تاریخ مشروطه ایران/۲ – ویکینبشته

جنگل بارانخیز استوایی نوعی زیستبوم جنگلی بر روی زمین است که در مناطق نزدیک به استوا با میزان بارندگی زیاد پیدا میشود. تنها در مناطق مرطوب تر از ارتفاعات کامرون با بارش های مناطق وسیع آمازون مقایسه می شود. در حالی که دریای سیاه بزرگترین تا 5 متر است و این یک خطر محسوب می شود. • به خسارت فوق بایست مصرف هیزم وکاهش رویش درختان در عرصه مورد استفاده دام را نیز اضافه نمود. خسارت سالانه ( بدون درنظر گرفتن ارزش اعیانیها و ارزشهای زیست محیطی ) به منابع طبیعی وارد خواهد شد . بجور یک درخت سایه پسند بوده چوب آن ارزش ساختمانی و صنعتی داشته و مورد استفاده قرار می گیرد.

میزان موجودی جنگل در استان مازندران ( ساری ) 130 میلیون مترمکعب می باشد که ارزش اقتصادی آن بالغ بر 115000 میلیاردریال برآورد می گردد . در حوزه اداره کل منطقه ساری تاکنون بالغ بر 28000 هکتار از اراضی مستثنیات به زراعت چوب اختصاص یافته است . بنابراین براساس معیارهای منطبق براستانداردهای جهانی ، بایستی به ازاء هر 1000هکتار جنگل وهر 5000 هکتار مرتع وبرای امور حفاظتی به ازای هر 2500 هکتار جنگل ومرتع 1 نفر نیروی متخصص ( حداقل کارشناس) عهده دار امور مدیریتی ونظارتی باشد که بدین ترتیب فقط دربخش تخصصی این اداره کل نیازمند ترمیم بدنه کارشناسی خود تا سقف 500 نفرمی باشد .

براساس گزارشهای موجود برای بیش از 500 هزار هکتار( معادل 78 درصد )از جنگلهای حوزه اداره کل ساری طرح جنگلداری تهیه شده است . حفاظت فیزیکی درحال حاضر با نیروهای منابع طبیعی که در 36 واحد درحوزه اداره کل مستقر هستند صورت می پذیرد در راستای ماده179 و129 قانون برنامه سوم وچهارم توسعه اقتصادی ،اجتماعی وفرهنگی یگان حفاظت دراداره کل ایجاد گردید. • درحال حاضر حدود 15000 بهره بردار با 1 میلیون واحد دامی از مراتع استفاده می کنند. باتوجه به مقدار تولید علوفه مرتعی ( 155هزارتن ) ،تعداد 233 هزار واحد دامی مازاد بر پتانسیل مرتع از عرصه های مرتعی استفاده می نمایند .

کماکان حدود 2 /1 میلیون واحد دامی در عرصه های جنگلی حضوردارند. تشکیل میدهد. فرسایش ویژه خاک این حوضه ها9/15 تن درهکتارورسوب ویژه نیز3/3 تن در هکتار می باشد . ضمناً تعهدات بیولوژیک سال 88 معادل 491 هکتار اعلام که متناسب با تخصیص درحال اجرا می باشد . بسیاری از گونههای پرندگان در طول مهاجرت سالانه خود از تالابهای جنگلی شمالی بازدید میکنند و با کاهش دما و کمیاب شدن غذا به سمت جنوب حرکت میکنند. آمازون منطقهای جنگلی است که رودخانه آمازون نیز از میان آن میگذرد و بخشهایی از کشورهای برزیل، اکوادور، گویان، کلمبیا، ونزوئلا، بولیوی، پرو و سورینام را در برمیگیرد.

به طور تقریبی می توان گفت که در جنگل های آمازون 390 بیلیون درخت وجود دارد. محققان تخمین می زنند که تنها 18,000 خرس عینکی وجود دارد. آبشار رنگو از مسیری جنگلی با درختهای سربهفلککشیده میگذرد و آب آن از چشمههای زلال جنگل رنگو سرچشمه میگیرد؛ در نتیجه از آبشاری صحبت میکنیم که چندین رود به آن سرازیر شده و آبی بسیار گوارا و خنک در دامنه آن جریان دارد. «کینابالو» اولین پارک ملی مالزی است که در سال ۱۹۶۴ تاسیس شد.

با توجه به قرار گرفتن پارک ملی ارسباران و منطقه ی حفاظت شده ی ارسباران در حوزه ی استحفاظی اداره ی محیطزیست شهرستان کلیبر گفت و گویی با رئیس اداره ی محیطزیست کلیبر انجام دادیم تا از وضعیت محیطزیست شهرستان کلیبر برایمان بگوید. دراین میان سهم حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری ساری 794014 هکتار معادل 38 درصد استانهای شمالی کشورمی باشد . باتوجه به وجود استعداد زراعت چوب در اراضی اشخاص ، کاشت گونه های صنوبر برای کوهپایه و دشت – وکاشت اکالیپتوس برای اراضی ساحلی از سوی این اداره کل ترویج واجرا می شود . • انجام عملیات پرورشی شامل آزاد کردن و پاک کردن، تنک کردن و روشن کردن جهت پرورش توده های جنگلی دست کاشت و طبیعی.

• با هدف کاهش فشار در برداشت از جنگلهای منطقه ، لازم است از چوبهای غیر جنگلی استفاده شود که براین اساس و در راستای بندهای د و هـ ماده 69 قانون برنامه چهارم ، رویکرد جدیدی با عنوان زراعت چوب و کاشت گونه های سریع الرشد در دستور کار دولت قرار گرفته است . حجم عمليات برآورد شده تحت عنوان عملیات مکانیکی ، شامل انواع عمليات سنگ و گابيوني ، سنگ و ملاتي ، بتن مسلح ، پایه بتنی ومرمت ونگهــــداری ميباشد. 8600 واحد دامداری داخل جنگل جهت تامین اطراقگاه ودامسرا هریک حداقل 2 هکتار ومجموعاً 17000 هکتار از بهترین رویشگاههای جنگلی راتخریب می نمایندکه ارزش ریالی اطراقگاهها از لحاظ حجم درختان سرپا حدود 400 میلیارد تومان است.

• در طول سالهای 88- 84 حدود 000/370 واحد دامی از جنگل خارج شدند. البته نگران نباشید، از ساعت ۶ صبح تا ۶ عصر عبور و مرور هرگونه وسیله نقلیه از این جاده ممنوع است و شما میتوانید با خیال راحت در دل جنگل قدم بزنید. این قلعه در بالای کوهی بلند قرار دارد و ورودی باریکی دارد که یک نفر از آن به سختی عبور میکند. در طرف جنوب دره از دو جا گاز خفیفی متصاعد است، اطراف منابع گاز تنورهای آتشفشان قدیم است که خاموش شده، و عبور از وی محال است.

در کنار برپا کردن پیک نیکی فراموشنشدنی، میتوانید برای سرگرمی به بازیهای سادهای همچون بدمینتون، والیبال و یا غیره مشغول شوید یا به پیادهروی در بخشهای مختلف پارک بپردازید تا خاطرهای دلنشین از سفر به شهر زیبای گرگان برای خودتان رقم بزنید. میرزا که تا حدی از هدف اعضای حزب و نقشه ی خائنانه ی آنان مطلع شده بود، به جنگل رفت و در این درگیری ها بسیاری از جنگلی ها دستگیر یا کشته شدند.

تولید علوفه ورونق اقتصادی دامداران درمرتع وجلب مشارکت آنان بمنظور حفاظت ، سرمایه گذاری واجرای برنامه های فنی علمی از اهداف بلند مدت اجرای طرحهای مرتعداری است . بکارگیری این سازوکارها نیازمند برنامه ریزی براساس واقعیت های جامعه انسانی است و البته شناخت مخاطبان وحرکت در جهت رفع نیازهای آنان میباشد . این طرح با هدف کاهش فشار در برداشت از جنگلهای منطقه بعنوان رویکرد جدید درراه رسیدن به اهداف برنامه چهارم (ماده 69 قانون برنامه چهارم) می تواند گامی مهم واثرگذار درحفظ ، حمایت وصیانت از جنگل بردارد . شما می توانید برای شب مانی در خانه های چوبی و محلی اقامت کنید یا در طبیعت زیبای این منطقه چادر بزنید.

مانند کرم کدو یا زالو و شپش. جنگل بارانی آمازون اکوسیستم عظیمی دارد و زیستگاه بزرگی برای موجودات مختلف جالبی مانند جگوار، قورباغه سمی و مارمولک است. مردم بومی آمازون به دنیای معنوی بسیار معتقدند. بنابراین برای بقای زندگی وتامین نیازمندیهای حال وآینده بشر راهی جزء حفظ و توسعه منابع طبیعی ( جنگل ،مرتع ، آب وخاک ) باقی نمی ماند .این میسر نمی شود مگر با مشارکت همه اقشار مردم ، امیدواریم با همکاری وهمدلی کارشناسان ومتخصصین امر و عموم مردم بویژه بهره برداران منابع طبیعی بتوانیم در حفظ وتوسعه این ثروت لایزال خدادادی نقش خویش را به شایسته ترین نحو ایفا نموده وآن را برای نسلهای آینده حفظ نمائیم .

زیرا ترویج با ارائه راهکارهای جدید وایجاد تحول ودگرگونی مثبت دردانش وبینش بهره برداران ومخاطبین ، توسعه تشکل های مدنی وتشکلهای مردم نهاد در مسئولیت پذیری مردم از منابع طبیعی و آبخیزداری به منظور استفاده بهینه از قابلیت های محیطی وحفظ منابع پایه به ویژه آب وخاک ، گونه های گیاهی وجنگلی وجلوگیری از سیلابها و فرسایش وتخریب منابع طبیعی وبطورکلی حفظ وتوسعه منابع ملی نقش موثری ایفامی کند .

دیدگاهتان را بنویسید