به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل

توسعه خدمات تورگرداني و افزايش تعداد مؤسسات تورگردان، مديون اقبال وسيعي است كه از فعاليت آنان شده است. به تناسب نوع سنگ كليه هركسي از اين آب گوارا و شفا بخش،نوش جان كرده و مقداري فعاليت نموده است(بالا و پايين رفتن از تپه) از شر سنگ كليه خلاص می شود. بدين ترتيب، ظرفيت سالانه تختهاي واحدهاي اقامتي كشور بيش از 8/17 ميليون تخت شب است. ايجاد تسهيلات در امر صدور ويزا، توسعه و افزايش ظرفيت واحدهاي اقامتي، توسعه راههاي ارتباطي و شبكه حمل و نقل زميني و هوايي، آموزش نيروي انساني ماهر براي تصدي تأسيسات اقامتي و پذيرايي، ارتقاي كيفي واحدهاي موجود، تربيت راهنمايان تور و حمايت از سازمانهاي تورگردان و آژانسهاي مسافرتي، اصلاح نظام تبليغات و اطلاع رساني از ايران، از جمله اقداماتي است كه دولت ايران براي احياي فعاليتهاي گردشگري در كشور در نظر گرفته است.

پس از اين شهرها، شهرهاي اصفهان، كيش، شيراز، اهواز، تبريز، نوشهر، بندرعباس، رشت و انزلي در مراتب بعدي قرار دارند. ايجاد مناطق آزاد كيش، قشم، چابهار در جنوب كشور و مناطق ويژه تجاري در شهرهاي آستارا، انزلي، بيله سوار در شمال كشور، طي سالهاي اخير شكل جديدي از مسافرت تجاري را در كشور مرسوم كرده است. بازار داخلي ايران به پشتوانه 60 ميليون نفر جمعيت و علاقه خاصي كه در ميان ايرانيان براي سفر وجود دارد، از توانهاي بسيار با ارزش توسعه بخش جهانگردي و اقتصاد ملي كشور است.بازار منطقهاي جهانگردي ايران در شمال و جنوب كشور قرار دارد.

بازار اصلي جهانگردان خارجي ايران را اروپا تشكيل ميدهد. این مسجد در طبقه زیرین بازار لرد آسیاب قرار دارد و و دارای یک گرمابه ساده و حیاطی نسبتا بزرگ است. منطقه گردشگری چشمه لادر دارای وسعتی حدود ۲۳۰ هزار هکتار است. دمای آب ۴۳ درجه سانتیگراد است و دارای جریانی دایمیست. آب این چشمه ترشمزه و بیرنگ و دمایش ۴۳ درجه سانتیگراد است. بی شک از بلندای آگاهی بهتر می توان دامنه ها را نگریست، آنکه به دریا رسیده است، بی نیاز از یک گودال آب می گردد…

امكانات بسيار مساعد طبيعي كه در مناطق مختلف كشور براي مقاصد آبدرماني و لجن درماني وجود دارد، موج تازهاي از مسافرت به اين مناطق را پديد آورده كه همه ساله هزاران نفر را از گوشه و كنار كشوربه سوي خود جذب ميكند. وجود امنيت در مناطق توريستي كشور موجب شده تا مسافران بتوانند، بدون كوچكترين نگراني،در فضاهاي آزاد كنار جاده ها، سواحل، و حاشيه شهرها، پاركها و پاركهاي جنگلي به راحتي چادر برپا كنند و امكانات اقامتي خود را مورد استفاده قرار دهند.براي جبران كمبود تأسيسات اقامتي، دولت طي برنامههاي اول و دوم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، پيش بينيها و سرمايهگذاريهاي و تسهيلات گوناگوني براي ساخت واحدهاي اقامتي قايل شده است.

در كنار سفرهاي زيارتي مشهد، سفرهاي كوتاه مدت زيارتي به زيارتگاههاي نزديك محل سكونت از رسوم ديرينه ايرانيان است. ۴- کوه هزار میرگ( هزار مرتع) : یکیی از رشته کوههای چهل چشمه است از یک طرف متصل است به آبادی « هواره گرمه ». شيب عمومي اين منطقه بين 10 تا 30% است كه به طرف جنوب غربي و جنوب از ميزان آن كاسته مي شود اين واحد كوهستاني جزء سازنده تيز كوهه به شمار مي آيد. كشورهاي عربي واقع در جنوب خليج فارس كه در فصل تابستان اقليم نامساعدي دارند، از ديرباز ايران را مقصد مناسبي براي اقامتهاي خانوادگي ميدانستند.

از نظر رفولوژي اراضي هموار اين شهرستان بخشي از جلگه مياندوآب به شمار مي آيد كه در قسمت سفلاي مردي چاي ليلان و قوري چاي تشكيل يافته اند كه در مقياس كوچك مي توان اراضي هموار اين شهرستان را تحت عنوان جلگه ملكان ناميد. كل سرزمينهاي موجود در محدوده اين شهرستان را از نظر توپوگرافي مي توان به دو واحد كوهستاني يا ناهموار و واحد هموار جلگه اي تقسيم كرد. حدود 35% از مساحت شهرستان ملكان را اراضي مرتفع با بيش از 150 متر ارتفاع فرا گرفته است كه اين واحدهاي كوهستاني نواحي شمالي و شمال شرقي و شرق اين شهرستان را اشغال كرده اند.

حدود 65% از مساحت شهرستان ملكان را واحدهاي هموار باارتفاع كمتر از 1500 تشكيل مي دهند كه شامل نواحي غبري ، مركزي و جنوبي اين شهرستان مي شود. از دهکده تا چشمههای معدنی که در جنوب غربی دهکده قرار دارند در حدود ۷۰۰ متر راه است. مرتفع ترين كوه اين شهرستان در منتهي اليه شمال شرقي اين شهرستان با ارتفاع 2153 متر در اين واحد كوهستاي بوده و جزء كوههاي شمال شرقي اين شهرستان است شيب عمومي اين واحد كوهستاني بين 5 تا 50% متغير است كه مقدار آن از شمال شرقي به جنوب غربي و از مشرق به غرب كاهش مي يابد.

جزیره قریون داغی (کبودان) : جزیرة قریون داغی یکی از بزرگ ترین و زیباترین جزایر غیر مسکونی دریاچه ارومیه است که در فاصله۱۲ کیلومتری بندر رحمانلو در قسمت جنوب شرقی دریاچه ارومیه قرار گرفته است. نام دریاچه از چشمه »سراب کیو» گرفته شده است که در حال حاضر نیز بخش عمده آب دریاچه از این چشمه واقع در شمال شرقی آن تامین میشود. واحدهاي اقامتي كشور را طيف وسيعي از هتلها، هتل آپارتمان، پانسيون، مهمانسرا، مجتمع جهانگردي، اردوگاه جهانگردي، پلاژ و متلها تشكيل مي دهد. و ايران همچنان به عنوان كشوري كه خانوادههاي مسلمان عرب در آن احساس آرامش و امنيت كامل دارند، هنوز جاي خود را در ذهن آنان حفظ كرده است.از همسايگان شرقي دو كشور پاكستان و افغانستان بيشترين مسافران را به ايران ميفرستند.

مردم ايران در هر جايي كه باشند، با اشتياق كامل از هر فرصتي براي انجام سفرهاي ييلاقي استفاده ميكنند. برخی از مسافران سفر به آبگرم ازرود بندپی شرقی را فقط بهعنوان سفری یک روزه میبینند؛ اما برخی دیگر ترجیح میدهند در این طبیعت بکر و زیبا، کمی بیشتر حضور داشته باشند. برای آشنایی بیشتر با دیگر جاذبههای گردشگری ایران، با علی بابا همسفر شوید. چشمه آب ثریا با 11هکتار وسعت، یکی از زیباترین جاذبههای این استان است. در این ساحل شمار زیادی از قایقهای کوچک محاصره شده است. از جمله آزادراهها و بزرگراههای موجود در استان مرکزی میتوان به آزادراه تهران – ساوه – سلفچگان، آزادراه ساوه – همدان، آزادراه اراک – خرمآباد ، آزادراهسلفچگان – اراک، بزرگراه اراک – ملایر، بزرگراه اراک – خمین ، بزرگراه خمین – محلات – دلیجان ، بزرگراه خمین – گلپایگان، بزرگراه اراک – فرمهین و بزرگراه قم – اصفهان در محدوده شهرستان دلیجان و همچنی راه ارتباطی که جاده ۵۷ میباشد از مسیر ارتباطی از استان همدان به سمت استان مرکزی میباشد که از شهرستان ملایر شروع میشود و پس از گذشتن از شهرستان کمیجان و دره زیبای وفس به طول ۱۵ کیلومتر به آزاد راه ساوه – همدان میرسد را اشاره کرد.

غرض عقلائي: هدفي که از نظر عقلا قابل قبول و پسنديده باشد. پس از آن که این جاده خاکی سر بالایی و خصوصی را طی کردید به یک کانکس نگهبانی می رسید که از آن به بعد ورود خودرو ممنوع است! از این روستا باید گذر کنید تا به جادهای خاکی برسید. توسعه اين مراكز تجاري در سالهاي اخير با استقبال بسيار همراه بوده و ضمن تسهيل در مبادلات مرزي، همه ساله بسياري از مسافران داخلي براي خريد راهي اين مناطق ميشوند. علاوه بر آن، آبهاي معدني لاريجان، محلات، بستان آباد، رامسر، مشكين شهر، دماوند و بسياري از چشمههاي ديگر با حوزه كشش محلي و يا ناحيهاي خود همه ساله مشتاقان بسيار دارند.

