بررسی منابع ژئوترمال (چشمه های آبگرم ایوب و آبگرم شفا-

روستای نوکجو نیز پس از پاسگاه قرار میگیرد، اما این سه آبادی خالی از سکنه دائمی هستند و اولین نقطه مسکونی و دارای جمعیت که بهعنوان شرقیترین نقطه ایران شناخته میشود روستای کوهک در دهستان کوهک و اسفندک از توابع بخش بم پشت شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان است. در 85 کیلومتری جنوب ارومیه قراردارد.ابتدا به سمت اشنویه رفته و در جنوب شهر اشنویه در جاده پیرانشهر پیش روید-بعد از عبور از رودخانه در سمت راست وارد جاده روستای هس و بطریان شده و کمی که پیش رفتید در سمت چپ به سمت روستای بطریان رفته و پس از عبور از آن به روستای درود می رسید.

در 42 کیلومتری شرق بوکان قرارداشته و میبایست وارد جاده بوکان-شاهین دژ شده و پس از رسیدن به روستای جوانمرد در سمت چپ وارد جاده بی بی کند شده تا به آن روستا برسید. در 70 کیلومتری جنوب میاندوآب قرارداشته و میبایست وارد جاده میاندوآب-شاهین دژ شده و پس از رسیدن به شاهین دژ از طریق بلوار آذربایجان( جاده شاهین دژ-بوکان ) از روی رود زرینه رود گذشته تا به روستای آق تپه برسید، سپس در سمت راست وارد جاده بی بی کند شده تا به آن روستا برسید. آب این چشمه از دسته آب های بی کربناته کلسیک گاز و آهن دار سرد است.

برو که برویم تا از آن چشمه آب حیات بنوشیم که دیگر من به آرزو های خود رسیدم . پارک ملی کنتال یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و دیدنی آذربایجان شرقی میباشد. جاذبه های گردشگری این روستا عبارتند از چشمه های طبیعی سرشار از آب شیرین معروف به چشمه جنتی که نام روستا برگرفته از آن میباشد که در کوههای جنوبی آن روستا معروف به نیدان وجود دارذ. در عین حال معروف ترین پل های اصفهان سی و سه پل و پل خواجو هستند که در دل شهر قرار گرفته و به عنوانی مکانی تاریخی و جاذبه ای گردشگری مورد توجه توریست های ایرانی و خارجی و خود اصفهانی قرار گرفته اند.

آب گرمی که در دل زمین میجوشد و از خاصیت درمانی بسیاری برخوردار است. این چشمه ها از نوع آب های گرم عمقی هستند که در نتیجه فرایندهای بخار خمیره سنگ های سوزانی که داخل پوسته ی زمین رخ داده است، بوجود آمده و به سطح زمین می جوشند. همچنین برخی از زمین شناسان معتقدند در این محل گسلی وجود دارد و در چندین میلیون سال قبل که کوههای بینالود به عنوان چین خوردگیهای زمین سربرآورده و پدید آمده اند، این دریاچه نیز تشکیل شده است. نهفت که حالتی فغان و شکوهگونه دارد اوج دستگاه «نوا» خوانده شده است که جملههای آن چندمرتبه اوج میگیرند؛ به اینترتیب است که در نهفت چندین مرتبه نیز به درآمد اشاره میشود.

این امر موجب ماندگاری بیشتر آب در دریاچه میشود. شهر سیرکان مرکز بخش بم پشت شهرستان سراوان، شرقیترین شهر ایران محسوب میشود. روستای کوهک مرکز دهستان کوهک از توابع بخش مهرگان شهرستان سراوان، روی نصفالنهار ۶۳ درجه و ۱۴ دقیقه قرار گرفته است. از شرقیترین نقطه ایران در نقطه صفر مرزی پاکستان تا روستای کوهک حدود ۹ کیلومتر فاصله مستقیم است. لحظه ظهر در شرقیترین نقطه ایران در مرز ایران و پاکستان ۴۷ دقیقه و ۴۰ ثانیه زودتر از تهران روی میدهد (شهر تهران بین ۵۱ درجه و ۶ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۳۸ دقیقه طول شرقی قرار گرفته که در این پژوهش، میدان ولیعصر(عج) در مرکز تهران به طول جغرافیایی ۵۱ درجه و ۲۴ دقیقه، بهعنوان مبنا قرار گرفته است).

شرقیترین نقطه ایران جایی است که بیشترین فاصله را از خط نصفالنهار مبدأ (گرینویچ) دارد و مکانی است که نصفالنهار ۶۳ درجه و ۱۹ دقیقه و ۵۹ ثانیه از آن عبور میکند و مرز بینالمللی ایران و پاکستان را در برمیگیرد. کوهک چون در شرق تهران قرار دارد، لحظه ظهر ۴۷ دقیقه و ۲۰ ثانیه زودتر از تهران اتفاق میافتد. اولین نقطه مسکونی ایران که در تمام طول سال زودتر لحظه ظهر را تجربه میکند این روستاست. این روستا در سال ۱۳۹۵ و برابر آخرین سرشماری رسمی مرکز آمار ایران، جمعیتی بالغ بر ۳۲۰۱ نفر داشته است.

در این تحقیق کوتاه بر آن هستیم تا با کمک نقشههای موجود در مرکز آمار ایران با شمالیترین و جنوبیترین و شرقیترین و غربیترین نقاط کشورمان آشنا شویم. ولی در دیدگاه هندسی نقشه ایران ممکن است این نقاط طوری دیگر استخراج شود. همچنین میزان اختلاف ساعت بین شرقیترین و غربیترین نقاط را دریابیم. قلعه ارژنگ در روستای باریکان که برای بازدید از آن باید چند ساعت در مناطق کوهستانی این روستا کوهپیمایی کرد توسط کیامحمد بن بزرگ امیر احداث شد. در 17 کیلومتری جنوب غرب سلماس در روستای اجواق قراردارد. در مسیر رودخانه کردان یکی از جاذبههای روستا در فاصله یک کیلومتری آن به نام برج مقبره قرار دارد.

از جاذبههای دیدنی چشمه آب درمانی تاپ تاپان موقعیت مکانی آن است. عبور رودخانه گدار، وجود اراضی حاصلخیز و موقعیت نظامی آن از علل ایجاد این شهر بود. از اين تاريخ به بعد تا پايان سلسله صفويه كرمان قرين امنيت و آسايش بود. اين پل علاوه بر اينكه براى عبور و مرور قوافل و عابران ساخته شده بود براى تفرج و گردش مردم و پادشاه نيز مستعد بوده است. بزرگراه شهید باهنر-خیابان استاد شهریار-جاده انهر – بعد از روستای طالبین میرسید به سه راهی که باید سمت چپ بپیچید ، و در جاده بند جلو رفته و پس از چندین کیلومتر به سمت راست یعنی به سمت روستای خوشاکو پیچیده و بعد از عبور از خوشاکو به پیست اسکی خوشاکو می رسید.

بزرگراه شهید باهنر-خیابان استاد شهریار-جاده انهر – بعد از روستای طالبین میرسید به سه راهی که باید سمت راست بپیچید ، و در جاده بند جلو رفته و پس از عبور از روستای موانا و چندین کیلومتر دیگر به سمت چپ یعنی به سمت دریاچه مارمیشو بپیچید و در این مسیر جلو بروید. پس اگر به پیادهروی در طبیعت و نهایتاً استراحت در میان دشتهای سرسبز علاقهمند هستید، منطقه گردشگری اردها را فراموش نکنید.

شیراز برای چند دقیقه استراحت در کنار آن توقف میکنند. در اطراف چشمه آلاچیق هایی را قرار داده اند که مسافران می توانند هنگام استراحت از آن ها استفاده نمایند. موزه خصوصی حسین پناه که با بودجه یک میلیارد و دویست میلیون تومان شروع به کار کرده، 25000 شیء مختلف را درون خود جای داده که آنها به 30 مجموعه با ارزش و استثنایی تبدیل شدهاند. این شهر در ۶۲ درجه و ۳۸ دقیقه طول شرقی واقع شده است (چنانچه طرح تبدیل روستاهای مراکز بخش به شهر در وزارت کشور ادامه یابد، در آینده نزدیک روستای اسفندک، مرکز بخش جدیدالتأسیس مهرگان به شهر تبدیل خواهد شد و این مکان در ۶۲ درجه و ۴۹ دقیقه طول شرقی لقب شرقیترین شهر کشور را از آن خود خواهد کرد).

دیدگاهتان را بنویسید