان روستایی تاریخی و کم نظیر است که در فاصلة ۲۲ کیلومتری جنوب اسکو در میان درهای با صفا و کنار رودخانة پر آبی به همین نام واقع شده است. در كنار ميدان ملا رستم شهر مراغه كه با خيابان اوحدي فاصلة كمي دارد، يكي از جالب ترين آثار تاريخي مراغه قرار دارد.

قلعه پيغام ( پيكان ) در كنار راه شوسه اهر به كليبر واقع شده و فاصلة آن از كليبر 13 و از قلعة بابك 18 كيلومتر است. نقش برجسته تنگ واشی که به دوره قاجاريه تعلق دارد، کاروان سراها و قلعه های قديمی، قبرستان های تاريخی و کهن به همراه بقعه امام زاده های متعددی که در اين شهرستان وجود دارند، از جاذبه های تاريخی شهرستان فيروز کوه به شمار می آيند. این ماده در دو گرید خوراکی و صنعتی موجود می باشد.

از این بنای تاریخی بزرگ فقط چهار حصار جانبی و برجهای پشتیبان آن باقی مانده است. دو قطعة ديگر به شكل صندوق است كه احتمالاً از سنگ هاي پايه در ورودي باغچه بوده و ديگري پايه سنگي مقرنس مشعلي است كه از نوع سنگ هاي كبود معمولي است. هم چنين انواع سنگ های ساختمانی در اين منطقه وجود دارند که به روش مكانيكی و غير مكانيكی بهره برداری می شوند. كارخانه های شيشه سازی و توليد انواع شيشه از جمله صنايع مهم اين شهرستان به شمار می روند.

اين مقبره در شهر شبستر و در وسط باغچه اي موسوم به گلشن قرار دارد و محل دفن سعد الدين محمود بن عبدالكريم بن يحيي از مشاهير و عرفاي آذربايجان و خالق مثنوي معروف گلشن راز ، و استادش بهاء الدين يعقوب تبريزي است . غار كبوتر مراغه كه در اصطلاح محلي به عار هامپوئيل معروف است در 15 كيلومتري جنوب شرقي مراغه واقع شده است .اين عار در كمره كوهي صخره اي رو به جنوب قرار گرفته است . اين قلعه بر فراز قله كوهي مرتفع مشرف به رودخانه اهر چاي احداث شده است .

مسجد جامع تسوج از توابع شبستر در رديف آثار قديمي اين منطقه است . این اثر در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۱۹۶۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در گذشته مردان این روستا شلوار گشادی را که از پشم بافته یمشد میپوشیدند و کلاه پوستی بر سر مینهادند. وی با تاکید بر تحرک و تکاپوی زمین که امری اثبات شده است، گفت: آبگرم محلات نیز براساس تحرکات زمین ایجاد شده است و برخلاف استنباطهای گذشته مبنی بر منشاء آتشفشانی و وجود مواد مذاب در زیر چشمهها که فرضیه ای رد شده است، این منطقه بواسطه وجود گسل، منطقهای فعال به شمار میرود، اما اینکه آیا افزایش آب چشمهها ناشی از زلزله بود است یا خیر باید به صورت مجزا بررسی شود تا به صورت مستدل علت این افزایش را بدانیم.

با پای خود به زمین بکوب.آن حضرت نیز چنین نمود وبه دستور خداوند چشمه ای از آب سرد جوشید وبه فرمان خداوند از آن آب نوشید و بدن خود را در آن شستشو داد و تمام امراضش اینگونه ازبین رفت. مراغه از شهرهاي تاريخي و قديمي آذربايجان و ايران است . اين چشمه به فاصله 5 كيلومتري آذرشهر در جاده تبريز به مراغه واقع شده است. وی گفت: قبلا دو چشمه در سرداب مطهر وجود داشت که از ۴۰۰ سال قبل که آب لولهکشی نبوده این آب مرتب میجوشیده و از یک طرف وارد و از طرف دیگر خارج میشده که مزه و طعم آن آب از بهترین آب معدنی امروز هم بهتر بوده و آن سرداب پله داشته مردم میآمدند و از آن آب به عنوان تبرک استفاده میکردند که آب در تابستان خنک و در زمستان گرم بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید