تفاوت چربی سالم و ناسالم چیست ؟

رزیستین نیز مانند سایر آدیپوکینها، به گروه پروتئینهای سنتز شده توسط سلولهای چربی تعلق دارد. سلول ها براساس دیواره هسته به دو گروه تقسیم می شوند. به دلیل ساختار شیمیایی متفاوت آنها، مولکولهای چربیهای اشباعنشده مانند روغنزیتون و روغن دانه گلرنگ همانند چربیهای اشباع بهطور مرتب و منظم قرار نمیگیرند و به همین دلیل این گروه از چربیها در دمای اتاق معمولاً مایع هستند. به عنوان مثال، چربی های غیراشباع که در دمای اتاق مایع هستند، در مقایسه با چربی های اشباع که در دمای اتاق جامد هستند، و در منابعی مانند روغن زیتون، مغزها و دانه های خوراکی، آووکادو و ماهی وجود دارند، همگی بسیار سالم هستند.

بعنوان مثال اگر بر روی برچسب روغن قید شده باشد که این روغن ۱۰% ایزومرترانس دارد بدان معنی است که اگر در طول روز غیر از روغن مصرفی از سایر منابع غذایی حاوی اسیدهای چرب ترانس استفاده نشود نهایتا” می توان ۲۵-۲۰ گرم از این روغن را در پخت موادغذایی استفاده نمود. روغن امولسیون تحت تأثیر گرانش یعنی شرایطی که در جداکننده API ایجاد می شود حذف نمی شود بلکه نیاز به افزودنی های شیمیایی دارد. در مواردی نیز میزان ALP به صورت کاذب بالا میرود و ناشی از آسیب کبدی نیست مثلا در زنان باردار یا نوجوانانی که در حال رشد هستند.

ALT و AST دو تست بسیار مهم هستند که در کنار یکدیگر پزشک را برای تشخیص آسیب به کبد راهنمایی میکنند. به همین دلیل بسیاری از مردم – بهخصوص افراد بالای ۶۰ سالی که در عرضهای جغرافیایی شمالی زندگی میکنند یا رنگ پوست تیرهای دارند- باید از مکملهای ویتامین دی استفاده کنند. طبق آخرین تحقیق انجام شده، تأثیر مصرف سی ال ای برای افراد با فشار خون بالا در مقایسه با افرادی که فشار خون طبیعی دارند، بسیار بیشتر از مشاهدات فعلی است. آزمايش اسيد اوريك خون نيز نياز به حداقل هشت ساعت ناشتايي دارد.

تأثیر روی قلب و عروق: مصرف 4.5 گرم سی ال ای به مدت هشت هفته منجر به کاهش فشار خون در افرادی که فشار خون بالا داشته اند می شود. این دارو سطح چربی بد در خون را کاهش میدهد و به همین دلیل خطر ابتلا به برخی بیماریها از جمله سکته قلبی را کاهش میدهد. جسی میلبرن، مربی تناسب اندام/تغذیه توضیح میدهد که سوزاندن کالری بیشتر از آنچه که میخورید بهعنوان کسری کالری شناخته میشود و شما نمیتوانید بدون کسری کالری چربی بسوزانید. با این وجود مطالعات علمی همیشه در تأیید خواص این اسید چرب صحبت نکرده اند و هنوز این سوال برای بسیاری باقی است که آیا سی ای ای باید بخشی از مکمل های ورزشی یک ورزشکار علاقه مند به فیتنس و تناسب اندام باشد یا خیر.

طبق تحقیقات، مصرف CLA به تنهایی منجر به تغییرات چمشگیری در بادی کامپوزیشنِ افرادی که فعالیت ورزشی زیادی دارند و یا در شرایط عادی درصد چربی بدن آن ها پایین است، نخواهد داشت. طبق تعدادی از تحقیقات، مصرف روزانه 3.4 گرم از این مکمل ورزشی به مدت 6 تا 12 ماه منجر به بهبود بادی کامپوزیشن و کاهش وزن در افرادی که تمرینات ورزشی انجام نمی دهند می شود. محققان کانادایی به مدت هفت هفته این مکمل را به گروهی از ورزشکارانی دادند که سه مرتبه در هفته تمرینات بدنسازی انجام می دادند. در حالت عادی کتون نباید در ادرار دیده شود و حضور کتون این را نشان میدهد که بدن به جای مصرف گلوکز از چربی استفاده میکند.

فراموش نکنید بازه زمانی اثر بخشی این مکمل حداقل 6 ماه است، بنابراین نباید توقع تأثیرات زودهنگام از آن داشته باشیم. تمامی این فشار بالاتر از حد نرمال، ریسک حملات قلبی، سکته قلبی، مشکلات کلیوی و حتی از دست دادن بینایی را بر اساس نظر انجمن قلب آمریکا (AHA) در فرد افزایش می دهد. بیشتر نقش چربی سوزیِ CLA در تاثیر آن بر سیستم PPAR است. این سیستم خانواده ای از ریسپتورهای سیگنال دهنده در ارتباط با متابولیسم (سوخت و ساز) بدن را تشکیل می دهد. تأثیر روی سیستم ایمنی و التهاب: تحقیقات نشان می دهد سی ال ای تأثیرات مثبتی در سیستم ایمنی و ضدالتهاب در حیوانات داشته است.

در حال حاضر سی ال ای برای انسان ضرری نداشته و مصرف دوزهای مجاز آن بدون عواقب خواهد بود. بنابراین، آیا باید سی ال ای مصرف کنیم؟ سی ال ای کلمه ای است که به خانواده ای از ایزومرهای مختلف از لینولئیک اسید (linoleic acid) به نام لینولئیک اسید ترکیبی یا در هم آمیخته (Conjugated Linoleic Acid) گفته می شود. این مکمل در دوزهای مختلف به صورت پودر و قرص موجود است.

نکته مهم این است که عادات مختلف سبک زندگی میتواند به کاهش چوبی خون و برخی از خطرات بالقوه کمک میکند. به طور کلی، عموم افراد جامعه باید از سن ۲۰سالگی نسبت به آزمایش چربی خون خود اقدام کنند. هر چقدر سن بالاتر میرود، این رابطه معکوس خواهد شد. همچنین تا سن ۱۵ سالگی سطح SGPT بالاتر از SGOT خواهد بود. همچنین سطح این آنزیم در طی روز هم دستخوش تغییرات است. این رابطه بندرت در برخی افراد پس از ۶۰ سالگی متفاوت است. با این وجود بسیاری از افراد ادعا می کنند این مکمل تأثیر بسیار زیادی در کاهش وزن آن ها و خاصیت ضد کاتابولیکی داشته است!

در بسیاری از چربی گیرها صافی هایی نیز برای جمع آوری بقایای جامد وجود دارد که باعث کاهش مقدار جامدات ته نشین شده در دام می شود. خوردن نان کامل و پاستا را نیز در نظر بگیرید. در هپاتیت ویروسی، نسبت SGPT/SGOT بیشتر از یک است در غیر این صورت نسبت SGPT/SGOT کمتر از یک خواهد بود. میزان SGPT در آزمایش خون قبل در مبتلایان به هپاتیت حاد ویروسی، قبل از بروز زردی افزایش مییابد.

میزان SGPT در هپاتیت حاد ویروسی چگونه است؟ این محققان عقیده داشتند تغییرات کوچک در میزان بافت عضلانی ممکن است منجر به کاهش اثرات کاتابولیک شده باشد که در نتیجه مصرف CLA بدست آمده است. طبق نتایج بدست آمده، بدنسازانی که سی ال ای مصرف کرده بودند نسبت به گروهی که مصرف نکرده بودند، به میزان بیشتری بافت عضلانی بدون چربی بدست آورده بودند (1.4 کیلوگرم در مقابل 0.2 کیلوگرم).

دیدگاهتان را بنویسید