جواب تمام فعالیت درس دوازدهم علوم ششم ؛ جنگل برای کیست؟

پس از پشت سر گذاشتن 9 کیلومتر از جاده لفور-شاهکلا، به کالیکلا میرسید و با تغییر مسیر از دل کالیکلا وارد مسیری خاکی و جنگلی میشوید که با تابلوی «به افراسی خوش آمدید» مواجه خواهید شد. از نظر ناپایداری توده های جنگلی در مقابل شرایط نامساعد طبیعی مثل بادهای شدید ، تود های 2-3 آشکوبه به مراتب بهتر و مقاوم تر از توده های یک آشکوبه هستند . از سهراه بابلکنار-لفور 11 کیلومتر که به سمت سد البرز پیش بروید، در انتهای روستای شارقلت و سمت راست جاده، مسیری قرار دارد که تابلوی روستای «مرزیدره» در کنار چند تابلوی دیگر را خواهید دید.

ما در گذشته دربرابر آنها جنگیدیم و دوباره این کار را خواهیم کرد. ما چگونه که پانصد هزار اسامی قرا و بلاد دیگران را نمیتوانیم تغییر بدهیم باید اعتقاد نمود که لغات را نیز نمیتوانیم. اینجا مسافران غیرمانزدرانی میتوانند مازندران را با جزییات بیشتری از فرهنگ منطقه لمس کنند. که دارایبیش از 50 تیره کوچک و بزرگ می باشد که هریک از این اقوام از نقاط مختلف شهرستان آمل و یا استان مازندران به این روستا نقل مکان نموده .

بناء قدیمی این حسینیه با همت اهالی در حدود 40 سال پیش با مصالح محلی احداث گردیده است ولی در سال 1386 با توجه به قدمت بالا ساختمان و نداشتن استحکام کافی و عدم گنجایش تخریب گردیده و در مکان آن حسینیه جدید با سبک معماری روز و به مساحت زیربناء 600 متر مربع در 4 طبقه در حال احداث می باشد . مثلا اینکه ارتفاع بعضی از جاهای جاده از سطح دریا دوهزار متر است و بعضی نقطههای دیگر، سه هزار متر.

گلشیری بیش از ده سال است که در دانشگاهها و موسسات مختلف، از جمله دانشکدهی هنرهای زیبایی دانشگاه تهران به تدریس داستان نویسی مشغول است. در غیر اینصورت موفق به اقامت یا استفاده از امکانات و خدمات مجموعه نخواهید شد. همه کلبههای این مجموعه با وجود قدیمی بودن به امکانات رفاهی مناسب مجهز هستند. اما پس از آن، بار دیگر میزان تخریب جنگلها افزایش پیدا کرد و در سال گذشته میلادی به بیشترین سطح خود در ۱۲ سال گذشته رسید. اگر هم روزهای تعطیل در یک ماه بیشتر باشد، تعداد تورهای یک روزه افزایش مییابد. یا اینکه در قالب تورهای گردشگری به این منطقه سفر کنید.

یکی از فعالیتهای اصلی این مجموعه بومگردی برپایی تورهای یک روزه است. واین دشتهای که خاک آن دست ناخورده است تحت زرع قراردهند. بیشتر خاک روستا از نوع رسی می باشد که حاصل آبرفت رودخانه گرمرود و هراز می باشد . انرژی نور خورشید ، خاک ، هوا از عوامل غیر زنده ای اکوسیستم و موجودات زنده مانند جانوران ، گیاهان قارچ ها باکتری ها از عوامل زنده ی اکوسیستم محصوب می گردند . 3. سازمان غیر دولتی پرو پرو (2012) جنگل گرمسیری اقیانوس آرام. وی درادامه اظهارداشت :ایران جزء کشورهای کمجنگل دنیا است زیرا کمتر از ۱۰ درصد مساحت کشور را جنگل تشکیل میدهد و یکی دیگر از برنامههای ما، خروج از فهرست کشورهای کمجنگل است.

وی اظهارداشت : در پی حفظ آداب و رسوم محلی و تقویت طبیعتگردی هستیم که نتایج آن از هم اکنون آشکار شده و از جمله در منطقهٔ بَلیران شهرستان آمل، حضور گردشگران خارجی به قدری زیاد شده که مشکل کمبود جا پیش آمده است. دومین مسجد روستا بوده که از نظر قدمت کمتر از مسجد پائین محله می باشد که با توجه به کگسترش روستا و افزایش جمعین این مسجد در بالا محل احداث گردید . با توجه به تبدیل بخش ورزقان به شهرستان ورزقان و استعداد این شهرستان در زمینه گردشگرى و توریستى تردد وسایط نقلیه در محور یاد شده به میزان قابل توجهى افزایش یافته است.

معاون امور جنگل سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور، یکی از راههای تأمین چوب مورد نیاز کشور را افزایش زراعت چوب ذکر کرد و گفت : جلب حمایت مردم ، جوامع محلی و رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی یکی از سیاستهای کلان این سازمان است. مساحت جنگل های آمازون ۵ میلیون و پانصد هزار کیلومتر مربع است که ۲ برابر مساحت کشور آرژانتین است که بخش عمده آن در حدود ۶۰ درصد در برزیل واقع شده است.جنگلهای حارهای آمازون یکی از شاهکارهای خلقت بوده و به علت وجود آبوهوایی گرم و رطوبت بسیار زیاد، وجب به وجب آن پوشیده از گیاهان و درختان انبوه است.

در این جنگل، ۸۵ نوع گونه گیاه مانند راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونههای کلاه میر حسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر به همراه گونههای گیاهی نادر مانند نارون، بارانک، سرخدار و مانند آنها وجود دارد و وجود گیاهان دارویی در آن باعث شده است که این جنگل به یکی از مهم ترین قطب های گیاهان دارویی در کشور تبدیل شود. به همین دلیل باید از آنها بیشتر از یک مار ترسید و با اینکه ما فکر میکنیم ممکن است آسیب کمی به ما برسانند، اما این طور نیست.

مهمانان این کلبهها اگر صبح به محل اقامت برسند با صبحانه محلی شامل چای آتشی، لبنیات محلی و نان پذیرایی میشوند. این کلبهها ساختاری کاملا بومی دارند و در آن با غذاهای بومی و محلی از مهمانان پذیرایی میشود. حسین بدریپور افزود: مجموع اعتبار پروژه ۱۱ میلیون و ۱۷۵ هزار و ۳۷۴ دلار بود که پنج میلیون و ۷۴۴ هزار و ۵۴۴ دلار سهم فائو و پنج میلیون و ۴۳۰ هزار و ۸۳۰ دلار آن سهم سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور بود. نوبخت ، پدیده گرد و غبار را از دیگر عوامل تهدید کننده جنگل ها در کشور معرفی کرد و افزود :هر هکتار جنگل سالانه ۶۸ تن گردوغبار جذب میکند که در نتیجه جنگلهای کشور در مجموع توان جذب ۹۷۶ میلیون تن گردوغبار را دارد.

روستای کمدره بر اساس لغت نامه دهخدا به نام گت کیمره مشهور بوده که محل اسکان طوایفی از مردمان شمال کشور بود که دارای دین زرتشت بوده و از اندام تنومند برخوردار بودند ، که بر اثر حادثه طبیعی زلزله از روستای کمدره به دل جنگل های جنوب روستا نقل مکان نمودند. یونسکو بیش از ۷۰۰۰۰ هکتار از اراضی منطقه ارسباران را به عنوان ذخایر زیست کره ثبت رسانده است. این روستا در جنوب شرقی شهر آمل و در بین روستاهای زوارک در شرق ، روستا ی بلیران و جنگل های البرز در جنوب ، روستای میله و پاشاکلا در شمال و روستای معلم کلا (نوآباد) در غرب محدود گشته است .

دریاچه ساهون؛ مکانی دنج و خلوت برای پناه بردن به دامن طبیعت و دور بودن از هیاهوی شهری است و در این میان آبگرم استراباکو که قدمتی تاریخی دارد و به متعلق به نوادگان استراباکو است از دیدنیهای آمل و جاذبههای طبیعی شهر آمل هستند. در مجموعه بومگردی اسپرز اکنون بیش از 60 نفر به طور مستقیم مشغول ارائه خدمات گردشگری محلی هستند. وی ادامه داد: به طور کلی همکاری فائو در چنین مواردی، کمک فنی است نه کمک مالی ولی در برخی پروژههای کوچک، کمک مالی هم میکند. استاندار آذربایجان شرقی در بیان چگونگی وقوع آتشسوزی در منطقه گفت: آتش ابتدا در مراتع و پوشش های گیاهی اتفاق افتاد که به علت تابستان گرم این مراتع خشک بودند و عامل اصلی حریق و سرایت ان همین موضوع بوده است که معمولاً در استانهای دیگر نیز مشاهده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید