تور جنگل ارسباران نوروز 1401

دههی ۱۹۷۰ میلادی را میتوان آغازی بر روند فاجعه بار قطع درختان جنگلی دانست. از آن زمان تاكنون جنگلهای دنیا دائماً در حال تحول و تكامل بوده و اگر انسان در روند آن دخالتی نداشته باشد سیر تحول وتكامل آنها همچنان ادامه خواهد یافت. طبق آمار، فرودگاه برلین با داشتن بیش از 20.7 میلیون نفر مسافر در سال 2014، به عنوان چهارمین فرودگاه شلوغ و پر تردد کشور آلمان و شهر برلین شناخته شد. وهمچنین در ماده ۳موافقت نامه مورخه ۲۸ اکتبر ۱۹۴۸ منعقد بین بانک ملی ایران و بانک انگلستان تایید شده بود (موجودیهای بحسابهای قابل انتقال ایران و هر مبلغی که بعدا به آن اضافه شود طبق ماده ۸ قرارداد مالی ایران و انگلیس مورخه ۲۶ماه مه ۱۹۴۲ نسبت به تنزل در مقابل طلا تضمین گردید و مقرر شده بود که تفصیل طرز انجام ضمانت مزبور به ترتیبی خواهدبود که در نامههای متبادله بین سفیر دولت انگلیس در طهران و وزیر امور خارجه ایران در ۸ اکتبر ۱۹۲۲ توضیح داده شدهاست) و از این پیمان حداکثر استفاده را دولت انگلستان به نفع خود نمود در ۲۷ شهریور ۱۳۲۸ دولت انگلیس به جهاتی تصمیم گرفت قیمت لیره خود را نسبت به دلار و طلا تنزل دهد و این تنزل بماخذ لیرههای تضمین شده بطلا چهل و چهار درصد بود البته این عمل برای دولت انگلیس متضمن چند فایده بود اول آنکه مبالغ مهمی لیره متعلق به بعضی از ممالک دنیا در بانکهای انگلیس موجود بود که به طلا و دلارتضمین نشده و مشمول این کسر و تنزل قیمت گردید دوم اجناس انگلیسی توانست در امریکا به قیمت بسیار مناسبی عرضه گردد و با اجناس گران قیمت آمریکایی رقابت نماید و مبلغ مهمی ارز به موجودی انگلیس اضافه شود و از حاصل این عمل این نتیجه بدست آمد که بعد از اندک مدتی مبلغ قابل ملاحظه به موجودی طلا و ارز دولت انگلستان اضافه شد.

از کیسه یک پنجهزاری درآوردم، با «کارت» دید و بازدید خودم دادم به دربان که این حق زحمت تو، کاغذ را ببرید به پیشخدمت وزیر. علل پدید آمدن جنگلهای پنجگانه دنیا عبارت است از شرایط كلی تحول و تكامل تاریخ از دوران سوم ، پدیده قاره زدایی در این دوران و همچنین شرایط كلی اقلیمی و خاكی حاكم بر نقاط مختلف كره زمین كه در این مورد نقش اساسی دارند. در مقابل ، جنگلهای استوایی از نظر تنوع زیستی و ژنتیكی وگیاهان دارویی اهمیت دارند و نقش این جنگلها در اقلیم كره زمین (بادهای پاسات ) در حال افزایش است.

لازم است بدانید که با توجه به تعطیلی فرودگاه براندبورگ برلین، آینده ی این فرودگاه نیز نامعلوم است اما به هر حال نمی توانیم از نقش آن در این که دروازه ای است که پروازهای هوایی به برلین را مدیدت می کند، نادیده گرفت. به عبارت دیگر جنگلهای كنونی كشورهای اروپایی شمال آمریكا و آسیای شمالی جنگلهای « جوان » هستند و قدمت تكاملی آنها به ۱۰ هزار سال نمی رسد. امروزه با مطالعات گرده شناسی ثابت شده است كه قدمت جنگلهای راش اروپا به ۶ هزار سال هم نمی رسد .

امروزه حفاظت از تنوع زیستی در جنگلها ، استفاده از اطلاعات ژنتیكی وخواص دارویی گیاهان جنگلی و حفظ تعادل زیستی بین گیاهان وجانوران وحشی جزو اهداف كلی كشورهای جهان است كه بعد از كنفرانس « ریودوژانیرو » در سال ۱۹۹۲ كنوانسیون های مختلف را امضاء كرده اند و می كوشند با مدیریت صحیح از جنگلهای دنیا چه از طریق حفاظت و چه از طریق بهره برداری به روشهای همگام با طبیعت شرایط لازم و كافی را برای توسعه پایدار در اكوسیستم های طبیعی به وجود آورند. ۲۰ متر میباشد که قسمت جنوبی آن از در اصلی تا جنوب ۵/۶ متر میباشد این ساختمان ۳ طبقه یعنی (قسمت جنوبی) سه طبقه ولی بقیه ساختمانها ۲ طبقه میباشد.

وجود رطوبت كافی یعنی بارندگی كه مقدار كافی نیز ضرورت دارد كه برای رشد جنگل خوب حداقل به ۶۰۰ میلی لیتر بارندگی در سال نیاز وجود دارد و از این مقدار حداقل نیمی از آن باید در دوره رشد گیاهی یعنی دوره گرم سال ( بهار و تابستان ) ریزش كند. خورشید از بین درختان نفوذ میکند. در طول یك میلیون سال كه از اوایل دوران چهارم می گذرد چهار دوره یخبندان به وجود آمد و در این زمان كلیه جنگلهایی كه بالاتر از عرضهای ۴۰ درجه بود از بین رفتند.

جنگلهای هزار مسجد خراسان رضوی و چهار باغ شاهرود در دامنه جنوبی البرز، از انبوهترین جنگلهای اُرْس ایران محسوب میشوند و در آنها انواع میوههای خوراكی، مانند بادام و زالزالك و گلابی وحشی، نیز وجود دارد. در صورتی كه جنگلهای شمالی ایران جنگلهای كهن هستند و قدمت آنها بیش از یك میلیون سال است. لازم به توضیح است كه جنگلهای ایران مخصوصاً جنگلهای شمال كشور در این مدت از هجوم یخچال ها مصون ماندند و به توسعه و تكامل خود ادامه دادند.

با گرم شدن آب و هوای كره زمین یخچالها ذوب شدند یا به اصطلاح عقب نشینی كردند و پس از مدتی دوباره بر اثر سرد شدن اقلیم یخچال ها شروع به پیشروی كردند. ، و بسیاری از ایرلاین های اروپایی و بین المللی دیگر در این فرودگاه فعالیت می کنند. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی با بیان اینکه هیچ درخت جنگلی در فیلم انتشار یافته از قطع درختان در فضای مجازی وجود ندارد، گفته: درختان قطع شده در این فیلم از نوع جنگلی نبوده و مجموعه از چوب آلات باغی مسن و پوسیده هستند و فیلم ارتباطی با جنگل های ارسباران ندارد.

گزارش قطع درختان سرخدار توسط چند قاچاقی، امیر را نگران و خشمگین کرده است او و همکارانش مدت هاست همانند بچههایشان به این گنجینههای طبیعی رسیدگی میکردند و حالا شنیدن قطع چند درخت از این گونه گیاهی در خطر انقراض، اتفاقی نیست که بتوان به آسانی از کنارش گذشت. بوی آویشن میگیری. بوتههای پوشیده از گلهای سفید. چشم انداز زمین طی عصرهای یخبندان پلسیئتوسن مجدداً تغییر یافت، سطح کره زمین طی میلیونها سال عمدتاً توسط جنگلهای گرمسیری پوشیده شده بود تغییر کرد و جنگلهای معتدله در نیمکره شمالی گسترش یافتند. در اواخر دوران سوم زمین شناسی اقلیم كره زمین روبه سردی گذاشت به طوری كه در اوایل دوران چهارم ( حدود یك میلیون سال پیش ) بارشهای آسمانی اكثراً به صورت برف درآمد و به خصوص در عرضهای جغرافیایی بالاتر از ۴۰درجه شمالی و یا ارتفاعات بالای ۳ تا ۴ هزار متری عرضهای پایین تر یخچال های طبیعی تشكیل شدند و به تدریج رشد كردند، به عبارت دیگردوران های یخبندان به وجود آمد.

آخرین دوره یخبندان در حدود ۱۸ هزار سال پیش به اتمام رسید و آب و هوای كره زمین روبه گرم شدن نهاد. ارسباران از خیلی سالها پیش به عنوان پارک ملی شناخته میشد. این جنگلها در دوران سوم زمین شناسی در حدود ۶۰ میلیون سال پیش به وجود آمده اند. البته تقسیم بندی های دقیق تر و تفصیلی تر هم برای جنگلهای دنیا وجود دارد كه براساس هر یك از آنها جنگلهای دنیا به ۱۰ و یا حتی ۶۰ نوع تقسیم می شوند. مکان جغرافیایی دقیق این فرودگاه در 8 کیلومتری شمال غربی شهر برلین است.

تصاویر و اطلاعات ارسال شده از سوی ماهوارههای مربوط به نظارت بر جنگلهای آمازون امکان محاسبه دقیق میزان تخریب را فراهم میسازد. برلین یکی از شهرهای قدیمی و تاریخی آلمان است که از قضا یکی از مهم ترین فرودگاه های کشور آلمان را نیز در خود دارد، فرودگاه بین المللی برلین تگل (Berlin Tegel Airport)، فرودگاهی است که امروز می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم. این فرودگاه دارای اهمیت بسیاری در صنعت هوایمایی کشور آلمان است زیرا به دلیل اهمیت جایگاه ویژه ی برلین در حوزه های مهمی همچون اقتصاد، صنعت و گردشگری این شهر به جز برلین تگل که یکی از مهم ترین فرودگاه های برلین است، چندین فرودگاه بین المللی دیگر نیز برای تردد مسافران و گردشگران داخلی و خارجی در این شهر موجود است.

به طور كلی در كره زمین دو نوار جنگلی مهم وجودا دارد : نوار جنگلی استوایی كه بیشترین تمركز این جنگلها در آمریكای جنوبی (برزیل) ، آفریقای غربی و مركزی (كنگو) و آسیای جنوب شرقی ( اندونزی) است و نوار جنگلی دیگر كه جنگلهای سوزنی برگ مناطق سرد را در نیمكره شمالی در برمی گیرد و شامل كشورهای كانادا، اسكاندیناوی و روسیه (سیبری) است. جنگلهای سبز تابستانه راش و بلوط در شمال ایران ، جنگلهای همیشه سبز مدیترانه ای ( جنگلهای زوبین و زیتون ) در شمال و جنوب غرب و همچنین جنگلهای پهن برگ گرمسیری مختص مناطق نیمه استوایی مثل جنگلهای كهور و كنار و جنگلهای ماندابی ( مانگرو ) در جنوب ایران .

در مناطق استوایی حرارت كافی در تمام طول سال وجود دارد ومیزان بارندگی سالانه اكثراً بیش از ۲ هزار میلی لیتر است و این امتیاز سبب پیدایش جنگلهای انبوه و غنی از گونه های مختلف درختی می شود. فروشگاه ها، برای رفع نیاز مردم واقع می شوند و معمولا تمام خوراکی ها یا حتی اسباب بازی های مناسب برای کودکان را دارند. پیکره ها بصورت عام نشاندهندۀ حیوانات وحشی اند، اما دراینجا نمونه های وجود دارند که نشاندهندۀ یک مرد- قهرمان ونگهدارندۀ دوحیوان وحشی میباشد که یاد آورحماسۀ بین النهرین گیلگمیش است.

4- جنگل های بارانی استوایی چگونه بر آب و هوا اثر می گذارند؟ گونههای متنوع جانوری از قبیل فیل، شامپانزه، گوریل، بابون، زرافه، طاووس و سایر پرندگان مختلف استوایی در این جنگل زندگی میكنند. یخچال های طبیعی اكثر جنگلهای مناطق مذكور ( بالاتر از ۴۰ درجه عرض شمالی ) را در زیر خود مدفون ساختند . این جنگلها از نظر تولید چوب های صنعتی و خمیر كاغذ و مقوا اهمیت دارند. این جنگلها ، دیگر قدرت تولید زیاد چوب را نداشته و بیشتر از نظر حفاظت خاك وجلوگیری از فرسایش اهمیت دارند. منطقه ای که امروزه این فرودگاه در آن قرار دارد، در واقع روزگاری جز جنگلی در اطراف شهر برلین به نام Jungfernheide بوده است و از آن در طول قرن 19، به عنوان شکارگاه سلطنتی استفاده می شده است.

البته ناگفته نماند که برای بازسازی فرودگاه برلین تگل برنامه هایی ارائه شده است و به احتمال زیاد، ان فرودگاه مورد بازسازی و توسعه قرار می گیرد. فرودگاه بین المللی برلین تگل در مرکز پایتخت فدرال آلمان قرار گرفته است. وانگهی وضع لغات جدیده محال و ممتنع است. چرا که این آفت وارداتی است و اگر اقدام فوری صورت نگیرد شمشادها را بکلی نابود خواهد کرد. از تاریخ 17 نوامبر همان سال، هواپیماهای شرکت هواپیمایی داکوتا و همچنین هیستینگز، به صورت پروازهای منظم و روزانه به این فرودگاه پرواز داشتند.

مهردادی با اشاره به آغاز پویش نهال کاری از ۱۴ آذرماه، ادامه داد: اولویت اول منابع طبیعی، حفاظت از وضعیت موجود و در مرحله بعد توسعه است.در این راستا پویشهای نهال کاری با محوریت مردم در طول سالجاری آغاز شده و با سرعت و به صورت نظارت بر کاشت و رشد درختان ادامه دارد. از دوران ماقبل تاریخ، رودخانه ها در تمام نقاط جهان برای انسان ها بسیار مفید بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید