راهنمای سفر بناب

مراسم و آیینهای ملی از قبیل عید نوروز، شب یلدا و چهارشنبه سوری با حضور و مشارکت روستاییان برگزار میشود. در فولکلور موزیکال آذربایجان احوال و روحیات مردم گذشته این دیار با طرز بسیار لطیفی ترنم می شود . فقط با نصب پرژکتور در طرفین تابلو می توانید برای آن نور فراهم نمایید . بسیاری از رازهای این غار باستانی برای مردمان و حتی بومیان منطقه ناشناخته مانده است، غار کـرفـتـو یکـی از آثـار معـماری صخـرهای مـربـوط به قـرن سـوم مـیـلادی در اسـتان کـردسـتان است که در 72 کـیـلـومـتـری جـنـوب شـرقـی شـهـرسـتان سـقـز و تـقـریـبا با هـمـیـن فاصـله با دیـوانـدره قـرار گـرفـتـه است.

ارونفسکی 6 سال را برای ساخت این فیلم صرف کرد.ابتدا بنا بود که فیلم با بودجه ی 70 میلیون دلاری و با حضور ستارگان هالیوود از جمله برد پیت ساخته شود اما با جدایی پیت از پروژه،کمپانی سازنده فیلم (برادران وارنر) از ترس شکست تجاری فیلم در اکران، بودجه ی فیلم را به کاهش دادند و ارونفسکی مجبور شد فیلم را نصف هزینه ی مورد نیاز بسازد.فیلم دارای جلوه های ویژه ی بدیعی است که حتی با فیلم هایی که با هزینه ای چند برابر این فیلم ساخته شده اند نیز رقابت میکند.این فیلم در سینمای محصور در تجارت هالیوود اتفاق محسوب میشود.

بیشتر آب های معدنی، در مکان هایی زیبا قرار گرفته اند که رفتن به این مکان ها خودش آرامبخش است. این شهر به علت آب و هوای معتدل و داشتن مناظر زیبا یکی از شهرهای توریستی کشور است. از این مسیر اگر به سمت ارومیه حرکت کنید، در ۲۰ کیلومتری ارومیه به شهر نوشین خواهید رسید. پس از رسیدن به روستای چشمه ده کولیان باید به مدت ۳ ساعت کوهنوردی و پیادهروی کنید، تا به دیواره جنوبی کوه پریز برسید.

به علاوه آب خنک این چشمه که عموما دمایی بین 5الی10 درجه سانتی گراد دارد باعث شده تا این منطقه به یکی از نقاط مهم گردشگری در تابستان برای ساکنان تهران و شهر های اطراف تبدیل شود. تنوع مذهبی در شهر ارومیه بسیار زیاد است و شیعه، سنی، یهودی، آشوری و ارمنی ها در کنار هم و به صورت کاملا مسالمت آمیز زندگی می کنند. مردم این شهر به زبان های ترکی، کردی آشوری و ارمنی صحبت می کنند.

به منظور احیای قوچ ومیش ارمنی که نسل آن در منطقه به علل مختلف منقرض شده بود، 1376 حدود 200 راس از جزیره قویون داغی (کبودان) به این منطقه منتقل شد. البته به دلیل اینکه این دریاچه در منطقه ای کوهستانی است، طبیعتا تنها در ماه های گرم سال می تواند به عنوان استراحت گاه مورد استفاده قرار گیرد. جایی در کوههای پرشیب ارومیه که همراه با تجهیزات ویژه اسکی و پوشش گیاهی مناسب میتواند به عنوان پیست اسکی روی برف و روی چمن در فصلهای مختلف سال مورد استفاده قرار گیرد. اين تالاب در 40 كيلومتري غرب تبريز واقع شده و از نظر شرايط زيستگاهي براي پرندگان براي پرندگان آبزي بخصوص اردك سرسفيد بسيار مناسب است و به عنوان تالاب بين المللي به ثبت رسيده است .

دره شهدا یا به کردی قاسملو به ترکی خان دره سی درمحور جاده ارومیه-اشنویه در استان آذربایجان غربی ایران قرار دارد. تنوع محصولات کشاورزی در استان آذربایجان غربی مخصوصا شهر ارومیه باعت شده که این استان از اهمیت ویژه ای از این لحاظ برخوردار باشد. از لحاظ سیستم لولهکشی آب نیز بیرجند، دومین شهر کشور است که در آن سیستم لولهکشی آب اجرا شده است. با هدف میزبانی در سطح ملی و منطقهای از دیگر پروژههای مهمی است که در دولت گذشته پایهریزی شده و در حال اجرا است.

آب معدنی ارجستان دارای آب سرد بیبو با مزه گس گازدار است که به صورت نوشیدنی طبیعی و مفید از آن استفاده میکنند. آب و هوای این روستا در فصول بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است. چشم انداز ارتفاعات و باغهای انبوه مشرف به روستا به ویژه در بهار و تابستان بسیار تماشایی و دیدنی است. جماران، مجله حریم امام- ویژه نامه آیت الله سیدعلی محقق داماد- ۹۸/۸/۱۴، گفتگو با صالحی منش. تولید صنایع دستی روستایی از قبیل گلیم و قالی از گذشتههای دور در این روستا رواج دارد و همچنان توسط مردم به ویژه زنان روستا انواع قالی و فرش بافته میشود.

جاذبههای فرهنگی در روستای بند از قبیل برگزاری جشنهای ملی و مذهبی و آیینهای مذهبی، جلوهگاه آداب و رسوم بومی و نشانههایی از فرهنگ عمومی مردم روستا است. در ایام اعیاد مذهبی، مردم روستا مناسک مربوطه را به جا میآورند. طبیعت و درختان سرسبز، آبوهوای خنک، جریان خروشان رودخانه بار و وجود امامزاده دوبرار این منطقه را به یکی از مقاصد گردشگری در حوالی تهران و شهر دماوند تبدیل کرده است. برای رفتن به دشت لار باید از بزرگراه بابایی وارد جاده هراز شده و پس از پشت سر گذاشتن گردنه امامزاده هاشم، حدود ۱۰ دقیقه تا پلور رانندگی کنید.

همراهی و همسفری در کنار قطار تجربه لذت بخشی است که می توانید در این مسیر آن را تجربه کنید. همچنین در بخشهایی ازشهرستان فراهان مخصوصا روستای کسرآصف مناظری زیبا دارند که انسان را به یاد جنگلهای شمالی ایران میاندازد. ارومیه یکی از شهرهای زیبا و دیرپای آذربایجان غربی در جلگه ای بطول 70 کیلومتر و به عرض 30 کیلومتر و در کنار دریاچه لاجوردی به همین نام گسترده شده است. در حدود 45 کیلومتری غرب شهر ارومیه و در میان کوهستان های این شهرستان وقتی به مرز ایران و ترکیه می رسیم؛ دریاچه ای طبیعی و بسیار زیبا و دیدنی به وسعت تقریبی 5 هکتار وجود دارد؛ که زیستگاه انواع آبزیان از جمله ماهی قزل آلا، و پرندگان مهاجر مختلف بوده که محل بسیار مناسبی جهت گذراندن اوقات فراغت گردشگران و دوستداران طبیعت می باشد.

وجود رودخانه های باراندوز و شهدا (قاسملو) و جویبارها و انهار مختلف و چشمه های متعدد بزرگ و کوچک و همچنین پوشش جنگلی و گیاهی دره شهیدان را علاوه از زیستگاه وحوش به یک منطقه تفریحی و گردشگری مبدل ساخته است. وی اظهارکرد: سردی آب این چشمه به حدی است که تا فاصله 800 متری از محل جوشش نمیتوان دست را در آن نگه داشت. به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، تا همین چند وقت هر وقت نام چشمه سورت بر زبان میآمد با آه و هزار افسوس بود اما اکنون اقدامات انجام شده در این چشمه دریچههای امید را برای احیای این میراث کهن گشود.

دیدگاهتان را بنویسید