جاهای دیدنی اطراف اصفهان: جاذبههای طبیعی، معماری + عکس

این منطقه حفاظت شده یکی از بزرگ ترین مناطق حفاظت شده بعد از سبزکوه است، و جزو سبزترین منطقه حفاطت شده این حوالی نیز به شمار می آید چون که تقریبا هفتاد درصد آن را جنگل و بقیه ی بخش ها را گیاهان مرتعی پر کرده است و این موضوع اهمیت این دشت را چندین برابر کرده است . حضور چشمه های متعدد، آبشارهای خروشان، کوه های سربه فلک کشیده، یخچال های طبیعی و آثار مذهبی و تاریخی موجود در این شهرستان زیبا، از مهم ترین دلایل اهمیت آن در حوزه ی صنعت گردشگری است.

نام تاریخی چشمه، سورنا یا سورین بوده. در اين عصر، غازان خان در روستايي به نام شام در كنار آجي چاي آبادانيهاي بزرگي انجام داد و مقبره با شكوه شام غازان يا شنب غازان را بنا كرد. غسل جبيره: غسلي که با وجود جبيره بر اعضاي بدن انجام مي گيرد. این کلیسا طلاکاری های بسیار مجللی بر روی سقف و داخل گنبد دارد. فکر نوشیدن از آب حیات یا بهرهور شدن از هر دارو یا وسیله جاودانساز، فکری است با پیشینهای به درازی عمر آدمی در این کره خاکی، زیرا برای مردم آنچه هرگز چارهای نداشته است و ندارد، مرگ است.

جدّش به او گفت که مرگ، سرنوشت چارهناپذیر آدمی است. شاید کمی زیاده روی باشد اما دشت هلن چهارمحال و بختیاری را میتوان بهشتی کوچک بر روی زمین دانست و میتوان گفت یکی از زیباترین آفرینشهای خدا روی کره زمین است. آب و هوای چشمه اعلاء، کوهستانی و سردسیر است و از تولیدات این منطقه میتوان به محصولاتی مانند آلبالو، گیلاس، زردآلو، گردو و سیب با آبیاری از چشمه اعلا اشاره کرد. از میان متون دینی اسلامی، عهد جدید به صراحت از آن یاد کرده، چه در کتاب مکاشفه یوحنا گفته شده است: نهری از آب حیات به من نشان داد که درخشنده بود مانند بلور؛ و از تخت خدا و برّه جاری میشود.

13- کلیبر: قلعه بابک، پارک جنگلی مکیدی، منطقه حفاظت شده آینالو، قلعه فرخی، عمارت طومانیانس، آبگرم موتاللیق، قلعه بابک، پل شاه عباس و پل خدا آفرین. باتوجه به جهت حرکت آب، کاخ در مرتفع ترین جای زمین قرار نگرفته، بلکه زمین دارای دو جهت شیب است و کاخ ها در پایین ترین جای شیب بندی زمین قرار گرفته اند.گویی باغ نمایشی از عالم غیب و ملکوت بوده و کاخ شاه در پایین ترین جای آن واسطه خدا و مردم است و آب از کنار قصر او به مردم می رسد.

کم کم شیب مسیر افزایش پیدا می کند و با بارش برف، صخره های این منطقه سفید پوش می شوند. به جز رودخانه ها در هر کجای دشت می توانید ردپای چشمه ها را نیز پیدا کنید. گفته میشود در روزگاران قدیم جنگل هلن آنقدر متراکم و پر از درختان بلوط بوده است که هیچ کس جرات آن را نداشته است که خلوت این جنگل را به هم بزند و یا در آن قدم بگذارد گفته میشود اگر چند سال قبل از پیدا شدن لولههای نفت به دشت هلن چهارمحال و بختیاری سفر میکردید، بی شک با دشتی پوشیده از درختان بلوط روبرو می شدید اما با گذر زمان تعداد این درختان به شدت کاهش یافته است.

چرای بی رویه دام، تبدیل جنگل به زمین زراعی، پیشروی روستاها در جنگل، تقاضای زمین برای کارگاه های خدماتی و تولیدی، بوته کنی و خار کنی، شکار غیر مجاز، آتش سوزی، طرح ملی عبور خط لوله نفت و آب آشامیدنی، خطوط انتقال برق و احراث دکل های مخابرات از جمله مواردی هستند که منطقه و محیط زیست آن را تهدید می کنند. گیلگمش در بازگشت آن گیاه را به دست آورد، اما وقتی در راه بر سر چاه آب سردی درنگ کرد که خود را در آن شستوشو دهد، ماری دریایی آن گیاه را دزدید و گیلگمش تهیدست و دل شکسته بازگشت.

