داستان زندگی حضرت ایوب (ع) و همسرش با شرح کامل و زبان ساده

۱۰- انگور خلیلی که در دو رنگ قرمز و سفید وجود دارد که زودرس است و بعنوان انگور نوبر مصرف می گردد. ۶- انگور صاحبی که انگور درجه یکی است و لقب اعیانی و مصرف فصلی دارد. در کوهها و دشت های شهرستان آذرشهر و در کنار جویبار ها گیاهان مختلف می روید که عمده آنها مصرف دارویی دارند . عدهای ترجیح میدهند به یک پارک داخل شهر بروند و از فضای سرسبز و آبوهوای مطبوع آن استفاده کنند؛ اما برخی دوست دارند به کل از شهر دور شوند و پای در طبیعت واقعی نقاط خارج از شهر بگذارند. طالقان 80 روستای فعال دارد كه بسیاری از آنها یا در حاشیه رودخانه شاهرود یا در دامنه رشته کوه البرز قرار دارند.

این كوه تعداد زیادی قله های آذرین دارد كه بلندی 17 قله آن از 3000 متر تجاوز می كند. آب چشمه قلعه کندی از شکاف سنگهای آذرین خارج میشود و تقریبا ۴۵ درجه گرما دارد. رنگ آن سفید برفی(وقتی کاملاً خشک باشد) و در صورت وجود بخار آب از سبز زیتونی تا سیاه است. ۶-سیب لبنان که قرمز و سفید رنگ بوده و بزرگ می باشد. ۱-گردوی کاهاتی که پوست نازک دارد و مغز سفید و زرد و بسیار مرغوب می باشد.

پنیر تولیدی در این دیار از نوع مرغوب است. علاوه بر مرمر و تراورتن آهک آذرشهر بسیار مرغوب بوده و یکی از صادرات عمده آن به تمام شهرهای آذربایجان است. در دو دهه اخیر عمده باغات بادام بنا بعلت های نامعلومی خشک شده و از بین رفت و در حال حاضر نهال های بادام خوبی را در گوگان پرورش می دهند. یکی دیگر از فعالیت های عمده کشاورزان منطقه آذرشهر کاشت انواع محصولات سیفی در باغات و اراضی آبی اطراف شهرها و روستاها می باشد.

همان آبی که بر فرزندان پیامبر در ظهر عاشورای ۱۴ قرن پیش بستند، امروز در حرم قمر بنی هاشم علیهالسلام، به طرز معجره آسایی نابینا را بینا میکند، بیمار سرطانی را شفا میدهد و از ۵۰ سال قبل تاکنون این آب در یک سطح ثابت مانده و هر چه از آن استفاده میشود نه کم و نه زیاد میشود. بازار تجریش که از یک طرف به میدان تجریش، از سمت دیگر به امامزاده صالح و کوچه های اطراف آن راه دارد، از قدیمی ترین مراکز خرید شمیران بوده و هنوز بافت قدیمی خود را حفظ کرده است.

از مسیر جاده مازندران نیز می توان از تهران به سمت ساری، از ساری به سمت کیاسر، سه راه تلمادره، روستای اروست رفت. مجموعه تفریحی سد خمیران نجف آباد را میتوان از محبوبترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان در فصل تابستان دانست. برای بازدید از جاهای دیدنی چابهار کلیک کنید. ضمن آنكه موزه ادب و عرفان اهر، منطقه نمونه گردشگري سد ستارخان، جنگل­هاي انبوه و سرسبز ارسباران، پارك فندقلوي اهر و قلعه پشتو در هوراند از جمله جاذبه­هاي گردشگري شهرستان اهر محسوب مي­شوند.

از سوی دیگر دیدن این موزه برای یک دانش آموز کنجکاو بسیار مفید است و میتواند کمک زیادی به پیدا کردن علایق او کند. نکته: رفتن به این غارها یک راهنمای کار بلد می خواهد چرا که برخی از آن ها به طور کامل کشف نشده اند. در این شهرک عظیم صنعتی که بسیاری از کارخانه ها در حال احداث و تکمیل است. کارخانه های این شهرک عبارتند از: صنایع مواد غذایی از جمله بیسکویت، شکلات، کیک، بستنی، ماکارونی، آشامیدنی و دخانیات، صنایع نساجی، پوشاک، چرم، صنایع چوب و محصولات چوبی، صنایع کاغذ، مقوا، چاپ و صحافی، صنایع شیمیایی، صنایع کانی غیرفلزی، صنایع تولیدات فلزی اساسی، صنایع ماشین آلات، تجهیزات و ابزار این شهرک با دارا بودن امکانات در آینده انتظار می رود یکی از قطب های صنعتی بسیار مهم استان باشد.

این معدن تحت عنوان مجتمع معدنی آذرشهر بعلت دارا بودن تراورتن های متنوع و مرمر آن آراگونیت جزو مهمترین صادرات کشور محسوب می شود. این معدن در ۵ کیلومتری شرق ممقان قرار دارد و یکی از مهمترین معادن استانی است. ميگويند ماني پيشواي ديني نامدار در اين شهر كشته و به دار آويخته شده است و نيز ميگويند وي در اين شهر در مجلس بهرام گور به مرگي حتمي درگذشت و سپس سرش را از تن جدا كردند و گفتند او را كشتهايم. در منطقه آذرشهر درخت بادام فراوانی وجود داشت، به گونه ای که تمامی باغ را درخت بادام تشکیل می داد که به اصطلاح محلی باداملیق می گفتند.

فرماندار ماکواز تشکیل جلسه ستاد بحران شهرستان در اولین ساعات صبح امروز در محل چشمه ثریا خبر داد و گفت : از فردا اقدامات فوری برای لایروبی این چشمه صورت می گیرد . نوبخت وعده داد که به زودی بازدید از وضعیت این چشمه ها داشته باشد. دیاتومیت سنگی است رسوبی که از پوسته سیلیسی فسیل شده تک سلولی های گیاهی دیاتومه ها حاصل می گردد. برای رسیدن به این آبشار باید از میان انبوهی از جنگل های سرسبز عبور کرده تا به این آبشار زیبای جاری برسید. مسیر راه قبر زینب خاتون از داخل روستای دستجرد و از میان معدن سنگ می باشد.

این معدن ماده معدنی دیاتومیت که کاربرد متنوعی در صنعت کشاورزی مواد بهداشتی و غذایی دارد. این روستا در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی آذرشهر واقع شده است و معدن سنگ مرمر در این منطقه واقع شده است. اين سلسه، مركز حكومت را از دارابگرد به داركان (زركان) كه در جنوب قلعه ايگ واقع شده است، منتقل كرد. در کارگاههای مختلف که بخش خصوصی است، صورت می گیرد. به منظور افزایش عیار خوراك مورد استفاده در كارخانه ذوب، احداث یك كارخانه فرآوری در برنامه آینده شركت است كه بخش زیادی از تجهیزات آن تهیه شده و مراحل اولیه احداث كارخانه طی شده است.

که از ساخت این شهرک دو هدف داشتند: یکی ایجاد شهر اقامتگاهی ودیگری تفریحگاهی برای جذب جمعیت و به این صورت نمک آبرود به دو بخش مسکونی و توریستی تقسیم شده است . اعیاد و وفات و عاشورا و تاسوعا جمعیت زیادی در این محل جمع می شود و مردم ادای نذر می کنند. اخیراً در گوگان مرکز جمع آوری شیر تأسیس شد که مازاد بر مصرف شیر منطقه جمع آوری شده و به کارخانجات شیر پاستوریزه ارسال می شوند. ۳-سیب پائیزی (پائیز آلماسی) که قرمز و سفت بوده و مخصوص مصرف در زمستان می باشد.

سنگ لاشه به همراه سنگ های تزئینی از این معادن استخراج گردیده و جهت تهیه آهک بنایی مصرف می شود. در مورد چشمه هاى قلابن (استراباکو) و آبگرم وجود ناهنجارى در اين عوامل بين يک تا چند ماه پيش از وقوع زمين لرزه صورت پذيرفته است. حاوی اغلب عناصر لازم برای رشد و پرورش انسان کارگاه های تهییه پنیر در اغلب آبادی ها و روستاهای منطقه آذرشهر وجود دارد که در طول سال چندین ماه فعال می شوند. این مواد در صنایع نفت بعنوان صافی و فیلتر پر کننده یا فیلرو حفاظ پوشش ها معروف می شود. اخیراً بادام هایی در منطقه کاشته اند که به بادام دیرگل معروف است.

که قرمز رنگ و بسیار خوش طعم با بوی خوش است. ۷-گلول آلماسی (سیب گل) که بسیار خوش طعم بوده و بوی گلاب می دهد. ۲-عاشقی آلماسی (سیب عاشق) که از نظر جثه کوچک و به رنگ قرمز است. ۸-گوگان آلماسی (سیب گوگان) که در شهر گوگان وجود دارد و بسیار شیرین است. روستای باریكان درست روبروی مسیر اصلی دسترسی به سد طالقان و كمپینگ محدود سد طالقان واقع شده است. عرض دهانه غار حدود 2 متر است و دسترسی به آن از روستای قره چمن امكان پذیر است.

درختان تنومند و بزرگی که گاه بلندی آن به ۲۵ متر می رسد. گویش قدیمی و اصیل آنها شبیه لُری شوهانی بوده است .. اما در حال حاضر برخی به کُردی پشتکوهی هم تکلم می کنند. در منطقه آذرشهر از گذشته های دور معادن گوناگونی کشف و گاه بهره برداری می شد و استخراج بسیاری از آنها نیز در حال حاضر ادامه دارد. معادن این شهرستان از نقطه نظر اکتشاف و بهره برداری به سه دسته تقسیم می شوند. برگزار می شود که همه ساله شمار زیادی از مقامات هرات از جمله استاندار، فرماندار و مقامات نظامی و انتظامی دیگر این شهر در لحظه تحویل سال خود را به این اماکن متبرکه می کشاند تا و در مراسم جهنده بالا شرکت می کنند.

از جمله: قرمزی گل، ینگجه، جراغیل، هفت چشمه و خود آذرشهر. هنگام بیرون رفتن از دستشویی ، سرد می شود که باعث آرامش و خواب عمیق می شود. کشت سیب زمینی در ینگجه، مجارشینن اطراف شهر آذرشهر، نادیلو و پیاز در خانقاه و گوگان بیشتر مشاهده می شود. زینب خاتون مادر اسامه فرقد از سرداری سپاه اسلام در عصر رسول خدا (ص) بود. شهرستان آذرشهر با باغات وسیع در سراسر شهرستان اعم از مناطق شهری و روستایی است. برائت ذمه: در موارد شک ، مکلف بايستي عمل را بگونه اي انجام دهد که يقين پيدا کند تکليف خود را انجام داده است.

دیدگاهتان را بنویسید