جاهای دیدنی گالیکش

امامزاده آبگرمی: این امامزاده در اصل یک ساختمان سنگی تاریخی است که در کنار خود هوس مراد و اتاقهای زیبایی را جا داده است که دارای معماری سنتی هستند و برای اقامت مسافرانی که به این حمام ها می آمدند و مورد استفاده قرار می گرفته است. آب در حوضي طبيعي جمع مي شود و مورد استفاده قرار مي گيرد. کلیسا زور زور جزو جاهای دیدنی بینالمللی ماکو میباشد و اغلب گردشگران خارجی نام آن را در فهرست جاهای دیدنی خود قرار میدهند.

چشمه جوشک یکی از جاهای دیدنی شیراز است که در ۲۴ کیلومتری شمال این شهر قرار دارد. همان طور که پیشتر اشاره شد، این دره در ۹ کیلومتری شمال بخش فورگ واقع شده است. برخي از عالمان مسلمان بر اين عقيده هستند که(همانطور که گفتم) ظلمات در اين جا به تاريکي شب و يا روز اشاره نمي کند بلکه اين تاريکي اشاره به جهل و ناداني و نا آگاهي انسان از علم ميکند.منظور از ظلمات جهل ميباشد و منظور از آب حيات علم است که حضرت خضر(ع) دارا بود. حجت الاسلام محمد حسین اجرایی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در کرمانشاه با اشاره به مناسبت اول ذی القعده ولادت کریمه اهل بیت(ع) حضرت فاطمه معصومه(س) و آغاز دهه کرامت گفت: این بانوی گرانقدر کسی است که به ما وعده داده شده است که اگر کسی او را زیارت کند در حالی که حقش را بشناسد بهشت بر او واجب می شود.

با توجه به داده های ثبت شده از سال 1960 تا 1966، درجه حرارت در این منطقه به صورت متوسط 41 درجه ی سانتیگراد می باشد. در سال 2012 ، متخصصین امر این ادعا را نادرست تشخیص دادند و اظهار کردند در نظر نگرفتن فاکتورهای دیگر و بی تجربه بودن کسی که دما را ثبت می کرده موجب شده تا به غلط این منطقه گرم ترین نقطه ی جهان خوانده شود. متأسفانه با بروز خشکسالیهای پی در پی، میزان آب جاری در نهر اعظم کاهش پیدا کرده است. نهر به مادیهای مختلفی تقسیم میشد و بسیاری از باغهای اطراف شیراز را آبیاری مینمود.

متاسفانه در مسیر بازگشت یکی از نفرات مهمان دچار ناراحتی و گرفتگی در ناحیه زانو شدند که مدتی زمان صرف رسیدگی به وضع ایشان شد در نهایت کوله این دوست عزیز توسط دو نفر از همراهان به نوبت حمل شد و گروه از این زمان به دو دسته تقسیم شد گروه پیشتاز وقتی به روستا نزدیک شد صدای اذان از مسجد روستا به گوش می رسید. ماهواره هایی از سال 2003 تا 2009 دمای این منطقه را بررسی کردند و در نهایت مشخص شد این نقطه از زمین با داشتن دمای متوسط 70.7 درجه گرم ترین نقطه ی جهان است.

مرکز منطقه ی جافارا در 25 مایلی جنوب تریپولی تا چندی پیش گرم ترین نقطه ی جهان محسوب می شد. این منطقه گرم ترین نقطه ی دنیاست که مسکونی است. در این مطلب گرم ترین نقطه جهان و 5 نقطه از گرم ترین نقاط دنیا را به شما معرفی می کنیم. گرم ترین دمای ثبت شده از منطقه 53 درجه است که به آوریل 1967 مربوط می شود. عکسهای این مطلب سرکار خانم نسترن احمدزاده عزیز ثبت نمودهاند.

در سال 1922 درجه حرارت 58 درجه برای این منطقه ثبت شده بود. بسیاری از ساکنان شهر شیراز برای طبیعت گردی و پیک نیک چشمه جوشک را انتخاب میکنند. آب چشمه سرد و شور است و خواص درمانی و بیولوژیکی دارد؛ مردمی که با خواص آب چشمه گراوان آشنا هستند به منظور معالجه بیماریهای پوستی خود به این منطقه سفر میکنند. چشمه های حرارتی هایمانا، که در محله هایمانا آنکارا قرار دارند، یکی از مهم ترین منابع درمانی نه تنها در ترکیه، بلکه در سراسر جهان هستند. در این بخش برای گردشگرانی که قصد سفر به آبشار و چشمه زیبای اودبه دارند، آب و هوای شهر پارسیان آورده شده است.

طبیعت زیبای چشمه اودبه پارسیان مکان مناسبی برای برپایی کمپ میباشد. اگر به شهر شیراز سفر کردهاید و علاوه بر آثار تاریخی شهر و نقاط دیدنی دیگر میخواهید به طبیعت بروید، چشمه جوشک شیراز گزینه مناسبی است. دارای چشمه سارها و جنگلهای طبیعی و آثار تاریخی چشمانداز این نقطه پر مصفا میباشد. در گذشته از چشمه آب فراوانی میجوشید که نهر اعظم را پر آب میکرد. نهر اعظم باغهای قصر دشت، منصور آباد و قصر قمیشه را سیراب میکند. در گذشته این چشمه در روستای قصر قمشه بود که امروزه به شهرک تبدیل شده است.

امروزه شهرداری شیراز بسیاری از باغهای اطراف چشمه جوشک را خریداری کرده است تا از تخریب آنها جلوگیری کند. بعد که طرف مجتبی رو در این حال دید گفت که شوخی کرده و هممون منفجر شدیم از خنده. این چشمه همچون شریان حیات در کوهستان بوده و زندگی بسیاری از جانداران به آن بستگی دارد.یک برکه کوچک در نزدیکی چشمه به وجود آمده که جان پناه حیوانات و پرندگان بسیاری است. پرندگان مهاجر مانند لک لک، حواصیل، فلامینگو، مرغابی و …

انواع خورش مانند خورش کنگر و خورش بامیه و بلغور پلو و انواع آبگوشت محلی مانند آبگوشت کشک، آبگوشت بلغور و آبگوشت گندم نیز در این منطقه طبخ میشود. این عید بعد از برداشت محصولات کشاورزی برگزار میشود. گروه بعد از عکاسی و بحث و بررسی موضوع تابلوی اشتباه روی قله به خاطر سرمای شدید ساعت ۱۴به سمت پایین برگشت . اگر روش استفاده از نرم افزار گوگل مپ را نمیدانید، بر روی این لینک کلیک(لمس) کرده تا شما را در روش استفاده از این نرم افزار یاری رساند. لغت گزنا به معنی گزنه و یا همان گیاه وحشی بوده که بر روی آن خارهای ریز بسیاری دیده میشود و در صورت برخورد با پوست بدن سوزش شدیدی را به وجود میآورد.

مازندران و استراباد رابینو ص119 و ترجمهء همان کتاب ص159). افسانه نامآشنای ربابه جان از قدیمی ترین منظورمه ترانه ای عاشقانه مازندران است که نه تنها نقل زبان بسیاری از ترانه سرایان این مرز و بوم است ، بلکه این افسانه به موسیقی بی کلام استان نیز وارد شده است . طوایفی مثل گورکانلو ، حیدرلو و طایفه ای به نام موصالی که زبان مرکبی از ترکی و فارسی و کردی دارند نیز در این شهرستان زندگی می کنند. خرگاهی که از چوب و علف در صحرا سازند و پالیزبانان و مزارعان در آن نشینند و پالیز و زراعت خود را حفظ نمایند و صیادان نیز سازند و در آن نشسته بر صید کمین کنند و آن را کازه نیز گویند.

علاوه بر خشکسالی، ساخت و سازهایی که در نزدیکی چشمه جوشک شیراز انجام شده، از جاری شدن آب در شهرهای شیراز جلوگیری میکند. در عین حال که بسیاری از اشعار بر جای مانده در این سرگذشت ها را راویان در طول تاریخ ساخته و پرداخته اند. در محدوده ی اين شهرستان معادن متعددی وجود دارد كه مهم ترين آن ها عبارتند از: معدن سنگ آهک شيرامين، معدن سنگ تزيينی آذر شهر، معادن شن و ماسه و معدن سنگ آهک آذر شهر. قدیمی ها این رودخانه و آن قیر سیاه را خون اژدهایی می دانستند که در نبرد با اسفندیار رویین تن کشته شده و در این مسیر جاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید