بیشتر چشمه های آبگرم در کجا قرار دارد علوم ششم – ❤️ هاب گرام

این جاذبه گردشگری در جنوب شرق تبریز و در ۷ کیلومتری مرکزشهر قرار گرفته است.این مکان در زمان آق قویونلوها ساخته شده و در دورهٔ صفویان گسترش یافته، عمق دریاچه شاه گلی ۱۲ متر میباشد و در محوطه آن امکان قایقرانی فراهم میباشد .شاه گلی به معنای دریاچه شاه در زبان ترکی آذربایجانی میباشد . امکان دسترسي از اين محور به ناحيه، چشمانداز زيباي منطقه، جاذبه چشمههاي آبگرم، آبهاي معدني، قله و دامنههاي زيباي دماوند موجبات جلب بخشي از مسافران و گردشگران عبوري (به طور عمده از استان تهران و استانهاي مرکزي کشور) را فراهم ساخته است.

همچنین در این سفر به موضوعاتی همچون توسعه زیرساختها و راههای دوبانده، تسریع در اجرای پروژه راهآهن، فروش و صادرات محصولات استراتژیک کشاورزی، توسعه صنایع معدنی و جلوگیری از خامفروشی مواد معدنی اشاره شد و آیت الله رئیسی نیز با تایید اینکه همه این مشکلات در استان وجود دارد نسبت به پیگیری اجرای سند توسعه نهبندان، رونق صادرات به کشور افغانستان، پیگیری احداث کارخانه فرآوری شیشه در نهبندان، تشویق سرمایهگذار داخلی و خارجی برای سرمایهگذاری در استان، تامین آب، استفاده از نیروهای کارآمد، اقتصاد معدن، تکمیل زیرساختهای راه و ریلی، فرآوری محصولات استراتژیک خراسان جنوبی از جمله زعفران، زرشک، عناب و انار و انجام راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت از جمله انتقال آب از دریای عمان و فعال شدن ستاد احیای قنوات و ظرفیتهای معدنی در خراسان جنوبی و توجه به مزیتهای منطقهای این استان، استفاده از نظرات کارشناسی دانشگاهیان، بهره بردن از ظرفیتهای گردشگری در راستای رونق اقتصادی و اشتغال تاکید کرد.

ما مشهدی هستیم و مدتهاست مسیرمان برای رسیدن به شمال کشور دامغان-کیاشهر-ساری هست. تابستانهای معتدل و پر آب سپیدان این شهر را تبدیل به یکی از جذابترین شهرستانهای استان فارس کرده است. رودخانه جریانیافته از آب چشمه در مسیری کوهستانی به رود اردکان میپیوندد. او اعتقاد داشت بدن ما از چند لایه تشکیل شده است که درونیترین و مرکزی ترین این لایه ها همان جان ما است و پس از آن به ترتیب لایه هایی نظیر فکر، منطق، احساسات و پس از آن مغز، قلب، استخوان ها، عضلات و …

در این نوع آتش فشان ها، در عصر حاضر، مواد آتشفشانی (جامد، مایع و یا گاز) از دهانه آنها خارج شده است؛ مانند آتشفشان هاوایی. در ثبت شرکت سهامی خاص می تواند ۵ نفر و یا بیشتر باشد. در همان سرچشمه، در گودالی عمیق آب چشمه جمع میشود و برخی در هوای گرم تابستان در آن شنا میکنند. آب این چشمه زیبا و زلال از کوه میامکی، یکی از کوه های بلند بین منطقه دیزمار غربی ارسباران و شهرستان مرند و بخش زنوز سرچشمه می گیرد. منطقه حفاظت شده آبشار مارگون و منطقه حفاظت شده فیروز برم از بهترین زیستگاههای جانوری سپیدان هستند.

ارتفاع این آبشار حدود ۱۵ متر است و در قسمت کوهستانی میشو غربی در جوار روستای عیش آباد شبستر واقع شده است . حدود ۳۰۰ متر مربع وسعت دارد و در جوار کوه و دره منظر بدیعی از زیبایی طبیعت را به نمایش گذاشته است. این مجموعه همیشه سعی کرده تا محصولات خود، بهخصوص در حوزه زبانهای خارجی، را با تخفیفهای خوبی به دست مخاطبان برساند. در این منطقه به دلیل وجود شرایط آب و هوایی پیست اسکی را راه اندازی کرده اند که در زمستان ها مورد استقبال بسیاری از مردم قرار می گیرد.

استان مرکزی از جمله اولین استانهایی بود که در هنگام ساخت راه آهن سراسری به دستور رضا شاه پهلوی در مسیر آن قرار گرفت. این شهرستان در اولین تقسیمات کشوری یکی از بخشهای مراغه بوده و سپس به هشترود الحاق شده، نهایتا در دوم مهر ماه هفتاد نه این بخش به شهرستان به مرکزیت قره آغاج ارتقا یافته است. در این اطلاعیه که عصر امروز یک نسخه از آن در اختیار ایرنا قرار داده شده، آمده است: به جهت رفع شکستگی بوجود آمده بر روی خط انتقال آب چشمه گل گل ایلام، لذا آب مناطقی از روستای های تحت پوشش این چشمه چون روستای چاویز،چشمه کبود، قجر،بلیین، شانکبود، سربیشه، شهرک قدس، شهرک ولیعصر و بخشی از مناطق شهر ایلام شامل جمهوری، بان برز، ضلع جنوبی خیابان پاسداران تا میدان امام(ره)، نوروز آباد، شاد آباد، بلوار آزادی تا کمربندی جنوبی شهر ایلام، خیابان بعثت، بلوار خرم رودی و بلوار خبرنگاران، فردا سه شنبه از ساعت ۹ صبح الی ۱۲ عصر با افت فشار یا قطعی مواجه می شود.

از جانداران این مناطق هستند. به جرئت میتوان گفت جاهای دیدنی سپیدان میتواند رقیب خوبی برای مناطق شمال ایران باشد. فصل بهار، بهویژه ماه فروردین، بهترین زمان سفر به این تنگه است. در فصل زمستان تمامی دریاچه پوشیده از یخ است و قابل بازدید نیست. دریاچه برم فیروز حاصل بارشهای زمستانی است و پس از آبشدن یخ و برفهای ارتفاعات اطراف تشکیل میشود. این چشمه و رود حاصل از آن برای افراد بومی تقدس دارد. او گفته شده است که یک معجون جادویی را حمل کند، که برای درمان افراد با هر نوع بیماری به کار می رود.

در اوايل حكمراني صوفيه كه شهرهاي تبريز و اردبيل از شهرهاي مهم به شمار ميرفتند، سراب به دليل نزديكي به اين دو شهر و موقعيت سوقالجيشي، از اهميت ويژهاي برخوردار بود. مهمترین این چشمه ها عبارتند از : چشمه الله حق ، آب رس ، تاپ تاپان ، ورجوی ، گشایش ، و چشمه های سراب و صوفیان به ویژه چشمه آب معدنی کندوان. سنگ نوشته “رازلیق” شهرستان سراب در کنار دهها اثر تاریخی دیگر مانند مسجد جامع و حمام جلال و چشمههای آبگرم “اسب فروشان”، “اردها”، سراب و “اللهحق” و لبنیات بسیار با کیفیت آماده حضور مهمانان در سراب است.

وجود ۳ آبشار و چشمههای گوناگون در مسیر گذر این رود، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است. مارگون بهطور مستقیم از هیچ رودی در بالای کوه سرچشمه نمیگیرد بلکه رود کهمر از بدنه صخرهها و کوه سرازیر شده و چشمههای مارگون را تشکیل میدهد. آیه 46 سوره إسراء نیز در همین رابطه است. علاوه بر درختان، انواع درختچهها نیز در طبیعت اطراف این شهرستان دیده میشوند. در طبیعت این شهرستان پیدا میشوند.

عاملی که سبب جذب مسافر و گردشگر به شهرستان سپیدان میشود طبیعت آن از جمله آبشارها، رودها، پوشش گیاهی متنوع جنگلی و… ایسنا/سمنان موقعیت سوقالجیشی استان سمنان، نزدیکی به تهران و همجواری با هشت استان و مهمتر از همه اینها تعدد آثار تاریخی و طبیعی و قرار گرفتن در مسیر عبور سالانه 20میلیون زائر بهشت رضوی، استان سمنان را به یکی از مستعدترین استانها در حوزه صنعت گردشگری تبدیل کرده است. مقصد امروز ما یکی از شهرهای استان فارس است. اگر از شهرهای شمالی، شرقی راهی سفر هستید، باید خودتان را مستقیم به بروجن و از آنجا به لردگان برسانید.

بنابراین اگر در فصل بهار هوس پیست رفتن و برف بازی به سرتان زد، نیازی به صبر کردن تا فصل زمستان نیست و میتوانید با سفر به سرعین از پیست اسکی آلوارس لذت ببرید. زمستانهای این منطقه اغلب پوشیده از برف هستند و همین موضوع، رفت و آمد در این مسیر را سخت میکند. البته زمستانهای پوشیده از برف سپیدان هم خالی از مهمان نیست. سپیدان به ۳ بخش مرکزی اردکان، بیضا و همایجان شهر هماشهر تقسیم میشود. وقف به حرکت: در حين اداي حرکت آخرين حرف يک کلمه ، بين آن و کلمه بعد فاصله انداختن. آبشار تنگ ابولی یا آبشار هرایجان، آبشاری ۳۰متری در میان تنگه ابولی در فاصله ۳کیلومتری روستای هرایجان است.

تنگ تیزاب که محل گذر یکی از شعبههای رودخانه بشار است، در فاصله ۲۰کیلومتری شمال سپیدان قرار دارد. رودخانه دائمی توکل آباد یا شش پیر با ۳۵ کیلومتر طول، رودخانه دائمی تیزاب با ۲۵ کیلومتر طول، رودخانه دائمی جوب خاله که از کوه چالکلاغ سرچشمه گرفته با ۳۰ کیلومتر طول، رودخانه مارگان که یکی از شاخههای رود کر است و چند رود دیگر از رودهای جاری در شهرستان سپیدان هستند. روستای مصعبی یکی از روستاهای زیبای خراسان جنوبی است. این قلعه 18کیلومتر از بخش جنوبی شهرستان فاصله دارد. شهردار گلمکان گردشگری را از بزرگترین مزیتهایی این شهر عنوان کرد و گفت: گلمکان بهعنوان منطقه نمونه گردشگری دارای مصوبه از هیئت وزیران است و ما اینجا آثار تاریخی باارزشی داریم که علاوه بر لزوم کارهای پژوهشی و تحقیقاتی باید زمینه سرمایهگذاری بر روی آنها نیز فراهم شود.

سپیدان در منطقه کوهستانی قرار گرفته و همین امر سبب شده تا در تابستان هم آب و هوای خنکی داشته باشد. اقوام عرب نيز در منطقه ای به نام عربخانه که يکی از دهستانهای اين شهرستان می باشد سکنی گزيده اند . در ۸کیلومتری یکی از روستاهای بخش همایجان به نام برشنه، چشمهای از میان صخرهها قابل دیده میشود که به نام چشمه شش پیر معروف شده است. این شهر در زمستان یکی از بهترین مقاصد برای ورزشهای زمستانی در جنوب ایران است. این شهر از جنوب با شیراز، از شرق با مرودشت و از غرب هم با شهرستان ممسنی محدود شده است.

این شهر در بهار با آبشارها و رودهای پرآبش دلبری میکند. شفافیت این چشمهها به حدی زیاد است که حتی چهره هیجانزده خود را در قابهای آبی، سبز، زرد، طلایی، نارنجی و قرمز میبینید. روستای چشمه پریان با فاصله بسیار اندکی از بیشه قرار دارد که در قسمت های بعدی به آن خواهیم پرداخت. مهمترین این تالاب ها عبارت ند از : تالاب های آلما گلی ، قبادلو ، ماهی آباد ، یانیق گلی ، بزوحق گلی ، قوشاگلی ، زولبین گلی ، یوسفلو ، دیب دیز و خرمالو. این چشمه از مهمترین منابع آب سطحی دائمی شهرستان سپیدان است.

دیدگاهتان را بنویسید