جاهای دیدنی اصفهان(1401) معرفی، آدرس، ساعت بازدید

دهکده صخرهای باستانی ویند کلخوران در حدود پنج کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین و در نزدیکی جاده اردبیل – نیر قرار گرفته است خانههای سنگی در قوردی قیه٬ تپه چله خانه٬ قره قیه و مسجدیری قرار گرفته اند ویند کلخوران دهکدهای سنگی با مجموعهای از خانههای سنگی منفرد که اغلب در زیر تپهای به نام چله خانه قرار دارد٬ به صورت یک پدیده معماری تاریخی و باستانی استثنایی و کم نظیر میباشد. دهکده صخره ای باستانی ویند کلخوران در حدود پنج کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین و در نزدیکی جاده اردبیل – نیر قرار گرفته است خانه های سنگی در قوردی قیه٬ تپه چله خانه٬ قره قیه و مسجدیری قرار گرفته اند.

از شهرهای سمنان و ساری تا روستای اروست جاده کاملا آسفالت است و از این روستا تا چشمههای شگفتانگیز باداب سورت که در یک کیلومتری شرق این روستا واقع شده، جاده خاکی است. معماری این روستا در گذشته از نوع بافت قدیمی و بسیار سنتی بود، به طوری که خانههای آن توسط خشت، گل و چوب ساخته میشد، اما هماکنون اکثر خانههای موجود در روستای اروست با مصالحی همانند سنگ، سیمان و آجر مورد بازسازی قرار گرفتند. چنان چه در مباحث گذشته گفته شد، قرآن کریم به جای بیماری روان، بیماری قلب تعبیر می کند.

اما قازیان محلهای دنج و آرام با ساختمانهای قدیمی است که در گذشته مدرسه یا همان «مکتب خانه» روستا نیز در آن قرار داشت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی با آمدن شهید «غلامی» از تهران، ساختمان مدرسه به درمانگاه روستا تغییر کاربری داده شد. همان آبی که بر فرزندان پیامبر در ظهر عاشورای ۱۴ قرن پیش بستند، امروز در حرم قمر بنی هاشم علیهالسلام، به طرز معجره آسایی نابینا را بینا میکند، بیمار سرطانی را شفا میدهد و از ۵۰ سال قبل تاکنون این آب در یک سطح ثابت مانده و هر چه از آن استفاده میشود نه کم و نه زیاد میشود.

چشمههایی با رنگهای آبی، اخرایی، گلناری، آجری، زرد، سبز و حتی لاجوردی؛ انگار طبیعت هزارانسال پیش از هنرمندهای ایرانی، پنجرههای شیشهرنگی یا همان ارسیهای خانههای قدیمی را روی چینخوردگیهای زمین کار گذاشته تا از ورای آن زیباییهای نهفته در خود را به نمایش بگذارد. منطقه مشهور، «چشمه سورت» در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریا واقع شد؛ این چشمه به عنوان ششمین چشمه طبیعی جهان به ثبت رسید و برای طبیعت گردان جهان، جذاب و دیدنی است.

نمیتوان به مازندران سفر کرد و چشمههای هزار رنگ و جادویی، باداب سورت ساری را ندید، چشمه ای پر رمز و راز که یکی از شگفت انگیزترین شاهکارهای طبیعت است. سرمایهگذار بهرهبرداری از چشمه سورت اظهار میکند: در حال حاضر ۱۲ نفر از نیروهای بومی منطقه در این مجموعه مشغول به کار هستند و از محوطه محافظت میکنند. هر دوی این مسیرها به بالای تپهای میرسند که چشمهها روی آن واقع است. به گفته خشته از زمان اجرای طرح جدید مدیریت در چشمه سورت، تحت هیچ شرایطی کسی وارد حوضچهها نمیشود و روی پلکان نمیایستد. یعنی علاوه بر این که با هدایت آب به سمت حوضچههای خشک شده احیای بخشی از محوطه در حال انجام است، چشمه به صورت طبیعی نیز به دلیل جلوگیری از ورود مردم به حوضچهها در حال احیا شدن است.

چندی پیش تصاویری از کمآبی حوضچههای چشمه سورت در رسانهها و فضای مجازی منتشر شد که نگرانی دوستداران محیط زیست و این میراث طبیعی ارزشمند را به دنبال داشت. وی میافزاید: برای ورود مسافران به آب و همچنین ایجاد فضای شنا در آب چشمه سورت برنامههای بلندمدتی داریم که از سال سوم به بعد در صورت پیشرفت برنامهریزیهای مد نظر اجرا خواهد شد. در محورهای فرعی كه محور اصلی رابه صورت قائم قطع كرده و مسيرهای بين كرت ها را تشكيل می دهند نيز درختان سايه افكن به طور رديفی كاشته مي شوند. بخش اصلی غار تالاری دایرهای به قطر ۳۵ متر و ارتفاع حداکثر ۲۰ متر است که بعد از دهلیز قرار دارد و ۱۰۰ متر از دهانه غار پایینتر است.

روستای دیزان به لطف کوه ها و دشت های اطراف و همچنین ارتفاع قابل توجه 2226 متری از سطح دریا، دارای آب و هوایی کوهستانی بوده و در روزهای گرم سال، شاهد هوایی خنک و دلنشین در منطقه هستیم اما در روزهای سرد، برف و باران سنگینی در منطقه می بارد. ارتفاع این چشمه از سطح دریا 1700 متر و آبدهی آن کم و در حدود 2 لیتر در ثانیه میباشد. چشمه گل رامیان یک استخر طبیعی بیضی شکل با طول ۹۰ متر، عرض ۸۰ متر و عمق بین ۴۴ تا ۸۰ متر است که در میان جنگلهای انبوه پهن برگ به ویژه گونههای با ارزش زربین واقع شده و دارای چشم انداز زیبایی است.

سرمایهگذار پروژه میگوید: با انتخاب نهال درختهایی که سایهگستر هستند علاوه بر زیبایی محوطه در آینده، فضاهایی برای استراحت مسافران زیر سایه درختها نیز فراهم میشود. به هر حال مسئولان در نگهداری از این اثر ملی و گردشگرها برای دیدن پنجرهای رنگی که میان زمین و آسمان نصب شده نباید زمان را از دست بدهند. در این زمان علاوه بر چشمه ها می توانید از مناظر طبیعی جنگل و کوهستان پیرامون نیز لذت ببرید. «عرفان خشته» که پس از برنده شدن در مناقصه بهرهبرداری از چشمه در سال گذشته، از ۲۰ فروردین محوطه این چشمه را برای بهسازی و احیا و بهرهبرداری در اختیار گرفت، در گزارشی ۱۰ اردیبهشت توسط خبرگزاری ایرنا با عنوان «باز شدن روزنههای امید برای احیاء و رونق چشمه سورت» منتشر شده بود اعلام کرد که از عید فطر، مسافرانی که به این محوطه طبیعی زیبا سفر میکنند با شرایط متفاوتی مواجه خواهند شد که به سود چشمه است و سبب نظم و ساماندهی در ورود مسافران و گردشگران میشود.

فرهنگپذیری و قانونمندی مسافرانی که از پاموکاله ترکیه یا چند چشمه مشابه در سایر کشورها دیدن میکنند با آن چه که در سورت میبینیم اصلا قابل قیاس نیست. یکی از پرطرفدارترین تفریحات دریاچه چشمه سبز ماهیگیری است. پس از این که به تلمادره رسیدید، یک پاسگاه پلیس میبینید. خداوند بهشتیان را این گونه می ستاید: “وَنَزَعْنَا مَا فِی صُدُورِهِمْ مِنْ غِلّ” حجر: از آیه ۴۷. یکی دیگر از تفرجگاه های روستا پارک جنگلی کوهستانی است و نزدیک بیشه و در سمت راست جاده اسفرجان به هونجان قرار دارد. پس از طی حدود ۳ کیلومتر در این مسیر خاکی برای رسیدن به چشمهها دو راه وجود دارد که هر دو نیز خاکی است و در سمت چپ جاده قرار دارند و از نظر کیفیت فرق چندانی با هم ندارند.

ناچار شدیم این موضوع را از طریق مراجع قضایی و مسئولان پیگیری کنیم. قدمت روستای باریكان كه نام آن به معنای مكان حاصلخیز است، براساس یافتههای باستان شناسی و آثار به دست آمده از این روستا به حكومت مادها بازمیگردد. همچنین در روستای چرچرا ، محل معروف به اوچ قیزلار و موزاداشی و محوطه های اطراف آثار و علائم زندگی مشاهده می شود در منطقه اوچ قیزلار در میان سه كوه سنگی قلعه ای با ارتفاعی حدود 30 الی 40 متر وجود دارد كه قدمت آن را از روی پراكندگی سفال در سطح آن به هزاره اول تا دوره اسلامی تخمینمی زنند.

دیدگاهتان را بنویسید