حیوانات جالب و شگفت انگیز جنگل های بارانی آمازون

روز اول تور طبیعت گردی جنگلهای آمازون علاءالدین تراول، بعد از گذراندن یک مسافت طولانی روز اول سفر خود را در شهر جنگلی مانائوس آغاز خواهیم کرد. در زیر ده حیوان یافت شده در برزیل را مشاهده می کنید. حیوان ملی برزیل چیست؟ خطرناک ترین حیوان آمازون کدام است؟ محبوب ترین ورزش برزیل کدام است؟ شیر سیاه تامارین، در خطر انقراض ترین گونه از هشت گونه، تنها شیری است که منحصراً در برزیل زندگی می کند. محققان تخمین می زنند که تنها 18,000 خرس عینکی وجود دارد. گلدن باکس این فرصت را به شما میدهد که کتابهای منتخب را ارزانتر از مواقع عادی خریداری کنید.

بعضی معتقدند این سنگها با اهداف مذهبی ساخته شده اند, با این حال هیچ شاهد واقعی وجود ندارد که این ادعا را تایید کند. همچنین، این حرکت فقط محدود به آمازون است، نه هیچ جنگل بارانی دیگری. زندگی در لبه های جنگل را به جای داخل جنگل ترجیح می دهد و در بخش های مرکزی و جنوبی برزیل یافت می شود. شاید مدل شخصیتپردازی دیزنی و حتی روند داستانیاش به عنوان یک فرمول موفق در سینما مطرح باشد اما تکرار این ایده بعد از مدتی مخاطب را خسته خواهد کرد.

در ادامه مسیر به یک فرعی میرسید. آوری شفیره و در مهرماه سالجاری جمعآوری لانههای زمستان گذران که یکی از روشهای موثر در کنترل آفات است، ادامه خواهد یافت. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجانشرقی ادامه داد: با لحاظ چرخه زیستی آفت ابریشمباف ناجور، در مرحله اول ضمن تامین پودر «بی. خرید کتاب زبان از انتشارات جنگل تنها مختص زبانآموزان نیست و معلمهای زبان نیز میتوانند بهراحتی به منابع بهروز و مورد نیازشان دسترسی داشته باشند. «جنگلهای شمالی تاج بسته» (Closed Canopy Boreal): جنگلهای شمالی تاجدار بستهای که در عرضهای جغرافیایی پایینتر یافت میشوند، دارای خاک غنیتر و درختان متراکمتر هستند که اجازه میدهد نور کمی به کف جنگل برسد.

شاید دیده یا شنیده باشید که با استفاده از بقایای گیاهان، خاک گیاهی میسازند. ۴۰ سال قبل مساحت این جنگل ها بیش از ۳۰۰ هزار هکتار بود ولی اکنون به ۱۶۴ هزار هکتار رسیده که ۷۰ هزار هکتار آن ذخیره گاه است. بر اساس نشریه ی زیست بوم طبیعت، 70 درصد گیاهانی که توسط موسسه ی مرکز ملی آمریکا شناسیایی شده است و در درمان سرطان موثرند، تنها در جنگل های بارانی یافت میشوند. بر اساس نشریه ی زیست بوم طبیعت، تنها درباره ی گونه هایی از حیوانات که در جنگل بارانی زیست میکنند، در حقیقت، با اینکه جنگل های بارانی کمتر از 2 درصد از کل سطح زمین را پوشش میدهند، ولی این مکان شامل 50 درصد از گیاهان و حیوانات کره ی زمین هستند.

روستای دیگری که در نزدیکی جنگل ابر وجود دارد، روستای شیرینآباد است که تنها 7 کیلومتر با آن فاصله دارد و مسیر دسترسی به آن نیز از میان جنگل عبور میکند. تیم تحقیقاتی چک (کشور چک) در یادداشتی که در 21 فبریه ی 2018، در روزنامه ی فایتوتکسا منتشر کرد، نوشت: “تا آنجا که ما میدانیم، در مجموع، این تنها دومین کشف ما از این گونه هاست”. آبشار شرشر از دیگر آبشارهای معروف جنگل ابر است که تنها کوهنوردان حرفه ای به آن میرسند. میانگین دمای جنگل ابر در شش ماه ابتدایی سال به حدود ۲۰ درجهی سانتیگراد میرسد.

جنگل بارانی آمازون خود به تنهایی شامل حدود 10 درصد از مجموع گونه های شناخته شده در جهان است. ویا جنگل که میتواند به خوبی هوارا تصفیه کند نخواهد داشتیم. اما این قورباغه از آن بیگناههایی است که باید بیشتر به آن دقت کنید. فرانسیسکو در فیلم گشت و گذار در جنگل دقیقا همان پرنس قوی هیکل و شجاع است که باید دل شاهزاده را که لیلی است به دست بیاورد. کی بریم جنگل اَبر بهتره؟ ۴۳. ↑ احمد مدنی، جنبش جنگل و میرزا کوچکخان، ج۱، ص۶۳، چاپ محمدتقی میرابوالقاسمی، تهران۱۳۷۷ ش.