علاوه بر طبیعت زیبای منظقه، رفتینگ و قایق سواری در ابهای خروشان کارون نیز از دیگر جاذبه های دشت هلن است. همچنین در سال های اخیر یک مسیر تریل زیبای 15 کیلومتری بین روستای گندمکار تا جوزستان طراحی شده که با گذر از میان جنگل های بلوط و عبور از روی پل های چوبی و سیمی یا پله های سنگی و مسیرهای پاکوب یک تجربه کوه نوردی منحصر بفرد را نصیب علاقمندان به این ورزش می کند. برخی محرومیت های اقتصادی و فرهنگی باعث شده که جنگل های منطقه از دست متعرضان به طبیعت در امان نباشد. تالاب غربی سولگان : این تالاب زیبا در هشت کیلومتری سولگان قرار دارد که یکی دیگر از جاذبه های آنجا به حساب می آید.

پلاخور یکی از گونه های گیاهی دشت هلن است که از بقیه ی گونه ها مقاوم تر است و در ارتفاعات بالاتر نیز وجود دارد. تا بتوان رویای شیرین زندگی در طبیعت را تجربه کرد .و چه طبیعتی زیباتر و رویایی تر از دشت هلن عروس چهارمحال و بختیاری که در منطقه ای کوهستانی واقع شده است. جاده پلدشت در فاصله ۲۷ كيلومتري شرق ماكو از جاده ترانزيت منشعب مي شود در جاده پدشت بعد از طي كردن ۲۲ كيلومتر به امتداد جاده مرزي پلدشت ـ ديم قشلاق مي رسيم و ۲۹ كيلومتر در امتداد اين جاده جلو مي رويم و بعد از رسيدن به جاده شوسه دشت زنگنه و طي ۱۶ كيلومتر در اين جاده به محدوده تالاب مي رسيم.

این منطقه حفاظت شده، بعد از سبزکوه دومین منطقه حفاطت شده استان چهارمحال و بختیاری است. معمولا ایل 10 تا 15 روز در انتظارگاه یازلاقی میماند و بعد به سمت محل ییلاق که مرتفعتر است، حرکت میکند. در عصر تکنوژی و زندگی های پر دغدغه همه ما درگیر برنامههای روتین روزانه و تکراری شده ایم، ولی واقعا لازم است گاهی به دور از درگیری های زندگی و آلودگی و سر و صداهای روز مره به طبیعت پناه ببریم ! و هر دو بدین جهان اندر نمیرند تا روز بازپسین؛ و هر سالی چون وقت موسم بود به حج آیند و حج بکنند و خانه را طواف کنند و هیچ خلق ایشان را نشناسد و ایشان نیز خویشتن به هیچ خلق ننمایند مگر آن کس را که خود خواهند که خویشتن بدو نمایند.

ایرانیان وجه تسمیه ترکمان را بدین طریق شرح میدهند و میگویند که قبایل ترک در موقع حمله به خراسان با زنان آن سامان ازدواج کردند و اولاد آنان «ترکمان» یعنی ترک مانند نامیده شدند. یکی از آنان که از آن برخوردار شد، آشیل (اَخیلُس)، پسر پلیوس و تِتیس، از پهلوانان ایلیاد و از قهرمانان برجسته جنگ تروا بود. پلی با چشمه های نامتقارن اما زیبا که بهدلیل فرو ریختن دو چشمه در اواخر دوره قاجار و مرمت سریع آن، این عدم تقارن ایجاد و یکی از چشمهها حذف شد.

او بر شهر اِرِک (یا اوروک) فرمان میراند و وجودی دو سوم خدایی داشت با هیکلی درشت و اندامی فریبنده. دوستی به نام انکیدو داشت که از مرگ او سخت اندوهگین شد و به نزد نیای خویش اوت نپیشتیم که در طوفان بابل زندگی جاودانه یافته بود، رفت تا راز زندگی جاودان را از وی بپرسد. اندیشه وجود چشمه جوانی، به ویژه در قرون وسطی در سراسر اروپا رواج گسترده داشت و با کشف «دنیای نو» تبلور بیشتری یافت چنانکه چون در سال ۱۵۱۳م بونس دو لئون (۱۴۶۰ـ۱۵۲۱م) ایات فلوریدا را کشف کرد، به دنبال شنیدن گفتوگوهایی درباره چشمههای بهداشتی این ایالت، به جستوجوی چشمه جوانی در آنجا برخاست.

عمق این چشمه در مکانهای مختلف متفاوت است و عمیقترین نقطهای آن عمقی به اندازه دو متر دارد. اين گرما که اساسا از مواد راديو اکتيو سنگها ناشي مي شود، گراديان زمين گرمايي يا افزايش دما در واحد عمق حتي در ناحيهاي با لايههاي زميني يا طبيعت متفاوت شار حرارتي تقريبا ثابت و گراديان بطور غير قابل اغماض تغيير ميکند. اين نوع آبها اگر آشاميده شوند ، صفرا آورند و ترشحات دهان و معده را افزايش مىدهند و حرکات رودهها را نيز افزايش مىدهند و گاهى مليّن هستند. افراد زیادی هر ساله برای بازدید از این بهشت زمینی به این منطقه میروند تا بتواند روح و جسم خود را به آرامشی از جنس طبیعت برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید