جاهای دیدنی تبریز

رئیس جمهوری نیز در این سفر خواستار تشکیل کارگروه حقوقی و اقتصادی بین ۲ کشور ایران و عراق بویژه استان ایلام و استان های همجوار در عراق به منظور رفع مشکلات صادرکنندگان و تشکیل گروه ویژه ای برای فعال کردن واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل برای حل مشکلات تولیدگنندکان شد، همچنین آماده کردن زیرساخت های استان ایلام به منظور کریدور ریلی و آزادراه به عنوان وسیله ارتباطی کامل با کشور عراق در این استان و ایجاد زمینه برای صادرات، توجه به ظرفیت های استان از جمله کشت و توسعه گیاهان دارویی، جنگل ها، انبوه درختان بلوط و طبیعت بکر، تاسیس اردوگاه دانش آموزی، اولویت بندی برای احداث مسکن ایثارگران، تشکیل کارگروهی برای محرومیت زدایی از شهرستان تازه تاسیس هلیلان از دیگر موضوعاتی بود که مورد تاکید قرار گرفت.

مسوولان این استان نیز با سفر دولت سیزدهم گلایه ها، نگرانی هاو درخواست های خود را با دولتمردان درمیان گذاشتند و به مشکلاتی همچون کمبود آب، محقق نشدن مصوبه ۵۰۰ میلیارد تومانی سال های قبل برای طرحهای آبرسانی، گلایه از نداشتن ستاد احیای قنوات، مشکل کشاورزان در کشت و فروش محصول زرشک، نیازهای معادن استان به زیرساختهایی همچون راه و برق برای پیشرفت، عقبماندگی خراسان جنوبی در شاخصهای ملی، محروم ماندن این استان از سرمایه گذاری و فعالیت شرکت های بزرگ به دلیل باندبازی، راکد بودن ۵۰ درصد صنایع استان، فشارهای مالیاتی به واحدهای صنعتی نوپا و نیمه فعال، اعطای تسهیلات توسط بانک ها با کارمزد ۱۸ درصد و سود ۲۵ درصد، گرانی نهادههای دامی و به دنبال آن افزایش قیمت تولیدات دامی، اجرای درست اصل ۴۴ قانون تعاونی ها، رسیدگی به مشکلات پروژههای نیمه فعال، توسعه نهضت گلخانهای، توجه به فرآوری محصولات استراتژیک خراسان جنوبی از جمله زرشک، عناب و زعفران، نبود کارخانه شیر در خراسان جنوبی، اشاره کردند.

توجه ویژه به ایجاد فرصتهای جدید شغلی، واحدهای صنعتی نیمه فعال، تکمیل زنجیره تولید ویژه صنایع پتروشیمی، اهمیت توسعه صادرات و فعالیت های تجاری برای رونق معیشت مردم مرزنشین استان، ساماندهی واردات و صادرات، حذف مدیران پروازی از چرخه مدیریت استان خوزستان، اولویت اشتغال جوانان، بهره گیری از ظرفیت های خالی صنایع و واحدهای تولیدی و استعدادهای خوزستان در بخش کشاورزی، احیای کارخانجات و واحدهای تعطیل شده یا نیمه تعطیل ، برطرف کردن موانع پیش روی ۱۰۰ واحد تولیدی استان، فراهم کردن امکان ایجاد صنایع تبدیلی و قیمت گذاری خرما، مساله آب و مدیریت منابع آبی، استفاده از اتحادیه های مربوط به بخش کشاورزی به عنوان بازوان دولت، تکمیل طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری، ضرورت اجرای طرح های آب و فاضلاب، لایروبی رودخانههای خوزستان با استفاده از تجهیزات و کمک از دیگر استانهای همجوار و تهیه برنامه مدونی برای کوتاه کردن دست دلالان در زمینه محصولات کشاورزی، از دیگر مواردی بود که آیت الله رئیسی در سفر به استان خوزستان نسبت به پرداختن به آنها تاکید کرد و از وزرا خواست با جدیت کارها را دنبال کنند.

سیب درختی درجه سه (صنعتی) باغداران کهگیلویه و بویراحمدی که تا پیش از این با قیمت ناچیز پنج هزار ریال از سوی دلالان خریداری می شد حالا با نرخ تضمینی ۱۴ هزار و ۶۰۸ ریال به صورت تضمینی خریداری می شود تا بهره برداران استان انگیزه بیشتری در سنگر تولید داشته باشند. اما نزدیکتر که شد مرد را شناخت. آیتالله رییسی همچنین نسبت به رفع فوری کمبودهای درمانی و بیمارستانی اعم از افزایش تخت های بیمارستانی، تامین اکسیژن مورد نیاز مراکز درمانی و همچنین تامین نیازمندی های بخش مراقبت های ویژه دستوراتی هم به وزیر بهداشت صادر کرد و به وزیر کشور دستور داد برای استفاده بیش از پیش از ظرفیت مراکز درمانی نیروهای مسلح به منظور بستری بیماران کرونایی پیگیری های لازم را به عمل آورد.

از جمله مصوبات این سفر هم می توان به آغاز طرح توسعه میدان نفتی چنگوله تا ۶ ماه آینده، توسعه میدان تنگ بیجار، چنگوله، چشمه خشک در حوزه نفت و گاز، اولویت استخدام در شرکت های پیمانکاری و حوزه نفت و گاز استان با نیروی بومی، صدور مجوز ۵۰ هزار سرمایه گذاری برای شرکت پترو پالایش و آغاز عملیات ناحیه پایین دست دهلران، تکمیل ۱۸ طرح کشاورزی نیمه کاره این استان با اعتباری افزون بر ۹۲۰ میلیارد تومان تا پایان سال ۱۴۰۱، تکمیل ۹ پمپاژ کشاورزی نیمه کاره، استفاده از آب کرخه برای طرح شیلات با سرمایه گذاری دولت در این حوزه، تکمیل طرح آبرسانی به شهرستان ملکشاهی، تامین آب شرب شهر ایلام و همچنین تکمیل طرح آبرسانی به پایانه مرزی مهران، تکمیل ۲۹ طرح حوزه بهداشت و درمان تا پایان ۱۴۰۱ ، تکمیل ۱۰ مرکز بهداشتی با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام ( ره ) و تکمیل ۲۴ واحد مسکن و پایگاه تشخیصی با اعتباری افزون بر ۱۰ میلیارد تومان، اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل تونل کبیره کوه ایلام، ایجاد زیرساخت قطعه نخست، صالح آباد- ایلام – حمیل تا پایان سال ۱۴۰۱، اختصاص بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان برای رفع نقاط حادثه خیز استان تا پایان امسال و تامین ۱۶ هزار واحد مسکن روستایی بهزیستی و کمیته امداد، اختصاص بیش از ۵۰ میلیارد تومان برای تکمیل ۳۷ مدرسه نیمه کاره، تکمیل ۱۰ سالن ورزشی در شهرها، تکمیل استادیوم ۱۵ هزار نفری شهر ایلام و همچنین تکمیل سه استخر، اختصاص خط اعتباری ویژه، اختصاص ۲۱۰ میلیارد ریال برای حوزه عشایری، ایجاد ۱۵ زمین ورزشی چمن طبیعی، با اعتباری افزون بر ۲۰ میلیارد تومان، اختصاص ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به زوج های جوان، تامین جهیزیه تمامی زوج های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، گازکشی رایگان، اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای طرح عمرانی و روستایی و کمک به عشایر، اشاره کرد.

البته فاصله سه ساعته این چشمه تا اصفهان شاید شما را برای این سفر منصرف کند اما اگر از زیباییهای این چشمه بشنوید سختی این سفر سه ساعته را به جان میخرید تا از نزدیک شاهد زیبایی چشمه ناز ونک باشید. همین الان باروبندیل سفری کوتاه و یکروزه را جمع کنید و بروید به سوی بادابهای کمتر دیده و شنیده شده. در این سفر همچنین ضربالاجل ۲۰ روزه برای رسیدگی به مشکلات کارگران معدن زغالسنگ طبس تعیین و بر این مطلب که نظام پیمانکاری باید کاملا متحول و به هیچ عنوان نباید حقوق کارگران ضایع شود و کارگران نباید نگران بیمه، دستمزد و سختی کار خود باشند، تاکید شد و آیت الله رئیسی گفت: از همین الان به مدت ۲۰ روز حداکثر به پیمانکاران وقت میدهم که وضعیت زندگی کارگران را در اینجا متحول کنند و اگر این اقدام را در این مدت انجام ندهند، اقدام لازم را انجام میدهم.

پس از سفر آیت الله رئیسی به استان سیستان و بلوچستان، تاکنون دفتر اجرایی منطقه آزاد سیستان راه اندازی و حفر چاه های ژرف آغاز شده و ادامه دارد، برنامه کولبری در بازارچه های مرزی میرجاوه، ریمدان و پیشین فعال تر شده و روند ساخت راه آهن و انتقال گاز به شهرستان های استان تسریع شده است. به گزارش فارس، وزیر امور خارجه کشورمان در جریان سفر منطقهای خود، پس از دیدار با مقامات جمهوری خودمختار نخجوان از مرز ایران و نخجوان بازدید کرد. بازدید از محل احداث سد تنگ سرخ در شهرستان بویراحمد و انتقاد از تاخیر ۱۰ ساله در اجرای این پروژه، تامین حق و حقوق مردم و رفع معارضات محلی و اجتماعی و تذکر به مسوولان درباره اظهارات برخی از کارگران فعال در این پروژه درباره تأخیر در پرداخت حقوق و مزایا، از جمله برنامه های آیت الله رئیسی در سفر به این استان بود که بر اساس آخرین تصمیمات قرار شد با تخصیص اعتبار لازم برای ساخت این سد در بودجه سال ۱۴۰۱ و از محل هایی مانند ماده ۵۶ این سد تا پایان سال ۱۴۰۱ آبگیری شود.

سرمایه گذاری وزارت نفت ۲۶۰ میلیون یورو برای افزایش و نگهداشت تولید نفت در قالب سه طرح بزرگ در شهرستان گچساران، پیگیری مشکلات عشایر بویراحمد، تهیه برنامه عملیاتی و قابل ارزیابی برای توسعه شهرستان های کهگیلویه و بویراحمد از جمله لنده تا پایان سال، راه اندازی صنایع تبدیلی و اختصاص ۷۰۰میلیارد ریال برای تکمیل و بهره برداری ۲ سد خاکی کوهبرد شهرستان کهگیلویه و ایلی آباد بهمئی، از دیگر مواردی بود که در این سفر به آنها اشاره شد. به گفته رئیس جمهوری دیپلماسی فعال برای گرفتن حق آبه هیرمند، بهره گیری از ظرفیت منطقه سیستان برای ایجاد اشتغال، فعال کردن تولید و نیروگاههای بادی و تولید انرژی، شناسایی افراد کپرنشین در چابهار و حل مشکل آنها تا پایان امسال، فعال شدن بازارچههای مرزی برای افزایش صادرات و تامین معیشت مرزنشینان، تکمیل پروژههای نیمهتمام، تشویق به سرمایه گذاری در این منطقه و استفاده از نیروی جوان و نخبه، از جمله کارهایی است که پس از سفر سیستان و بلوچستان در اولویت رسیدگی قرار می گیرد.

وضوخانه در اولین ایوان ضلع غربی این حیاط قرار گرفته است که پس از عبور از این حیاط به شبستان اصلی مسجد می رسیم که دارای طول ۴۰/۹ در عرض ۲۰/۹ متر می باشد . مسجد چهار فرسخ دارای پلانی چهارضلعی به طول ۱۰/۱۸ و عرض ۶۰/۱۰ و ارتفاع ۱۰/۴ متر و مساحت ۱۷۵ متر مربع می باشد که کشیدگی این بنا در جهت شمالی – جنوبی است این مسجد دارای فضاهای ورودی ، صحن حیاط ، ایوان های نیمه مسقف وضوخانه و شبستان می باشد .

1- وجود کوه ساوالان در بالا و جنوب خیاو منبع و منشاء بی بدیل پینارها و رودخانه های خروشان شیبدار می باشد. فعال شدن بازارچه های مرزی در این استان از دیگر مواردی بود که در این سفر بر آن تاکید شد و رئیس جمهوری اعلام کرد که باید تمامی بازارچههای استان فعال شوند و بخشهای مختلف هم با تشکیل دفتر و نمایندگی بر صادرات و واردات نظارت داشته باشند. بازدید از بیمارستان ویژه کرونای رازی اهواز، پیگیری تبدیل وضعیت و دریافت مطالبات پرستاران و کادر درمان خوزستان، سفر به منطقه محروم مرزی جفیر در شهرستان هویزه در غرب خوزستان و افتتاح طرح آبرسانی به ۲ روستای جفیر یک و ۲ و دیدار و گفت و گو با برخی از اهالی این منطقه مرزی، بازدید از وضعیت تالاب هورالعظیم و رودخانههای کرخه نور و نیسان، بازدید از یک کارگاه جمع آوری فاضلاب در اهواز، بازدید از منطقه رُفیّع در شهرستان هویزه، تالاب هورالعظیم، تاسیسات نفتی مستقر در تالاب، و وضعیت آب رودخانههای کرخه نور و رودخانه نیسان با یک فروند بالگرد و جویا شدن از مشکلات و کمبودهای منطقه جفیر از توابع شهرستان هویزه، شرکت در نشست با سران عشایر استان خوزستان از جمله برنامه های آیت الله رئیسی در سفر به خوزستان بود.

این تالاب یک پدیده منحصر بفرد در شرق کشور است. این آبگرم در داخل حیاط قهوه خانه ممتاز واقع شده است. این بنا در داخل بافت تاریخی نهبندان واقع شده است. مسجد تاریخی طارق در روستای طارق در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری شمال نهبندان قرار دارد آنچه از بنای این مسجد بجای مانده ، شامل یک شبستان ستوندار با شش ستون مربع شکل قطور می باشد . تفرش در شمال شهرستان اراک و فراهان دردشت کاملاُ مسطح قرار گرفته و قدمتی دیرینه دارد.

از یاسوج با طی مسیر ۳۵ کیلومتری به سمت شمال غرب، به سیسخت میرسید، شهری که مرکز شهرستان دنا است و جاذبههای تفریحی و طبیعی زیبایی را در خود جای داده است. آیت الله رئیسی در سفر به استان سیستان و بلوچستان نسبت به ایجاد ساز و کار رونق تولید و به حرکت درآوردن آن، پیگیری ویژه عمران و آبادانی و رسیدگی به مشکلات صیادان سواحل مکُران، ساماندهی وضع کپرنشینی در چابهار دستورات لازم را صادر کرد.

آیت الله رئیسی و دیگر اعضای هیات دولت در سفر به استان ها همواره اعلام کرده اند که هدف اصلی از این سفرها آشنا شدن با مسائل و مشکلات مردم، مدیرانِ مناطق و به ویژه شناخت ظرفیتهای اقتصادی است تا بتوان بر اساس اطلاعات و آمارهای دقیق در هر منطقه برای ایجاد اشتغال، رونق تولید، رفع مشکلات مردم و کمک به فقرا و محرومان گام های موثری برداشت. همچنین استفاده از ظرفیت معدن برای رونق اقتصادی، اصلاح جادههای مواصلاتی و مسایل ریلی، تحول در نظام پیمانکاری و رفع نگرانی کارگران به لحاظ بیمه، دستمزد و حق سختی کار، حمایت از فعالیت پژوهشکده ها در رابطه با محصولات استراتژیک کشاورزی، جذب سرمایهگذاران داخلی و خارجی، تسریع در انتقال آب از دریای عمان به خراسان جنوبی زودتر از موعد تعیین شده و قبل از سال ۱۴۰۴، راه اندازی ستاد احیای قنوات، کشف استعدادها و کادرسازی برای آینده کشور با بهره گیری از ظرفیت و توانمندی های منطقه، توسط آیت الله رئیسی مورد تاکید قرار گرفت و از وزرا و مسوولان استانی خواست در عملی کردن هر یک از این موارد با جدیت پیگیر باشند.

رسیدگی به چالشهای مناطق محروم چون بیکاری، اشتغال، ازدواج و مسکن جوانان، آب و خاک، فاضلاب، مهار و هدایت آبهای سطحی و ریزگردها از جمله وعدههای آیت الله سید ابراهیم رییسی در استان خوزستان در سفر به این استان بود که در این رابطه هیات دولت در اولین گام برای پیگیری مسائل مردم این منطقه اقدام به تعیین استاندار ویژه کرد تا وی علاوه بر اختیار حضور در جلسات دولتی و ارتباط مستقیم با کابینه دولت، از امکانات ویژه ای برای اهداف توسعه و پیشرفت خوزستان استفاده کند. اما چند روزی از سفر دولت سیزدهم به استان سیستان و بلوچستان نگذشته بود که یکی از قول ها عملی شد و وعده بازگشایی مرزهای سیستان تحقق پیدا کرد تا مرزهای این منطقه با گذشت ۱۶ سال ضمن توافق دوجانبه با مقامات محلی کشور افغانستان باز شده و شرایط اقتصادی ساکنانش را متحول کند.

در شمالیترین بخش آذربایجان غربی، یکی از زیباترین جاذبههای طبیعی این استان نهفته است که بهغیر از افراد محلی، کمتر کسی آن را میشناسند. دیدن گودال زمان شاید تلخترین بخش بازدید از باداب سورت باشد اما میتوان آن را به عنوان زنگ هشداری دانست که به ما میگوید باید تلاش کنیم تا امانتدار خوبی برای این گنجهای طبیعی باشیم و آنها را سالم و پرآب به دست نسلهای بعدی بسپاریم. بهره برداری از ان جی ال و پتروشیمی دهلران در موعد مقرر، تسریع در پروژه های کشاورزی و نفت و گاز دهلران، تکمیل آزادراه پل زال به چیلات و جاده چمسرخ در دو بخش زرین اباد و سراب میمه، اتصال دهلران از سمت خوزستان به شبکه ریلی و تکمیل پروژه چهار بانده کردن دهلران به خوزستان، ساماندهی چشمه های آبگرم، بازسازی بخش های موسیان، دشت عباس، مرکزی و شهرهای پهله و میمه، تکمیل سد میمه در آبیاری ۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی بخش مرکزی و جلوگیری از سیلاب، راه اندازی دانشکده پزشکی و پیراپزشکی در دهلران، از خواسته های مردم و مسوولان این استان از دولت سیزدهم بود.

دیدگاهتان را بنویسید