تعریف جنگل و انواع آن

جنگل ها به صنعت گردشگری کمک زیادی نموده اند و سبب افزایش درآمد دولت ها شده اند زیرا امروزه درآمد کشورهای توسعه یافته از طریق گردشگری در مناطق جنگلی چندین برابر برداشت چوب از آن است. در انتها لازم به ذکر هست که برای دسترسی به بخش گلدن باکس باید به صفحه اصلی سایت انتشارات جنگل مراجعه کنید و روی اولین بنر کلیک کنید. بهرهبرداری اصولی و مناسب از جنگلها نیازمند شناخت جایگاه و ظرفیت آنها، ارائه آموزش به جامعه، برنامههای مدیریتی و سیاستهای شفاف است و لازم است یک فرهنگ حمایتی از جنگلها را ایجاد کنیم و بهرهبرداران و حاشیه نشینان جنگل را با خود همراه کنیم و مشارکت دهیم.

حداقل سطحی كه برای تشكیل جنگل از نظر علمی لازم است بسته به نوع گونه درختی ، شرایط محیطی و غیره تغییر می كند. این مساحت در شرایط معمولی حداقل ۳/۰ هكتار ( ۳ هزار متر مربع ) است. حجم زراعت چوب در زمینهای غیر جنگلی در تمام دنیا در حال افزایش است. جنگل های دنیا به عنوان ریه زمین محسوب می شوند. جذابیت جنگل به عنوان یک پدیده طبیعی به شدت بالاست که حس کشف و شهود را در ما راضی می کند.

تجربه نشان داده است جنگلهای مصنوعی كه با این روش به وجود آمده اند پایدار و نزدیك تر به جنگلهای طبیعی هستند. جنگلهای دنیا از حدود ۱۴۰-۶۰ میلیون سال پیش به وجود آمده اند. ده میلیون نفر هم به طور مستقیم در امور جنگلی مشغول به کار هستند. در مناطق بهمن خیز برای جلوگیری از خطرات ناشی ازبهمن در محل آغاز حرکت توده بهمن درخت می کارند. در این قسمت با جنگل های آمازون ،حیات وحش و خطرات این جنگل آشنا خواهید شد .

مطابق نعمت الله، آنها با یکتعداد قبایل پشتون رابطۀ نزدیک دارند که فعلا در شرق و تا سواحل غربی اندوس زندگی میکنند. جنگل های بكر از تنوع زیستی بالایی برخوردارند و دارای اطلاعات ژنتیكی ارزشمندی هستند كه تا به امروز بسیاری از این اطلاعات كشف نشده است . در آرشیو دریانوردی تمام فعالیتهای نظامی و بخشی تجاری در دریای خزر، همچنین فعالیتهای «جان التون» در دوره افشاریه اطلاعات مهمی دارد که در این آرشیو موجود است. امروزه سعی بر این است كه جنگلهای بكر باقی مانده بر روی كره زمین را حفظ و از آنها بعنوان ذخیره گاههای اطلاعات ژنتیكی و تنوع زیستی استفاده شود.

بعبارت دیگر جنگلهای طبیعی جنگلهای بكر دست خورده هستند. جنگل منطقه وسیعی پوشیده از درختان ، درختچه ها و گونه های علفی است كه همراه با جانوران وحشی نوعی اشتراك حیاتی گیاهی و جانوری را تشكیل داده و تحت تاثیر عوامل اقلیمی و خاكی قادر است تعادل طبیعی خود را حفظ كند. قطع شده است زیرا ریشه درختان از طریق جذب بخشی از آب زیرزمینی و خشک کردن خاک نقش عمده ای در پایداری دامنه ها و در حفظ خاک خواهند داشت.

به گفته ارد بزرگ : ایرانیان پیشرو ، نه در تنهایی خاور گرفتار آمدند و نه در افزون خواهی باختر . حشرات و جانوران مختلفی در آن جا زندگی می کنند که اگر درختان بزرگ جنگل نباشند، از بین می روند. در بررسی های اخیر که توسط برخی باستان شناسان ایرانی و فرانسوی انجام شده، قدمت زندگی انسان در این منطقه را به بیش از 30 هزار سال قبل تخمین زده اند. آقای بیگ میافزاید که در سه سال پسین، هیچ برنامهای برای احیای دوباره و حفاظت از جنگلهای پسته از سوی ادارهی محلی عملی نشده و تنها کاریکه انجام شده، اینکه برخی از باغداران به کمک چند مؤسسه بینالمللی باغهای کوچک پسته ایجاد کرده که آنهم تا بیشتر از ده سال آینده به ثمر خواهد رسید.

گورستان نیز چون دولت از خاک سپردن مردگان در درون شهر جلو میگیرد بیکاره میماند. شهر کلاردشت نیز در مجاورت چالوس واقع شده و جاذبه های دل انگیزی برای علاقه مندان دارد. در روز دوم سفرمان، بعد از بستن چمدانها راهی شهر پاراتی خواهیم شد و در این شهر خود را به یک غذای دریایی مفصل مهمان میکنیم. یکی از بهترین تفریحها در جنگل ابر، دوچرخهسواری است. النگدره در این فصل میزبان تعداد بیشماری از مسافران از سراسر نقاط کشور میباشد و به عقیده بسیاری این فصل بهترین زمان برای سفر به آن است.

وجود فضای سبز و جنگل در اطراف شهرها به مردم این امکان را می دهد که پس از خسته شدن از زندگی ماشینی بتوانند اوقات فراغت خود را در این مکان بگذرانند. کارشناس ارشد جنگلداری دفتر منطقهای فائو بیان کرد: پس از ۲ سال و در پایان این پروژه باید بگویم که هدف آن بیشتر ظرفیتسازیِ حفظ جنگل بود و نه کار اجرایی. ارتفاع این غار از سطح دریا بیش از ۲۴۰۰ متر است که این منطقه را به ناحیه ای سرد و برف گیر در فصول سرد سال تبدیل کرده است. پیرنیا معتقد است پس از آمدن آریانها به فلات ایران ( قسمت شمالی فلات ) و زندگی در این منطقه و پی بردن به مشکلت و خطرات یک زندگی طبیعی و ضرورت همزیستی ، اختلاط نژادی آنها با بومی ( آماردان ) آغاز شد .

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جنگلهای جهان در حال حاضر به طور جدی در معرض خطر تخریب و نابودی هستند و افرادی که با این زیستگاهها در ارتباط اند موظفند که بیشتر مراقبت باشند این منابع طبیعی حیاتی باشند و به آنها آسیب نرسانند. یکی از به یادماندنی ترین و خاطره انگیز ترین ورزش هایی که می توانید در دل این جنگل زیبا در ذهن خود ثبت کنید، دوچرخه سواری در مسیر مشخص شده در این جنگل می باشد که ضمن بهره مندی از یک منظره زیبا حین دوچرخه سواری می توانید از هوای مطبوع این منطقه نیز استشمام کنید.

جنگل طبیعی ، جنگلی است كه بدون دخالت انسان به وجود آمده است ولی انسان به طور مستقیم یا غیر مستقیم در آن دخالت ( بهره برداری ) كرده است . جنگلهای بكر دست خورده و بهره برداری شده تبدیل به جنگلهای طبیعی می شوند. جنگل پر از دارو های طبیعی و گیاهی است و در نتیجه برای بهبود بیماری می توانیم از گیاهان مختلف در جنگل استفاده کنیم. مردم بومی آن منطقه اعتقاد دارند این اشکال توسط فضاییها به وجود میآید و در زمان حضور فضاییها در اطراف آمازون، هرکس به این منطقه بیاید به دست آنها اسیر یا کشته خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید