درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان – منطقه 3|منطقه سه شهرداری اصفهان

ساكنان این روستا با تبار فارس، ترك و ارمنی و با مذاهبی چون تشيع و مسيحيت، در كمال دوستی و آرامش در کنار یکدیگر زندگی میكنند؛ همين وحدت كلمه ميان آنها است كه باعث شده به چناقچی لقب ایران کوچک را بدهند. این مسیر با گذر از تفرجگاه دشت هویج افجه لواسان و از طریق راه مالرو به گردنه افجه فشم میرسد و از آنجا تا دشت لار کوچک (به اصطلاح محلی: لار خشک یا قُلقُلک) منتهی میشود. هر مکان یا سرزمینی که مردم آنجا با عنصر محبت زندگی کردند . فعالیتهای آتشفشانی در زیر زمین باعث ایجاد این چشمههای آب گرم شده است و این آب گرم که از ارتفاع 100 متری پایین میریزد در شیب کوهستان آنجا که سرعتش کم میشود رسوب میکند و این رسوبات و سنگهای آهکی سفیدرنگ منظره زیبایی را به وجود میآورند، درست به همین دلیل است که بسیاری از گردشگرانی که به این مکان رویایی قدم میگذارند معتقدند که اینجا برای آرامش روح و روان، مکانی ایدهآل است.

ویژگی های طبیعی استان کرمان وجود چشمه های آب گرم متعددی است که در نقاط مختلف این استان وجود دارد. به باور یونانیان باستان، این ایزدان بر فراز کوه اُلیمپوس زندگی می کردند و مردم در سراسر سرزمین های یونانی نشین آنها را می پرستیدند، البته ممکن بود هریک از آنها در تلفیق با باورهای محلی ویژگی ها و حکایت هایی اضافی و یا متفاوت نیز پیدا کند. استانی که در جهان و نه تنها در ایران به نام سرزمین چشمه های بهشتی معروف است و همیشه چراغ خانه اش به روی مهمان هایش روشن بوده، حالا سوت و کور شده و حتی پرنده ای بر سر مجتمع های آب گرم بکرش پر نمی کشد.

در ۲۸ کیلومتری جاده بم – کرمان یک جاده فرعی منشعب می شود که پس از حدود ۴۰ کیلومتر به سنگ های آتشفشانی آندزیتی می رسیم که این چشمه از آنها خارج می شود و از نوع گسلی است. در ۶۴ کیلومتری مسیر اصلی کرمان به بردسیر، راه فرعی منشعب از جاده اصلی به طرف «میهنه دره» در ضلع غربی رودخانه گیشکی از شکاف سنگ ها خارج می شود و عامل اصلی تشکیل آن به احتمال زیاد گسل است. چشمه گیشکی از نوع مختلط گرم است.

چشمه ابارق ۲ نیز از نوع گسلی است و به گسل سروستان ارتباط می یابد. در ۱۳۷ کیلومتری جنوب شرقی بم از شکاف سنگ های آندزیتی خارج می شود و از نوع کلروره سدیک و سولفات سدیک و ولرم (هیپوترمال) است. منطقه عربخانه در جنوب بیرجند، کیلومتر ۱۳۰ جاده زاهدان و در شمال نهبندان است که از شرق به کشور افغانستان و از غرب به کویر و از شمال به سربیشه و از جنوب به بخش شوسف منتهی مییشود و امروز از نظر تقسیمات کشوری از مناطق پر جمعیت بخش شوسف شهرستان نهبندان به شمار می رود.

شب سرد تا نیمه شب تو حوضچه آب گرمو گذروندیم که خیلی جالب و خاص بود. به گزارش گلونی هنگامی که درجه حرارت آب یک چشمه حداقل حدود ۵ تا ۶ درجه سانتیگراد از درجه حرارت متوسط سالانه دمای هوای یک ناحیه بیشتر باشد، این چشمه را چشمه آب گرم مینامند. شبنم اعماري – همانطور که در بخش اول اين گزارش آورديم، ايران سرشار از ميراث طبيعي است؛ ميراثي که نه تنها جاذبه اي منحصر به فرد محسوب مي شود، بلکه مي تواند شفابخش و درمان کننده هم باشد.

مجید ذاکری گفت در شرایط کرونایی اخیر دارای محدودیت هایی برای اقامت در آن محل می باشیم، در صورتی که اگر شرایط و پروتکل های بهداشتی رعایت شود، پذیرای مهمانان در این تفرجگاه خواهیم بود. یکی از مهمترین عناصر جدولی که در حال حاضر دیده می شود، سبزه است که چند روز قبل از سال جدید از دانه ها جوانه زده است و در روز ۱۳ روز نوروز به آب می رسد. چشمه آب گرم شهر کهنه در شهرستان قوچان نیز به دلیل نزدیک بودن به اماکن تاریخی باستان مشهور است ، قدمت آن به 250 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد.

یکی دیگر از چشمه آب گرم های ایران در شهر قوچان است و در ۱۴۸ کیلومتری شمال غرب مشهد قرار گرفته است. اگر قصد دارید برای خرید بلیط ارزان مشهد اقدام کنید، بازدید از منطقه ییلاقی طرقبه را در برنامه سفر خود قرار دهید. به طور دقیقتر میتوان گفت این چشمه در استان دنیزلی (Denizli) در جنوب غرب ترکیه در فاصله 2 ساعتی از شهر آنتالیا و در نزدیکی دریای مدیترانه قرار دارد. در ۴۴ کیلومتری جنوب شرقی رفسنجان قرار دارد.

آبگرم قلعه کندی در استان آذربایجان شرقی شهرستان کلیبر واقع شده و به دلیل قرار گرفتن در منطقه گردشگری و جنگلهای ارسباران و نزدیکی به رود مرزی ارس و سد خداآفرین، گردشگران زیادی را از داخل و خارج از کشور ازجمله جمهوری آذربایجان و ارمنستان جذب میکند. راههای دسترسی این تالاب در امتداد جاده مرزی پلدشت به چشمه ثریا قرار دارد و سپس این جاده از دامنههای کوه آرارات به بازرگان میرسد .

گسل معروف سروستان در نزدیکی این چشمه قرار دارد. این چشمه در ۶٠کیلومتری غرب شهر نورآباد و در بین دو رشتهکوه «گله» و «سفیدکوه» در زاگرس واقع شده و بهعنوان یک مکان درحوزه گردشگری درمانی، همهساله پذیرای هزاران گردشگر و دوستدار طبیعت است. درست از زمانی که این چشمه جزو میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید، هتلها تخریب و اجازه تردد به هیچ گونه وسیله نقلیهای در آن محدوده داده نشد و قوانین سختگیرانهای برای حفظ بقای این شگفتی طبیعت مطرح شد که حتی اجازه ورود با کفش به آن را نخواهید داشت و راه رفتن روی پلکانهای فوقانی که جوانتر و شکنندهتر هستند ممنوع است.

از جاذبههای طبیعی و گردشگری استان چهار و محال و بختیاری میتوان به آبشارهای خروشان و طبیعت بکر اطراف آن، آببندان ها، باتلاق ها و تالابهای طبیعی که محل کوچ بسیاری از پرندگان مهاجر و بومی است و همچنین چشمههای جوشان و غارهای اعجابانگیز آن اشاره کرد که بهیقین بازدید از این مکانها میتواند خاطرات زیبا، بهیادماندنی و شادی را برای شما و همراهنتان رقم بزند. این چشمه به واسطه چشم اندازهای زیبا و خیره کنندهاش و رنگ سفید رسوبات تشکیل شده به قلعه سفید پنبهای معروف است که واقعا توصیفی کامل از این چشمه را بیان میکند.

دیدگاهتان را بنویسید