روزنامه شرق: استیفای حق مرزنشینها وظیفه هنگ مرزی است

۴- چنگیز خان بولاغی :این منطقه که بالاتر ازروستای قره خاج ودرمسیر جاده دسترسی به سد ماکو قراردارددربهار وتابستان با گذر ازروستای ییلاقی قره خاچ وهوای دلپذیرکه مناسبت جشن بادبادکها نیز برجذابیت این منطقه می افزایدوالبته بارش برف درزمستان محلی برای اسکی خانواده ها فراهم می آورد . چنگیز خان بولاغی : این منطقه که بالاتر ازروستای قره خاج ودرمسیر جاده دسترسی به سد ماکو قراردارددربهار وتابستان با گذر ازروستای ییلاقی قره خاچ وهوای دلپذیر و بارش برف درزمستان محلی برای اسکی خانواده ها فراهم می آورد .

دره باغی: این منطقه در روستای قلعه جوق ماکو وبا گذر از کنارعمارت عزت اله خان خواهرزاده سردار ماکو با درختان انبوه و آبشار و رودخانه زنگمار هر بینده ای را مجذوب خود می کند. منظرة خشك و خالي از پوشش گياهي متراكم، نبود جريان آب به صورت مسيرهاي آبراههاي در روي آن از صفات عمومي فلات هاي آهكي اين منطقه است. به نظر میرسد بسیاری از مشکلات در منطقه شما درخصوص کشور همسایه است، مانند تیراندازی به افراد کاسبکار یا همان کولبرها، درحالحاضر گفتوگویی با مسئولان ترکیه برای حل مشکلات وجود دارد؟

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی سلماس تصریح کرد: پروژههای که افتتاح شد از محل صندوقهای توسعه ملی بود که این صندوق سبب پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصدی فیزیکی پروژهها شده است. مدیر طرح برنامه شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی، سعید حسینی در بازدید خبرنگاران از منطقه بورالان، اظهار داشت: در منطقه بورالان ماکو پنج ایستگاه پمپاژ که دارای ظرفیت تولید ۸۰۰ متر آب است وجود داشته که آب این پمپاژ از چشمه ثریا تامین میشود، کل پروژه ۵۴ کیلومتر خط انتقال بوده که تاکنون ۴۵ کیلومتر اجرا شده است.وی ادامه داد: عملیات آبرسانی به سه روستای منطقه بورالان ماکو در طول هفته دولت سال گذشته اجرایی شد و در طول هفته امسال نیز سه روستای دیگر نیز از نعمت آب آشامیدنی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بهرهمند شدند.

عامریفر ادامه داد: در بخش کوهسار سلماس ۸۳ روستا وجود دارد که نزدیک ۷۵ درصد این روستاها دارای آب شرب سالم هستند. وی ادامه داد: هماکنون ۴۰ پروژه آبرسانی در روستاهای سلماس در حال اجرا است که که ۱۲ پروژه در هفته دولت افتتاح شد و ۳ هزار خانوار از از نعمت آب آشامیدنی بهرهمند شدند. وی خاطرنشان کرد: برای اجرای عملیات آبرسانی به منطقه بورالان ۳ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی تحصیص یافته که از این میزان تخصیص تاکنون ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار هزینه شده است.

شهر مهران در ساحل رودخانه كُنجان چم واقع شده و با مرز عراق بيش از چند كيلومتر فاصله ندارد. رودخانه زنگمار : از کوههای مرزی ایران و ترکیه سرچشمه گرفته، از داخل شهر ماکو گذشته و در شهرستان پلدشت به رودخانه ارس میپیوندد. سد پناه­کندی: سد سنگی ذخیره ای پناه کندی در روستای پناه کندی پلدشت یکی از کارهای آبی گذ شتگان در این دیار می باشد که با شناخت کامل طبیعت منطقه احداث گردیده است . ۶-چشم ثریا (بهشت روی زمین):این منطقه درروستای بورالان با طبیعت سرسبزوچشمه های فراوان جاری شده از کوههای آغری ترکیه به سان تالاب با انواع حیوانان وحیات وحش خود دل هرمسافری را می رباید.

بیکارى، عدم دسترسى به امکانات تحصیلى بیشتر، کمبودامکانات بهداشتى، عدم سرمایه گذارى مناسب از سوى دولت وبخش خصوصى و فقدان امکانات مناسب براى کشاورزى، عمده دلایل مهاجرت مردم منطقه به شهرهاى بزرگتر مى باشد که باعث شده است استعدادهاى بالقوه این شهرستان شکوفا نگشته ودر طول سالیان گذشته بر محرومیت آن افزوده گردد. پاشش آب از آبشارها و عبور از چشمههای آب، باعث آسیب به گوشی همراه میشود، پس بههمراه بردن کاور ضد آب برای گوشی همراه را بههیچوجه فراموش نکنید تا بتوانید عکاسی کرده و لحظات بینظیر خود را ثبت کنید. حمام تاریخی صوفی: این حمام که الگوی حمامهای سنتی ایران را دارد با استفاده از عناصر معماری سنتی و بومی در روستای صوفی شهرستان شوط قرار دارد.

شهر کوهستانی کینوساکی هفت حمام عمومی با چشمه آب گرم ارائه میدهد که میتوان از آنها دیدن کرد. گرمابه تاریخی ماکو: این حمام نیز در بافت قدیم در عصر صفوی ساخته شده و در دوره قاجاریه نیز مورد مرمت قرار گرفته است. منطقه بورالان ماکو دشت پهناوری است که آب ۱۶ روستا با ۴۸۵ خانوار و ۲ هزار و ۱۶۰ نفر جمعیت را در خود جای داده است، با همت آب و فاضلاب روستایی شهرستان ماکو ۱۰ روستا ازکل روستاهای این منطقه از محل صندوق توسعه ملی تامین اعتبار شده و از آب آشامیدنی بهرهمند شدند. در این سفر تلاش ارزنده عوامل آب و فاضلاب روستایی استان در آبرسانی به روستاهای این شهرستانها و حتی به نقطه صفر مرزی ثابت شد.

هرگاه این داستان دقت شود شباهت آنرا با روند حیات آشیل به وضاحت درمی یابیم . خبرنگاران در بازدیداز پروژههای آبرسانی به روستاهای سلماس نیز از نزدیک از روند اجرای این عملیات دیدن کردند، در این بازدید محمود عامریفر، رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی سلماس از وجود ۵۴ روستای سطح دو در شهرستان سلماس خبر داد و تصریح کرد: این روستاه نیازمند تبدیل شدن به سطح یک هستند. رجب علی پاشایی مدیر امور آب و فاضلاب روستایی خوی نیز در این بازدید در رابطه با پروژههای آبرسانی مجتمع شور بلاغ این شهرستان گفت: این مجتمع شامل ۴ روستای شور بلاغ، ملاجنود، حصار و اباطی با تعداد ۵۴۷ خانوار و ۲ هزار و ۲۲۹ نفر جمعیت است که مشکل اصلی این روستاها کیفیت آب است که برای رفع این مشکل و بهبود کیفیت آب از محل صندوق توسعه ملی ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شد که ۷ کیلومتر در روستای ملاجنود و ۸ کیلومتر هم در روستای شوربلاغ لوله گزاری و شبکه توزیع احداث شد.

عوامل آب و فاضلاب روستایی استان حتی به شمالغربیبرتی منطقه از استان آذربایجان غربی که مابین سه کشور ترکیه، ارمنستان و آذربایجان که شامل ۱۶ روستا است آبرسانی کرده و به مردم مرزنشین این مناطق خدمات عرضه میکنند. در این منطقه پاسگاه مرزبانی که میان دو کشور ترکیه و ایران قرار گرفته شده نیز از خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بهرهمند شده و شرکت آب وفاضلاب روستایی دوشادوش مرزبانان غیور استانمان از مرز سرزمینمان دفاع میکنند.

هرچند ممکن است که هوا کمی خنک یا با بارندگی همراه باشد، اما طبیعت اردبیل در این فصل بسیار سرسبز و سرزنده است و میتوانید مناظر خیرهکنندهای از طبیعت بکر این استان را ببینید. ۱۵۴۵ مترازسطح دریا با ۳۰-۴۵دقیقه کوهپیمائی ونوشیدن آب چشمه گوزلو واستراحت درسایه درختان سلامتی ونشاط دردامان طبیعت را برای انسان به ارمغان می آورد. جالب است بدانید مقداری از بار را روی درختان باقی میگذارند تا روزی پرندگان کوچک و بزرگ باشد. و سر خود را بالا کرده و با یک دنیا مایوسی و پریشانی صدا زده و گفت: خداوندا خودت بهتر میدانی که من از سالها سال بخاطر زنده ماندنم به عقب آب حیات سر گردان بوده و هستم حالا که به لطف و کرم تو در اینجا رسیدم پس چشمه آب حیات کجاست ؟

کاخ باغچه جوق : کاخ باغچه جوق ماکو معروف به کاخ سردار بوسیله تیمورتیموری که یکی از سرداران با نفوذ دوره قاجار در یک باغ ۱۱ هکناری بسیار مفرح شامل چندین بنا با المانهای روسی و اروپائی ساخته شده است. در سال ۱۳۳۰ دو نشریه دیگر در اراک شامل هفته نامه ˈبیان الحقˈ و مجله ˈهدیˈ منتشر شد که اولی ضمن دفاع از حکومت ملی، بیشتر در اندیشه گسترش مبانی اسلام در میان مردم بود و نشریه هدی هم در اساس به امورسیاسی نمیپرداخت و محتوای آن پند و اندرز و ارشاد مردم به خیر و صلاح بود. کوه قَیه (ساری قیه): این کوه شامل کلاهک سنگی یکی از کاملترین کلاهک های سنگی جهان با شیب منفی و دیوار بلند مکان بسیار خوبی برای ستگ نوردی در کنار یک بافت تاریخی است.

۳۲- کوه قبر دومه : که بین سلطان آغزه تو وکوه دوبرا واقع است که یکی از قله کوههای چهل چشمه است که بالای کوه، قبر یک چادر نشین باقی مانده که در زبان کردی به ( دوم) مشهورهستند وبه همین نام باقی مانده است. در این مطلب از سایت تفریحی ماتیلدا به معرفی جاذبه های گردشگری و توریستی شهر ماکو می پردازیم. بافت قدیم ماکو(قلعه قبان): یکی از دیدنی ترین جاذبه های ماکو که هر بیننده ای رابه شگفتی وا میدارد.

منطقه آزاد ماکو دارای جاذبه های گردشگری و توریستی و تاریخی بسیار زیبا و دیدنی است. عمارت کلاه فرنگی : این عمارت تاریخی که در داخل شهر ماکو قرار گرفته متعلق به علیقلی خان بیات در اواخر دوره قاجاریه ساخته شده است. حدود 40 دقیقه وقت لازم دارید تا مسیر رودخانه را طی کنید و نهایتاً به چشمه مرتضی علی برسید. این قلعه به همراه مقابر صخره ای که یکی از شاهکارهای معماری با قدمتی در حدود ۲۷۰۰ سال مربوط به امپراطوری اورارتو است که در ارتفاعات حاشیه رودخانه ارس قرار دارد.

در واقع پری سومین فیلم از این تریلوژی است. سودره سی : این دره در کنار روستای خیال انگیز رند با آثار تاریخی و طبیعی زیبایی وصف ناپذیری دارد. گُوزلو : این تفرجگاه در دامنه کوه آتابیی و چشم انداز خیال انگیز مناظر ماکو و نوشیدن آب چشمه گوزلو واستراحت درسایه درختان سلامتی و نشاط دردامان طبیعت را به ارمغان می آورد. بهترین آب ها در طبیعت برای نوشیدن آبی است که دارای 4 خاصیت باشد . ۵- دشت حاج سیدعلی : این منطقه در جاده دسترسی به سد ماکو وحد فاصل روستاری تریان ودیبک واقع شده و دراواخربهار تا اوایل پائیز مکان بسیار بکر با دشتهای سرسبز وچشمه های خنک ودرکنارچادرهای عشایر محل مناسبی برای گشت وگذار خانواده ها می باشد.

این بنا در ۲۰ کیلومتری ماکو و در روستای بارون واقع است. کلیسای زور زور : این کلیسا بین سالهای ۱۳۱۴-۱۳۱۵م توسط ذکریا اسقف اعظم کلیسای تاتائوس مقدس باطرحی صلیبی وزیرنظر عالیجناب هوانس یرز نقاش معروف به زور زورتسی اداره می شد. ۳-کوه قره داغ (سیدعلی داغی):این کوه درحدفاصل کوه مورس وکوه چرکین با ارتفاع ۲۸۸۴متری وبا کوه مورس دریک خط الراس واقع می باشد راههای صعود به این کوه از جبهه شمال شرقی ار روستای باغچه جوق وگذر از دره سرسبز وکوش دادن به صدای آب چشمه های خروشان مسیر ویا از روستای کوسج وقلعه ۷پهلوان یا ازمسیر شمال غربی وازروستای مصطفی قالاسی می توان به این کوه صعود کرد .درزمستان با ید خطرات بهمن را هم درنظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید