دیدنی های چشمه ترکیه + معرفی زیباترین نقاط گردشگری چشمه و تصاویر آنها

سفر به شهر چاراویماق که جاذبههای تاریخی و تفریحی ناشناخته زیادی دارد سفری متفاوت خواهد بود. در اردبیل از چه جاذبههای گردشگری دیدن کنیم؟ به طور کلی مسیر تهران سمنان مسیر ایمن تری است و در طی آن میتوانید از غار دربند در مهدیشهر نیز دیدن کنید. وشروع کردیم به پیاده روی تو این پیاده راه زیبا تا رسیدیم به کنار ساحل و بندرگاه زیبای چشمه ئ اینجوری که من خوندم تو اینترنت یکی از زیباترین بندرگاهای ترکیه هستش با کلی کشتی های تفریحی گرون قیمت و میلیاردی. اقامتگاه بوم گردی بام ساسنگ در استان گلستان، شهرستان مینودشت، شهرک صنعتی، روستای بسیار زیبا و خوش آب و هوای ساسنگ، ابتدای روستا واقع شده است.

آب این چشمه، گوارا و قابل شرب است و مناظر اطراف چشمه دلچسب و بسیار دیدنی هستند. آب این چشمه گوارا و قابل شرب است و مناظر اطراف چشمه دلچسب و بسیار دیدنی است. آب این چشمه گوارا و قابل شرب و مناظر اطراف چشمه بسیار دیدنی است. آب رودخا نه به قدری زلال و شفاف است که از دور نظر بیننده را به خود جلب و مانند برف چشم تماشاگران را خیره می کند این آبشار یکی از بلند ترین آبشار های طبیعی منطقه است که از کوهی مشرف به روستای پیر سقا موسوم (گوربلاغ) سرچشمه گرفته و در روستای قوش چی به رودخانه آیدو غمش می پیوند د و مناظر زیبای این دره برای سیاحان و توریستها جالب و دیدنی است.

همه مناظر مسیر سرشار از زیبایی بود و هر لحظه شاکر این همه شاهکارطبیعت بودیم. با توجه به اینکه زندگی شهری سرشار از اضطراب و استرس شده است، ساکنان شهرها نیاز به طبیعت و آرامش را روز به روز بیشتر احساس می کنند. و مراد از این نهرها ی شیر، ظهور و بروز علومى است که براى مبتدئین در سیر راه خدا مفید بوده است، چون شیر غذاى کودک است، و علومى که متعلق به افعال و اخلاق باشد، مانند علوم شرایع و حکمت عملیه، چون عنوان مقدمیتبراى عمل و تزکیه نفس دارند، لذا ظهور آن که این نهرهاست، اختصاص بضعفائى دارد که مستعد سیر در منازل نفس را داشته، و به سبب پرهیز از معاصى و رذایل اخلاق، قابلیت وصول به مقام قلب را دارند، ولى هنوز به آن مقام نرسیدهاند، و بواسطه فراگرفتن مقدمات از علم شرایع و اخلاق و عمل نمودن بآن در صدد تقویتبنیه روحى برآمدهاند.

به عبارتی “پیر” همان “اوجاق” می باشد، منتها “پیر” را برای عجایب طبیعی و مکانی بکار می برند. حوضچه های طبیعی این آبشار بصورت طبیعی و پله ای آب را از سرچشمه آبشار به انتهای مسیر می رساند. البته خود آبشار در فصول کم آبی دارای چشمه طبیعی و زیبا است و صحنه ای زیبا و به یاد ماندنی را به وجود می آورد. این آبشار زیبا با قرار گرفتن در دره ای از بوته های سماق پوشیده شده که در اواسط دره از شیارهای سنگی تنگه جاری قابل رویت است. اقامتگاه بوم گردی بیلی در استان گلستان، شهرستان کلاله، روستای سواربالا قرار دارد.

چشمه پیر سقا درموقعیت طول جغرافیایی ۴۶ درجه و ۵۷ دقیقه، و عرض ۳۶ درجه و ۵۲ دقیقه و در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریاهای آزاد قرار دارد. آبشار پیرسقا از دیدنیهای این منطقه به شمار میرود که در دامنه کوهی موسوم به پیرسقا واقع در چهل کیلومتری جنوب قره آغاج قرار گرفته است و از جاذبه های دیدنی قره آغاج بحساب می آید. این چشمه را در منطقه به اسم چشمه اسرار آمیز “پیر” نیز می شناسند. به علت مرتفع بودن استان چهارمحال و بختیاری و وجود کوهها و ارتفاعات زیادی که در تمام پهنه این استان وجود دارد و حدود 70 درصد مساحت استان را در برمی گیرد، این استان دارای آب و هوایی کوهستانی و دارای زمستان هایی سرد و طولانی است.

میهمانان نوروزی استان اردبیل با توجه به وجود بیش از 200 واحد اقامتی اعم از هتل، هتل آپارتمان و میهمانپذیر و متل و همچنین بیش از 150 مجتمع خدماتی رفاهی و پذیرایی بین راهی امكانات و فضاهای فرهنگی ورزشی و تفریحی از جمله موزه، كتابخانه، ورزشگاه های مناسب و اماكن مقدسه تاریخی مشكلی نخواهند داشت و ستاد تسهیلات نوروزی برای پذیرایی از میهمانان نوروزی در تمام نقاط این استان آمادگی كامل دارد. برای رزرو تورهای ایرانگردی، هتل های تبریز همچون ائل گلی و یا رزرو بلیط هواپیما خود میتوانید خیلی راحت در سایت ما خدمات خود را دریافت کنید و بدون دغدغه به سفر بروید.

این شهرستان در مسافت 180 کیلومتری شهر تبریز واقع شده است. چشمه پیرسقا، که آبی سرد دارد، در دامنه کوهی موسوم به پیرسقا واقع در ۴۰ کیلومتری شهر قره آغاج و شهرستان چاراویماق و در امتداد یکی از شاخه های فرعی آیدوغمش بنام دره دربند واقع شده است. همانطور که گفته شد این روستای ییلاقی زیبا در دامنه شمالی شاهان کوه واقع شده و در فصل های بهار و تابستان با دارا بودن یخچال های برفی عظیم و لاله های واژگون بسیار زیبا و چشمه سارهای فراوان، طبیعت زیبا و دل انگیز و آب و هوای مطبوعی را برای ساکنان (روستائیان و عشایر) و کوهنوردان و گردشگران منطقه فراهم می کند.

همجواری این آبشار با پارک ملی گلستان و شاهراه تهران- مشهد، در کنار طبیعت زیبا و هوای لطیف آن، ارزش جهانگردی ویژهای به آن بخشیده است. از طریق بلوار دانشجو و عبور از روی پل غدیر و ورود به جاده کمربندی به سمت نجفآباد و ورود به جاده چشمه لادر که تابلوی آن ابتدای جاده نصب شده است یا از جاده مقابل جهاد دانشگاهی و عبور از آبگذر زیر جاده کمربندی میتوان به جاده چشمه لادر وارد شد و با بازدید از این مکان زیبا و خاص از مشاهده طبیعت منحصربه فرد آن لذت برد.

بخشی از چشمه طاق و پایههای پل باقیمانده است. غار دلیک بولاغ غاری صخرهای است که در ارتفاعات کوهی به نام اوکوز اولن قرار دارد و در دهانه آن آبی بسیار سرد جریان دارد. بافت تاریخی خمینی شهر در استان اصفهان به زمان ساسانیان میرسد، کهندژ که برسر راه اصفهان قرار داشته، به نقلی، پایتخت و مقر پادشاهان و حکام کیانی و ساسانی بوده است. شهر اراک کمتر از دوقرن پیش در زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار ایجاد شد. آب ورودی به مزارع پرورش ماهی در نهایت به داخل رودخانه کاج می ریزد و در محل ریزش خود ، آبشارها و چشم اندازهای زیبایی را ایجاد می کند.

اما وجوه گفته شده برای چشمه پیر روستای پیرسقا باعث شده که این مکان تا حالا نیز زائران خود را داشته باشد و مسؤلین محلی در چندین سال گذشته با اهتمام استانداری شروع به ایجاد امکانات رفاهی و گردشگری در اطراف این چشمه کرده اند و با تبلیغات سعی در جذب گردشگر دارند و همچنین خروجی چشمه را با سیمان و … در گذشته با احداث کارخانه ای از آب چشمه برای تهیه فرآورده هایی مانند دوغ و شربت استفاده می کردند.

عکس از ستاره موقعیت چشمه لادر کوهستانی است و نام آن از موقعیت چشمه که بین دو دره است، گرفته شده است چشمه لادر نامی کهن است که از گذشته روی چشمه نهاده شده است. تاکنون نظریههای مختلفی درباره چگونگی عملکرد این چشمه بیان شده است، ولی هنوز نحوهی کارکرد آن مشخص نشده و همچون یک راز سر به مهر عجیب و شگفتانگیز است. چشمه پیر سقا در طول سالیان متوالی داستانها و روایتهای زیادی را به خود دیده و گفته میشود که در دوران قاجار نیز یکی از اربابان این منطقه در کنار آن مدتی توقف کرد ولی چشمه جاری نشد و بعد از رفتن او آب چشمه به جریان افتاد.

خالد نبی منطقه ای بکر با تپه ماهور های بسیار زیباست که چشم هر بیننده را به خود خیره می کند. غار دلیک بولاغ: غار دلیک بولاغ غاری صخرهای است که در ارتفاعات کوهی به نام اوکوز اولن قرار دارد و در دهانه آن آبی بسیار سرد جریان دارد. این آبشار در خلخال و در كوه آق داغ (سفیدكوه) قرار دارد. زنان هنرمند این خطهف هنر دست خود اعم از فرش طرح گل ابریشم، جاجیم ، گلیم ، قالیچه ها را برای مصارف داخلی و حتی صادرات می بافند. استخراج می کنند. این فراورده ها از نوع مرغوب هستند که برای صادرات نیز کاربرد دارند.

آنان معمولاً در آباده طشک سکونت دارند. طول دره آکواریوم با گذشتن از 10 صخره که باید دست به سنگ شد به همراه عبور از 5 آبشار لغزنده و همچنین شنا کردن در حوضچهها در خلاف جهت آب خروشان آنها، طی خواهد شد، که هیجان، ماجراجویی و دره نوردی را تجربه خواهید. نزدیکترین پمپ بنزینها به دره آکواریوم در ۱۷ کیلومتری غرب جاده اصلی بهسمت شیراز و هشت کیلومتری شرق در بخش فورگ قرار دارند.

این شهرستان دارای آب و هوایی مناسب و خاکی حاصلخیز برای کشاورزی است و در مسیر جریان های دایمی و فصلی چندین رودخانه از جمله رودخانه آیدوغموش قرار دارد. چشمه لال در فاصله ۲۷ کیلومتری شرق شهرستان گالیکش و در حاشیه جاده بینالمللی گالیکش-مشهد قرار دارد. آبدرمانی ایستی سو چاراویماق: چشمه آب معدنی روستای ایستی سو در ۲۵ کیلومتری جنوب شهرستان، در دامنه آب پخشان شمال روستای آبگرم با جریان دائمی واقع شده است. از قسمت شمال غربی این گورستان رودی از شاخه های آیدوغموش در جریان است که در یک کیلومتری مسیر خود آبشاری بدیع و دیدنی به ارتفاع ۴۰ متر بوجود آورده است.

رفتار چشمه: این چشمه در طول شبانه روز قطع می شود و فقط ۴ بار آنهم به طور منظم و در فواصل مساوی جاری شده و دوباره خشک می شود و همین خصوصیت چشمه باعث پیرشدن آن شده است. نخستین تلاش برای تهیه آب سنگین در ایران در سال ۱۳۶۳ به طور آزمایشگاهی و با استفاده از روش الکترولیز انجام شد، اما تلاشها در این زمینه نتیجهای در برنداشت. چشمه لادر به دلیل داشتن آب و هوای خنک در فصلهای گرم سال مقصد بسیاری از مسافران و طبیعتدوستان در استان اصفهان و استانهای همجوار است. آب و هوای شهرستان نسبتا سرد و خشک است.

دیدگاهتان را بنویسید