.::سایت اطلاع رسانی مبلغ::. – ایرانگردی

علاوه بر چشمه های آب گرم، تعدادی چشمه آب سرد هم در سرتاسر ایران وجود دارد. گیاه دارویی پرسیاوشان سرتاسر دامنه این آبشار را پوشانده و جلوه خاصی به آن دادهاست. آبشار بی بی سیدان از فراز صخرهای پوشیده از گیاهان زیبا و از میان دیوارهای سبزرنگ به درون رودخانه فرود میریزد. این آبشار در کنار رودخانه سمیرم (کاسگان) در ورودی تنگهای بنام تنگه نازی به شکلی زیبا جلوه نمائی میکند.

چشمه ثریا با زیباییهای خاص خود در پای قله های بزرگ آرارات با دبی آب بیش از 7 متر مکعب در ثانیه و وسعتی بیش از 5 هکتار از معدود چشمه های بزرگ کشورمان است که به علت آب فراوان قابل قایق رانی است . منطقه تالابی قره قشلاق درکناره های جنوب شرقی دریاچه ارومیه قرار دارد و به لحاظ شرایط خاص طبیعی زیستگاه بسیار مناسبی برای پرندگان آبزی و کنار آبزی و علف چر مانند میش و مرغ است . سالانه هزاران نفر از مناطق مختلف به قصد تماشای مناظر طبیعی و جاذبه های فوق العاده پا به این منطقه می گذارند.

روند كاهش جمعيت روستا در دوره شش ساله اخير ادامه يافته ، بطوريكه جمعيت آن در پايان سال 1382 توسط مراكز بهداشت شهرستان 1063 نفر اعلام شده است. این روستا در دهستان قراولان و در فاصله 3 کیلومتری مرکز این دهستان یعنی روستای آق قمیش قرار داشته و بر اساس سرشماری سال 1385 جمعیت آن 691 نفر (193خانوار ) بوده است . این غار در دامنه ارتفاعات نوول در ۱۲ کیلومتری بیده در جنوب غربی دهستان پادنای علیا در ۱۱۵ کیلومتری جنوب سمیرم قرار دارد. چشمه ریزه: چشمه معدنی ریزه در ارتفاعات ریزه و سارَوَن در بین جوانرود و ثلاث باباجانی از توابع شهرستان جوانرود واقع است.

نام این روستا در واقع فِلبَند است. چشمه گیلاس در ۵۰ کیلومتری مشهد و ۲۵ کیلومتری چناران، در روستایی به نام روستای چشمه گیلاس قرار دارد. آیا آب چشمه گیلاس در شهر مشهد جاری است؟ این مسئله بهدلیل استفاده غیر اصولی و بیش از اندازهی منابع زیرزمینی، کاهش مقدار بارندگی در طول سال و منتقل کردن آبهای دشت چناران برای مصرف مردم و متاسفانه عدم اتخاذ راهکاری مناسب جهت جبران این میزان برداشت آب و عوامل دیگری اتفاق افتاده است.با این همه طبیعت و فضای اطراف چشمه گیلاس بهدلیل زیبایی چشمنواز، این مکان را به یکی از جاذبههای گردشگری طبیعی محبوب تبدیل ساخته است که بدون پرداخت هزینه و بهراحتی میتوان به آن دسترسی داشت.

به مرور زمان، این مکان به بازار هفتگی تبدیل شده است. امروزه شاهد برگزاری بسیاری از تورهای گردشگری به سوی این غار هستیم که گردشگران استقبال بسیار خوبی را از این مکان داشته اند. وقتی مصمم شدم که به نجف اشرف رحل اقامت افکنم، لیکن درآن هنگام که در یکی از اطاقهای صحن عتیق رضوی در مشهد به ریاضتی سرگرم بودم، در حال ذکر و مراقبه، دیدم که درهای صحن مطهر عتیق بسته شد و ندا آمد که حضرت رضا (علیه السلام) اراده فرموده اند که از زوار خویش سان ببینند، پس از آن در محلی جنب ایوان عباسی در همین نقطه که اکنون قبر شریف شیخ است کرسی نهادند و حضرت بر آن استقرار یافتند و به فرمان آن حضرت درهای طرف شرق و غرب صحن عتیق گشوده شد، تا زوار از در شرق وارد و از در غربی خارج گردند، در آن زمان دیدم که کل صحن مالامال از گروهی شد که برخی به صورت حیوانات مختلف بودند و از پیشاپیش حضرتش می گذشتند و امام (علیه السلام) دست ولایت و نوازش بر سر همه آن زوار حتی آنها که به صورت های غیر انسانی بودند، حضرت بر سر آنها دست می کشیدند و اظهار مرحمت می فرمودند، پس از آن سیر و شهود معنوی و مشاهده آن رأفت عام از امام (علیه السلام)، بر آن شدم که در مشهد سکونت گزینم و چشم امید به الطاف و عنایات آن حضرت بدوزم مرحوم شیخ حسن علی پس از ذکر این واقعه محل استقرار کرسی امام را برای مدفن خود پیش بینی و وصیت فرمودند و بالاخره به خواست خدا، قبل از اذان صبح دوشنبه در همان نقطه مبارک مدفون شدند.

شربت شاه سکندر سیر آمیخته اند.خاقانی. آب این چشمه به همت شاه عباس صفوی، در گذشته از خیابانهای مشهد و حرم مطهر عبور میکرد. این آبشار به آبشار تخت سلیمان نیز معروف است و دلیل آن این است که در این منطقه یک قطعه سنگ بزرگ و طبیعی وجود دارد که مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته و دو دره را به یکدیگر متصل میسازد. قسمت اول آن سرچشمه آبشار است که از دل کوه بیرون میآید و بخش دیگر که در زیر سرچشمه آن قرار گرفته، طاقدیسی سبز رنگ است که همچون پلی روی رودخانه ماربر خم شدهاست.

در واقع قلب سلیم چشمه جوشانی است که هر چه در بعد اندیشه، عمل و گفتار صادر شود، همانند آب زلال مایه حیات است، آلوده، گندیده و مسموم نیست. در این منطقه 320 مسجد وجود دارد؛ در هر کوی و برزن این منطقه می توان مساجد تاریخی را دید که هر یک نقشی مهم در جذب گردشگران دارد (منبع: روزنامه اصفهان زيبا). حال باید دید برای شناخت نفس و روان به کجا و چه منبع و چه کسی باید مراجعه کرد؟ به گفته برخی افراد این پل در دوره صفویان ساخته شده تا زوار ارامنه راحتتر به کلیسا طاطائوس بروند.

پیش از اینکه نام این منطقه را محلات بگذارند، در کتیبههای هخامنشی از آن با نام ورکان یاد میکردند. در انتهای غار تخته سنگ بزرگی وجود دارد که شکل پلنگی عظیمالجثه در حالت خوابیده را در ذهن تداعی میکند به همین جهت این غار با نام پلنگ معروف شدهاست. لقای او به چه ماند؟ او آن شب برای اسکندر غذایی درست کرد.اسکندر بعد از خوردن غذا به ارتش خود فرمان داد که آمادهی حرکت شوند و اگر سر راه به چوب یا سنگی برخورد کردند با خود بردارند. بسیار خوشحال و شادمان شدند و آن دسته از یاران اسکندر که او را مسخره کرده و دستورش را اطاعت نکردند، بسیار پشیمان بودند.آشپز جریان زندهشدن ماهی را برای اسکندر تعریف کرد و او بسیار ناراحت شد و گفت چرا همان موقع داستان را برایش تعریف نکرده است تا از آب آن چشمه بنوشد و برای همیشه زنده بماند؟

عدهای فرمان اسکندر را اطاعت کرده هر آنچه که بر سر راه خود اعم از سنگ و چوب، با خود برداشتند و بعضی از همراهاناش زیر لب خندید و گفتند که اسکندر خل و دیوانه شده است. خلاصه بعد از چند روز از تاریکی و ظلمت آن سرزمین، رهایی پیدا کرده و به روشنایی رسیدند.افرادی که فرمان اسکندر را اطاعت کرده بودند متوجه شدند که آن چیزهایی که برداشتهاند طلا، مروارید و ُزمرد است.

«گو» به معنای پهلوان و «یل» به معنای پرورنده است. مردم محل بر این باورند که آب این چشمه برای ناراحتیهای رماتیسمی مناسب است و در آن آبتنی میکنند. کودکان مبتلا به تب را در آن انداخته و خارج میکنند و بنابر مشاهدات، نتایج مطلوبی نیز به دست آمده است. به دلیل زیباییهای طبیعی در اطراف اين چشمه، اهالی كنگاور و مسافران عبوری جهت گردش و گذران اوقات فراغت به این منطقه مراجعه میکنند. سرغربیلی نوعی شیرینی سنتی گرگان بوده که به عنوان سوغاتی این شهر شمرده می شود. آبشار بی بی سیدان در فاصله ۵۰ کیلومتری شهر سمیرم و در موقعیت جغرافیایی N31.19 , E51.45 واقع شدهاست.

بعد به جلادانش دستور داد آشپز را به سنگ بزرگی ببندند و به دریا بیندازند تا عمر طولانیش را به بدبختی و بیچارگی بگذراند.رفته رفته این داستان به صورت ضرب المثل در بین مردم رواج پیدا کرد. 3- مرمر خونی: به علت وجود مقداری اکسید آهن سه ظرفیتی به رنگ سرخ خونی درآمده که یا به صورت لکه­ای یا نواری است و یا ترکیبی از لکه- نوار می باشد. يكي از چشمه ها داراي آبي بسيار شور مي باشد و داراي استخر آبي كوچكي است كه عمدتا در تابستان براي آب تني استفاده مي شود و براي درمان دردهاي كمر ، پا و روماتيسم و امراض پوستي سودمند است و چشمه ديگر كه در مجاورت اين چشمه قراردارد داراي آبي به رنگ قرمز ونارنجي و كمي ترش مزه است كه بصورت دائمي و نشتي مي باشد و در اطرف دهانه چشمه كمي رسوب اكسيد آهن نشسته است.

بهترین زمان سفر به این منطقه سه فصل ابتدایی سال است. بهترین زمان بازدید از آبشار آب ملخ فصل بهار و تابستان است. در جنگ هخامنش با اسکندر مقدونی در زمان داریوش سوم زبدهترین سربازان ایران را قبیله مردها تشکیل میدادند و هنگامی کهداریوش سوم شکست خورد مردم شهرستان رستم و ممسنی به رهبری آریوبرزن در، دربند پارس «پشتکوه رستم» به مقاومت دست زده و تا همگی کشته نشدند لشکر اسکندر نتوانست به درون پارس وارد شوند. در ۴۵ کیلومتری شهرستان تکاب و در استان آذربایجانغربی، دریاچهای هست که به دریاچه گنج معروف است. معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد اضافهکرد: در این نقطه و در ادامه راه کوهستان که راهی شوسه است و به تدریج بر سنگلاخی آن افزوده میشود، چشمه دیگری از زمین میجوشد.

بندر جاسك امروزه از شهرهاي نسبتاً آباد استان هرمزگان است كه سه طرف آن را آبهاي ساحلي احاطه كرده و آن را به صورت يك شبهجزيره درآورده است. بعد کمی از آب چشمه میل کرد و مشک خود را از آب پر کرد. لُر و یا لور نام عشیرتی است بزرگ از عشایر کرد. بعدها اين نام منسوخ شد و همان نام تهران دوباره مرسوم شد. مقدسي و ابن خرداد وياقوت حموي از ايذه نام بردهاند.

از چوب گردو هم دوتار میسازند اما این ناله را ندارد. همچنین مصنوعات چرمی و تولیدی نیز، مانند کیف و کمربند، با کیفیت بسیار عالی در این شهر تولید شده و چرخهای اقتصاد این منطقه را به گردش درمیآورند. چشمه آب معدنی امام حسن: اين چشمه در شهرستان كرمانشاه واقع شده و به نسبت ساير چشمهها اهميت كمتری دارد. بنابراین اصل داستان صحت داشته و اما در مورد جزئیات آن گزارش های مختلفی وجود دارد که نمی توان به قطع رسید.

دیدگاهتان را بنویسید