روند تقاضاي مسافرت به ايران در ميان اين كشورها، طي سالهاي اخير با افزايش قابل ملاحظهاي روبه رو بوده و همه ساله گروه عمدهاي از مسافران خارجي ايران را، اتباع كشورهاي تازه استقلال يافته آسيايي تشكيل ميدهند. ژنرال «مدداوف» از اردبيل و «دالماچوف» از تبريز، طوايف شاهسون را محاصره و پس از زد و خوردهاي شديد، آنها را وادار به تسليم كردند. از مبارزان معروف راه مشروطيت ايران در خياو، ميتوان به ملا امام وردي روحاني برجسته و بارز اشاره كرد كه در اردبيل به دار آويخته شد.

در گذشته هنرمندان برای ساختن ساز از چوب درختان توت و گردو استفاده میکردند اما امروز براساس نوع ساز و کیفیت درخواستی، از چوب دیگر درختان نیز استفاده میشود. حقیقتاً نامی تأملبرانگیز و شایسته برای این چشمههای رنگی دلربا محسوب میشود. جمال خان ۲۱ ساله، یکی از باشندگان دندغوری است که برای تفریح و سپری کردن یک بعد از ظهر خوب به تفریح­گاه چشمه­ی­شفا آمده است. بخشي از سفرهاي ايرانيها، در قالب تورهاي گروهي انجام ميگيرد. بخشي از كوههاي شمالي (قره قشون) كه قسمتي از آنها در محدوده سياسي اين شهرستان قرار دارند جزء واحدهاي كوهستاني كم ارتفاع محسوب مي شوند چار كه دامنه تغييرات ارتفاعي اين مجموعه كوهستاني از 1400 تا 1584 متر در كوه (گوداغ) در كوهستان قره قشون مي باشد.

اين سنت هنوز نيز در شهرهاي مختلف هست و مردم از بيم گرما و دوري از شلوغي شهرها، بخشي از فصل تابستان را در ييلاقهاي اطراف خود ميگذرانند. سنت تهيه اين شيرينيها و تنقلات به دوره هاي بسيار دور باز ميگردد. با تحقق اين برنامهها، ايران به عنوان مقصدي مطلوب براي مسافرت و اقامت دلپذير دوباره جاي خود را در ميان مردم بسياري از كشورهاي جهان باز خواهد كرد. ورزش مناسب در آب میتواند خستگی و کوفتگیهای مختلف جسمانی را که در اثر کار سخت یا ورزشهای سنگین به وجود آمده اند، کاهش دهد, مراحل مختلف سونا سبب باز شدن رگها و عروق خونی بدن میشود که نتیجه مستقیم این فعل و انفعال، تحریک سلسله اعصاب و غدد مختلف بدن هست که موجب نشاط و آرامش روحی میگردد همچنین موجب دفع سریعتر اسید لاکتیک و مواد زائد از بافتهای بدن شده و باعث رفع انقباض، سفتی عضلات و خستگی جسمی میشود.

واژه چشمه یادآور جاری شدن آب در طبیعت است که جانی دوباره به گیاهان میبخشد و طراوت و تازگی را به ارمغان میآورد. طبیعت زمستان چشمه لادر هم بسیار جذاب است، با این وجود بيش ترین ميزان گردشگر را میتوان در ماه های گرم سال در چشمه لادر مشاهده کرد. از جمله این شهرها میتوان به نراق، آوه، آستانه، نیمور، ساروق و کرهرود اشاره کرد. از گذشتههای بسیار دور ساکنان افغانستان برای شب عید نوروز غذاهای خاصی را تهیه و میل میکنند که بر سر سفره اغلب افغانستانیها میتوان این غذاها را دید.

بیشک یکی از زیباترین سوغات در بین شهرهای کشور مختص محلات است. پارک جنگلی سوجاق یکی از مکان های زیبا و مناسب برای دورهمی های خانوادگی و دوستانه است که بسیار سرسبز و زیبا می باشد. روستایی از توابع بخش ارجمند شهرستان فیروزکوه در استان تهران ایران است. مهمترین چشمههای استان، چشمه کوهرنگ، چشمه برم در لردگان، چشمه دیمه در چلگرد، پیرغار در نزدیکی فارسان ، چشمه سیاسرد و در نهایت چشمه سرداب رستمآباد در شهرستان اردل هستند. روزهاي تعطيل نوروزي در ايران كه با آغاز بهار، يعني 21 مارس، برابربا اول فروردين آغاز ميشود، اوج مسافرت در ايران است.

دیدگاهتان را بنویسید