جاهای دیدنی اطراف مشهد

منتها این کلمه با اینکه با اشکال « اوقوس » و یا « اوکس » ریشه تخاری دارد، با این حال در زبان ترکی به شکل اوکوز تا زمان حاضر حفظ شده و مورد استفاده قرار میگیرد . حتی برخی صاحب نظران به استناد تعریف فوق معتقد بودند که ریشه نام « اوغوز» از این واژه است . رینه یکی از روستاهای چهار فصل است که در تمام فصول می توان به این منطقه رفت. منطقه قشلاقی این ایل از لار در جنوب استان فارس شروع شده و در امتداد محور جنوبی استان تا حوالی گچساران در نزدیکی بهبهان ادامه مییابد.

زرتشتیان اجساد مردگان را در دخمهها قرار میدادند تا خوراک کرکسها شوند. آنها در آخال و واحههای مرو، و در سرتاسر کویر و اوزبوی، از نزدیک چاههای ایگدی گرفته تا مرزهای واحه خیوه میزیستند. آنچه که از آنها اطلاع در دسترس است اینکه در آن اوقات عده زیادی از ترکمنهای تکه به راهنمائی اورازخان از زمین آخال حرکت کرده به مسافت هشتاد ورست به مغرب روستای جیار که در انتهای هری رود واقع است رسیدند. و بواسطه اسم محل سکنای خود موسوم به آخال تکه و تکه مرو شدند.

تکه بزرگترین و نیرومندترین قبیله ترکمنهاست که نفوذ آنها درکشورهای مجاور بلکه در میان کل مردم ترکمن محسوس بود. پس از مرگ کاوه طبق وصیتی که کرده بود او را در «کوالیّه» دفن میکنند؛ به همین دلیل کم کم «کوالیّه» به «مشهد کاوه» تغییر نام داد. » میگفتند «ترک من» یعنی من ترکم و نیز گفته شده است که لفظ ترکمن برای تمایز آنها از ترکها به آنها داده شده است که نخست «ترک مانند» بوده و در اثر کاربرد در طی زمان و به مرور «ترکمن» تغییر شکل یافته است. خلیج آیایورگی ( Ayayorgi Koyu ) محبوبترین منطقه در چشمه برای انجام انواع تفریحات آبی در فصل گرم تابستان است.

از همین رو بسیاری از کسانی که قصد انجام تحقیقات کاملی در زمینههای هنری مختلف دارند میتوانند از این موزه بازدید کنند. کمتر کسی را می توان یافت که اهل مطالعه باشد اما این شاهکار هنری در لیست کتابهای خوانده شده او نباشد. استخراج می کنند. این فراورده ها از نوع مرغوب هستند که برای صادرات نیز کاربرد دارند. و از این نوع محترم شمردنها و ممنوع کردنها در مورد پیرها متناسب با نوع پیر معمول و مرسوم بوده است. » این مسئله که بین ولادت وی در قصر و نامگذاری به نام اوغوز چه رابطه ای میتواند باشد مبهم و دور از فهم است.

اما جالب است که بدانید علیرغم اعتقادات اهالی بومی منطقه و وجود خرافات درباره این چشمه در نزد اهالی که حتی این باورها در وجه تسمیه و نامگذاری چشمه مذکور موثر بوده ، وجود چشمه ای به این شکل و دارای جریان تناوبی از نظر زمین شناسی یک دلیل علمی و عقلایی دارد . هر خصومت و رنجشی که در میان آنها حاصل میشود رنجش و خصومت ایلیت است همین که پای غیر به میان آمده تمام با هم متفق میشوند در میانه یموت نجبا را «ایگ» و نانجیب را «قول» مینامند. همسایگان آنها نیز ایشان را ارجمندترین تیره قبیله یموت میشمارند قبیله های یموت از حدود غربی به مشرق به ترتیب ذیل مقیم هستند.

پستتر از همه چارواهای بیابانی و سرکش و فقیر تیره های قان یوخمز و ایگدر میباشند، که فقط معاش روزانه را در چادرهای خود موجود دارند تیره داز به افسانههایی اعتقاد دارند که به موجب آن ایشان از بازماندگان خاندان پادشاهی هستند. مصنوعات ایشان فقط نمد و فرشهای زبر و مقداری پارچه ابریشمی است. درون آلاچیقهای آنها نیز وضع خوبی نداشت، از قالیهای زیبایی که تکهها و ساریکها بر کف چادر فرش میکنند و یا کیفهایی که بر دیوار میآویزند، خبری نبود، علت این امر، فقر یا نداری آنها نبود، چون وضع خوبی داشتند بعضی از سران آنها ثروت زیادی داشتند، از جمله سبحان قلیخان رئیس اوبههای شغال تپه» بلکه علت آن این است که گوکلانها مانند طایفههای دیگر هنر قالیبافی و کیف بافی و …

مردم گوگلان افرادی کشاورز و در عادات خود مانند بادیهنشینها نیستند. اینها هم مانند سالورها به شجاعت مشهورند و مانند آنها تعدادشان بعجله روبه کاهش گذاشته است. کویر مرنجاب نیز از دیگر کویرهایی است که در نزدیکی اصفهان قرار گرفته اما به نسبت کویر ورزنه فاصله بیشتری با اصفهان دارد. سنگ های این کوه غالبا از جنس سنگ خارا بوده به طوری که مسیر صعود قله این کوه را با دشواری همراه می سازد.

در « برهان قاطع » آمده است که اغوذ ها ( ترکمن ها ) ، نخست در مغولستان زندگی می کردند ، در کتیبه ی اورخان که متعلق به قرن هشتم است از آنها ذکر شده است ، ولی مورخان آنها را ترک و نه ترکمن ، به حساب آورده اند در دایره المعارف چینی قرن هشتم گفته شده است که ترکمن ها در غرب زندگی کرده و در آنجا « تو – کو – مونگ » خوانده می شدند از طرفی می توان گفت که « تو – کو – مونگ » نام دیگر کشور « آلان » است که مردم « اغوذ » در قرن دهم در آنجا زندگی می کردند ، در حال حاضر ترکمن ها در ترکمنستان شوروی و ترکمن صحرای ایران زندگی می کنند.

ذکر این نکته نیز جالب است که در کنار روستای کرنگ کفتر رشته کوه پهناوری وجود دارد که در حاشیه جنوبی این رشته کوه و با فاصله ای در حدود دهها کیلومتر روستایی بنام فارسیان قرار گرفته که این روستا نیز چشمه ای مشابه چشمه دیوانه دارد که آب آن چشمه نیز به تناوب قطع و وصل میگردد . ««در معرفی ترکمنها ابتدا به آنهایی اشاره خواهیم نمود که بیشتر در اطراف مشرق سکنی داشته و با روسها بیشتر مربوط بوده و معروفتر از دیگران هستند. مرادخان فوراً نسبت به مسترد داشتن سهم خود اقدام کرده و توبه نمود و بسیار اظهار ندامت میکرد از اینکه چرا بعد از مدتی که غارتگری را کنار گذاشته بود بار دیگر خود را آلوده این کار کرده است، بقیه افراد گروه نیز به نوبه خود آنچه را که بدست آورده بودند باز پس دادند.

افراد مطلع میگفتند، پس از آن که حملهای به گروههای خصم صورت میگرفت، اولادها گهگاه به دفاع از قربانیان حمله برمیخاستند و با مطرح کردن فقر و تنگدستی آنان خواستار پس دادن بخشی از احشامشان میشدند. از جمله ظرفيت هاي موجود گيلان دراين بخش چشمه هاي آبهاي معدني و گرم هستند که مي توانند گردشگران زيادي را به خود جذب کنند، در واقع استفاده از آبهاي معدني در گيلان سابقه زيادي دارد، اما بيشتر آبهاي گرم و معدني استان به صورت ابتدايي مورد استفاده قرار مي گيرند و اين يعني هرز رفتن بخشي از منابعي که هم مي تواند نقش مهمي در سلامتي داشته باشد و هم توسعه گردشگري را موجب شود.

جالبتر آنکه آب این دو چشمه دارای نوعی ارتباط با هم هستند ، بدین شکل که در هنگامی که آب یکی از این چشمه ها جریان دارد آب چشمه دیگر قطع میگردد . تـالاب چـغاخـور: تـالاب چـغاخـور با مساحتی بیش از 2300 هكتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و كلار همچون نگینی می درخشد و هر ساله پذیرای انواع پرندگان مهاجر و بومی شامل انواع مرغابی ، حواصیل ، لك لك سفید ، خروس كولی و آبزیانی چون ماهی كپور و نوعی از ماهیان گورخری است . میزان باران سالانه اردل به طور متوسط ۵۰۰ میلیمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید