رسومات عجیب انسان ها در جنگل آمازون (عکس)

علاوه بر سه نوع جنگلی که تعاریف آن ذکر شده در کشور ما از اصطلاح بیشه هم استفاده میشود. این جنگلها یکی از زیباترین و باشکوهترین مناطق جنگلی ایران و حتی جهان به شمار میرود. پل دوازده چشمه بعد از صفویه به لطف زلزله های مختلف ویران شد و به همین خاطر، یکبار در دوران قاجاریه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و امروزه نیز از جمله جاهای تاریخی باارزش در آمل به شمار می رود. در این مکاتب ۱۲۸۶۲ شاگرد درس میخواندند که از آن جمله ۷۰۸۳ نفر مرد و ۸۷۷۹ نفر دختر بودند.

مطابق نعمت الله، آنها با یکتعداد قبایل پشتون رابطۀ نزدیک دارند که فعلا در شرق و تا سواحل غربی اندوس زندگی میکنند. که بسیار دورتر از محل پیدا شدن آنها قراردارند. روستای بلیران از شمال به روستای کمدره ازجنوب به جنگلهای سرفراز شمال و کوه چلاو، از شرق به جنگلهای سرسبز و انبوه و رودخانه و از غرب هم به جنگل و کوه متصل شده. ازبیکهای دیگر از اواخر سدۀ نزدهم بدینسو و بخصوص پس ازانقلاب روسیه وارد شمال افغانستان میشوند. یکی از طوایف پوپلزی بنام سدوزی، تامین کنندۀ سلسلۀ شاهی افغانستان از نیمۀ سدۀ هجدهم تا آغاز سدۀ نزدهم است.

در ادامه همراه من باشید تا از تجربیات سفر خود به جنگل زیبای بلیران و چگونگی اجاره ویلا مطالب جالبی را در اختیارتان قرار دهم. مردان چپن های دراز، راهدار و بدون تکمه با آستینهای درازمیپوشند که بواسطۀ تسمه یا کمربند محکم شده و با بوتهای چرمی بلند همراه است. بیشتر بخوانید: وسایل مورد نیاز صندوق عقب ماشین؛ چه چیزهایی باید در سفر به همراه داشته باشید؟ 3- قارچ ها در چه جایی از زنجیره غذایی قرار می گیرند ؟

علاوه بر این، سوئیتها و ویلاهای اجارهای زیادی در منطقه وجود دارند که میتوانید از افراد محلی درباره آنها سؤال کرده و یکی از آنها را برای اقامت انتخاب کنید. به آنها باج بدهم! مسجد کبود یکی از آبیترین مساجد دنیاست و به آن لقب «فیروزهی اسلام» داده شدهاست. عطش کارخانههای چوب برای درختان این منطقه، به دنبال کاهش تولید منابع چوبی از جنگلهای شمال و طرح تنفس به جنگلهای شمال افزایش پیدا کرده و درختان قطعشده به کارخانههای چوب داخل و خارج استان منتقل میشوند. رهبران پشتون در پاکستان امروزی میتوانند بیک موقعیت قوی در داخل گروه خویش و در ساحۀ خویش دست یابند، اما درتامین یک موقعیت مناسب در بین پشتونهای مناطق مختلف با مشکلات بزرگی مواجه خواهند گشت.

این دشت چند صد هکتاری در فصول مختلف دیدنی است در فصل بهار و اردیبهشت پوشیده از گلهای زرد و قرمز و تابستان فقط سبز سبز است. ما از سده های بعدی میدانیم که این معبر در زمان های مختلف (توسط مردم) برای مهاجرت از شمال به فلات ایران استفاده شده است. آنها شهرهای مشهور سمرقند و بخارا را اشغال نموده و بطرف جنوب هجوم میآورند، ولی با ظهورقدرت صفویها تحت شاه اسماعیل (در جنگ نزدیک مرو در 1510) از اشغال ایران باز داشته میشوند. چیزیکه معلوم است، اجداد مستقیم آنها معمولا درامتداد کرانۀ شرقی بحیرۀ کسپین زندگی نموده و از سدۀ شانزدهم بدینسو بطرف سواحل آمودریا و مرغزارهای مرو هجوم آورده اند.

کافی است طی برنامه ای منظم، خود را به دست طبیعت و جنگل بسپارید تا از اثرات محیط جنگل بهره ببرید. همچنین می توان هیدروژن را از مخلوط گازی جدا کرد و هیدروژن را در سلول های سوختی سوزاند یا استفاده کرد . مردان پشتون را نیزمیتوان بآسانی بواسطۀ لباس شان شناخت که اکثرا متشکل از شلوار(تنبان) های گشاد و متورم، پیراهن دراز و واسکت است. لباس عنعنوی ترکمنها متشکل ازیک پیراهن، شلوارهای متورم و یک چپن دراز بدون تکمه است که با یک تسمه یا کمربند نگهداشته میشود.

مثل همیشه در هر جنگل نوردی وقتی که به دل طبیعت میرویم یادمون باشه که اونجا شهرداری زباله هارو جمع نمیکنه! جنگل زیبا و تماشایی ابر که شبیه به اقیانوسی در دل جنگل است، از جمله قدیمیترین جنگلهای هیرکانی بر روی زمین شناخته میشود. اینها بنام مهاجرین شناخته شده و از ازبیک های بومی با همین نام تشخیص میشوند. بااینحال هنوز هم مردم بومی سنتی در اعماق جنگلهای بارانی، در انزوا زندگی میکنند. آمازون علاوه بر گیاه و جانور دارای قبایل بومی و مردمی است که در مناطق دورافتاده زندگی میکنند و هرگز کسی را جز افراد قبیله خودشان ندیده اند.

جنگلهای بارانی سرسبز، قبایل منزوی و حیات وحش عجیب و غریب داشته و کمتر کسی وجود دارد که نام جنگل بارانی آمازون معروف جهان را نشنیده باشد. راستی توی مسیر از شاهرود به سمت گرگان، از پارک ملی استان گلستان عبور میکنید که حیات وحش و طبیعت جذابی داره. جنگلهای بارانی آمازون یکی از هیجانانگیزترین و جذابترین مکانهای روی کره زمین است و خیلی از مردم رویای دیدن این سرزمین دست نخورده را دارند و مسافران زیادی از سراسر دنیا برای ماجراجویی و کسب تجربههای تازه به این منطقه سفر میکنند.

جنگلهای طبیعی و نیمه طبیعی را میتوان در بخشهای شمالی، شمال شرقی و جنوب شرقی و غرب حوزه یافت. بزرگترین گروه ترکتبار در شمال افغانستان ازبیکها اند. آنها باشندگان ساحۀ بزرگی اند که بین کابل (درشمال) و کندهار (در جنوب) و کوههای افغانستان مرکزی (درغرب) و مرزهای افغانستان/پاکستان (در شرق) قراردارد. آنها تا سالهای 1979 یک قسمت عمدۀ نفوس را بخصوص درشمالغرب و ساحات بغلان- کندز تشکیل میدادند. این انتقالات اکثرا مربوط سالهای 1880 و بعد ازآن است، وقتی امیرعبدالرحمن یکتعداد گروههای متخاصم خویش را درشمال افغانستان مستقرمیسازد. تمام پشتونهای افغانستان و پاکستان مسلمان بوده و تقریبا مربوط به شاخۀ سنی اند که یکی از دو فرقۀ عمدۀ اسلام است.

زنها اکثرا شلوار، پیراهن های آستین دراز و دستمالسر پوشیده و این پارچه ها غالبا از تارهای رنگ شدۀ درخشان ساخته میشوند. در زیرآن یک شلوارو پیراهن آستین دارمیپوشند. لباس زنان شامل پیراهن وشلوارسرخ ابریشمین است که دربالای آن (در خانه) یک چپن آستین کوتاه میپوشند. مهمترین مشخصه و قسمت مشهورلباس زنان عبارت از روسری آنهاست که میتواند حدود نیم متربلند باشد. درخت جلغوزه. pinus gerardiana :این درخت در تمام ساحه جنگل زاری کشوریا بیشتر از محل زیست درختان لمنح انتشار یافته است .

پراکندگی این گروهها بازهم نشاندهندۀ این درک است که ابدالیان/درانیان و شاید تمام پشتون ها دارای عین منشا یعنی باشندگان اطراف کوههای سلیمان در پاکستان امروزی میباشند. عشایر ابدالیان/درانیان شامل سپین ترین و تورترین اند که هردو در شرق کندهار زندگی میکنند، و در پاکستان امروزی شیرانیها است که درجوار ترین ها در کوه های سلیمان سکونت دارند. برگه گلاسه یکی از کابردی ترین انواع کاغذ برای چاپ کتاب یا ابزار تبلیغاتی است. نام آنها طوریکه ادعا میشود مشتق از خان ازبیک است که دراوایل سدۀ چهاردهم یکی از رهبران (گولدن هورد- ایل طلائی) مغولان در روسیه و غرب آسیای مرکزی بوده است.

آنها اکثرا مردمان ثروتمند اند که قبل از جنگ رابطۀ نزدیکی با حاکمان درانی کشورداشتند. این جنگل استثنایی، مساحتی حدود 248هزار و 100 کیلومتر مربع را دربرمیگیرد و شامل بخشهایی از کشورهای شیلی و آرژانتین میشود. جنگل ابر حدود 35 هزار هکتار از مساحت جنگل های ایران را در بر دارد. مجتمع تفریحی یکی دیگر از امکانات پارک جنگلی النگدره است. در جاهای دیگر کلاه چترالی (پکول) بطور روزافزونی معمول گردیده است.

از مجموع 387559 هکتار مراتع حوزه اداره کل ساری 348هزار هکتار دارای طرح مرتعداری بوده که جهت اجرا به مجریان طرحهای مرتعداری واگذار گردیده و مابقی آن نیز در حال تهیه می باشد . این فروشگاه یکی از 271 کتاب فروشی در محله فلسطین – انقلاب تهران میباشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی پاساژ مهستان و همچنین سفره خانه خورشید، ساندویچ موسیو، انتشارات مهر و ماه، هایپر شیا و فدک بوک قرار گرفته است. اقدام جدیدتر در این فرآیند، استفاده از مدلهای ریاضی در ارزیابی توان اکولوژیکی و به کارگیری فرآیند تحلیل سلسله مراتبی (AHP) در تعیین وزن و اهمیت نسبی گزینهها و ارزیابی توان اکولوژیکی با سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS) است.

فنس کشی( دیوارهایی که با سیم خاردار) برای حفاظت از گونه های در حال انقراض و حفاظت شده. پرسیدم در دربار دول آسیا، خصوصاً ایران به واسطهٔ زنها که چیزی نمیتوان تحصیل کرد، پس در آنجا وسایل شما کدام است؟ من خودم این کار را کردم و این چیزی است که واقعا احساس می کنم. چیزی که مهمترین ویژگی طبیعی هاوایی است. این بدین معنی است که رهبران خودخواه پشتون در افغانستان طوری تربیه شده اند که در جستجوی متحدان حتی در بین پشتونهای دارای نسب متفاوت باشند.

پشتونهای افغانستان دراینوقت درجنوبشرق، شرق و جنوبغرب کشورمتمرکزاند. غلجیها در شرق کشور زندگی نموده و غزنی نقطۀ مرکزی آنهاست. خروتیها دورتربطرف شرق بامتداد سواحل علیای دریای گومل درجوارمرز پاکستان زندگی میکنند. تفاوت مهم دیگری دربین پشتونهای باشندگان جلگه های افغانستان و آنهائیکه در شرق و در بین کوههای مرزی زندگی دارند، وجود دارد. پووینده ها که معمولا قبل ازمسدود شدن مرزها درسال های 1960 بین هند و افغانستان سفرمیکردند، اکثرا سلیمان خیل بودند. بآنهم سمرقند، بخارا، خیوه و قسمت اعظم شمال افغانستان تحت کنترول ازبیکها باقی میماند. یکی دیگر از ساکنین – یک موش صحرایی قطب شمال.

دیدگاهتان را بنویسید