جاهای دیدنی ایران که حتما باید دیده باشید [راهنمای جامع سفر به کل ایران]

وجود بیش از 1500 اثر تاریخی بصورت محوطه ها، تپه ها، پل ها، بناها و قلعه ها در جای جای استان از جمله محوطه تاریخی پیرازمیان در مشگین شهر ، گیلوان در شاهرود خلخال، تپه تاریخی نادر اصلاندوز و آناهیتا در سرعین ، پل پردیس در شهرستان كوثر و هفت چشمه در اردبیل ، بقاع شیخ صفی الدین اردبیلی و شیخ جبرائیل و مجموعه بزرگ بازار تاریخی اردبیل و قلعه های اولتان در پارس آباد ، قهقهه در مشگین شهر و قیزقلعه در بیله سوار موید این امر است.

بخشی از چشمه طاق و پایههای پل باقیمانده است. البته در دهههای گذشته آب چشمها بسیار زیاد بوده است اما به مرور زمان کمی میزان آن کم شده و آب روان فقط در بخشی از آن جاری است و در سایر قسمتها آب مانند چشمه در حوضچهها وجود دارد. اما بعدها متوجه شدن که پدیده ای فیزیکی به اسم «تشدید» یا «اثر دوپلر» باعث این اتفاق است و چون این دو مناره شبیه هم و بسیار سبک هستن، تکان خوردن یکی روی دیگری اثر می گذاره. این مسجد از لحاظ این که معماری خاص و طاق دو قوسی فضای معنوی خاصی پدید آورده و زیبایی خاصی به این مسجد بخشیده است.

البته هم اکنون در خود روستای اروست امکانات اقامتی با بالاترین کیفیت و نازل ترین قیمت وجود دارد که گردشگران عزیز می توانند از طریق قسمت رزرو آنلاین سایت اروست اقدام به رزرو محل اقامت کنند. آب این دریاچه از طریق نزولات آسمانی تأمین میگردد و هیچ رودخانهای به سمت آن جریان ندارد. از دیگر جاذبه های گردشگری در بخش چهاردانگه، دریاچه میانشه (چورت) میباشد. اکسیر حیات: در این بخش حدود ۱۱ چشمه وجود دارد که متاسفانه در حال حاضر فقط شش چشمه جوشان هستند و پنج چشمه دیگر آب زیادی ندارند.

اگر قصد دارید برای سفر با دوستان خود به این منطقه بروید بهتر است برای اقامت از ویلاهای روستایی دربستی که در منطقه به صورت فراوان یافت میشود استفاده کنید. اگر هم از سمت استان مازندران وارد شوید، باید ابتدا به شهر ساری بروید، سپس از آنجا به کیاسر و بعد از آن به سه راه تلمادره برسید و بعد از آن میتوانید وارد روستای اورست شوید. جهت دسترسی به این چشمهها، باید راه تلمادره را به سمت روستای اروست پیش بگیرید.

همچنین به خاطر داشته باشید، اگر به این منطقه سفر کردید پیشنهاد میکنیم که شب را در خانه نمانید و برای تماشای یکی از استثناییترین مناظر زیبای که تاکنون دیدهاید به کنار این چشمها رفته و با دیدن تصاویری از تلفیق آسمان پرستاره و چشمهای پر آب لذت ببرید. اگر قصد سفر به این مکان را دارید، بهترین زمان اواخر بهار و اوایل تابستان ( اردیبهشت ماه ) است. اگر برای یک شب قصد اقامت در این منطقه را دارید، میتوانید از حسینیه روستای اروست به طور رایگان استفاده کنید. اگر قصد سفر به ماکو را دارید، این نوشته را از دست ندهید.

اگر به حوضچهها آسیبی وارد شود، آب حوضچهها خالی شود. باداب به معنای آب گازدار و سورت به معنای شدت اثر است. چشمههای باداب سورت (Badab surt) که در زبان محلی به آن بادو یا اروست وائو نیز گفته میشود به معنای شدت اثر آب گازدار است. زبان آنها لُری است. باداب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدت اثر است و در زبان محلی به آن اروست وائو یا بادو می گویند. آب چشمه علی که در گویش محلی شاه عبدالعظیم به آن چشملی میگویند، از زیر سنگها بیرون میآید و روی زمین به سمت جنوب جاری میشود.

در کل مفهوم نام آنرا میتوان به اینگونه توصیف کرد: آب گازداری که شدت اثر آن بالاست. بچینید. در محدوده این پارک ، چند رودخانه زیبا به نام رودخانه لنگر و رودخانه سفیدرود وجود دارد که تماشای آن نیز خالی از لطف نیست. این اثر زیبا و خارقالعاده مساحتی نزدیک به سه هکتار دارد، از سمت شمال به ارتفاعات و تپههایی پوشیده از جنگل میرسد که از درختانی سوزنی برگ ختم میشود، از سمت جنوب به درهای پایین دست مشرف هستند و از سمت شرق در کنار ارتفاعات پوشیده از درختچهها گیاهان بوتهای است. البته به دلیل اینکه املاح در حوضچههای بالادست باداب سورت ته نشین میشوند، حوضچههای پایین دست باداب سورت بسیار شفاف تر هستند.

دکتر همتی استاندار هرمزگان در بازدید از پروژه اجرای خط انتقال آب و شبکه اصلی آبیاری اراضی روستای سغ از توابع بندرعباس بر تسریع در اجرای این پروژه تاکید کرد. خط دوم تله کابین صفه هم با طول 650 متر از گردنه باد شروع میشود و به قله شاهدژ میرود. گفتنی است که چشمه های هفت رنگ باداب سورت دارای خواص درمانی بسیار متعددی است و همانطور که اشاره کردیم، به دلیل تفاوت جنس آب چشمههایی که از دل خاک میجوشند، هر یک از حوضچهها حتی خواص درمانی منحصر به فردی نیز دارند. این چشمه شامل دو چشمه کلی با رنگ، بو و مزههای مختلف است که چشمه پر آب آن دارای استخری با عمق زیاد و قطری ۱۵ متری است و در تابستان جهت آبتنی استفاده میشود.

این مجموعه تولیدی مجهز به امکانات مناسب مانند دو استخر شنا ، حوضچه ، سونا ، جکوزی و سیستم های گرمایشی است. آب این چشمهها تا حدودی ترش مزه و نارنجی رنگ است که مانند نوشابههای گازدار بصورت دائمی و نشتی از دل زمین میجوشند. طبیعت منحصر به فرد اطراف چشمه و آبشار باعث شده تا این منطقه در طی قرن ها مورد توجه گردشگران باشد، به طوری که در دوره صفوی و قاجار این محل جزئی از شکارگاه سلطنتی بوده است. بیکارى، عدم دسترسى به امکانات تحصیلى بیشتر، کمبودامکانات بهداشتى، عدم سرمایه گذارى مناسب از سوى دولت وبخش خصوصى و فقدان امکانات مناسب براى کشاورزى، عمده دلایل مهاجرت مردم منطقه به شهرهاى بزرگتر مى باشد که باعث شده است استعدادهاى بالقوه این شهرستان شکوفا نگشته ودر طول سالیان گذشته بر محرومیت آن افزوده گردد.

اگر از تهران حرکت میکنید از دو سمت استان مازندران و سمنان میتوانید به این منطقه برسید. البته این چشمه ها بسیار جوان هستند و اگر از چشمه های باداب سورت اروست، پیاده چند صد متر به سمت شمال بروید در ارتفاعات به باداب سورت قدیمی می رسید که به گودال زمان معروف است، گرچه این چشمه صدها سال است که خشک شده است. از آن جایی که قلعه ارژنگ قلعه به نامهای قلادوش و دل جنگ نیز معروف بوده است، میتوان متوجه شد که در گذشته این قلعه از قلعههای ارزشمند اسماعیلیان محسوب میشده است. با وجودیکه دلایلی وجود دارد که نام ترکمن موجودیت خود را در ادوار خیلیقدیمی نشان داده است، گسترش اسلام در بین اوغوزها نیز در ایضاح نام ترکمنکافی به نظر نمیرسند.

اردیبهشت ماه بهترین زمان بازدید از چشمه های باداب سورت است و از نظر ساعت بازدید هم محدودیتی وجود ندارد اما بهتر است غروب یا طلوع باداب سورت را ببینید، چرا که منظره ای به این زیبایی را کمتر خواهید دید. زمان مناسب برای استفاده از این چشمه آبان، آذر و اواخر زمستان تا اردیبهشت ماه است اما با توجه به سرد نشدن هوا در زمستان امسال، هنوز هم می توانید از این چشمه بهره ببرید. از ابتدای مسیر جاده خاکی تا بالای کوه دو ایستگاه وجود دارد که هم میتوانید از ایستگاه اول با 7000 تومان به ازای هر نفر برای رفت و برگشت به بالای تپه ها بروید و به چشمه ها برسید و هم میتوانید با ماشین شخصی تا ایستگاه دوم بروید و از آنجا پیاده از مسیر انحرافی تپه ها به بالای آن برسید.

برای رسیدن به روستای اروست از تهران میتوانید از جادههای استان سمنان یا مازندران استفاده کنید. این دو چشمه که در منطقهای در روستای اروست قرار دارند وسعت چندان زیادی ندارند و نسبت به چشمههای دیگر خواص درمانی بسیار زیادی دارند. شاید قبل از او نیز دیگر پزشکان به این تاثیرات درمانی گوگرد پی برده بودند اما این ” هانمان ” بود که توانست گوگرد را تخلیص کرده و آن را به صورت خوراکی در درمان بیماری های خاص بهکار برد. مزه آب این چشمها باهم متفاوت است اما بیشتر آنها شور مزه هستند و قابل خوردن نیستند، همچنین شوری آب باعث شده تا آب آن در فصل زمستان یخ نزند.

این اثر طبیعی بینظیر در سال 1387 به عنوان یکی از آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده است تا بتوان محافظتهای ویژه از آن انجام شود و آن را به عنوان یکی از هدفهای گردشگری به شهر ساری مطرح کنند. این پدیده طبیعی در کشور نیوزیلند سال هاست که از بین رفته و فقط در کتابهای تاریخی تصاویری از آن موجود است. در میان جاذبه های گردشگری طالقان، آرامگاه ها و بناهای زیارتی مختلفی مشاهده می شود اما آستان مقدس امامزاده قاضی میر سعید یکی از معروف ترین امامزاده های طالقان و شهرستان ساوجبلاغ است که از ارزش و احترام بالایی برخوردار بوده و پیشنهاد میکنیم حتماً در طول بازدید از مکان های دیدنی طالقان، نگاهی به این بنای تاریخی بیاندازید.

البته باداب سورت به چشمه های رنگین کمانی معروف و پالموک کاله فاقد این زیباییست. خیال انگیزترین لحظه به هنگام طلوع و غروب خورشید است. انعکاس نور خورشید به خصوص در هنگام غروب، منظرهای شگفت انگیز خلق میکند. لرهای کامفیروز از قبیله خاصی تشکیل نشدهاند بلکه از تیرههای متعددی از ایلات ممسنی، کهگیلویه و برخی از بومیان میباشند که در دهات زیر پرکندهاند: آب ماهی، الله مراد خانی، بادمک، بکیان، بلوط و بیع، بیلو، پالنگری کهنه، پلنگی، پیرسوزعلی، چفا، چم خیار، چم ریز، چم سهراب خانی، چم کنکری، حاجی آباد خرم مکان، خواجهای، درد کرک، ده دمچه ساران پایین، سربست برمپور، شول بزرگ، شول بزی، شیرمحمدی، عباس آباد، علی آباد پایین، علی آباد بالا، کته کون، کودین، گرمه و چم محمدعلی، گل گل، لیرومنجان، مشهد، منصورآباد، منگان و مهجن آباد.

براساس پژوهشهای باستان شناسی که گزارش آن توسط دکتر مهرداد ملکزاده از باستان شناسهای مطرح ایران منتشر شده قبیله پریکانیها در دره طالقان استقرار یافتند و روستای آنها با نام باریکانو که به باریکان تغییر نام یافته است در همین دیار قرار داشت. این کوه در دوران باستان در مسیر راه ابریشم بوده و به همین سبب مورد توجه پادشاهان و بازرگانان زیادی قرار میگرفته است. این جاذبه طبیعی یکی از منابع بی نظیر بر روی کره زمین است پس وظیفه ماست که در نگهداری آن کوشا باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید