بزرگترین چشمه دنیا کجاست؟

دیگر از نامداران عرصه اندیشه که آیة الله حسن زاده آملی توفیق استفاضه از محضرشان را کسب نمود، آیة الله مرحوم حاج شیخ محمد تقی آملی است، ایشان از این استاد خود به عنوان جامع معقول و منقول نام میبرد. دیگر از نامداران عرصه اندیشه که آیة الله حسن زاده آملی توفیق استفاضه از محضرشان را کسب نمود، آیة الله مرحوم حاج شیخ محمد تقی آملی است، ایشان از این استاد خود به عنوان جامع معقول و منقول نام می برد.

استاد حسن زاده آملی در محضر عارف ربانی و حکیم الهی مرحوم میرزا مهدی الهی قمشهای به مدت یازده سال مشغول تلمذ بود و تمام حکمت منظومه سبزواری، مبحث انفس اسفار و حدود نصف شرح خواجه بر اشارت شیخ الرئیس را نزد ایشان فرا گرفت و نیز از مجلس تفسیر قرآن آن مرحوم فیض برد. ایشان به دلیل ذوقی سرشار، استعدادی بس شگرف، برخورداری از اساتید زبده و بزرگوار، در علوم گوناگونی چون فقه، اصول، ادبیات عرب و فارسی، زبان و ادبیات فرانسه، خوشنویسی، معانی و بیان، تفسیر و کلام، هیئت، نجوم و جغرافیا، طب و ریاضیات، عرفان و فلسفه مهارت دارند و در این امور صاحب نظرند.

تعداد بیشماری از انواع گونههای جانوری و گیاهی در دو میلیون و هفتصد هزار هکتار زیست بوم حفاظت شده یزد وجود دارند که از این میان بیش از ۶۰ گونه پساندار، ۴۰ گونه خزنده، ۱۶۰ نوع پرنده و ۸۰۰ گونه گیاه تحت حفاظت دقیق قرار دارند. 8- وحدت از دیدگاه عارف و حکیم. در اشعار این عارف حقایق قرآنی و سخنان گهربار اهل بیت عصمت و طهارت مطرح شده تا بدین وسیله افراد شایق به معارف قرآن و عترت مستفیض شوند و در پیمودن طریق کمال مصممتر گردند.

چند سالی که برایم ایام الله و لیالی قدر بود، روز و شب از محضر انور استاد ارفع مرحوم آیة الله حاج میرزا سید ابوالحسن رفیعی قزوینی (روحی فداه) در تهران به تحصیل انوار معارف عقلی و نقلی موفق و مرزوق بودم. در اشعار این عارف حقایق قرآنی و سخنان گهربار اهل بیت عصمت و طهارت مطرح شده تا بدین وسیله افراد شایق به معارف قرآن و عترت مستفیض شوند و در پیمودن طریق کمال مصمم تر گردند. این کوه ها زیبا از نوع رسوبی هستند و به علت فرسایش سریع در برابر باد و باران به شکل دندانه دندانه و پر از لبه ها و چاک های مکرر در آمده اند که بومیان این منطقه به سبب شکل غیر عادیشان ، از آنها با عنوان کوههای “مریخی” نیز یادمی کنند.

این گونه پدیده های منحصر بفرد طبیعی در طول شاید ملیون ها سال شکل گرفته اند وبنابراین بیشترین احتیاط را باید کرد تا در حین بازدید از این مکان ها ، هیچ گونه خسارتی به آنها وارد نشود . چندین چشمه در این باغ وجود دارند که با معماری اصولی، سیستم آبیاری متصل آن شکل گرفته و به استخری در میان باغ منتهی میشوند. رودخانهء بانه در جنوب و رودخانهء زاب در باختر آن جاری است ولی چون در گودی جریان دارند استفاده ای از آن عاید دهستان نمیگردد.

در مورد کسانیکه توقع خدمت بیش از اندازه از دیگران دارند ولی خود منشأ خیری نیستند به کار می رود. آب این چشمه ها به دریاچه کوچک دیو آسیاب وارد می شود ولی سطح آب دریاچه بالا نمی آید چون ظاهرا آب از فضاهایی در زیر دریاچه به پایین تپه و سرانجام به رود کوچک سفیدآب منقل می شود که در پایین این تپه قرار دارد . رود بعدی رود سفید آب است .

یعنی در طی ده ها هزار سال به مرور املاح ناشی از چشمه ها روی هم رسوب کرده و تپه ای ایجاد کرده که چشمه ها هنوز از بالای آن با فشار به بیرون می آیند ، درست شبیه دو دهانه موتور آب چند اینچ که مانند فواره از وسط استخری وسیع به بیرون می آیند و سطح اب را متلاطم می کنند . بسیاری از مشکلات شرح منظومه را که در محضر ایشان مطرح میکردم بخوبی حل میکردند، چون تقریر بسیار خوبی داشتند، قلم شریفشان در شرح تعلیمی و شرح منظومه کاملا مشهود است، هم به مبانی فلسفه آگاهی کامل داشتند و هم در فقه و اصول متبحر بودند.

استاد حسن زاده آملی به هدایت علامه شعرانی به حضور شریف مرحوم آیة الله حاج میرزا سید ابوالحسن رفیعی قزوینی تشریف فرما گردید و چند سالی در محضر مبارکش به فراگیری علوم عقلی و نقلی پرداخت، جالب این که آیة الله قزوینی دو درس به نامهای مصباح الانس و اجتهاد و تقلید در اصول را به صورت اختصاصی برای این شاگرد خود تدریس و تقریر مینمود، ایشان شرح علامه فناری بر مصباح الانس صدرالدین قونوی و دروس خارج فقه و اصول را نیز نزد مرحوم قزوینی آموخت.

در پایین دستِ محل سرچشمه های آب معدنی تاپ تاپان، استخر نسبتاً کوچکی درست شده است و در فصل تابستان، گردشگران از طبیعت با صفای آن، برای آب تَنی و رفع خستگی استفاده می کنند. این تپه با ارتفاع ده متر از رسوبات خود این چشمه ها ایجاد شده . مرادمحمد شهنوازی دهیار روستای تمین در خصوص شگفتی ها و زیبایی های این روستا گفت: یکی از زیباترین چشمه های روستای تمین، «چشمه آب معدنی حضرت موسی (ع)» است که بر اساس اعتقاد بومیان این منطقه علت نامگذاری آن، فرود آمدن عصای حضرت موسی (ع) در این نقطه است.

راه دسترسی به این غار از طریق شهرستان شازند ، جاده اراک – بروجرد، پل دوآب ، روستای اسکان ، روستای الرج ، دامنه کوه شاه زنده است. 5- تصحیح و اعراب گذاری اصول کافی کلینی که در دو جلد به طبع رسیده است. 4- تصحیح کلیله و دمنه ابوالمعانی نصرالله منشی با مقدمه و حواشی و مآخذ و امثال; و ترجمه دو باب آن. طراحی شده توسط WET، تولیدکننده اصلی اولین چشمه بلاجیو آمریکایی جهان، با سرمایه گذاری کل ۲۱۸ میلیون دلار آمریکا، ۲۵٪ بزرگتر از چشمه بلاجیو در ایالات متحده است که آن را به بزرگترین چشمه موسیقایی جهان تبدیل کرده است.

در هر صورت بخشی در انتهای کتاب است با عنوان “می خواستم نویسنده شوم” که بسیار جالب است , علوی به نوعی ناکامی اش در دست یافتن به این آرزویش را همان کارهای سیاسی عنوان می کند … نام این دریاچه کوچک و چشمه ها ” دیوآسیاب ” است با آب به رنگ فیروزه ای که مملو از ترکیبات معدنی وترش مزه است . «رضوان جایگاه جناب استاد عارف بزرگوار و شاعر مفلق نامدار و حکیم متاله و مفسر متضلع حاج میرزا مهدی الهی قمشهای شبی در جلسه درس به این تلمیذ کوچک خود فرمود: آقا شما خیر میبینید عرض کردم الهی آمین، اما جنابعالی از کجا این بشارت را به این کمترین میفرمایید؟

دیدگاهتان را بنویسید