۱۲۵. ↑ ابراهیم فخرائی، سردار جنگل: میرزا کوچکخان، ج۱، ص۳۱۸ـ ۳۲۶، تهران۱۳۶۶ ش. فیلم گشت و گذار در جنگل «Jungle Cruise» محصول جدید کمپانی دیزنی است. عقاب ها دارای جنس هستند و 10 کیلو وزن دارند، عقاب های ماده ممکن است دو برابر عقاب های نر باشند. قورباغه شیشه ای روی درخت ها حرکت می کند و مستقیماً وارد آب می شوند. به همین دلیل این دما، دمای بحران یا نقطه بحران نامگذاری شده است، چرا که افزایش دما بیش از این مقدار باعث بروز توفان های سهمگین، خشکسالی، افزایش سطح آب ها، گرم شدن کره زمین و در نهایت بیماری و مرگ انسان و دیگر موجودات خواهد شد.

جنگل های بارانی از مکزیک از طریق آمازون جنوبی و سواحل اقیانوس اطلس برزیل خانه بیش از دوجین گونه میمون عنکبوتی است. دوربینهای حرفهای و دوربینهای تلفن همراه، میتواند تصاویر زیبایی از این جنگل ثبت کند. زیبایی درختان بلوط این جنگل چشم هر بینندهای را خیره میکند. این ییلاق پوشیده شده است از دشت های وسیع، درختان سبز و اگر در بهار به آن جا سفر کنید گلهای بسیار زیبایی را خواهید دید. طبیعت بکر، هوایی مه آلود، جادهای پیچدرپیچ و درختان درهم تنیدهای که شبیه به دالان شدهاند شما را به تماشای بهشتی دیدنی روی زمین دعوت میکنند.

ناگفته نماند، جنگلهای ارسباران با احتساب عرصه و حریمها بیش از 160 هزار هکتار وسعت دارد و در شمال استان آذربایجانشرقی قرار گرفته است و صرفنظر از جاذبههای شکارگاهی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به دلیل وجود گونههای گیاهی و جانوری کمیاب، چشماندازهای بکر، وسیع، شکنندگی و آسیبپذیری بالای خود در سالهای 1350 و 1352 شمسی ابتدا به عنوان منطقه ممنوعه و سپس منطقه حفاظت شده تحت حفاظت و نظارت اعلام شد. درروز شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ زلزله ای در ۱۷ کیلومتری اهر ده کیلومتری ورزقان اتفاق افتاد که موجب کشته شدن ۳۰۶ نفر و مجروح شدن بیش از ۵۰۰۰ نفر شد .

حضور این کارگردان در فیلم شاید کمی تعجب برانگیز باشد اما بعد از نمایش صحنههای اکشن و تعقیبگریزی که در اثر وجود دارد متوجه خواهید شد که انتخاب این کارگردان آن چنان بیدلیل نیز نبوده است. دیزنی در اثر جدید خود تلاش کرده است دنیای جادویی دیگری را برای مخاطبان خود راه اندازی کند. پس توصیه می کنیم اگر به پارک جنگلی النگدره سفر کردید، بازدید از رودخانه قلاشی که آن هم در اواسط جنگل قرار دارد را از دست ندهید. جنگل ابر به تنهایی جذابیتهای زیادی دارد که شما از دیدن آن سیر نمیشوید اما در کنار آن دیدنیهای شاهرود از بکرترین ها هستند که بازدید از آنها خالی از لطف نیست.

آثاری که صرفا آن هیجان دنیای جادویی برایشان مهم است و سپس داستان عاشقانهای که در انتهای فیلم صورت میگیرد. تمی پیرامون ماجراجویی تعدادی از کاشفان اسپانیایی است که به دنبال گلی جادویی هستند که میتواند هر بیماری را درمان کند. تم فیلم جنگل کروز یا همان گشت و گذار در جنگل جادویی و فانتزی است. در میان گونه های درختی که در جنگل های کارائیب یافت می شود ، شباهت زیادی با جنگل های بارانی آمریکای جنوبی و مرکزی وجود دارد و قسمت زیادی از گونه ها نیز با قاره مشترک است.

همچنین نباید شباهت ساختاری این منطقه را با جنگلهای شمالی کشور، که از نوع ساختار هیرکانی است، نادیده گرفت. این دره دارای نقاط مختلفی برای عکاسی است که هر لحظه میتواند شما را شگفتزده کند. اقامت شبانه در جنگل ابر شاهرود به همراه دوستان و خانواده میتواند یکی از لذتبخشترین سفرهای شبانه شما باشد؛ چرا که بسته به فصلی که در این جنگل میمانید، میتوانید انتظار آسمانی پرستاره، آسمانی ابری و حتی آسمانی بارانی را داشته باشید!

دیدگاهتان را بنویسید