جاهای دیدنی ایران که حتما باید دیده باشید [راهنمای جامع سفر به کل ایران]

این برنامه بسیار حساب شده است و با طوق بندی از شب هفتم آغاز می شود. در گیلان، به خصوص در مناطق روستایی به دلیل مشارکت و همپایی زنان و مردان در امور معیشتی، ارتباط و آشنایی های اولیه از برخوردهای ساده و روزمره اهالی آغاز می شود. خانههای روستایی از نظر معماری بسیار جالب هستند چرا كه در میان صخرههای دوكشكل قرار گرفتهاند. با توجه به گسترش فعالیت هایی که در بطن زندگی روستایی جریان دارد مثل آیش، وجین و درو و …

در این مقاله به معرفی بهترین منطقه چمستان و به بیان دیگر جاهای دیدنی چمستان و اطراف آن پرداختهایم، پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید. این شهر که دربرگیرنده آرامگاه فرمانده و شاهنشاه بزرگ، کوروش کبیر است، یکی از بهترین مکانها و جاهای دیدنی مسیر یزد به شیراز است که نباید آن را نادیده گرفت. اعتقاد بر این است که بیش از سه بار نباید فال گرفت چون حافظ ناراحت می شود و حرف های خوش نمی زند.

در کنار دریاچه الیمالات امکانات رفاهی متعددی وجود دارد تا مسافران بتوانند تجربه گذراندن یک روز خوش را در کنار این دریاچه سپری کنند. استان مرکزی به دلیل قرارگیری در مرکز کشور و مجاورت با حکومتهای بزرگ قبل از اسلام از اهمیت خاصی برخودار بوده و به همین دلیل شهرهایی که در منطقه وجود دارند از لحاظ تاریخی اهمیت پیدا کردهاند. استان گیلان یکی از غنی ترین گنجینه های فرهنگ موسیقی را داراست. دکتر امیراشرف آریانپور در کتاب گیلان می نویسد: این گنجینه غنی فرهنگ موسیقی، بر خلاف بسیاری از مناطق ایران از وحدت سبک برخوردار نیست. در 4 کیلومتری شمال شرقی آثار بیشاپور، غار بزرگی قرار دارد که یکی از آثار دیدنی تاریخ ایران باستان در آن جاست.

به دلیل فضای سیاسی خاص حاکم بر داستان که اشاره به فساد حکومت و تضاد طبقاتی شدید بین افراد جامعه دارد، این کتاب برای سالها در لیست کتابهای ممنوع الچاپ قرار داشت. یکی از خاصترین شهرهای شمالی ایران منطقه چمستان است که به دلیل طبیعت بکر و زیبایی که دارد، گردشگران بسیاری را به خود جذب میکند. دریاچه الیمالات از دریاچههای طبیعی جنگلهای هیرکانی است که به دلیل زیبایی مناظر گردشگران بسیاری را به خود جذب میکند.

دریاچه الیمالات در وسط جنگل واقع شده و برای رسیدن به آن باید از ۹ کیلومتری جاده اصلی نور به چمستان خارج شوید و پس از گذشت ۳ کیلومتر خود را به این دریاچه برسانید. در تابستان بسیاری از مردم برای استفاده از آب و لجن دریاچه به این بنادر روی می آورند. در این روستا یک قطعه سنگ بزرگ وجود دارد که در اثر متغیرهای جوی به شکل یک فیل نشسته بر زمین به نظر میرسد و بسیاری پس از استفاده از آب گرم لاویج به سمت بازدید از این فیل سنگی میروند.

قدمت این برج به زمان حکومت سلجوقیان میرسد و داستانهای زیادی درباره دلایل ساخت آن وجود دارد. این حمام در شهر طالقان واقع شده و دارای سنگ نبشتهای است که تاریخ ساخت آن را ۱۲۶۱ هجری قمری ذکر کرده است. شهرستان شازند: امامزادگان سهل بن علی، طالب بن علی، جعفربن علی، فضل بن جعفر آستانه علوی، منطقه تفریحی دوخواهران، باغهای عروسانه آستانه، کوه قروقدر آستانه، حمام حاج ربیع آستانه، کوه و غار شاه کیخسرو (محل غایب شدن شاه کیخسرو پادشاه اسطورهای کیانی)، کوه شهباز (بلندترین قلهٔ استان مرکزی)، کوه لجور و پل دوآب، چشمه عباسآباد شازند، چشمه بلاغ حک، سراب عمارت، سراب سورانه، سراب اسکان، تپهٔ تاریخی قلندرون (تنها قلعهٔ شناخته شدهٔ هخامنشی در زاگرس مرکزی)، تپهٔ تاریخی سرسختی، جنگل حفاظت شدهٔ بلوط سرسختی، چشمه و عمارت تاریخی پنجعلی، کلیسای کلاوه، تالاب کوکبیه، سد کمال صالح، سد هندودر و …

رییسجمهوری در دهمین سفر استانی ۲۷ آبانماه ۱۴۰۰ نیز به زنجان رفت که حاصل این سفر با حضور میدانی و دیدارهای مردمی آیت الله رئیسی همراه بود و مصوباتی داشت تا با همت مسوولان و مردم توسعه در این استان شتاب گیرد. جدا از آنچه ذكر گردید باید توجه داشت كه شیب تند زمین و توپوگرافی خاص آن، جاری بودن جریان آب از منتهیالیه شمالی به سمت جنوب سایت و حركت مداوم آب در جهات مختلف و همچنین استفاده از سیستم آبیاری غرقابی و بارانی در مجموعه زمینه را برای رشد و توسعه انواع آفات و بیماری های مناسب ساختهاست.

این چشمه آب گرم برای بیماریهایی چون بیماریهای پوستی، استخوانها و درد مفاصل بسیار مناسب است و افراد بسیاری برای درمان این بیماریها به روستا سفر میکنند. در این روستا چشمه آب گرمی وجود دارد که بسیاری برای استفاده از آب درمانی آن به روستای لاویج سفر میکنند و این چشمه آب گرم را بهترین منطقه چمستان میدانند. آقای قاسمی در رو برامون باز کرد و ما وارد یه سالن بزرگ شدیم که در اون تعدادی اتاق که درهاشون قفل بود وجود داشت و توی خود سالن هم مبلمان و میز ناهارخوری و تلویزیون lcd بود. به گفته “رابینو” تمام ساکنان ماسوله روز دهم محرم به مسکن و کار خود باز می گردند.

مردم ماسوله مثل شیعیان گیلان و تالش مراسم مذهبی را به جای می آورند و این مراسم قدمتی دیرینه دارد. مبلغ مذهبی پروتستان در آمریکا. فتح زنجان به وسيله اعراب در زمان خلافت عثمان و توسط سردار عرب – براءبن عازب- صورت گرفت. ايرانيان سفر و مسافر را دوست دارند، گونههاي مسافرت در داخل كشور، با انگيزههاي متفاوت صورت ميگيرد. اگر مدتهاست هوای مسافرت جنوب در سر دارید، چابهار میتواند یکی از بهترین مقصدها برای یک سفر پاییزی باشد. صنایع ظریف حصیربافی، در میان گردشگرانی که به این منطقه از مشهد سفر میکنند، جایگاه ویژهای دارد.

شما میتوانید سفر به این منطقه را برای یک روز یا کمتر برنامه ریزی کنید و همچنین توصیه میکنیم لباس اضافه یا حوله در صورت خیس شدن در آب به همراه داشته باشید. دبی آن در حدود ‪ ۵‬ لیتر در ثانیه و دارای جریانی دایمی و متغیر با فصول و به صورت جوشان در سطح زمین است. آستارا از لحاظ اقتصادی، در استان و کشور نقش تعیینکنندهای را داراست، به طوریکه سومین مرز فعال کشور در زمینه صادرات و واردات رتبه نخست صادرات و بزرگترین گمرک زمینی شمال کشور، از امنترین و پرترددترین مرزهای زمینی کشور، دومین منبع درآمد استان گیلان ، و دارای بیشترین سهم ارزشی صادرات چمدانی در کشور میباشد.

استانهای سمنان، یزد و اصفهان نیز همسایگان غربی این استان هستند. از روزگاران قدیم دو قنات زارچ و رحیم آباد در زیر این بنای زیبا جریان داشتند. مراسم خواستگاری و تعیین مهریه و شیربها از موارد مطرح برای دو خانواده است. رابینو که در اوایل قرن بیستم در گیلان به سر می برد، خود شاهد این مراسم بود. در دامنههاي جنوبي آن نيز ويرانه بناهاي منسوب به دوره اشكانيان به جا مانده كه در زمان خود بسيار باشكوه بوده است. به منظور فراهم کردن امکان استفاده از چشمه هم برای خانم ها و هم آقایان، زمان استفاده از چشمه به سانس های یک ساعته ای تقسیم شده، که به صورت متناوب و گردشی میان خانم ها و آقایان تقسیم شده است.

معمولاً سعی بر این بود که تعداد ختنه شوندگان در یک روز فرد باشد، در غیر این صورت خروسی را نیز سر می بریدند. وسایل ختنه کردن یک نی به طول ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر، تیغ سلمانی و پنبه یا پارچه سوخته شده بود که برای ضد عفونی کردن و بند آوردن خون از آن استفاده می شد. طول جغرافیایی آن 80 کیلومتر و عرض جغرافیایی آن 15 کیلومتر است. گاه جشن تا هفت روز طول می کشد.

در این میهمانی از مهمانان با پلو و خورشت و شیرینی و آجیل پذیرایی می شد و پس از آن مراسم جشن و پایکوبی برگزار می شد تا بچه از این عمل ترسناک دلداری یابد. اکثر مردم این روستا به باغداری، زراعت و دامپروری و کارگری مشغول هستند، اندک شمار به پرورش ماهی و صنایع دستی نیز اشتغال دارند. این روستا در دهستان قراولان و در فاصله 3 کیلومتری مرکز این دهستان یعنی روستای آق قمیش قرار داشته و بر اساس سرشماری سال 1385 جمعیت آن 691 نفر (193خانوار ) بوده است . در پشت ساختمان اصلی یعنی در طرف مغرب باغ عمارت و محوطه اندرون قرار دارد.

وی می نویسد که هنگام ازدواج، داماد نقل و سکه بر سر عروس می پاشد، بعد نارنج یا پرتقالی به طرف او می اندازد. در روزهای بعد تا روزدهم برنامه ها و عزاداری ادامه می یابد و در شب یازدهم مراسم شام غریبان انجام می شود. حال اينكه آيا چيزي بنام روح در اين بدن هست يا نه يا اينكه بعد از مردن چيزي از بدن خارج ميشود يا نه، امريست كه تا كنون به هيچ وجه تأييد علمي نشده است. برای رسیدن به لاویج در مسیر چمستان ۵ کیلومتر بروید و سپس در جادهای فرعی به سمت چپ بپیچید تا به روستای لاویج برسید.

حنابندان؛ پیش از فرار رسیدن عروسی مراسمی به نام “حنابندان” در شهرها بر پا می شد. در شهرها معمولاً ازدواج با پا درمیانی خانواده و معرفی چند دختر به پسر مورد نظر صورت می پذیرفت. آهنگ های گیلان به ویژه در سیاهکل و دیلمان از طبیعت الهام گرفته اند و غالباً به صورت بکر و دست نخورده باقی مانده اند. این شناخت بعدها به انتخاب و سپس در صورت پذیرش خانواده ها به تهیه مقدمات ازدواج منجر می شود. گیشه بری؛ گیشه بری از دیگر مراسم مربوط به ازدواج است.

دیدگاهتان را بنویسید