بازنگری بر باغ ایرانی – گلهای شما همچنان میخندند

شهر آبادان قبل از حمله عراق به ايران در سال 1359 خورشيدي از شهرهاي بسيار با شكوه و آباد ايران بشمار ميرفت. در سال 1314 خورشيدي بنا به تصويب هيأت وزيران به ” دشت ميشان“ تغيير نام يافت و در سالهاي اخير ” دشت آزادگان“ نام گذاري شد. نمزیس صدای آنها را شنید و مقدمات را طوری فراهم ساخت ، که یک روز بسیار گرم ، نارسیس پس از انجام شکار مجبور شد برای رفع عطش از چشمه ای استفاده کند.

كوه در قسمت خاوری رودخانه، مستقيماً فرود آمده و در قسمت باختری تا حدود ۲۰۰ متر از سطح رودخانه ارتفاع می گيرد، به طوری كه قسمتی از كوه، شهر را مانند چتری در پناه خود جای داده و شهر به طور نيم دايره در پناه اين كوه قرار گرفته است. این منطقه در مسیر توسعه قرار دارد و هنوز صنعت بزرگ و قابل توجهی در آن دیده نمی شود. دهیار تمین افزود: از خصوصیات بارز چشمه حضرت موسی املاح معدنی مفید و درجه حرارت آن است که در زمستان گرم و در تابستان خنک است.

مرکز شهرستان ماكو در ۴۴ درجه و ۳۰ دقيقه درازای شرقی و ۳۹ درجه و ۱۸ دقيقه پهنای شمالی و در ارتفاع ۱۶۳۴ متری از سطح دريا واقع شده است. شهر ماكو يكی از قلاع محكم سرحدات ايران و عثمانی محسوب می شد، چنان كه در سال ۱۰۴۵ هجری قمری، سلطان مراد چهارم عثمانی، قره مصطفی پاشا، – يكی از سرداران معروف خود – را برای خرابی قلعه نظامی اين شهر مامور كرد، که با مرگ سلطان مراد چهارم اين دستور عملی نشد. نمیدانیم قبلاً به این شهر سفر کردهاید یا نه؛ اما پیشنهاد میکنیم برای تجربه هم که شده سری به این شهر بزنید و تجربه خود را با ما و همراهان ره بال آسمان به اشتراک بذارید.

وقتی خبر مرگ او به زهره میرسد، از داغ و فراق و مرگ طالب آشفته شده، کنار رودخانهای میرود و از ماهی سراغ طالب را میگیرد؛ چرا که قبلاً چند بار طالب و زهره به آنجا رفته بودند. از کاوه کیائیان یکی از پسران حسن کیائیان پرسیده شده چرا کتابهای شما این قدر بالا و پایین دارد؟ چشمه و آبشار لادر: چشمه لادر در واقع مجموعه ای از چشمه ها را شامل می شود که که در دل کوه های مشرف بر کمربندی غرب خمینی شهر قرار دارند، آب پس از خروج از این چشمه ها از روی صخره ای به سمت پایین سرازیر می شود و با وجود کم آب بودن بسیار زیبا به نظر می رسد.

اين منطقه در طول وسعت پيدا كرده زيرا در جنوب و شمال آن دو رشته كوه به نام قيه (يا ساری داش) و سبد قرار دارد و شهر را چون حصاری در بر گرفته اند. عواملی چون دشتهای وسیع با بسترهای آبرفتی عمیق، میزان بارندگی سالانه، وجود کوههای آهکی و طبقات غیرقابل نفوذ زیرزمینی در آبرفتهای منطقه، باعث ایجاد آبهای زیرزمینی شده است. چشمههای باداب سورت شامل دو چشمه با آبهای کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است.

تره بار، سيب، انگور، گلابی، گردو و بادام از ديگر محصولات شهرستان بوده و آب كشاورزی از رودها و قنات و چاه های عميق تامين می شود. کوفته مرغ نیز یکی از غذاهای محلی آذربایجان است که از ترکیب فیله مرغ، لپه، مرزه و تره و تخم مرغ پخته میشود. تره بار، سيب، انگور، گلابی، گردو و بادام از ديگر محصولات شهرستان بوده و آب كشاورزی از رودها و قنات و چاه های عميق تامين می شود اين شهر در اوايل سلطنت شاه عباس اول قلعهاي بيش نبود. در ارتفاع اطراف شهر قلاع قديم ديده می شود و در كوه قيه غار وسيعی است كه دارای آب جاری بوده و عده زيادی را می توان در آن جای داد ورود به آن مشكل است.

البته تمامی این نظرات حدث و گمان ویا احتمال بوده و نظر قطعی و معتبری دراین مورد نمی توان داد. شهردر زمان آباداني خود حدود ۲۰ هكتار وسعت داشته است و اهالي آن نيز آب مورد نياز خود را از رودخانه سنگركه از ميان شهر ميگذشته است ، تامين ميكردهاند. آقای ناظم همان دوستدار استاد حدس میزند که راز مرگ استاد در یکی از تابلوهای ایشان نهفته است که خود استاد نام آن تابلو را چشمهایش نامیده است. ۲۲ ـ زمین برای آن حضرتص درهم پیچانده شد بهطوری که مشارق و مغارب آن را دیدند و خبردادند که فرمانروایی امتشان به آن محدودهها که دیده بودند، خواهد رسید ـ و چنان شد زیرا فرمانروایی امت ایشان از اول مشرق تا بلاد سند وترک و تا آخر مغرب به اقیانوس اطلس و سرزمین بربر رسید، اما فرمانروایی آنها در جنوب و شمال به مانند مشرق و مغرب، گسترده نشد.

راه ماكو – تبريز به درازای ۲۳۰ كيلومتر به سوی جنوب شرقی. اين شهرستان در ۲۰۰ كيلومتری شمال شهر اروميه و در مسير جاده اصلی تبريز – بازرگان است. ماكو در مسير راه اصلی تبريز – بازرگان است. راه ماكو – بازرگان به درازای ۱۰ كيلومتر به سوی شمال غربی. جاده ترانزيت تهران – بازرگان از اين شهر می گذرد. چشمه گل یک کیلومتر از جاده اصلی تهران به مشهد فاصله دارد. نزدیکترین هتل به کنگاور حدود 90کیلومتری با آن فاصله دارد که تقریباً یک ساعت و نیم راه است؛ البته احتیاجی نیست راه دوری بروید.

هتل صفاییه دارای دو بخش است که هتل جدید و هتل باغ نامیده میشوند. در اطراف چشمه دیمه زیبایی های فراوانی وجود دارد که می توان از آن ها هم دیدن به عمل آورد. چشمه های آب گرم، آبشارها، مناطق حفاظت شده و شکارگاه های منطقه به همراه کليساهای قديمی مانند قره كليسا (كليسای طاطاووس)، کاخ ها و عمارت ها از جمله كاخ باغچه جوق و عمارت كلاه فرنگی ماكو، پل ها صخره ها، گورستان ها، مقبره های قديمی، قلعه ها و شهرهای باستانی چون: شهر اورارتويی بام فرهاد از جاذبه های طبيعی و تاريخی مهم منطقه هستند.

چشمه های آب گرم، آبشارها، مناطق حفاظت شده و شکارگاه های منطقه به همراه کليساهای قديمی مانند: قره كليسا (كليسای طاطاووس)، کاخ ها و عمارت ها از جمله كاخ باغچه جوق و عمارت كلاه فرنگی ماكو، پل ها صخره ها، گورستان ها، مقبره های قديمی، قلعه ها و شهرهای باستانی چون: شهر اورارتويی بام فرهاد از جاذبه های طبيعی و تاريخی مهم منطقه هستند. دره شگفتانگیز کال جنی از جمله معروف ترین جاهای دیدنی استان خراسان جنوبی در شهرستان طبس واقع شده است.

منبتکاری و پیکرتراشی با چوب نیز از جمله صنایع دستی این استان است. رودوزی (هنری شبیه سوزندوزی که با نخهای ابریشم انجام میشود)، چاپ سنتی و سفالگری نیز به عنوان بخشی از هنرها و صنایع دستی این استان شناخته میشوند. عسل و تخمه آفتابگردان این منطقه نیز کیفیت بالایی دارد و به عنوان سوغات شناخته میشود. باستخ یا لوزانک نیز یکی دیگر از شیرینیهای مشهور این شهر است که بر پایهی نشاسته تهیه میشود. توصیفات بزرگ علوی در این کتاب بسیار ظریف و تأثیرگذار هستند و این موضوع بر جذابیت کتاب میافزاید. تنوع اقوام و ادیان باعث شده است آداب و رسوم نیز در آذربایجان غربی بسیار متنوع باشد.

اين شهر به اقوام اورارتو تعلق دارد و فاقد استحكامات دفاعي است. روساي دوم پسر آراگيشتي دوم پس از اتمام شهر كتيبهاي در بالاي آن نصب كرده است. در سال ۱۰۵۲ هجری قمری به فرمان شاه عباس دوم قلعه ماكو را به علت آن كه پناه گاه مفسدان شده بود ويران ساختند. شهرستان ماكو تا تهران ۹۳۹ كيلومتر فاصله دارد و در يك منطقه كوهستاني با ۱۲۹۴ متر ارتفاع از سطح دريا واقع شده و آب و هواي معتدل دارد.

دیدگاهتان را بنویسید